Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

MOBO+CPU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2019 - 12:23, said:

Da, am editat postul de mai sus. Varianta de la Asus mi se pare cea mai ok si are tot ce trebuie.
Mersi .. Placa aia de la Asus arata chiar OK.

Partea cu 2x NVME e un moft ... un nvme + inca un slot M.2 este OK de asemenea.
Acum am un NVME de 512GB pentru discul sistem si un SSD SATA de 1TB pentru date/jocuri pe care vreau sa il inlocuiesc la un moment dat cu un M.2 de 2TB ... deci nu cred ca ma voi apuca de RAID pe NVME sau alte minuni.

Ce mi-a placut la ASUS-ul ala din primul post este faptul ca are modulul ala de extensie cu M.2 care se monteaza in slotul de langa RAM ...

View Postsuper8, on 22 iulie 2019 - 12:26, said:

Am spus ca ar fi bine daca ar strange bani in urmatorii 2-3 ani pana ...
Putin off-topic ... daca strangi 2-3 ani bani ca sa iti cumperi ceva componente de PC atunci ma gandesc ca probabil ar trebui sa iti re-analizezi obiectiv situatia financiara. Zic si eu ...

Edited by ro_explorer, 22 July 2019 - 12:38.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc pentru opinii ... comanda a fost plasata ... o ridic in drum spre casa, peste ~1 ora Posted Image ...

Attached File  Capture.JPG   29.21K   30 downloads

Se poate inchide.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postro_explorer, on 22 iulie 2019 - 12:37, said:

... daca strangi 2-3 ani bani ca sa iti cumperi ceva componente de PC atunci ma gandesc ca probabil ar trebui sa iti re-analizezi obiectiv situatia financiara. Zic si eu ...
Nu stiu ce sa zic !
Aici zici ca ai buzunare finite...:

View Postro_explorer, on 22 iulie 2019 - 09:43, said:

Cand cumpar un procesor iau cea mai potenta varianta chiar daca pretul este un pic mai piperat. Nu vreau sa trebuiasca sa fac upgrade mai repede de 2 ani.

Nu stiu cine te-a huiduit. Eu in general fac upgrade-urile in secventa tic-toc .... nu tootul deodata caci am buzunare finite.
Data trecuta a facut mai mult sens upgrade la video .. acum upgrade la CPU, in viitor iar la placa video/stocare/monitor ... etc ... pas cu pas.
...motiv pt. care eu consider o idee buna sa strangi bani la pusculita 2-3 ani sa cumperi toate componentele o data de aceeasi generatie sa nu se traga una pe alta in jos in timp; sa "imbatraneasca" impreuna.

Nu in secventa tic-toc pt. ca se creaza o poveste superba:
- ai cumparat i7-6700K Skylake in 2015;
- dupa 3 ani ai cumparat RTX 2080 Ti;
- un an mai tarziu te plangi ca nu mai face fata computerul.

Da' ma rog, toata lumea considera o idee proasta sa cumperi procesor, RAM, mobo, placa video si SSD care sa nu se traga una pe alta in jos.
Iar daca sfatui sa se stranga bani la pusculita 2-3 ani pt. a avea bugetul necesar, e strigator la cer !

Vorba aia, "fiecare doarme asa cum isi asterne"  Posted Image

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu prea ai inteles cum merge treaba ... am sa iti explic in privat daca vrei.
Acum plec sa imi iau jucariile de la magazin ca e trecut de 5 deja ...

#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
buzunar finit nu inseamna ca tre sa stranga 3 ani sa aiba 1000 euro pt un pc.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 22 iulie 2019 - 16:25, said:

Nu in secventa tic-toc pt. ca se creaza o poveste superba:
- ai cumparat i7-6700K Skylake in 2015;
- dupa 3 ani ai cumparat RTX 2080 Ti;
- un an mai tarziu te plangi ca nu mai face fata computerul.
Am cumparat in februarie 2017 sistemul de baza:
6700K
GTX1080
32GB RAM
Aveam un SSD sata de 1TB pe care l-am pus ca disc sistem

Prin mai-iunie a aparut si un NVME ca disc sistem
In august 2017 a aparut si monitor de gaming pe masa - pg279q
Apoi in timp au mai aparut sistem de racire pe apa, initial cu AIO-uri
Ulterior AIO-urile s-au transformat in circuit full custom cu componente low-cost, apoi au evoluat la blocuri EKWB si pompa D5 cu radiatoare AlphaCool ...
In septembrie 2018 a aparut 2080Ti-ul in sistem
In primavara lui 2019 a aparut masa full-custom cu PC integrat
Acum e MOBO+CPU ...
Peste alte cateva luni ... mai vedem ...

Si uite asa e ciclul hardware-ului ... dar mereu trebuie sa bagi bani in el ca sa il tii "up to date" ...
Probabil ca cu ce piese in raman dupa ce fac upgrade-ul pot asambla un PC decent cu un Core i7 6700 pe care sa il vand cu ceva banuti.

P.S.: daca e cineva interesat de chestii SH de la mine sa imi dea un PM. S-au adunat cam de un computer intreg pana acum, mai putin placa video.

Edited by ro_explorer, 22 July 2019 - 17:33.


#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postro_explorer, on 22 iulie 2019 - 17:31, said:

P.S.: daca e cineva interesat de chestii SH de la mine sa imi dea un PM. S-au adunat cam de un computer intreg pana acum, mai putin placa video.

Cand te hotarasti sa schimbi placa video (2080TI-ul) voi fi un posibil cumparator.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eheheee... 2-3 ani cel puțin și apoi ajunge în sistem la fi'miu :)

#27
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postro_explorer, on 22 iulie 2019 - 09:43, said:

Formatul ATX este unul inutil pentru cineva care va folosi cel mult 2 placute de RAM si o singura placa PCIE ... restul este doar spatiu inutil.

Mi se pare naspa sa ma uit la o placa cu doar 2 placute de RAM din 4 si cu un singur slot PCIE din 5-6 cate sunt la un ATX.

Formatul meu favorit de multi ani este mATX/mITX ... nu am simtit nevoia de mai mult pana acum si nu cred ca se va schimba ceva in viitorul pe care il prevad. Mai mult, in momentul de fata nu pot acomoda in montura decat mATX/mITX .... ar fi criminal sa ma apuc sa schimb cadrul de montare doar pentru ca fac upgrade la puterea de calcul ...
Nu e chiar asa. La un ATX piesele sunt mai aerisite. Daca tot dai un ban, ia ceva k lumea.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aerisit si racit cum trebuie sunt 2 concepte complet diferite.

Ce ti se pare "neaerisit" sau necorespunzator aici (noua placa proaspat achizitionata - micro-ATX)?

Attached File  2_after.JPG   566.79K   24 downloads

Edited by ro_explorer, 29 July 2019 - 21:39.


#29
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Si la ce te ajuta ca e asa mica? Ce crezi tu ca castigi?

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Spatiu, estetica ... cat timp functioneaza la parametrii de proiectare, de ce nu ?

#31
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Poi tocmai aia e. Ca nu functioneaza in parametrii de eficacitate.
Am avut si ATX, am avut si mATX. Pe termen lung, s-a simtit diferenta. Una este sa locuiasca 4 insi intr-un apartament de 60mp si alta intr-o garsoniera de 30 mp...

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu despre ce vorbesti ... la mine placile mini ITX si micro ATX au fost mereu modele de top care au functionat perfect, fara nici o problema. Am in momentul de fata overclock pe amble eplaci din casa, un Z170 cu un 6700K la 45000 MHz pe toate nucleele  si Z390 cu 9900K cu 5GHz pe toate nucleele. Functioneaza impecabil si rece. Ambele sisteme au racire open loop cu radiatoare alfacool, unul cu o pompa DC si unul cu o pompa D5 si blocuri EKWB si alfacool.

9900K-ul sta in sistemul "open air" din poza de mai sus, integrat intr-o masa:

Attached File  3.JPG   367.54K   20 downloads


6700K-ul sta intr-o carcasa NZXT MANTA:

Attached File  IMG_2515.JPG   498.29K   18 downloads


Performanta este cea declarata in amandoua implementarile, fara nici o problema de nici un fel. Rece, perfomant, silentios, mic si estetic. Fara cutii monstruoase inutile, practic goale pe interior.

E o chestie de preferinte la urma urmei.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde mai pui ca multe placi mini ITX sunt mai scumpe decat echivalentele lor ATX.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai necesita proiectare mai atenta, intra mai multa inginerie in astea mici si competente.
Ma rog, nu stau eu sa ma transform in avocatul placilor cu format mic, e o chestiune de preferinte la urma urmei.

P.S.: ca masina de zi cu zi conduc un Mini Cooper, ca idee :D ... nu simt nevoia sa compensez pentru nimic :P

#35
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postro_explorer, on 29 iulie 2019 - 22:25, said:

Pai necesita proiectare mai atenta, intra mai multa inginerie in astea mici si competente.
Esti funny... Mi-ai amintit de asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2lyHtBc2TVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Intamplarea face sa lucrez in microelectronica, chip design, incluzand marginal si packaging si PCB design. Nu sunt eu mare expert dar cred ca stiu vreo 2-3 lucruri despre lucrurile astea ... zic si eu.
Asadar, simpatic sau nu, treburile imi functioneaza exact asa cum trebuie. Tu poti sa te bucuri de setupul tau asa cum consideri de cuviinta, la fel cum fac si eu cu al meu Posted Image ... daca ai ceva nelamuriri pot incerca sa explic una alta in limita competentelor mele.

Succes!

Edited by ro_explorer, 29 July 2019 - 23:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate