Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ajutor automatizare iluminat interior.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Se da urmatoarea problema: Automatizare usa de garaj, care pe panoul de comanda are un bec la 32V si care se aprinde la inchiderea/deschiderea usii, ramanand aprins circa 5 minute dupa. Nu stiu sa mai aibe si alte iesiri de semnal electric in panou. Vreau ca semnalul de 32V sa-l convertesc prin ceva releu daca se poate, si care sa-mi aprinda iluminatul interior pe perioada cat sta aprins acel bec.
Daca-mi poate recomanda cineva ce anume sa cumpar si cum sa fac legaturile, as fi recunoscator. Legarea vreau s-o fac in doza, in paralele cu intrerupatorul.
Am uitat sa precizez, automatizarea este sommer.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un releu cu bobina alimentata din tensiunea de comanda a automatizarii si pe un contact NC legate firele ce vor duce la un intrerupator. poti pune si un intrerupator in paralel pe acele fire ca sa ai si lumina permanenta cand doresti.

Edited by keta, 19 July 2019 - 21:34.


#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Super. Imi puteti indica exact un model de releu bun pentru asa ceva?

#4
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Pune o poza cu tabloul.

Edited by 13-14, 19 July 2019 - 21:36.


#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cu tabloul sau cu panoul de comanda?
Intreupatorul actual este montat de mine pe faza, nulul fiind continuu pana la becuri. As vrea in doza de iluminat interior sa fac legaturile la releu, ca sa pot totusi sa aprind la nevoie iluminatul interior.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 19 July 2019 - 21:43.


#6
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
raspuns ca la scoala in cls. VII-a:
scoate 2 fire in paralel de la becul respectiv .
mai greu va fi sa gasesti becuri de 32 V.
bafta

Edited by benetusseryo, 19 July 2019 - 21:45.


#7
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In niciun caz nu caut acum becuri de 32V pentru iluminat interior si transformator. Cred ca nu m-am facut inteles. Vreau doar sa dea semnal unui releu, fie el si cu temporizare, sa tina aprins iluminatul interior care este la 220V.

#8
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
https://area.ro/prod...re-7-32vdc-10a/

Poate ceva de genul poti cauta pe google, sunt destule modele.

#9
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Eu nu am auzit de becuri de 32 volti, dar in fine.

Poza cu tabloul inauntru.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Inginerul_bv, on 19 iulie 2019 - 21:29, said:

Se da urmatoarea problema: Automatizare usa de garaj, care pe panoul de comanda are un bec la 32V si care se aprinde la inchiderea/deschiderea usii, ramanand aprins circa 5 minute dupa. Nu stiu sa mai aibe si alte iesiri de semnal electric in panou. Vreau ca semnalul de 32V sa-l convertesc prin ceva releu daca se poate, si care sa-mi aprinda iluminatul interior pe perioada cat sta aprins acel bec.
Daca-mi poate recomanda cineva ce anume sa cumpar si cum sa fac legaturile, as fi recunoscator. Legarea vreau s-o fac in doza, in paralele cu intrerupatorul.
Am uitat sa precizez, automatizarea este sommer.
O lampa alimentata la 230 v, cu senzor de lumina amplasat sub becul de 32 de v si care se aprinde odata cu becul de 32 de v.S-a stins becul de 32,se stinge si cea cu senzor.

Edited by myshyk, 19 July 2019 - 21:59.


#11
13-14

13-14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 12.07.2019
Lampile cu senzor lucreaza pe invers.

#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 myshyk, on 19 iulie 2019 - 21:58, said:

O lampa alimentata la 230 v, cu senzor de lumina amplasat sub becul de 32 de v si care se aprinde odata cu becul de 32 de v.S-a stins becul de 32,se stinge si cea cu senzor.
Vrei sa zici in cutia in care se afla becul de 32V. Problema este ca intrerupatoarele crepusculare functioneaza exact invers, inchid circuitul cand sesizeaza cantitate mica de lumina. Sau sunt eu in eroare si nu inteleg la ce te referi anume? Nu vreau o lampa. Eu vreau toate cele 18 becuri din interior sa mi le aprinda, ca pe nocturna de pe giulesti. Posted Image

 13-14, on 19 iulie 2019 - 21:57, said:

Eu nu am auzit de becuri de 32 volti, dar in fine.

Poza cu tabloul inauntru.

Uite poza cu becul. Se vede clar si in poza 32V. Uite poza si cu tabloul in interior.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 19 July 2019 - 22:18.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.sparkfun.../products/13015

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mersi Digix. Sa fie bun asta oare?
https://ardushop.ro/...peraj_maxim-90a

#15
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am pus un releu cu bobina la 24 V c.c si n-are nici o problema de 5 ani . E drept ca am folosit becuri de camion ( 24 V ) si ma enervau la culme ca se ardeau repede.

#16
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019

 Inginerul_bv, on 19 iulie 2019 - 22:35, said:

Mersi Digix. Sa fie bun asta oare?
https://ardushop.ro/...peraj_maxim-90a
din cate stiu, motorul de la automatizare si sursa, implicit becul sunt de curent alternativ, asadar pentru a tine releul cu MOSFET declansat mereu trebuie sa pui o punte de diode inainte
altfel e posibil sa ai mic flickering de 50 hz la iesire, insa nu sinusoidal, ci dreptunghi cu factor de umplere mare dar totusi mai mic decat 1 (mare pt ca acest releu se declanseaza de la 2,4V)

Edited by Miclaus_21, 20 July 2019 - 01:56.


#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013
Eu zic sa chemi un electrician care stie ce face. Tinand contul de ceea ce ai scris in primul post dar si de raspunsurile "meseriase" primite, sunt sanse mari sa te vedem la stirile de la ora 5 ca si exemplu de "asa nu". No offense.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Senzor de lumina, nu insemana neaparat  "crepuscular". Poate inseamna un senzor care-si schimba starea la aparitia luminii pe el.Si poate comanda un contactor, de exemplu. Care sa comande iluminatul, indiferent de numarul de becuri. Dar poate fi folosit si un senzor crepuscular, cu contactorul de rigoare, care sa-si schimbe starea la aparitia luminii.
LE Ceva asemanator unui optocuplor, daca stii ce e acela.

Edited by myshyk, 20 July 2019 - 07:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate