Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ce inseamna a citi, a intelge si a invata.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
disctutie pleacata de la acest topic

Zic eu ca e o diferenta intre a invata un algoritm si a intelege un algoritm. Eu cred (si da, am lucrat programator cativa ani buni) ca daca nu intelegi bazele (tipuri de date, structuri de control, o sortare, o ceva) nu prea ai cum sa avansezi.
Iar cine este descurajat si plictisit dupa cativa algoritmi nu prea are ce cauta in meseria asta.

Edited by MarianG, 19 July 2019 - 16:54.
link


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe mine ma distreaza cand programalaii de YouTube & Co incearca sa le explice programatorilor ce este programarea.  Acuma, na, tre' sa faca cineva si muncile de jos, ca altfel s-ar murdari programatorii prea tare.

Cred ca stiu cel putin 4 programalai care (1) nu's capabili sa faca debugging, (2) inteleg cam 33% din codul scris de ei [nu de altii, ca e jale daca le arati codul altora] si (3) merg pe principiul "hai ca modific aici, ca poate merge; daca nu, modific mai jos/mai sus cu o linie sau cat <alt> cod"

#3
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
@aflorin
Crezi prost. Daca ai sa iei orice carte de calitate care te introduce in programare cu ajutorul unui limbaj, ai sa vezi ca niciuna nu incepe prin a te invata "algoritmi" clasici cu "sortari" si altele.

Quote

daca nu intelegi bazele (tipuri de date, structuri de control, o sortare, o ceva) nu prea ai cum sa avansezi.
Deja le amesteci. Tipuri de date si structuri de control sunt o chestie - intr-adevar de baza(tu probabil ta gandeai la structuri de date, ce e alta poveste), implementari de sortari nu sunt tocmai de baza.

View Postdexterash, on 19 iulie 2019 - 15:19, said:

Cred ca stiu cel putin 4 programalai care (1) nu's capabili sa faca debugging, (2) inteleg cam 33% din codul scris de ei [nu de altii, ca e jale daca le arati codul altora] si (3) merg pe principiul "hai ca modific aici, ca poate merge; daca nu, modific mai jos/mai sus cu o linie sau cat <alt> cod"
Pustani care se joaca acasa in timpul liber, poate(iar aceasta arie nu este despre asa ceva). Programatori angajati niciodata. Nu ai de unde sa cunosti asa ceva.

View Postaflorin27, on 19 iulie 2019 - 15:06, said:

Zic eu ca e o diferenta intre a invata un algoritm si a intelege un algoritm
Da, e mai usor sa intelegi ce face un algoritm si care sunt proprietatile sale, decat sa inveti sa-l implementezi de la zero.

Edited by adamsd, 19 July 2019 - 15:35.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Siiigur. Că majoritatea ălora angajați după/in timp ce fac "cursuri rapide de IT și programare"(ha!) o fi ceva experți în debugging.

Lăsați, MrReason, știm stilul. Și realitatea bate poveștile.

#5
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
dexterash, n-am inteles cine te-a invitat sa te bagi in seama cu mine, si nici in calitate de ce anume iti dai cu parerea despre programare.

Evident ca realitatea bate povestile si presupunerile voastre. Cu siguranta nu am recomandat eu "cursuri rapide de IT și programare". Programarea se invata in ani buni. Insa ideile multora dintre voi despre ce ar implica sunt extrem de pe langa si induceti in eroare incepatorii.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Nu ai de unde sa cunosti asa ceva.
nenea Reason vrei cont nou?

Va rog mult (pe toti) calmati-va.

View Postaflorin27, on 19 iulie 2019 - 15:06, said:

Iar cine este descurajat si plictisit dupa cativa algoritmi nu prea are ce cauta in meseria asta.
Cel de la care a plecat discutia s-a plictisit in doua zile, asta doar din vorbe.

View Postaflorin27, on 19 iulie 2019 - 15:06, said:

Zic eu ca e o diferenta intre a invata un algoritm si a intelege un algoritm.
Eu cred ca diferenta este in a invata cand se aplica unul si nu altul.

Edited by MarianG, 19 July 2019 - 16:22.


#7
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salut,
A propos de titlu si nu de comentarii uite ce spuneau unii acum vreo cinci mii de ani

,,Mai presus de cei care nu stiu sunt cei care afla sau citesc;
Mai presus de cei care afla sau citesc sunt cei care memoreaza;
Mai presus de cei care memoreaza sunt cei care inteleg;
Mai presus de cei care inteleg sunt cei care aplica;
Mai presus de cei care aplica sunt cei care obtin rezultate;
Mai presus de cei care obtin rezultate sunt cei care, atingand succesul dobandesc puteri paranormale;
Iar mai presus decat cei care obtin puteri paranormale sunt cei care ating Absolutul, dobandind Intelepciunea prin care totul devine cu putinta.,,
( Tantra Sara)

Bag mana in foc cu manusi de azbest ca aia nu erau IT -sti ca inca nu am vazut IT-st umbland pe apa da' poate cine stie...

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Pai despre rezultate vorbeste adamsd, despre alea platite.

Discutabil, si va rog s-o faceti, este cum ajungi acolo.

Cum citii o informatie a.i. s-o intelegeti?

Edited by MarianG, 19 July 2019 - 16:50.


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai tu presupui că lumea vrea/reușește să înțeleagă informația pe care o citește. Eu am vaga impresie că d'alde Copy&Paste de pe StackOverflow sau cei cu modificat codul la oha, că poate merge, nu's din categoria celor care înțeleg. Hai sa zicem că bâjbâie, tatonează, au o vaga idee. Dar cam atât.

Cum ajungi să înțelegi? Eu consider că e un mix de experiență (atât teoretică, cât și practică), cu noroc, cu IQ și cu altele.

E cam ca diferența dintre memorat/tocit efectiv niste comentarii la romana (sa zicem) și înțelesul unor probleme la fizica.

Edited by dexterash, 19 July 2019 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate