Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

In cautare de diagnostic....

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
alecs, ai fost vreodata muscat de o capusa ?

#20
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005

 corinadaniela, on 04 iulie 2019 - 10:17, said:

alecs, ai fost vreodata muscat de o capusa ?
nu....

#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
29 de ani nu ai trait deloc, ai mers la sala si ai visat, poti incepe sa traiesti viata, sa te plimbi, sa mananci toate prostiile , sa te indragostesti, sa iubesti cu patima, sa te imbeti odata pe an, sa urci pe munti, acolo poti sa ramai fara aer, go and live my friend !

#22
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Aș testa intestinul permeabil și nivelul de homocisteina / gena MTHFR.

#23
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005

 karapok, on 04 iulie 2019 - 10:25, said:

29 de ani nu ai trait deloc, ai mers la sala si ai visat, poti incepe sa traiesti viata, sa te plimbi, sa mananci toate prostiile , sa te indragostesti, sa iubesti cu patima, sa te imbeti odata pe an, sa urci pe munti, acolo poti sa ramai fara aer, go and live my friend !
tocmai asta incerc dar din pacate in fiecare zi tre sa am cate ceva....

#24
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 AleCS^^, on 04 iulie 2019 - 10:36, said:

tocmai asta incerc dar din pacate in fiecare zi tre sa am cate ceva....
Incearca  sa iti  faci o  biorezonanta  amanuntita.
Costa   cam  200 Lei.
Poti afla  astfel ce  deficiente ai :
- vitamine
  - deficit  minerale
  - stare  organe, sisteme
-  echilibru meridiane  energetice
-  functionare  organe

La  mine  s-a  adeverit  totul...exact  ce  a  aratat  biorezonanta, asa  era si in realitate.

Succes  si  fii optimist !!!

#25
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005

 Adrexx, on 05 iulie 2019 - 09:47, said:

Incearca  sa iti  faci o  biorezonanta  amanuntita.
Costa   cam  200 Lei.
Poti afla  astfel ce  deficiente ai :
- vitamine
  - deficit  minerale
  - stare  organe, sisteme
-  echilibru meridiane  energetice
-  functionare  organe

La  mine  s-a  adeverit  totul...exact  ce  a  aratat  biorezonanta, asa  era si in realitate.

Succes  si  fii optimist !!!
Am facut. :D
Mi-a iesit un mic deficit de zinc si biotina. Atat....

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Parerea mea este ca ai anxietate, anxietatea iti da simptomele si nu invers, oricum se autoalimenteaza, de la simptome iar urca teama, dar inceputul a fost anxietatea, ii explicai medicului ce nu trebuie. Diagnosticul de la medic este bun ca e anxietate.
Faptu ca nu ti-a mers benzodiazepina nu inseamna ca nu merge altceva, sau ca nu ai anxietate, sa incerce alt tratament, nu sta asa ca s-ar putea sa se agraveze, poate incerca antidepresive din clasa SSRI, sunt f bune si ptr anxietate, nu merge unul, poate merge altul, sunt sase la numar, un trat daca merge la omul x nu e neaparat sa mearga si la altul, trebuie testat pana dam de tratamentul potrivit.
Mai este si Spitominul care iar este un anxiolitic foarte bun, dar mai putini medici il dau.
Daca acel medic nu vrea sa iti dea altceva, schimba medicul.

Sigur iti revii daca o sa ai trat potrivit, si daca te duci la timp, iei o vreme cat zice medicul, apoi e posibil sa ramai sanatos si sa nu mai iei nici un tratament.
Analizele alea era normal sa iasa bune, normal ca nu ti-a iesit nimic, ca nu ai nimic fizic, oricum e bine totusi ca le-ai facut ptr linistea ta.
Plus ca lipsa de aer, restu, poate si senzatii ca te doare nu stiu ce, e totul de la anxietate.
E posibil sa simti ca te doare nu stiu ce, la unii se intampla, e somatizare data de anxietate adica o simulare a unei probleme fizice.

Tonusul cum este ? Ai chef de una de alta ? Ai energie ? Esti vesel ca inainte ?

Deci stii ce ai de facut acum, discuta cu medicu, eu ce am dat aici a fost o indrumare ca sa stii pe ce drum sa o iei.

Edited by MinettoMatoi, 21 July 2019 - 23:09.


#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAleCS^^, on 04 iulie 2019 - 09:30, said:

....

Fumezi și bei cafea? Astea au prostul obicei să-ți crească tensiunea arterială și ritmul cardiac. Este posibil să ai anumite senzații de la ritmul crescut, iar astea să dea într-un mic atac de panică. Cel puțin așa era în cazul meu. Mă simțeam îngrozitor de la primul fum de țigară, nu am reușit să identific la început, dar mi-am verificat mai atent tensiunea și ritmul în timpul ăla și o cam luau razna.

Iar treaba cu "anxietatea apare din cauza simptomelor" poate fi interpretabilă. Creierul tău e al naibii de complex, are o groază de mecanisme de autoapărare, iar chiar crearea unor simptome fără cauze fizice e unul dintre ele. Te poți gândi la anumite chestii, iar creierul tău poate interpreta acele gânduri ca un atac, așa că încearcă oarecum să te "distragă", prin niște simptome fizice.

Rămasul fără aer poate fi de la o oxigenare excesivă. În timpul unui atac de panică, respiri prea mult, hiperventilezi. Creierul de fapt e prea oxigenat. Și e posibil, când vorbești, să nu mai respiri atât de mult cum o faci în mod normal. Când vorbești, când ești în conversații, ai și palmele transpirate, mâinile reci? Astea ar fi semne de anxietate.

De asemenea, ce înseamnă "3 ani de umblat prin clinici"? Ți-ai făcut aceleași analize de mai multe ori, excesiv? Pentru că poate fi vorba de ipohondrie, cu toate că nu ai să recunoști asta.

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
A zis "nu consum alcool/cafea, nu fumez", la sfarsitul postului lui primul, oricum f multi consuma cafea si fumeaza si nu au nimic, nici asta nu ar fi plauzibil pana la urma.
El sa faca ce am spus eu, iar cu ajutorul unor medici, mare e posibilitatea sa isi revina.

#29
Mara89

Mara89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.11.2019
Dragule.. Nu ai decat anxietate. Ma confrunt de ceva timp cu aceeași problema. Și te cauți degeaba pe la doctori și laboratoare de analize... Normal ca nu o sa ți găsească nimeni nimic... Pentru ca e vorba de anxietate și somatizarea durerilor. Eu de când am anxietate... Am avut cancer la plamani cu toată simptomatologia, scuipam sânge inclusiv, care era de la masele de fapt dar eu eram sigura ca ma descompun și îmi scuip plămânii, apoi am avut la oase... Mi au trecut durerile de oase, am avut ceva pe la splina.. Mi a trecut și durerea de acolo, acum am ceva la coloana sau ovare.. Nu sunt sigura...si analizând mi a. Dat seama ca îmi invoc toate durerile astea, ca ele nu s reale, ci dacă simți o ușoară jenă și te concentrezi pe ea se va transforma într o durere în toată regula... Închipuita bineînțeles. Nu fac altceva decât sa ma caut pe la gat de ganglioni totala ziua, de vanatai, bubițe, sa fiu atenta la orice simt în corp... Și cea mai mica jenă sau derere.. Bam... Am cancer o sa mor... Ce ma fac.. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Și uite asa mi am terorizat toată familia și încă ii terorizez zilnic, nu mai vrea nimeni sa maasculte, doctorița de familie deja râde când ma vede... Nu înțelege cat de nasol esa trăiești cu scârbă în cap în fiecare zi... Eu măcar cred ca am o scuza... Am o problema cu glanda hipofiza și de când am început tratamentul de atunci mi s a tras.... Deși cunosc persoane cu aceeași problema care nu s au manifestat ca și mine. Deci poți sa încerci și la psiholog, deși eu ma duc de 3 luni... Ultimele ședințe psiholoaga mea cred ca nu a mai știut cum sa abordeze situația și mi a dat flit... Asa ca dacă te hotărăști, sa fie unul cu experienta.

#30
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Anxietatea, depresia...sunt doar consecinte ale unor modificari patologice si motiv de umplut buzunarele psihiatrilor.
O pauza nu ti-ar strica.
Cortizolul era la maxim pentru ca tu l-ai supus la o stare de stres prin activitate sustinuta. Nu toate organismele sunt fericite sa traga de fiare ore si ore. Gandeste la organismul tau cu drag si nu ca la un sistem de performanta.

#31
bvan

bvan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2022

 AleCS^^, on 04 iulie 2019 - 10:14, said:

@katti nu mi s-a spus asta pana acum. Si totusi nu raspund la tratament....
@corinadaniela am investigat supranelalele. am facut si test cu dexametazona si scade cortizolul. Deci este OK si pe partea asta.
edit: am uitat sa precizez ca mi fluctueaza apetitul destul de des.


De curiozitate (ptr ca si eu trebuie sa fac testul de supresie cu dexametazona), la cat a scazult cortizolul dupa administrarea de dexametazona (si ce test ai facut, cel cu 1 mg/seara?)

Mersi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate