Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Canalele se schimba lent

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexdicu0

alexdicu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2017
Salut! Detin un TV Horizon 40HL5320F care are o interfata/soft sau cum s-o numi de chinezarie foarte proasta (desi nu e made in China). De imagine nu ma plang, e ok, dar aceasta interfata este foarte proasta. De la canalele care se schimba foarte lent, stai foarte mult sa treci de pe un post pe altul, chiar pana la imaginea care se afiseaza cand schimbi volumul: acopera o parte prea mare din ecran.
Exista vreo posibilitate prin care sa schimb interfata asta la alta, exista una universala pentru TV-uri full HD? Pana si televizorul Vortex schimba canalele mai repede si la schimbarea sonorului se afiseaza o imagine semi transparenta.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
da, un decodor

#3
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Doar cea spusa mai sus, dar cu banii dati pe un decodor mai bine cumperi altul, ceva de la o firma serioasa, precum LG.

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 12.07.2010
Verifică şi să nu ai vreun Parental Control pe TV sau pe eventualul SmartCard la care de obicei se „studiază” fiecare canal, schimbatul canalelor devenind ceva mai lent.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pe vremuri, cand era televizunea analogica, puteai foarte usor sa faci "zapping" - adica tineai apasat un buton pe telecomanda si pac-pac-pac! sareai rapid de la un post la altul si intr-un minut iti faceai rapid o idee cam ce este pe toate canalele.
Pe urma, dupa ce am luat un tv din asta nou, cu ecran LCD am ramas neplacut suprins sa constat ca trecerea de la un canal la altul e mult mai lenta, televizoarele noi HD, pur si simplu nu aveau timpul de raspuns ale TV-urilor cu tub. Pe urma am trecut si la televizune digitala cu decodor, si trecerea a devenit si mai lenta datorita compresiei semnalului digital. Cardurile alea CI+ ce se baga in tv am inteles ca sunt si mai incete, e bizar cum a involuat tehnologia in halul asta.

#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
A involuat pe dispozitive ieftine. Cant iti iei tv de 108 cm diagonala la 600 de lei te astepti sa zboare?
Eu am un sony vechi de 5 ani are ci+ si schimba posturile mai repede decat un STB

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se întâmplă și la modele mai scumpe, lg oled, de exemplu.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
De vina e si semnalul digital care are compresie inter-frame, trebuie sa astepti pana imaginea dintr-un canal ajunge la un frame de referinta, asta nu are de a face cu cat de bun e televizorul, ar trebui sa se treaca pe compresie intra-frame pentru viteze superioare, numai ca asta ar ocupa prea multa banda.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Asta cu viteza schimbat canale este unul din criteriile in alegerea unui televizor.
Daca nu stiai de la inceput, POATE puteai sa faci retur in primele 14/30 zile - online.
Sau chiar si in unele magazine, daca insisti imediat in 1-2 zile, accepta retur.
Sau te documentai serios: pro si contra , si poate asa aflai despre asta.

Nu exista software universal.
Probabil nici nu poate fi corectat de compania respectiva, pur si simplu modelul ala este slab, la fel ca la calculatoare, la smartphones....
Totusi, ai verificat daca are vreun meniu: Actualizate software si daca e vreo versiune mai noua ?
ATENTIE: e posibil ca versiunea mai noua sa nu aduca nimic nou, concret, ba chiar, in unele cazuri foarte izolate, sa produca belele.

#10
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Aiurea cu televizoarele astea noi. De ce nu mai fac televizoare fara sistem de operare? Sa aiba doar functia de televizor. Apesi sa schimbi canalalul, pac pac, s-a schimbat imediat. Nu stai sa astepti pana gandeste. Degeaba are jocuri de tenis sau tetris daca eu nu am nevoie de ele.
Televizorul trebuie sa imi arate filme, nu sa imi opreasca frigiderul sau sa joc x si 0 si sa se miste mai lent si sa depind de niste actualizari care il pot si strica. Din cauza asta nu cumpar televizoare noi. Cele vechi sunt mai bune, fac ceea ce trebuiau sa faca.

#11
alexdicu0

alexdicu0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2017

 VIGame, on 20 iulie 2019 - 01:02, said:

Doar cea spusa mai sus, dar cu banii dati pe un decodor mai bine cumperi altul, ceva de la o firma serioasa, precum LG.
I-am pus decodorul de la TV-ul vechi, voiam sa il dau inapoi la Digi (era luat in custodie) si sa-l las cu un Smart Cam dar cand am vazut cum merge, am pus decodorul inapoi.

 Sidorin, on 20 iulie 2019 - 05:38, said:

Verifică şi să nu ai vreun Parental Control pe TV sau pe eventualul SmartCard la care de obicei se „studiază” fiecare canal, schimbatul canalelor devenind ceva mai lent.
Am observat ca din cauza cardului timpul de asteptare e mai mare. Fara, intr-adevar se misca putin mai bine. O sa dezactivez controlul parental dar nu ma astept la minuni...

 adicontakt, on 20 iulie 2019 - 07:43, said:

A involuat pe dispozitive ieftine. Cant iti iei tv de 108 cm diagonala la 600 de lei te astepti sa zboare?
Eu am un sony vechi de 5 ani are ci+ si schimba posturile mai repede decat un STB
Am cumparat in zilele trecute inca un Horizon, pentru cineva din familie, un model asemanator dar din gama 2019 (al meu e de anul trecut). Asta are un alt soft, mai ok (identic cu cel de pe un Vortex pe care il am) si schimba canalele repede.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
samsungul meu de 2 ani cu tizen schimba mai repede decat decodorul...

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Rockyy, on 20 iulie 2019 - 17:18, said:

Aiurea cu televizoarele astea noi. De ce nu mai fac televizoare fara sistem de operare? Sa aiba doar functia de televizor. Apesi sa schimbi canalalul, pac pac, s-a schimbat imediat. Nu stai sa astepti pana gandeste. Degeaba are jocuri de tenis sau tetris daca eu nu am nevoie de ele.
Televizorul trebuie sa imi arate filme, nu sa imi opreasca frigiderul sau sa joc x si 0 si sa se miste mai lent si sa depind de niste actualizari care il pot si strica. Din cauza asta nu cumpar televizoare noi. Cele vechi sunt mai bune, fac ceea ce trebuiau sa faca.
Asta este fara sistem de operare, este non smart.
Dar tot are ceva gen procesor si functii avansate.
De ce nu se fac fara sistem de operare - de cost, pret si profit, de aia.
Oricum, se gasesc de toate, pe toate gusturile.
In plus, se cheama evolutie.
Asta nu inseamna 100% ca e ceva bun.
La fel ca orce alta evolutie, si noi eram inainte plini de blana si stateam in copac... acum... e mai bine sau mai rau ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate