Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Arbori si arbusti decorativi

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca nu exista gospodarie care sa nu aiba asa ceva in curte asa ca incerc sa deschid un topic ce sper sa fie de interes...

#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
... in care ar fi dragut sa zici ce ai prin curte, sau ce ai vrea sa ai.
Altfel e numai troleala.

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
De ani de zile tot pun, fie pe aria de pomicultura fie pe cea de legumicultura floricultura...pentru ca prin curte am o minigradina botanica, doar ca un topic pe un forum nu e doar pentru un singur  om cum adesea se mai intampla, ci pentru un grup de pasionati...parerea mea!

Edited by subway_guru, 22 July 2019 - 01:08.


#4
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu am așa: forsitia, jneapăn, gutui japonez, asparagus, ficus de grădină, tuja, glicemia, iederă ș.a.

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Ce intelegi prin ficus de gradina?

#6
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View Postpui, on 22 iulie 2019 - 10:00, said:

Eu am așa: forsitia, jneapăn, gutui japonez, asparagus, ficus de grădină, tuja, glicemia, iederă ș.a.
Ai vrut sa zici Glicina (Wisteria) dar te-a corecat telefonul care se da mai destept....

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Un arbust florifer excelent e Spiraea Japonica. Secretul pentru a-l mentine inflorit toata vara e sa inlaturi inflorescentele fanate si sa irigi abundent si constant si te va rasplati cu noi cresteri si valuri de noi flori.

Hibiscus peren zis de mlastina, flori imense...loc insorit, apa vara, dar adapostit si mai uscat iarna, nu suporta umezeala rece si inghetata.

Magnolia Soulangeana Suzana
Aceasi reteta pentru inflorire abundenta si repetitiva...apa, apa, apa!

Abelia infloreste si mai pe seceta...

Lagerstroemia si Hibiscus Siriacus vor in primul rand soare din plin.

Attached Files


Edited by subway_guru, 17 August 2019 - 23:15.


#8
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Piceea pungens hoopsi, unu mare de ceva ani altu' boboc de ist an, Pinus sylvestris d-ala cu scoarta rosie 2 buci, Pinus nigra o buca. Un Abies concolor compacta o crapat brusc dupa ani de i-o mers bine. Mesteceni albi 3 bc mari . Brazi clasici luati din padure se pune ? Da' alun, furat tot din padure ? Visez sa bag ceva Abies Koreana Silberlocke si niscaiva Atropurpureum si Acer Palmatum Bloodgood. Da' nu cad la pace cu coto a batrina (de la cotoroanta). Ii greu la pulifrici de cosit printre pomi. Tre' sa fie terenu ras ca-n palma in viziunea tirlanului, pardon, fiului actual al satului romanesc.

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Cu alunii, mai mult asa la plezneala am cumparat anul trecut alune poloneze proaspete (in coaja), le-am pus intr-un ghiveci de 12litri la umbra afara si in primavara m-am ales cu 50puieti pe care acum doua zile i-am bagat in ghivecele de 2litri urmand sa vad la toamna sau primavara unde-i transplantez. Teoria zice ca alunele sunt mofturoase la incoltit pentru ca intra intr-o dormanta profunda dar exact ca ghindele de stejar acest lucru nu se intampla daca sunt proaspete si nu au apucat sa-si piarda umiditatea initiala.
In ceea ce priveste gradina un mare horticultor englez zicea ca nu poate fi numita gradina un loc in care se vede pamantul gol.
:)

Edited by subway_guru, 19 August 2019 - 10:29.


#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
@omnitera
Cum te descurci cu atatea conifere mai cu seama fiind cam toate din cele cu crestere gigantica?
Sub conifere nu prea mai creste mai nimic, se formeaza in mod natural un mulci gros din ace uscate!


#11
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Cit o fost mici si adolescenti pinii cresteau ca Fat Frumos. De cind le-o dat tuleiele si testosteronu', pardon, conurile, nu mai cresc ca nebunii. Si volumul de ramuri e mult mai mare asa ca cresterea se distribuie uniform. Finatul creste si sub ei. Nu chiar tate balariile da' cele ace cazute nu incomodeaza. Am plantat zmeura sub nuc. Creste din plin impreuna c-un covor de lacramioare. Cre' ca-s legende populare multe....Aoleo...uitasi....am si 2 stejari cari cresc ca nebunii pusi din ghinda "furata" din cea mai frumoasa gradina botanica din Romania. Ciudat ii ca unuia ii cad frunzele-n toamna, celalalt le tine uscate pe el pina tirziu in primavara cind incep a da mugurii noi. O fi chestie de Yin si Yang ?

Unul din brazii luati de mici din padure, iesiti din radacinile alora batrini, fara prea multe sanse de dezvoltare, l-am pus linga unul din alunii, bineinteles, furat si el din padure. Acu' alunul ii ditamai magaoaie il cam umbreste pe cel brad, il umbreste si casa, da lu' nea Bradu-i merge brici. Culmea-i ca si-a impletit crengile cu ale alunului si par a prospera amindoi an de an.

Bre guru, din cauza ta am inceput sa maninc Momordica. Mie-mi place da' tati ailalti de cari ma impiedic se uita ciudat la mine si la castravetele amar. Uneori il cumpar cu simburi cam mari si lemnosi. Io spag si p-aia la masele. Da' codu' bunelor maniere de mincat Momordica ce zice ?

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Zice ca te strica la stomac!
Buna-buna e gelatina aia rosie dulce din jurul samburilor. Chinezii fac din ea o prajitura speciala de nunta ca sa le fie casa de piatra trainica, sa traiasca o suta de ani si sa aiba urmasi voinici si sanatosi!

Edited by subway_guru, 19 August 2019 - 19:48.


#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Ieri am <cazmaluit> o tufa de Kerria ce se intinsese mai mult decat-i era plapuma pe o portiune de teren care e intentionata pentru cazarea de artari japonezi, drept pentru care azi am stat acasa <la refacere> pentru febra musculara la fesieri dar acum ma asteapta inca niste zeci de rasaduri de <ghiveciuit>!
De maine, pe canicula, din nou la treaba!
:)

Edited by subway_guru, 19 August 2019 - 20:23.


#14
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Bravos natiune !

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Kerria nu se comporta foarte bine in zona de campie, are o inflorire mult mai scurta fata de zona de deal, in schimb se intinde in mod agresiv prin lastari de radacina mai ales daca beneficiaza de umiditate. In schimb nu o deranjeaza semi-umbra.

Edited by subway_guru, 22 August 2019 - 22:47.


#16
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Buna ziua,
Oare ce a patit magnolia de au inceput sa se usuce frunzele asa? Are 2 ani. Caldura excesiva?

Attached Files


Edited by Unknown11, 23 August 2019 - 07:34.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Nu i-ai dat apa?
Magnolia nu prea se vaita de caldura daca are apa suficienta.

Edited by subway_guru, 23 August 2019 - 08:29.


#18
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
N-am udat-o zilnic. Cam la 2-3 zile. Sezonul este destul de secetos, cel putin ultima luna nu prea am avut parte de ploaie. I-am pus cam 10l la 2-3 zile. Oare este putin?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate