Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Upgrade Ryzen

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
As dori sa fac un upgrade la un procesor Ryzen. Asta presupune o placa de baza noua,memorii și procesorul in sine. Ideea e că am un buget cam limitat (aprox 2000 de lei +200 dacă chiar e nevoie) și nu as vrea sa fac rabat la calitate unde nu trebuie.
Ideea e că procesorul ar trebui sa nu facă bottleneck la un RTX2080Ti.

Vreau neapărat 16GB de RAM,la o frecventa "rezonabilă" ca și pret.

Întrebarea mea este daca ar fi ok sa iau un procesor din următoarea generație,pe arhitectura Zen2,sau daca ar trebui să-mi iau unul din generația anterioara. In orice caz,ce placa de baza și ce memorii recomandați în bugetul dat? Merci anticipat

#2
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Parerea mea e ca ar trebui sa astepti macar pana saptamana viitoare sa vedem concret niste benchmarkuri pe noua generatie si niste preturi. Nu stiu ce comerciant de la noi va avea noua generatie la vanzare sau cand va fi asta, dar macar sa stii la ce renunti daca decizi sa renunti la generatia noua.

Asa pentru generatia veche, te incadrezi destul de bine, 1150 lei Ryzen 2700, 550 memoria ram la 3200mhz HyperX si restul ti-ar ramane pentru placa de baza.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
https://www.pcgarage...shlist/3861318/
https://www.pcgarage...shlist/3861334/

uite o varianta

Dar e bine sa astepiti cateva zile pana apar noile ryzen

Edited by zzhunt, 04 July 2019 - 16:59.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAstroNoot, on 04 iulie 2019 - 16:17, said:

Upgrade Ryzen.
Ce sa aleg inbtre Ryzen Pinnacle Ridge si Ryzen 3000

Ideea e că procesorul ar trebui sa nu facă bottleneck la un RTX2080Ti.
Vreau neapărat 16GB de RAM,la o frecventa "rezonabilă" in bugetul maxim de 2.000-2.200 Lei.
Pana nu cunoastem preturile la noile procesoare si placi de baza nu stim ce sa iti recomandam.

Mai performant sigur e Ryzen 3000 decat Ryzen Pinnacle Ridge.
Important e sa ai rabdare pana apar pe piata sa vezi preturile si diferenta de performanta si ce merita sa cumperi:
Ryzen Pinnacle Ridge + mobo cu chipset B450 ori Ryzen 3000 + mobo cu noul chipset.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Poate nu trebuia sa iei rtx2080ti daca nu iti permiti i9 9900K sau echivalentul Ryzen din ultima generatie ( dar problema cu Ryzen e ca nu sunt placi x570 inca si nici nu se stie sigur daca sunt la acelasi nivel cu i9 9900K ). Sigur, poti lua procesor si din generatia anterioara, dar clar nu Ryzen si cu bottleneckul de rigoare.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ryzen 3 merge și pe plăcile existente, nu e obligatoriu 570 pentru pci-e 4.0

#7
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postmodoran, on 04 iulie 2019 - 20:06, said:

Poate nu trebuia sa iei rtx2080ti daca nu iti permiti i9 9900K sau echivalentul Ryzen din ultima generatie ( dar problema cu Ryzen e ca nu sunt placi x570 inca si nici nu se stie sigur daca sunt la acelasi nivel cu i9 9900K ). Sigur, poti lua procesor si din generatia anterioara, dar clar nu Ryzen si cu bottleneckul de rigoare.

L-a castigat la concurs. A mai deschis cateva topic-uri dar este nehotarat. Eu mi am luat configuratie acum 2 saptamani si n am asteptat Ryzen ca voiam ceva compatibil cu Hackintosh si Intel era singura alegere.

Si ca sa nu ziceti ca fac off topic:

Parerea mea cand apare si daca totul este adevarat legat de performanta noilor Ryzen uri atunci te poti duce pe un Ryzen 5 3600X sau Ryzen 7 cu sau fara X in coada. Vedem luni ce preturi o sa fie. Ai rabdare cateva zile nu fa ca mine :)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate