Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Acte centrale

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine vinde si fuge...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVIGame, on 15 iulie 2019 - 22:53, said:

Daca e foarte veche si trebuie schimbata?
Dor nu crezi ca tine o viata... mai mult de 10 ani nu prea prind,
Ei na, a mea are vreo 16 si inca merge bine :)

#21
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Aia se cheamă că au făcut ilegal și poți avea o bomba în casa .
Nu se face așa . ...ptr " troler"

Edited by 3matrix, 16 July 2019 - 11:19.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Adică cum? Dacă ai actul te salvează de la explozie, dacă l-ai pierdut, gata, e bombă?

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
STARTREK, pentru ce anume ai nevoie de firma autorizata ? Ia explica-mi și mie că sa nu mor prost și să înțeleg ce ai vrut de fapt sa zici.

Pe telefon scrisul este prea mic și nu am văzut că este fi Cluj.

Edited by florin71_skoda, 16 July 2019 - 12:00.


#24
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,197
  • Înscris: 27.06.2007

View Postflorin71_skoda, on 16 iulie 2019 - 11:58, said:

STARTREK, pentru ce anume ai nevoie de firma autorizata ? Ia explica-mi și mie că sa nu mor prost și să înțeleg ce ai vrut de fapt sa zici.
simplu
asiguratoru a cerut (pt. asigurare) ca firma care a instalat centrala termica sa aive avizu ISCIR atat la instalarea cat si la verificarea periodica;
in caz contrar, in caz de accident ( fereasca sfantu') asigurarea devine o hartie buna de sters la fund
ps.

Quote

CAPITOLUL V
VERIFICAREA TEHNICĂ PERIODICĂ A APARATELOR

Art. 21 (1) Verificarea tehnică periodică a aparatelor se efectuează la un interval de 2 ani de către persoane juridice autorizate.
http://www.autorizar.../pt a1-2010.pdf

#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tot nu am înțeles ce vrei sa spui
Eu am spus că dacă vrei să-ți faci VTP-ul, nu ai nevoie de actele ISCIR, ce le-a avut fostul proprietar. Am spus ceva greșit ? Are nevoie doar de actele de la gaz, de care oricum a avut nevoie și cind a trecut gazul pe el.
Tu spui că pentru asigurare ai nevoie de o firma autorizata. Greșit. Ai nevoie de VTP. Cine-ti face VTP-ul ? Pai logic că o firma autorizata ISCIR. Că doar nu o să-l facă un instlo-zugrav.

Vbv23 a spus că fostul proprietar nu ia dat acte pentru centrala.
Eu am spus că nu-i trebuie. Trebuie să aibă dor dosarul de gaz (proiectul), în care să aibă un PV pentru centrala și aragaz. Daca centrala este înregistrată la EON Gaz, atunci poate apela la orice firma autorizata ISCIR din Cj, că să-i facă VTP-ul.
VTP-ul nu este transmisibil. Așa că nu mai contează dacă fostul proprietar a avut sau nu VTP. El oricum trebuie să-și facă altul, pe numele lui.
Iar daca centrala nu are PV Gaz și nu este înregistrată la EON Gaz, atunci trebuie să-și facă modificare de proiect, ca și cum nu ar avea centrala și să-și rezolve toate actele, ca și cum ar fi montat astăzi centrala.

View PostSTARTREK1, on 16 iulie 2019 - 12:21, said:

asiguratoru a cerut (pt. asigurare) ca firma care a instalat centrala termica sa aive avizu ISCIR atat la instalarea cat si la verificarea periodica;
Daca asiguratorul a cerut așa ceva, înseamnă că este un cretin și nu cunoaște lege.
Există 3 tipuri de autorizații și nici o firma nu-i obligata sa le aibă pe toate 3
- daca eu sunt instalator , pot să-mi iau autorizație doar pentru montare - instalate.
- daca sunt inginer, pot să-mi iau autorizație doar pentru VTP.
- daca am chef sa mai și repar centrale, trebuie să-mi iau și autorizație pentru reparare.
Daca mă ține, le pot lua pe toate 3, dar nu-i obligatoriu.

Edited by florin71_skoda, 16 July 2019 - 12:44.


#26
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postslai, on 16 iulie 2019 - 11:26, said:

Adică cum? Dacă ai actul te salvează de la explozie, dacă l-ai pierdut, gata, e bombă?
Faci confuzie .Eu spun că șint acte false , deși inclin sa cred că minte și nu este adevarat.

#27
Vbv23

Vbv23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2019
Singurul document de la eon pe care il am este "Contract de furnizare reglementata a gazelor naturale la clienti casnici"

#28
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,197
  • Înscris: 27.06.2007

View Postflorin71_skoda, on 16 iulie 2019 - 12:51, said:

Daca asiguratorul a cerut așa ceva, înseamnă că este un cretin și nu cunoaște lege.
Există 3 tipuri de autorizații și nici o firma nu-i obligata sa le aibă pe toate 3
asiguratoru nu-l intereseaza daca ai facut cu o firma sau cu trei;
el are nevoie ca totu sa fie legal si acoperit de autorizatia ISCIR

View PostVbv23, on 16 iulie 2019 - 18:33, said:

Singurul document de la eon pe care il am este "Contract de furnizare reglementata a gazelor naturale la clienti casnici"
deci centrala a fost montata "la negru" Posted Image

Edited by STARTREK1, 16 July 2019 - 19:28.


#29
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostVbv23, on 16 iulie 2019 - 18:33, said:

Singurul document de la eon pe care il am este "Contract de furnizare reglementata a gazelor naturale la clienti casnici"
Asta nu înseamnă acte .
Pt gaz trebuie sa ai contract , proiect , PIF , verificare la CT dacă ai așa ceva , și acte verificare gaz .

#30
Vbv23

Vbv23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2019
Din pacate nu am nimic din cele mentionate , teoretic as putea obtine cel putin o copie a proiectului de la furnizorul de gaz (eon). Totusi la transcriere nu mi s-a cerut nici un act, banuiesc ca toate sunt in baza de date la ei.....

#31
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Teoretic... Practic , ești în culpa și în orice moment , la un control , îți oprește gazul .

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe urma te bate si de trimite la ocna!

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSTARTREK1, on 16 iulie 2019 - 12:21, said:

asigurarea devine o hartie buna de sters la fund
Nu, asigurarea pad acopera totul fara legatura cu alte acte, inclusiv incendii indiferent cum sunt provocate. Cauta un asigurator fara fitze in cap.

View Post3matrix, on 16 iulie 2019 - 19:56, said:

la un control , îți oprește gazul .
Sau il pune in legalitate. Companiile de gaz au tot interesul sa functioneze consumatorii. Nu ai ceva in regula te intelegi cu si ei te rezolva. Majoritatea care au contracte de frnizare cu companiile de gaz au de obicei si contracte de mentenanta si verificari tot cu ei. Au si baza de date cu instalatiile, stiu cand expira fiecare act etc...

Edited by andreic, 16 July 2019 - 20:50.


#34
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,197
  • Înscris: 27.06.2007

View Postandreic, on 16 iulie 2019 - 20:45, said:

Nu, asigurarea pad acopera totul fara legatura cu alte acte, inclusiv incendii indiferent cum sunt provocate. Cauta un asigurator fara fitze in cap.
  daca zici tu...
https://www.paidroma...ea_191_2015.pdf
asigurarea obligatorie PAD se refera strict la "asigurarea obligatorie a locuinţelor împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren şi inundaţiilor"

#35
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostVbv23, on 16 iulie 2019 - 19:54, said:

Din pacate nu am nimic din cele mentionate , teoretic as putea obtine cel putin o copie a proiectului de la furnizorul de gaz (eon). Totusi la transcriere nu mi s-a cerut nici un act, banuiesc ca toate sunt in baza de date la ei.....
Cere o copie a proiectului de gaz și eventual o fisa de evidenta a aparatele consumatoare de gaz, cu care ești inregistrat la EON.
Pentru că ai contor, este clar că acte există. Însă au fost destule cazuri in care la montarea contorului a fost doar aragazul și centrala sa montat ulterior, fara sa se mai facă acte la gaz.
O alta varianta ar fi să-ți montezi detector de gaz și cu aceasta ocazie să-ți faci modificare de proiect, chiar daca momentan nu-i obligatoriu, însă astfel o să ai un proiect real pe numele tau. Modificarea de proiect și detectorul , nu-s chiar așa scumpe. Mai scumpă va fi manopera.

Ulterior poți să-ți faci și VTP la centrala.
Ce model de centrala ai ?

#36
Vbv23

Vbv23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.07.2019
M-am gandit mai mult si nu cred ca figurez cu vreun aparat consumator de gaz la eon. Practic apartamentul nu a fost folosit (decat pe post de depozit) inaintea achizitionarii mele , contorul cand a fost trecut pe numele meu era aproape pe 0. Intre timp s-a pus centrala + aragaz, nu am schita/act etc, inteleg acuma dc se tragea pe fese fostul proprietar. Tipul centralei ii mistral mbi 24. Aatazi ma interesez ce pot face la vreo firma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate