Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Incalzire in pardoseala sau clasicele calorifere?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017
Buna ziua,

Avand in vedere cantitatea mare de informatii de pe forum ( citit cateva topicuri ) din care nu am inteles foarte multe lucruri, am nevoie de o recomandare. In prezent sunt in constructie cu casa, o casa doar pe parter cu o suprafata utila de 122 mp utili. In zona unde construiesc am disponibile ca si utilitati doar curentul ( 220 si 380 ) si respectiv apa.

Sunt indecis ce sistem de incalzire sa folosesc. As vrea sa merg pe incalzire in pardoseala cu o centrala electrica insa ma fac si mai confuz "contre le" membrilor de pe forum vis-a-vis de costuri. Ca si alternativa ma gandesc la o centrala pe peleti si calorifere clasice.

Nu stiu daca am facut unde trebuie topicul, in cazul in care trebuia postat in alta parte ii rog pe moderatori sa-l mute.

As avea nevoie de un sfat si parerile voastre in ceea ce priveste sistemul de incalzire. M-ar ajuta niste pareri si de la cei care folosesc aceste doua tipuri de sisteme.

Multumesc!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pardoseala fara discutii

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Incalzirea clasica are avantajul ca, in caz de bube, se poate interveni mai usor (si mai putin costisitor), iar la cea prin pardoseala are avantajul ca spatiul utilizat de calorifere poate fi folosit pentru mobilier (sau spatiu liber vizual).

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Daca vei face o izolatie corespunzatoare te poti incalzi cu ce vrei tu. Intrebare: de ce nu peleti + pardoseala?

Avantajul pardoselii este suprafata radianta mare si la care se poate folosi o temperatura mai mica a agentului termic (economie). Daca este realizata corect nu are de ce sa apara "bube"

Edited by iladi, 09 July 2019 - 09:03.


#5
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 petre69, on 09 iulie 2019 - 08:58, said:

pardoseala fara discutii
Multumesc de raspuns. Puteti detail de ce sa fac aceasta alegere? Mai mult, in zona de constructie reteaua de gaz este destul de aproape si estimez ca in aprox. 3-5 vor ajunge si pe strada mea. As vrea un sistem de inalzire in pardoseala care sa-mi permita in momentul in care se trage gazul sa schimb doar centrala. Este disponibil asa ceva pe piata?

 iladi, on 09 iulie 2019 - 09:01, said:

Daca vei face o izolatie corespunzatoare te poti incalzi cu ce vrei tu. Intrebare: de ce nu peleti + pardoseala?

Mersi de sugestie. Pana sa precizezi acest aspect nu stiam daca se poate :). Ma incanta si aceasta varianta.

#6
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Cred ca pana la urma tine de preferinta fiecaruia... Eu am trait, ca majoritatea din Romania, o viata intreaga la incalzire prin calorifere si nu am simtit nevoie de altceva.

Totusi, voiam sa te intreb, daca alegi a doua solutie, de ce centrala pe peleti? Este destul de costisitor acel sac de peleti si consuma destul de mult. Nu ai timp (sau loc de camera tehnica) sa cureti cenusa daca alegi o centrala pe lemne?

Parintii meu au de cativa ani una pe lemne/carbuni si costurile pe timp de iarna sunt destul de modice. Intradevar, e un minus ca acea centrala trebuie curatata zilnic.

Edited by CryTeku, 09 July 2019 - 09:05.


#7
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 Pololica, on 09 iulie 2019 - 09:00, said:

Incalzirea clasica are avantajul ca, in caz de bube, se poate interveni mai usor (si mai putin costisitor), iar la cea prin pardoseala are avantajul ca spatiul utilizat de calorifere poate fi folosit pentru mobilier (sau spatiu liber vizual).

Din cate am citit, daca se instaleaza corespunzator nu ar trebui sa apara aceste "bube". Acum ... cu siguranta ca totul este posibil.

 CryTeku, on 09 iulie 2019 - 09:04, said:

Cred ca pana la urma tine de preferinta fiecaruia... Eu am trait, ca majoritatea din Romania, o viata intreaga la incalzire prin calorifere si nu am simtit nevoie de altceva.

Totusi, voiam sa te intreb, daca alegi a doua solutie, de ce centrala pe peleti? Este destul de costisitor acel sac de peleti si consuma destul de mult. Nu ai timp (sau loc de camera tehnica) sa cureti cenusa daca alegi o centrala pe lemne?

Parintii meu au de cativa ani una pe lemne/carbuni si costurile pe timp de iarna sunt destul de modice. Intradevar, e un minus ca acea centrala trebuie curatata zilnic.

Principul pe care as face aceasta alegere este unul foarte simplu. Spatiul de depozitare si procurarea lemnului. Socrul meu are incalzire pe lemne si an de an are un stres cu lemenele. Gasestele, pretul, transportul, taiatul, depozitatul, etc. Am o camera tehnica de 8 mp.

Edited by livstroe, 09 July 2019 - 09:10.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 livstroe, on 09 iulie 2019 - 09:03, said:

si estimez ca in aprox. 3-5 vor ajunge si pe strada mea. As vrea un sistem de inalzire in pardoseala care sa-mi permita in momentul in care se trage gazul sa schimb doar centrala. Este disponibil asa ceva pe piata?

Tehnic vorbind este perfect fezabil sa inlocuiesti o centrala electrica cu una pe gaz

#9
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Recomand cu incredere sistemele de incalzire sub pardoseala.
Sistemul de incalzire in pardoseala implica o investitie initiala mai mare. In functie de cum este realizat (ma refer la control inteligent sau cabluri de incalzire inteligente) poate duce la scaderi semnificative ale consumului. Un element foarte important ca sistemele de incalzire prin pardoseala (si in general toate sistemele de incalzire) consta in buna izolatie termica a casei. Daca folosesti o centrala electrica cu apa, atentie la montajul sub pardoseala. e destul de dificil de reparat in caz de defectiuni/scurgeri in tuburile de incalzire).
Totusi e nevoie de atentie si la calcularea puterii instalate. (intre 20 si 150W pe metru patrat functie de zona incalzita).
Daca ai nevoie de mai multe detalii pentru o incalzire in pardoseala pot sa dezvolt subiectul.

Add: timpul mediu de viata al unei incalziri sub pardoseala, indiferent de tip (tevi cu apa sau cabluri de incalzire) e cam 25 de ani fara reparatii.

Edited by apatie, 09 July 2019 - 09:12.


#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,410
  • Înscris: 24.09.2017
1.daca nu ai gaze trebuie sa scazi de undeva. 122 de mp utili e intre mic si mare.
2.cel mai bun sfat e sa izolezi foarte bine. si poti sa te incalzesti cu ce vrei tu la preturi mici.
3.incalzirea in pardoseala nu are dezavantaje iar avantajele le-a zis iladi.
4.ca sa scazi costurile ar trebui sa ai si ventilare cu recuperare de caldura. ca daca lasi geamurile sa aerisesti si mergi pe IPAT atunci o sa pierzi caldura usor si o sa o faci greu.

Ce as face eu? izolatie foarte buna si mi-as lua calorifere electrice ca imi place sa stau langa un calorifer cald sa citesc.
nu mi-as mai bate capul cu trasul de gaz, instalatii si altele. bine, eu as face o casa mai mica ca a ta.

Edited by bobitad, 09 July 2019 - 09:14.


#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Alege incalzirea prin pardoseala daca:
- ai multi bani si iti place sa cumperi ce este mai scump, nu neaparat mai bun.
- ti se pare ca camerele sunt prea inalte, si vrei sa le mai reduci din inaltime, ca sa fii cu capul mai aproape de tavan.
- in caz de o defectiune preferi sa muti toata mobila din camera si sa demontezi podeaua cu totul, in loc sa schimbi doar caloriferul.
- iti place sa privesti cum se ridica praful de pe podea si cum pluteste in aer.
- iti place sa simti cum iti transpira picioarele.
- vrei sa condenseze apa pe ferestre.

#12
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 iladi, on 09 iulie 2019 - 09:07, said:

Tehnic vorbind este perfect fezabil sa inlocuiesti o centrala electrica cu una pe gaz

Cum ar arata o configuratie completa in acest sens?

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
odata ce ai incercat incalzirea in pardoseala nu ai cum sa te mai intorci la cea clasica, mai ales iarna cand ajungi acasa inghetat si simti podeaua calda.
la fel si incalzirea uniforma a camerei e cu totul altceva.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 livstroe, on 09 iulie 2019 - 09:07, said:

Din cate am citit, daca se instaleaza corespunzator nu ar trebui sa apara aceste "bube". Acum ... cu siguranta ca totul este posibil.



Si instalatia traditionala, daca este instalata corect, nu ai bube. Conteaza manopera si materia prima (tevaraia). Trebuie sa pui in balanta costul mai ridicat al incalzirii prin pardosesala, dar mai eficienta din punct de vedere al costurilor, si cea traditionala (calorifere) care este mai ieftina (ca pret de montaj si materiale mai putine), dar mai scumpa (nu cu mult) fata de cea prin pardoseala.

Un alt avantaj ar fi (la incalzirea prin pardoseala), cum zicea si @iladi, ca suprafata (mai mare) care incalzeste la temperatura (agentului termic) mai mica. Adica podeaua, care are suprafata Xmp, incalzeste mai bine (si mai economic) decat un calorifer catre trebuie sa aiba o temperatura mai mare pentru aceeasi suprafata.

Diferenta majora este costul initial (materialele si manopera). Incalzirea prin pardoseala e mai eficienta, dar depinde mult de Dorel cum o pune (ce ziceam eu de bubele care pot aparea).

PS: stiu ca mai trebuie sa mai ai grija si la mobilie, in sensul ca in zonele respective (unde va fi asezat mobilierul) n-ar trebui sa degaje caldura intrucat mobilierul de lemn va avea de suferit pe termen lung.

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 16.03.2007

 PopaXXX, on 09 iulie 2019 - 09:11, said:

- iti place sa privesti cum se ridica praful de pe podea si cum pluteste in aer.
- iti place sa simti cum iti transpira picioarele.
- vrei sa condenseze apa pe ferestre.

iar miturile astea obosite?

#16
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 Pololica, on 09 iulie 2019 - 09:20, said:



Si instalatia traditionala, daca este instalata corect, nu ai bube. Conteaza manopera si materia prima (tevaraia). Trebuie sa pui in balanta costul mai ridicat al incalzirii prin pardosesala, dar mai eficienta din punct de vedere al costurilor, si cea traditionala (calorifere) care este mai ieftina (ca pret de montaj si materiale mai putine), dar mai scumpa (nu cu mult) fata de cea prin pardoseala.

Un alt avantaj ar fi (la incalzirea prin pardoseala), cum zicea si @iladi, ca suprafata (mai mare) care incalzeste la temperatura (agentului termic) mai mica. Adica podeaua, care are suprafata Xmp, incalzeste mai bine (si mai economic) decat un calorifer catre trebuie sa aiba o temperatura mai mare pentru aceeasi suprafata.

Diferenta majora este costul initial (materialele si manopera). Incalzirea prin pardoseala e mai eficienta, dar depinde mult de Dorel cum o pune (ce ziceam eu de bubele care pot aparea).

PS: stiu ca mai trebuie sa mai ai grija si la mobilie, in sensul ca in zonele respective (unde va fi asezat mobilierul) n-ar trebui sa degaje caldura intrucat mobilierul de lemn va avea de suferit pe termen lung.

Multumesc de explicatie. Avem proiectata deja ideea si cu mobilierul deci in mare stim exact cum ar fi vartianta finala.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
1. In pardoseala fara discutie.
2. Se va merge pe max 35C, deci teoretic consumi mai putin curent electric.
3. E mult mai confortabila, iar daca tii la 30-35C nici praful nu se ridica.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
1 - Centrala pe peleti - puffer - GPA (grup pompare amestec) - incalzire in pardoseala
2 - PDC (pompa de caldura) - mini puffer - GPA (grup pompare amestec) - incalzire in pardoseala
3 - Cazan pe lemne - .....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate