Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13922 replies to this topic

#8065
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca depinde pe ce apari inregistrat, esti pe Revolut Bank UAB sau Revolut Payments UAB ?
Pare a fi schema europeana de garantare a depozitelor, din Lituania.
https://www.revolut....s-my-money-safe



PT UK e asta:
Revolut Payments LTD
Because the account you hold with us is an electronic money account (not a bank account), your money is not covered by the Financial Services Compensation Scheme.
FSCS e echivalentul din UK a FGDB din RO

Edited by gumball3000, 07 January 2021 - 20:43.


#8066
IceC

IceC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 13.01.2007

View PostImmortal, on 07 ianuarie 2021 - 14:48, said:

Mai am una, deh...d-abia acum devin 'power user': exista vreo metoda de a activa push notifications in momentul in care primesc bani? N-am primit mesaj nici la transfer bancar in revolut business, nici la business -> personal revolut.

Eu am observat ca primesc mesaj doar cand vrea el (nu tot timpul) fara nici o logica...

#8067
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgumball3000, on 07 ianuarie 2021 - 20:37, said:

Cred ca depinde pe ce apari inregistrat, esti pe Revolut Bank UAB sau Revolut Payments UAB ?
Pare a fi schema europeana de garantare a depozitelor, din Lituania.
https://www.revolut....s-my-money-safe

În aplicația apare Payments UAB. De aici și nedumerirea mea...

#8068
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
E posibil sa fac top-up in Revolut in contul de EUR sau USD, cu card de la banca romaneasca  atasat unui cont de EUR sau USD ?
Implica ceva comisioane sau conversii valutare ?, sau e pur si simplu ca o plata cu cardul direct in EUR sau USD dpdv a bancii,
si cat se ia din contul bancii atat ajunge in contul respectiv Revolut ?
Banca ar fi Unicredit RO.

#8069
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Din Unicredit card EUR in Revolut nu ai comision. Card USD va trece prin dubla conversie +1% in cazul Unicredit, deci nu iti recomand.

#8070
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010

View Postmytzulyka, on 08 ianuarie 2021 - 13:30, said:

Din Unicredit card EUR in Revolut nu ai comision. Card USD va trece prin dubla conversie +1% in cazul Unicredit, deci nu iti recomand.
Ai testat chestia asta cu cardul USD ? Ca din lista de comisioane nu imi dau seama.

#8071
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Nu am testat eu, au testat altii. Asta pentru ca valuta de decontare la cardul Unicredit e euro (mai putin platile in lei, cu cardul de lei).

Edited by mytzulyka, 08 January 2021 - 16:58.


#8072
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Dar transfer din contul Revolut USD intr-un cont Libra Bank tot USD, prin IBAN, e gratuit sau cu cat e comisionat ?
Multumesc.

#8073
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,612
  • Înscris: 13.03.2005
O sa ai costurile Swift de la băncile intermediare. Nu cred că poate fi 0 comisionul.

Comisionul nu e o sumă fixa. Am citit cazuri în care aceeași sumă transferată în același cont a avut comision diferit la USD.

#8074
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Astia de la revolut pentru a patra oara mi-au trimis mail sa ma convinga sa-mi mut salarul la ei, oare ei sunt constienti de cum ii vede lumea si cat de nesigur se simte cineva sa-si puna banii la ei cand din senin te poti trezi cu contul blocat?

#8075
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003

View Postenrique24, on 08 ianuarie 2021 - 19:17, said:

Dar transfer din contul Revolut USD intr-un cont Libra Bank tot USD, prin IBAN, e gratuit sau cu cat e comisionat ?
Multumesc.
Este gratuit.

#8076
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmaladetz, on 08 ianuarie 2021 - 19:55, said:

Astia de la revolut pentru a patra oara mi-au trimis mail sa ma convinga sa-mi mut salarul la ei, oare ei sunt constienti de cum ii vede lumea si cat de nesigur se simte cineva sa-si puna banii la ei cand din senin te poti trezi cu contul blocat?

Contul blocat e cand se misca bani intr-un mod in care intra alarmele de spalare de bani/finantare terorism/droguri.

Salariul este din start sursa de venituri legitima. Cu atat mai mult nu mai risti blocare de cont cand plimbi sume legitime prin contul ala.

Edited by abac, 09 January 2021 - 11:25.


#8077
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgumball3000, on 07 ianuarie 2021 - 16:30, said:

folositi vreunul optiunea de cumarare actiuni pe bursa din sua?

ce ar trebui sa stiu, vad ca ma pune sa accept niste prostioare si cred ca difera si din cauza ca nu am contul creat pe RO


Eu.

Sunt conditii noi post brexit.

View Postmaladetz, on 08 ianuarie 2021 - 19:55, said:

Astia de la revolut pentru a patra oara mi-au trimis mail sa ma convinga sa-mi mut salarul la ei, oare ei sunt constienti de cum ii vede lumea si cat de nesigur se simte cineva sa-si puna banii la ei cand din senin te poti trezi cu contul blocat?

Eu am prieteni care primesc salariul in Revolut de peste un an si nu au nicio problema.

Eu nu vreau pentru ca:
1. Daca nu e in EUR, e o mica problema cu IBAN-urile
2. Credit score
3. Revolut nu are instant transfer in sistemul polonez


Dar cand primesc salariul, dupa ce platesc cate chestii prin OP, transfer banii in Revolut.

#8078
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Am creat un cont nou după ce ala vechi a fost șters după un an și vad că nu găsesc unde sa validez contul , sa validez contul cu buletin și selfie , mi-au cerut doar un selfie de verificare , e posibil sa fi rămas datele contului vechi in sistem ? Am folosit alt număr de telefon .

Attached File  Screenshot_2021-01-09-12-58-16-593_com.revolut.revolut.jpg   53.9K   53 downloads

A mers să comand și card fizic și virtual gratuit , am făcut interogare și la bancomat prin Google Pay , văd că merge contul.

Edited by andupustiu, 09 January 2021 - 13:05.


#8079
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu am in cont si optiune sa trimit referal cu 5£

apare la toata lumea sau e iar random?

#8080
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pound?

E random. Eu nu am asa ceva.

Ai contul in UK?

#8081
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da

#8082
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
In plus mi-au dat BIN de UK la carduri , nu de Romania

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate