Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

48 mm, WE+Ar + One4 + F4 + Planistar Sun

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Dacă știe și mă poate ajuta cineva să "traduc" chestia asta:

48 mm, WE+Ar + One4 + F4 + Planistar Sun

Este o ofertă de "pachet de sticle" primită cu o tâmplărie VEKA 82 MD.

Ce știu eu până acum:

48mm = grosimea pachetului de sticlă (e tripan);
WE+Ar = Warm Edge (baghete calde) + Argon;
One4 + F4 = ASTA NU STIU CE INSEAMNA EXACT!?
Planistar Sun = Saint Gobain tip SGG PLANISTAR SUN, scria cineva pe un blog ca ar fi "un fel de Ferrari al vitrajelor";
Sursa: https://i.imgur.com/T72BCHR.jpg


[ https://i.imgur.com/T72BCHR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dacă mă poate lămuri cineva...?

De asemenea aș vrea să știu dacă am ales bine sau nu?

Mulțumesc!

Edited by dan74mm, 10 July 2019 - 21:33.


#2
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da, este cea mai buna configuratie de geam.

Planitherm one este un low-e mai eficient decat celelalte variante de low-e (planitherm xn si planitherm ultra n, acestea sunt folosite sub denumire generica low-e).

Planistar sun este o sticla de tip 4 anotimpuri care se comporta ca un low-e din punct de vedere al luminozitatii, insa pastreaza caracteristicile sticlei 4s.

Daca ai ales bine sau nu eu nu stiu, ce stiu este ca atunci cand imi cere cineva cel mai bun produs al meu primeste exact ceea ce ai primit tu.

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@Dorel-Mesterel, mulțumesc pt. răspuns.

Inițial mi-au oferit o sticlă "Planitherm 4S" (pachetul era: "48 mm, Ar + One4 + F4 + Planitherm4S"), cred că aceea era modelul "4 anotimpuri" dacă bine-mi amintesc,... după care mi-au oferit "Planistar Sun" și mi-au spus că e mai bună decât "Planitherm 4S"... ? Așa o fi?

Coeficientul de transfer termic ce-mi apare în ofertă la "48 mm, WE+Ar + One4 + F4 + Planistar Sun" cu Veka 82 MD este așa:
Ug: 0,60 W/m²K
Uw: 0,89 W/m²K


Feroneria primită este Winkhaus, cu închidere în 7 puncte (de tip "ciupercă", cică "e antiefracție"). Eu am mers la ei "setat" pe Roto, că așa mi-au zis toți cunoscuții că Roto e "cea mai cea" și că să aleg Roto, că Roto e "Made in Germany", etc.
Până la urmă cum e, care e mai bună, Winkhaus sau Roto?

Iar la tâmplăria PVC am mers "setat" pe Salamander (cu tripan), tot pentru că așa mi-au zis toți cunoscuții... În schimb cei de la firma de termopane mi-au zis că Veka este peste Salamander...!? Așa o fi?

Edited by dan74mm, 10 July 2019 - 23:47.


#4
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da asa este planistar sun este mai bun decat planitherm 4s.

Nu, nu este asa, cunoscutii tai care au spus ca roto este mai buna decat winkhaus cu ce se ocupa?
Bine asta nu inseamna ca oameni care lucreaza in domeniu nu pun problema la fel, complet gresit, si neprofesionist.

Doar daca esti habarnist total, indiferent ca lucrezi in domeniu sau lucrezi la sosete, doar asa poti spune ca roto este mai buna decat winkhaus si invers, sau ca maco este mai buna, sau ca siegenia este mai buna decat celelalte, sau ca gu este mai buna decat celelalte.

Sigur, toate cele amintite sunt mai bune, dar nu unele fata de altele.

Pare ca ai primit o oferta de produs optimedia oradea, asa este?


#5
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca mergi pe ce spun cunoscutii o sa ramai cu tamplaria nefacuta.La profilele si feroneriile de top nu se mai pune problema de care este peste sau sub.Exista doar bine executata si bine configurata.
Din punctul meu de vedere salamander si veka sun pe acelasi palier cu plusuri si minusuri in dreptul fiecaruia.La fel si in cazul roto versus winkhaus.
Ps mor pe ofertantii care spus ca produsul lor este peste cel al concurentei.Doar eu cred ca sunt ultimul mohican(nebun) care ii face comparatie clientului intre mine si concurenta si il lasa sa decida.

#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Well, eu am încercat să "scurtez" puțin povestea să nu vă plictisesc. Ideea e că, am cerut oferte de la mai multe firme (vreo 10) și inclusiv am fost "la fața locului" să vorbesc despre termopane + discutat cu toți cunoscuții și prietenii care și-au montat termopane la apartamente/case noi sau vechi... deci - de fapt - v-am prezentat un foarte scurt "rezumat" al discuțiilor purtate cu diverse firme și persoane.

La final am ales Veka 82 MD - care, apropos, este cumva "VEKA Softline 82"?

#7
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da este.

#8
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
În regulă, mulțumesc pt răspunsuri. Dar, evident, mai aștept opinii...

Anyway, am un prieten ce tocmai și-a pus Salamander (tripan) la un apartament nou. La iarnă mă pun și fac măsurători (VEKA vs SALAMANDER), până atunci mă  documentez ce și cum...
Sunt curios, să văd: - izolația termică, izolația fonică, baghetă caldă vs rece (el are baghete reci), etc...

P.S.: Ce-am mai reținut din discuții, despre Salamander (plusuri față de Veka):
- sudură specială la îmbinări, lipirea se face fără "șanț", deci nu se văd îmbinările deloc (cel puțin așa mi-au zis cei de la firma cu Salamander);
- inclusiv concurența a recunoscut că Salamander - dacă vorbim de alb - are un "alb deosebit" și-și păstrează culoarea în timp;

Edited by dan74mm, 11 July 2019 - 00:32.


#9
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdan74mm, on 10 iulie 2019 - 23:19, said:

@Dorel-Mesterel, mulțumesc pt. răspuns.

Inițial mi-au oferit o sticlă "Planitherm 4S" (pachetul era: "48 mm, Ar + One4 + F4 + Planitherm4S"), cred că aceea era modelul "4 anotimpuri" dacă bine-mi amintesc,... după care mi-au oferit "Planistar Sun" și mi-au spus că e mai bună decât "Planitherm 4S"... ? Așa o fi?

Coeficientul de transfer termic ce-mi apare ĂŽn ofertă la "48 mm, WE+Ar + One4 + F4 + Planistar Sun" cu Veka 82 MD este așa:
Ug: 0,60 W/m²K
Uw: 0,89 W/m²K


Feroneria primită este Winkhaus, cu ĂŽnchidere ĂŽn 7 puncte (de tip "ciupercă", cică "e antiefracție"). Eu am mers la ei "setat" pe Roto, că așa mi-au zis toți cunoscuții că Roto e "cea mai cea" și că să aleg Roto, că Roto e "Made in Germany", etc.
Până la urmă cum e, care e mai bună, Winkhaus sau Roto?

Iar la tâmplăria PVC am mers "setat" pe Salamander (cu tripan), tot pentru că așa mi-au zis toți cunoscuții... În schimb cei de la firma de termopane mi-au zis că Veka este peste Salamander...!? Așa o fi?

Acum am vazut ca ai editat postul, cu privire la coeficientul de transfer termic.  Nu este real, optimedia nu stie sau nu vrea sa rezolve aceasta problema. Pe mine nu ma intereseaza suficient de mult, sunt si alte lucruri asupra carora prefer ca beneficiarul sa aiba incredere in mine si nu in ce zice producatorul de tamplarie, de profil, cel de sticla, cel de feronerie, sau altii care au opinii si pareri.


#10
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Cred că niște certificări internaționale (ori măcar europene) la termopane (separat pe tâmplărie, pe sticlă, pe baghete, etc) ar rezolva problema... ori poate că ele există și nu știu eu. Niște standarde de genul celor introduse de UE la electrocasnice: A+++, A++, A+, B, C, D, etc...

Edited by dan74mm, 11 July 2019 - 00:45.


#11
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da exista certificari si multi producatori le au, e bine ca pui problema asa, cere ofertantului tau certificatele pe care le poate oferi pe produs. In mod normal atat pe sticla cat si pe tamplarie ar trebui sa le vezi.

Certificatele insa nu te ajuta in alegerea celui mai bun produs pentru tine, iti garanteaza doar niste standarde de calitate, reteta tamplariei tale depinde de tine si de ofertant.

#12
Zai34

Zai34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2014

View PostDorel-Mesterel, on 10 iulie 2019 - 22:32, said:

Da, este cea mai buna configuratie de geam.

Planitherm one este un low-e mai eficient decat celelalte variante de low-e (planitherm xn si planitherm ultra n, acestea sunt folosite sub denumire generica low-e).

Planistar sun este o sticla de tip 4 anotimpuri care se comporta ca un low-e din punct de vedere al luminozitatii, insa pastreaza caracteristicile sticlei 4s.

Daca ai ales bine sau nu eu nu stiu, ce stiu este ca atunci cand imi cere cineva cel mai bun produs al meu primeste exact ceea ce ai primit tu.


Salutare,

Cum e cuantificabil ca Planitherm ONE este mai bun decat Planitherm XN?  Este doar prin prisma U-value putin mai mic la ONE? Sau, de exemplu ne intereseaza mai mult Solar Factor care intr-adevar e mult mai mic la ONE? Care parametri ar trebui sa ii urmarim pentru un LowE mai eficient?

https://www.saint-go...ucts/planitherm

Multumesc,

#13
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu ca sunt gigi contra dar e destul de dificil de gasit configuratia pe care ne-o dorim.Ideal ar fi sa intrebam producatorul ce optiuni de sticla are.Gen pe familia low poate oferi XN,ONE sau cine stie ce si apoi sa intrebam ce si cum.Degeaba ne intreba daca ONE face nu stiu ce fata de XN,daca producatorul/ii,nu il au in sortimentatie.Pare ciudat dar eu daca doresc sa comand ONE,nu am producator pe zona mea.Degeaba doreste si plateste clientl meu daca eu nu ii pot oferi

#14
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostZai34, on 13 mai 2020 - 13:55, said:



Salutare,

Cum e cuantificabil ca Planitherm ONE este mai bun decat Planitherm XN?

Multumesc,

Simplu, in w/mpk, un pachet de geam termopan 24mm xn + float + argon are transfer termic 1,1 w/mpk iar one + float + argon are 1.0 w/mpk.

#15
Office8

Office8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2022
Buna dragi cunoscători .
Am și eu o întrebare .Ca și configurare sticle la un geam mare 2300 x2850 aprox  , pe un profil VEKA 82 ,ce ati alege între
1) 48mm TPS NE + Ar L(3.3.2)Low E+F4+L(3.3.2)4S ( aici posibil și 4.4.2. la exterior )
sau
2) 48mm TPS NE + Ar ONE6 + F4 + PLANISTAR SUN 6 ( a intrat in discuție și toate cele 3 sticle de 6 ;
sau dacă îmi sugerați și alte variante .
Multumesc .


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Optimedia ce zice? Ar merge aia cu 4.4.2. cu un 6 mm la jumătate.

#17
Office8

Office8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2022
Mi au configurat ambele variante , deci bănuiesc ca s ar incadra ambele ,de aceea întrebarea mea ar fi dacă e necesar sticla laminată , de exemplu 3.3.2 sau e suficient simpla de 6  , interior /exterior ? Ori sa vad daca se poate configura doar pe interior sticla 3.3.2 și pe ext de 6 …?
Sticla nu este dintr o singura bucata pe suprafata respectiva , sunt 2 panouri egale .

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu e dintr-o bucată, atunci E OK cu două foi de 6 mm. Nu e necesar sticlă laminată, sticla de 6 mm e mai rezistentă decât 3.2.3 și un pic mai ieftină.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate