Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Interviu foarte ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Daca nu spui si despre ce job este vorba nu facem decat sa ne racim gura degeaba. La mine la interviuri au fost mai multi din companie, cu proba practica si intebari specifice domeniului, iar descrierea postului a prevazut si partile negative. Nimic nu exista doar roz si pufos, poate doar pe Insula Pufoasa si Roz.

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posteiffel, on 07 iulie 2019 - 09:59, said:

Cel mai probabil managerul rau a fost mai curand managerul corect - ti-a zis ce probleme vei intampina si te-a intrebat daca iti convine chiar si in conditiile respective.

Dacă e așa, și nu exclud, atunci MR își va da demisia și el în următoarele 11 luni.

#21
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005

View PostNumbAnn, on 07 iulie 2019 - 09:40, said:

Frate, ce e cu expresiile astea, 'sclav'?
Unii asta cauta la un potential angajat, sa fie submissive si cu capusorul plecat, sa stea la locul lui si sa nu comenteze aiurea ca nu cumva sa fie deranjati domnii manageri
Deci pe romaneste ei cauta un sclav. In limbaj de HR i se spune  atitudine potrivita.

#22
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpopicoo, on 07 iulie 2019 - 09:16, said:

La mine a functionat, mereu, intrebarea "De ce este vacanta pozitia?", urmata de "Care sunt cele mai mari provocari pe care le voi avea si de ce?" si a treia, la care foarte putini au fost in stare sa dea un raspuns coerent si "sales oriented" de genul "De ce as veni sa lucrez in echipa dvs, daca tot e atat de greu si de imposibil?".
Eu, ca angajator, as raspunde asa:
"De ce este vacanta pozitia?"
- Pentru ca n-ai cu cine sa lucrezi dom'le, toti sunt varza, da vin cu niste pretenii salariale de te sperii!
"Care sunt cele mai mari provocari pe care le voi avea si de ce?"
- Pai eu de unde sa stiu, vii aici sa muncesti, nu pentru provocari, ca nu e concurs, nu e competitie.
"De ce as veni sa lucrez in echipa dvs, daca tot e atat de greu si de imposibil?"
- Daca nu vrei, eu nu te tin aici, mai am inca 50 de candidati pe post.

#23
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View PostPopaXXX, on 07 iulie 2019 - 11:28, said:

- Daca nu vrei, eu nu te tin aici, mai am inca 50 de candidati pe post.

Cand lucram in Romania erau 100 la poarta care asteptau sa se elibereze postul meu.  Au mai ramas doar 50 ?

Nu stiu ce sa zic, dar cred ca de fapt sunt chiar mai putini...

Ha - ha !  Semne bune anul are !

Vin vremuri interesante pentru patronake.

#24
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMihaLzn, on 07 iulie 2019 - 08:26, said:

Hello,


Saptamana trecuta am fost la un interviu pentru un job.
A fost o discutie face 2 face cu managerii si ultimul test inainte de decizia finala.
Inainte de acest interviu,am mai dat 3 teste practice si am tecut cu brio de toate.
De ce spun ca a fost ciudat?
Pentru ca unul din sefii de acolo ,imi tot prezenta aspectele ai nagative ale jobului,ca si cand ar fi vrut sa vada cat sunt de hotarata ,,sau cat de mult imi doresc jobul.
Desi i-am demonstrat ca vreau acel job ,inerca sa ma sperie si sa spun:a bine,nu mai vreau,la revedere!...
Celalalt sef in schmb,a fost dragut si chiar  a zis celuilalt sa inteleaga ca asta vreau eu,cumva a sarit in "apararea mea".
Tipa care m-a recrutat iarasi a fost foarte draguta cu mine,si mi-a prezentat o cu totul alta poveste a jobului.M-a incurajat,a zis ca totul se invata si ca daca am trecut probele practce,inseamna ca ma potrivesc jobului.

Acum,voi ce parere aveti,de ce mi-a prezentat unu din sefi doar parta neagra a jobului?
Ma incearca sau nu ma vrea?

Sunt confuza si speriata..

Multumesc
Anagajarea e de multe ori un fel de teatru kabuki

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In general cand la un interviu se prezinta mai apasat partile nasoale, acest lucru se face pentru a evita regrete si disonante cognitive ulterioare de ambele parti.  

Ei asteapa ca un om sa faca munca a doi oameni si sa le descurce incurcaturile lasate de cel care a plecat, angajatul nou asteapta un job ok cu cat mai putina bataie de cap.

#26
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Probabil ca managerul "rau" ocupa o pozitie superioara in ierarhie, interesandu-l rezultatul de ansamblu si pe termen mai lung, iar ceilalti doi erau direct raspunzatori si/sau interesati de ocuparea rapida a postului. In consecinta, ceilalti doi erau dispusi sa inchida ochii la unele vulnerabilitati ale tale, pe care superiorul le-a intrevazut, si il rugau pe acesta sa faca la fel. Mai e posibil ca managerul "rau" sa aiba o alta conceptie fata de acel post, in contradictie cu a celorlalti doi. Acele "aspecte negative", pe care insista managerul "rau", ilustreaza fie vulnerabilitatile tale, fie diferentele de viziune ale celor trei. Raspunsurile tale au definit deja in ce relatii vei fi cu cei doi sefi, dar tu abia urmeaza sa afli.

Ar fi trebuit sa preiei initiativa intrebarilor, sa afli mai multe, chiar sa tatonezi solutii, ca si cand ai fi deja implicata in activitatea firmei, dar ferindu-te sa mergi prea departe si, mai ales, sa iei partea vreunuia. In acest caz, era posibil ca atitudinea celor doi sefi sa se fi inversat, in timp ce agenta de recrutare ar fi ramas pe aceeasi pozitie. In multe cazuri, cel aflat in postura de manager "rau" asteapta un cuvant cheie din partea candidatului, care sa-l incredinteze ca e ceea ce cauta. Din partea ta se pare ca n-a venit.

#27
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
N-ai ce a afli mai multe, ca nu-ti spune nimeni. Afli in prima zi de munca, cand iti pun in brate un morman de sarcini.

#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La noi in companie le expun din cauza ca o demisie prematura atrage de la sine activarea unei clauze de restituire a unui curs de specializare/licentiere EASA.

#29
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 07 iulie 2019 - 08:51, said:

Care era jobul si care erau aspectele nasoale ?!
Jobul e in audit iar aspectele negative ce mi s-au prezentat erau..fara numar.
Ca e greu la inceput,ca e multa munca uneori peste program,ca uneori nu ti se aproba concediul etc.

View Posttioopedi, on 07 iulie 2019 - 09:14, said:

2 variante:
  • job-ul e nasol iar tu esti supracalificata......................
  • job-ul e fain, iar tu esti doar tanara si ambitioasa...................
unde crezi ca este adevarul???
dupa cum ai pus accentul , banuiesc ca nu ai suficienta experienta si in capul tau este doar entuziasm. Nu-i bai, e criza de sclavi. Vei obtine locul de munca, mai ales daca sunt zgrciti la salarii.

PAi experient nu pre am,abia ce am terminat facultatea si stia despre cum e jobul asta,din ce mi-au povestit oamenii care au lucrat n acest domeniu..Stiam ca e gre,ca e f multa munca,ore peste program uneori,frustrari etc.

View PostOriginalCopy, on 07 iulie 2019 - 09:32, said:

MR (managerul rău) a fost responsabil de angajarea persoanei în locul căreia ai veni tu.

Fostul angajat se tot plângea, și a plecat din motive bune.

MR vrea să se asigure că nu va repeta greșeala, ci că ia un sclav supus.

MB (managerul bun) vrea să îl îngroape pe MR.


SAU:

Un joc de HR imbecil de genul "bad cop, good cop".
Dar sa mearga pana intr-acolo ?
Adica mai putin si imi spunea sa imi caut in alta parte..
A si intrebat daca am depus CV si la alte firme..

View Postconnectorxp, on 07 iulie 2019 - 11:07, said:

Daca nu spui si despre ce job este vorba nu facem decat sa ne racim gura degeaba. La mine la interviuri au fost mai multi din companie, cu proba practica si intebari specifice domeniului, iar descrierea postului a prevazut si partile negative. Nimic nu exista doar roz si pufos, poate doar pe Insula Pufoasa si Roz.
Este vorba de audit.

View Postmoftware, on 07 iulie 2019 - 14:41, said:

Probabil ca managerul "rau" ocupa o pozitie superioara in ierarhie, interesandu-l rezultatul de ansamblu si pe termen mai lung, iar ceilalti doi erau direct raspunzatori si/sau interesati de ocuparea rapida a postului. In consecinta, ceilalti doi erau dispusi sa inchida ochii la unele vulnerabilitati ale tale, pe care superiorul le-a intrevazut, si il rugau pe acesta sa faca la fel. Mai e posibil ca managerul "rau" sa aiba o alta conceptie fata de acel post, in contradictie cu a celorlalti doi. Acele "aspecte negative", pe care insista managerul "rau", ilustreaza fie vulnerabilitatile tale, fie diferentele de viziune ale celor trei. Raspunsurile tale au definit deja in ce relatii vei fi cu cei doi sefi, dar tu abia urmeaza sa afli.

Ar fi trebuit sa preiei initiativa intrebarilor, sa afli mai multe, chiar sa tatonezi solutii, ca si cand ai fi deja implicata in activitatea firmei, dar ferindu-te sa mergi prea departe si, mai ales, sa iei partea vreunuia. In acest caz, era posibil ca atitudinea celor doi sefi sa se fi inversat, in timp ce agenta de recrutare ar fi ramas pe aceeasi pozitie. In multe cazuri, cel aflat in postura de manager "rau" asteapta un cuvant cheie din partea candidatului, care sa-l incredinteze ca e ceea ce cauta. Din partea ta se pare ca n-a venit.
Cum sa vada dupa 2 minute in care m-am prezentat,vulnerabilitatile mele?..

#30
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 06.09.2017
Si tu esti de acord cu partile negative ?
Eu unul nu as fi....

#31
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
PWC ???

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMihaLzn, on 08 iulie 2019 - 08:12, said:




Dar sa mearga pana intr-acolo ?
Adica mai putin si imi spunea sa imi caut in alta parte..
A si intrebat daca am depus CV si la alte firme..



Până unde să meargă? Că n-a mers până cine știe unde. HR e în stare să dea și pielea jos de pe tine.

View PostMihaLzn, on 08 iulie 2019 - 08:12, said:





Cum sa vada dupa 2 minute in care m-am prezentat,vulnerabilitatile mele?..
eu văd neîncredere de sine și nici nu te cunosc.

HR e plătit să cunoască oameni.

#33
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostMihaLzn, on 08 iulie 2019 - 08:12, said:


Big 4?

Da. Inceput al dracu'. Daca rezisti primilor doi ani o sa fie mai ok-ish dupa. Am o colega ce a trecut prin experienta asta. Este purificatoare! Posted Image

Edited by Alecsandru010, 08 July 2019 - 09:08.


#34
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 06.09.2017

View Posttioopedi, on 08 iulie 2019 - 08:49, said:

PWC ???

Sau Deloitte.

#35
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Topicul asta este cel mai bine exprimat de proverbul ala cu nebunul care arunca o piatra in lac si 100 de insi pe forum se chinuie sa o scoata, ai expus o situatie care nu lasa loc decat pentru chibiteala, de ce nu ai intrebat managerul la momentul respectiv? Pur si simplu il intrebai, domne, de ce imi arati numai partea negativa a postului ? Daca spui ca ai fost mega super calificata si aprobata si mega super calificata pentru post nu ai de ce sa iti faci griji, pui intrebarile necesare, pe forum o sa gasesti numai supozitii, daca si cu parca se plimbau cu o  barca.......

#36
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Karapok, ai dreptate. .
La momentul interviului nu mi-a picat fisa sa întreb..

Speram doar sa mă liniștească vreun răspuns de aici. :)
Parțial m-am liniștit.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate