Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Convertire lanterna pe baterii de telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am 2 bucati de lanterne ca din imagine si mai multe baterii de smartphone-uri.
Lanternele functioneaza fiecare pe 4 baterii AAA LR03 1.5V
Cum sa lipesc firele ca sa pot lega bateria de telefon la lanterna?
Si pot sa lipesc cu letconul pe bornele bateriei de telefon?
Si ce imi trebuie ca sa pun mai multe baterii de telefon la un loc sa fac un fel de baterie reîncarcabila mai mare?

Attached Files



#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
4x1.5=6V

Baterie smartphone=3.7V

Nelamuriri?

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pe scurt: nu merita.

Mai pe lung: vei avea probleme sa potrivesti bateria de telefon acolo, lipirea de fire pe ea nu-i o idee buna, bateriile respectiva sunt probabil cam obosite, incarcarea va fi ciudata si fara semnalizare

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Și eu am 4 baterii de tel.
Că lanternă și MP3 în mașină folosesc un smartphon....cu acele baterii.
De ce îți complici viața?

#5
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Dar aceasta?
Are o baterie sorbo ni-mh 3.6v 80mAh

O baterie ni-mh de 3.6v de preferat mai mare si de calitate din Romania de unde pot lua?

Attached Files


Edited by Spike250, 05 July 2019 - 20:12.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De pe net. Dar nu SP, cauta alt furnizor.

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Poti sa iei un acumulator 18650 de vreo 2000+ mAh Si o lanterna pentru ea :D Gen 15$

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca vrei sa legi mai multe baterii trebuie sa fie de acelasi tip, sa fie relativ noi (ca sa nu fie degradate in mod diferit), sa fie incarcate la fel si in plus ar fi bine sa verifici ca lanterna nu absoarbe un curent prea mare sa le incalzeasca sau chiar sa bubuie. Pe alea de telefon nu poti face lipituri pentru ca le degradezi prin incalzire si se pot sparge.

#9
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Sunt mai multe intrebari asa ca voi incerca sa raspund punctual.

Da, puteti folosi un acumulator de telefon la lanterna din primele poze (acea lanterna are un integrat de comanda care asigura si o limitare relativa a curentului prin leduri). Faptul ca foloseste 4 baterii de 1.5V este din cauza economica (blister-ul din comert are 4 elemente si nu 3). Un alt aspect este ca se recomanda utilizarea bateriilor clasice nu alcaline deoarece acestea au o rezistenta interna mai mare limitand curentul prin leduri la o valoare acceptabila.

La utilizarea unui acumulator de telefon care are tensiunea maxima de 4,2V recomand inserierea lanternei cu o rezistenta de 8 ohm pentru a asigura cam 15mA pe led (tensiunea de functionare a ledului este de 3V (functionarea lor incepe pe la 2,8V iar tensiunea maxima este de 3,6V la un curent recomandat pentru utilizare indelungata de 15mA), caderea de tensiune pe tranzistorul de comanda din integrat este de 0,6V iar calculul este  ((4,2 - 3) - 0,6) / 5 x 0.0015) .

Lanterna are doua borne sub partea cu leduri la care se pot lipi firele, cele care nu au lamela de conexiune (tabla) intre ele. Lamela cu arcul este minusul. Recomand lipirea pe lipitura de la lamela si nu direct pe lamela deoarece nu "prinde" cositorul pe unele lamele. Puteti lipi si pe bornele acumulatorului dar trebuie sa curatati suprafata bine si sa executati lipitura rapid, dintr-o singura miscare si fara sa insistati. Nu ati reusit din prima, lasati sa se raceasca lamela si apoi incercati inca o data curatind de resturile de oxid de la lipirea precedenta. Recomand un letcon de putere redusa, pana in 40W.

Cautati un acumulator la care functioneaza corect circuitul de protectie incorporat in acumulator (este obligatoriu asa ca, daca e "de firma", acestea de obicei au circuitul functional). Testarea se poate face simplu, un incarcator de mobil de 5V inseriat cu o rezistenta de 4 ohm/3W pentru o incarcare de 500mA. Cu un multimetru conectat la acumulator urmariti ca tensiunea masurata pe acumulator sa urce brusc de la 4,25V la 5V. Asa exista confirmarea ca circuitul de protectie functioneaza. Daca s-a depasit 4,25V-4,3V opriti imediat testul pentru ca exista riscul de explozie.

Puteti lega in paralel mai multi acumulatori de telefon atat timp cat fiecare are circuitul de protectie functional. Tensiunea rezultata este aceeasi, intre 3V si 4,2V iar capacitatea rezulta din adunarea capacitatilor fiecarui acumulator. Recomand inserierea cu fiecare acumulator a unei sigurante (fuzibila in sticla sau resetabila) de 1-2A pentru mai multa siguranta impotriva scurtcircuitului. Conditia esentiala la punerea in paralel este ca toate sa aiba exact aceeasi tensiune in momentul conectarii/lipirii.
Nu recomand folosirea unor 18650 ieftine deoarece nu au circuit de protectie.

A doua lanterna poate folosi acumulatori pentru telefoanele fixe fara fir cu 3 celule, au cam 300mA la 3.6V si daca exista loc. Mai intai trebuie curatata de urmele de "acid" de la acumulatorii Ni-MH vechi (mai exact este o baza, KCl) deoarece poate creea probleme in viitor.

Ca si incarcator simplu pentru acumulatori cu litiu (de telefon) se poate folosi un circuit de protectie de la un acumulator de telefon (are 4 fire, doua sunt lamelele exterioare iar doua sunt firele catre celula interna) la care pe firul catre celula (bateria interna) se inseriaza o dioda schottky. Acea cadere de tensiune pe dioda, de aproximativ 0,3V face ca deconectarea sa se realizeze la 4V si nu la 4,25V asa mentinandu-se acumulatorul la o tensiune de maximum 4V. Metoda este buna la incarcatoarele de tip dinam unde curentul de incarcare nu este constant. Daca se foloseste un incarcator de mobil la 500mA se poate inlocui dioda cu o rezistenta calculata astfel ca, la curentul de 500mA (limitat) sa genereze o cadere de tensiune de 100mV pentru a aduce limitarea incarcarii la 4,15V (zona sigura). Valoarea rezistentei este de 0,2ohm si echivalentul in comert este de 0,22 ohm. Este esentiala folosirea unei placute de protectie functionala (cu deconectare la 4,25V-4,3V) pentru a realiza incarcatorul. Aceasta metoda este o idee de incarcare, folosind componente deja existente si in lipsa unui incarcator dedicat.

PS: adaptarea mecanica tine de imaginatia fiecaruia.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 The Stressmaker, on 06 iulie 2019 - 07:27, said:

La utilizarea unui acumulator de telefon care are tensiunea maxima de 4,2V recomand inserierea lanternei cu o rezistenta de 8 ohm
Un bec cu filament? Posted Image

Alea de semnalizare auto au 7 ohmi, dar la 12 volti.

Edited by Dihorul Razboinic, 06 July 2019 - 08:19.


#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am stat ieri seara pana la 12 si am modificat a 2-a lanterna, cea cu magnetoru si baterie ni-mh
  Am stat cam 3 secunde si m-am gandit 😂
Am scos tot circuitul cu firele si am lipit fire noi pe circuitul unde sunt prinse ledurile, dupa am atasat o baterie de telefon de 3.6V si vreo 900mAh , am si mai mari dar aia avea "bornele" foarte late.
  Vad ca lanterna functioneaza fara probleme, acum imi trebuie un mod ca sa lipesc firele pe borna bateriei sa nu se miste si sa adaug si un buton on/off 🤔
  Bateria de telefon fiind li-po cu acelasi voltaj de 3,6V banuiesc ca nu am probleme?

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Verifica sa nu se incalzeasca bateria de telefon. Daca se incalzeste prea tare, poate exploda. Dar e hoata treaba, daca ledurile nu sunt de calitate si le soliciti le scade intensitatea.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si cum incarci bateria de telefon?
Un acumulator de calitate medie NiMh e sub 10 lei. Iei cateva bucati (eventual la pachet cu un incarcator) si nu te complici cu bateriile de telefon. La folosire ocazionala o sa-i ai si peste 10 ani. Plus ca poti sa-i lasi in masina de exemplu, fara frica. O celula de calitate poate fi folosita intre -30 si +75 de grade Celsius si chiar si una normala se descurca ok in conditii extreme. Personal, cand am de ales intre Li si NiMh, si densitatea energetica nu e o problema prea mare, aleg intotdeauna NiMh.

Edited by underb, 06 July 2019 - 21:56.


#14
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 underb, on 06 iulie 2019 - 21:49, said:

Si cum incarci bateria de telefon?

Am incarcator universal
O pot pune intr-un cadru de telefon partea din spate cu pinii care ating bornele bateriei.
Mai pot adauga si o mufa prin care sa il pot conecta la Ăźncarcator.
Ideea era sa fac cu ce am ca asa este 50 lei un set de lumini, decat sa se degradeze degrba bateriile mai bine le folosesc la ceva.

Edited by Spike250, 07 July 2019 - 17:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate