Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Romania, prima piata europeana cu telefonie mobila gratuita?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut un SIM cu număr, dat cadou de la Orange, atunci când am cumpărat primul telefon Note 9 - acela cu care am avut problemele în garanţie despre care v-am spus.
Nu am activat acel SIM şi asta a fost o condiţie esenţială pentru ca telefonul să poată fi primit ca reclamat defect în garanţie. Interesant este că nu mi s-a spus acest lucru la vânzare. Chiar eram curios să văd ce acoperire are Orange la ţară la soacră-mea, noroc că mi-am înfrânat curiozitatea.
Prin urmare, aşa a ajuns Orange, să dea SIM-uri gratis, doar-doar va convinge lumea să se aboneze masiv la ei aşa cum o făcea când se numeau Dialog.

Apropo de utilităţi gratuite - o mică paranteză:
În anii 80, când eu aveam vreo 9 ani, tata citea, în almanahul "Lumea", un articol năucitor: Brunei are energie electrică gratuită. Eu n-am găsit pe nicăieri informaţia asta.

#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Cat despre treaba cu reclamele, imi aduce aminte de episodul din Black Mirror intitulat fifteen million merits in care aia trebuia sa se uite la reclame ca sa poata primi "credite" folosite in viata de zi cu zi, un fel de bani. In cat timp om ajunge asa ? Posted Image

#39
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Clar as prefera reclame decat sa dau bani, mi se rupe de cate si la ce ar fi cat timp asta m-ar scuti de dat bani. Iar daca ar fi reclame indecente as activa control parental, sigur ar fi si aceasta posibilitate.

P.S. In Romania chiar a existat un serviciu de telefonie mobila gratuit, Zapp NoPay, insa era bazat pe interconectare nu pe reclame.

#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dacă ai munci și timpul tau chiar ar valora ceva (exclus, pare-se), te-ai pișa cu bolta pe ele reclame.

Dar în țara pomanagiilor, pensionarilor și asistaților sociali găleata și litrul moca de ulei(pardon, convorbiri)  par a fi ideale.

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postl_dan, on 17 iulie 2019 - 10:39, said:

Aceasta e opinia lui Andreas Elsner de la Telekom Romania: "Piaţa de telecomunicaţii din România este una extrem de competitivă, cu preţuri mici şi un nivel avansat al serviciilor astfel că în anii următori aici ar putea fi lansat şi primul serviciu de telefonie mobilă complet gratuit din Europa, care să fie finanţat din difuzarea de mesaje publicitare. (...)"
Asta-i un fel de "'re-ati ai dreq cu preturile voastre cu tot, da' ce vreti mah, gratis ?" Posted Image

Adevarul e ca am beneficiat de vreun an de Mobil5 cu 14 lei/luna. Nelimitat si minute (nationale) si net (cu limitari teoretice de viteza la youtube da' cel putin la mine nu s-au aplicat).
Ceea ce mi s-a parut ok. Poate chiar prea ok, in sensul ca fata de alte oferte de pe piata asta a fost prea buna.

Daca se cumpara TLK nu stiu ce va pati oferta mea (pe care ei mi-au facut-o). Mi s-ar parea prea naspa chiar si cea de la Digi, de restul nici nu mai vorbesc.

edit - de mentionat si faptul ca in localitatea mea au semnalul cel mai bun dintre toti

Edited by theMisuser, 19 July 2019 - 13:44.


#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdexterash, on 19 iulie 2019 - 01:01, said:

Dacă ai munci și timpul tau chiar ar valora ceva (exclus, pare-se), te-ai pișa cu bolta pe ele reclame.

Dar în țara pomanagiilor, pensionarilor și asistaților sociali găleata și litrul moca de ulei(pardon, convorbiri)  par a fi ideale.

Din contra, stiu cat de mult chinui pentru a castiga fiecare leu (zile de stres, nopti nedormite, stat nemancat din lipsa timp sa mananc) tocmai deaia mi se rupe ce reclame ar pune cat timp as putea face altceva cu banii sau muncii mai putin.

Edited by LunaCrystal, 20 July 2019 - 00:03.


#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hopa, s-a si gasit primul amator de gratuitati

#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai tu crezi ca la coada la LIDL, la reduceri sau cand naiba se mai deschide [cate] unul, stau doar pensionari octogenari?! Avem si pensionarii si asistatii tineri. Adica generatia pomanagiilor de 20-30 de ani e in floare. Flower-power online, that is.

P.S. Asta pe langa a fi ceva tovaras fruntas la luat caldarea de gunoi/ulei. Sau cu ce dreacu' ii mai prostesc unii prin vremurile actuale.

Edited by dexterash, 20 July 2019 - 04:40.


#45
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostKarhu, on 17 iulie 2019 - 10:56, said:

Aiureli!
Pretul abonamentului e o chestie si plata telefonului e alta.
Depinde de oferta, sunt telefoane masiv subventionate si telefoane vandute in rate obisnuite(de obicei tot cu ceva discount). Abonamentele au preturi masiv umflate, inainte aveai beneficii chiar mai putine decat la cartela, acum ai beneficii putin probabil a fi folosite de persoane fizice. Banii se duc mai degraba pe subventionarea telefoanelor.

#46
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
@PSC te-au prostit pe față. La service contează doar factura de achiziție și garanția. Apelează pe viitor direct la service.

Nu mi-ar plăcea să văd prea multe reclame pentru ceva gratis. Cred că Digi Mobil 2 mi-ar prinde bine acum că Vodafone nu mai oferă pomană.
Cel mai bine mi-ar prinde dacă ANCOM ar obliga Orange să accepte portarea peste abonamentul curent nefolosit, luat strict pentru telefon.

Edited by lk1, 20 July 2019 - 09:22.


#47
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdexterash, on 20 iulie 2019 - 04:39, said:

Pai tu crezi ca la coada la LIDL, la reduceri sau cand naiba se mai deschide [cate] unul, stau doar pensionari octogenari?! Avem si pensionarii si asistatii tineri. Adica generatia pomanagiilor de 20-30 de ani e in floare. Flower-power online, that is.

P.S. Asta pe langa a fi ceva tovaras fruntas la luat caldarea de gunoi/ulei. Sau cu ce dreacu' ii mai prostesc unii prin vremurile actuale.
La coada la lidl la reduceri nu stau, la emag si aliexpress poate pentru ca tot ce cumpara online o fac online. Ce asistat si ce pomanagiu? Daca am posibilitatea sa platesc mai putin pe ceva sau deloc o fac, nu stau pe ganduri, e normal dealtfel pe o piata libera scopul meu e sa beneficiez de cat mai multe pe bani cat mai putini. Legal evident. Reclamele nu ma enerveaza, imi plac cat timp sunt decente, aflu lucruri noi si interesante din ele. De ce sa nu merg intr-o excursie de cateva zeci de lei munciti din greu zi si noapte de sa imi mananc nervii si sanatatea, in loc sa ii dau doar pentru a nu vedea reclame pe telefon?

Nu ma intereseaza ulei/faina gratuite ca alea sunt pentru cine are timp de gatit (si vrea sa o faca), eu nu am timp si nici chef de stat in caldura. Daca le primesc gratis le donez saracilor, indiferent insa ce as primii nu ma convinge nimeni sa votez ceva sau altceva, tot pe cine, cum vreau si daca vreau votez.

Edited by LunaCrystal, 22 July 2019 - 11:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate