Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Nevoie sfat angajare prin agentie de recrutare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019
Salut, situatia e urmatoarea:
-nu am mai mai lucrat pana acum.
-nu am loc de munca.
-vreau sa plec de acasa de la ai mei cam cu orice pret si pentru cam orice job.

Am vazut un anunt pe internet pentru angajarea de muncitori necalificati pentru asamblarea de componente pentru masini pentru o firma din Timisoara (eu sunt din Severin).
Se ofera transport gratuit pana acolo si cazare gratuita. Dar anuntul e postat de o agentie de recrutare.
Am sunat, am zis ca ma intereseaza locul de munca, mi s-a zis ce acte trebuie sa iau cu mine si cand va fi plecarea.
Dar timind fiind, si fara sa fi cautat multe locuri de munca in trecut, nu am stiut exact ce sa intreb la telefon (cum se numeste exact postul pe care voi lucra, ce salariu e exact, ce comision i-a agentia de recrutare etc.).

Inrebari:
-Care e cel mai rau lucru care se poate intampla in scenariul asta?
-Intentionez sa revin cu un telefon la indivizii astia si sa-i mai intreb cate ceva. Ce intrebari sa pun?
-Daca la un moment dat vreau sa renunt la acel job si la acea cazare, pot? Ce trebuie sa fac?
-Care ar fi niste 'red flags' la toata 'smecheria' asta? Cum stiu ca astia de la agentie nu nascocesc vreun fel de teapa?

Stiu ca intrebarile sunt naive pentru multi, dar asta e situatia pentru mine...
Pot da mai multe detalii prin PM.
Orice parere ar fi utila.

Subliniez, sunt dispus sa plec de acasa cam pentru orice job, chiar daca salariul nu e stralucit, vreau sa imi vad singur de viata si singura grija pe care o am e un loc in care sa stau (rezolvat de acea 'cazare gratis' din anuntul respectiv).

Multumesc.

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
red flagu e cand iti cer bani inainte.
daca e firma serioasa o sa-si adune comisioanele din salariul tau pe primele 3 luni.

si ai grja sa nu ajungi sclav la ceva ferma, "cazat" intr-un grajd si legat cu lant de picior.. ca mai is si din astea :)

#3
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
La variante in strainatate te-ai gandit, sau vrei sa-ti construiesti o cariera doar in Romania?
Legat de "red flag" cand vine vorba de agentiile de recrutare, e ceea ce a spus colegul de mai sus, atunci cand firma de recrutare iti cere bani inainte, inchizi usa si pleci in directia opusa. O firma de recrutare serioasa are contract de colaborare facut cu firma angajatoare, nu cu viitorul angajat. Iar comisioanele si toate cele se negociaza intre agentia de recrutare si firma agajatoare, iar tie, ca viitor angajat, doar ti se comunica comisioanele percepute DUPA ce incepi sa lucrezi...

Edited by _Aemilius_, 03 July 2019 - 17:22.


#4
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019

 alx42, on 03 iulie 2019 - 17:12, said:

red flagu e cand iti cer bani inainte.
daca e firma serioasa o sa-si adune comisioanele din salariul tau pe primele 3 luni.

si ai grja sa nu ajungi sclav la ceva ferma, "cazat" intr-un grajd si legat cu lant de picior.. ca mai is si din astea Posted Image

Niciodata nu se i-a vreun ban inainte? Pot teoretic sa merg acolo cu buzunarul gol?
O sa intreb "unde se face cazarea?" si "cum se i-a comisionul?".
Si cine facea acea cazare, agentia sau firma angajatoare?

Mentionez ca agentia de recrutare e oarecum mare in Romania, dar am zis ca nu e de cuviinta sa postez numele ei aici.

 _Aemilius_, on 03 iulie 2019 - 17:19, said:

La variante in strainatate te-ai gandit, sau vrei sa-ti construiesti o cariera doar in Romania?
Legat de "red flag" cand vine vorba de agentiile de recrutare, e ceea ce a spus colegul de mai sus, atunci cand firma de recrutare iti cere bani inainte, inchizi usa si pleci in directia opusa. O firma de recrutare serioasa are contract de colaborare facut cu firma angajatoare, nu cu viitorul angajat. Iar comisioanele si toate cele se negociaza intre agentia de recrutare si firma agajatoare, iar tie, ca viitor angajat, doar ti se comunica comisioanele percepute DUPA ce incepi sa lucrezi...

M-am gandit si vreau in mod sigur ca la un moment dat sa plec din Romania.
Dar problema e ca nu prea stiu sa fac mai nimic si fara sa ma pot baza pe nimic, imi e "teama" sa plec afara. (Desi vorbesc engleza chiar foarte bine).

Intentionam sa ma inscriu la Mate-Info sau la AC la Politehnica in Timisoara, cand strang niste bani. Nu o sa ma bazez pe ce ma invata facultatea, vreau sa studiez singur, dar as avea cateva beneficii daca merg la facultate.
Si daca facultatile alea sunt in Timisoara, job-ul asta e tot din Timisoara, acea "cazare" e gratuita, parca mi "s-a aprins un beculet".

Orice alta sugestie diferita de planul meu, e bine venita.

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai nu cred ca o sa dormi la sediul agentiei de recrutare :)
probabil ca angajatorul iti plateste chiria, sau are ceva imobil disponibil pt cazare, la gramada cu altii :)

comisionul firmei de recrutare nu ar trebui sa fie foarte mare.
acum 10-15 ani, pe vremea cand eram si eu angajat, mi-au cerut un procent mic din salar, pe care puteam sa nici nu il platesc daca aveam chef.
dar daca zici ca e firma mare, probabil ca au ei o intelegerie cu angajatorul si tu nici nu o sa auzi de comisionul ala.

intreaba si tu cat e salariul (si daca e net sau brut), care e programul de lucru, in ce consta cazarea, daca ti se scade din salariu,.. si vezi dupa aia daca ai vrea sa lucrezi acolo

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
niciun ban inainte... dca vor bani, sa ia comision din salarii

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 jericho, on 03 iulie 2019 - 17:40, said:

niciun ban inainte... dca vor bani, sa ia comision din salarii

Da tu când te duci la curve cum faci ? Posted Image

#8
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019

 eugeniusro, on 03 iulie 2019 - 17:55, said:


Da tu când te duci la curve cum faci ? Posted Image

lol

 jericho, on 03 iulie 2019 - 17:40, said:

niciun ban inainte... dca vor bani, sa ia comision din salarii

Am inteles.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 eugeniusro, on 03 iulie 2019 - 17:55, said:



Da tu când te duci la curve cum faci ? Posted Image
eu unul am abonament cu linie de credit.

on-topic, intrebi salariul, cand se plateste, care e programul de munca, cate zile de concediu ai, care sunt conditiile de cazare, pe ce perioada e contractul (poate fi ceva determinat, 3 luni, 6 luni, etc).

#10
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019

 born2lose, on 03 iulie 2019 - 18:25, said:

eu unul am abonament cu linie de credit.

on-topic, intrebi salariul, cand se plateste, care e programul de munca, cate zile de concediu ai, care sunt conditiile de cazare, pe ce perioada e contractul (poate fi ceva determinat, 3 luni, 6 luni, etc).

Am inteles.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 born2lose, on 03 iulie 2019 - 18:25, said:

eu unul am abonament cu linie de credit.

Adică îți dă pe caiet am înțeles Posted Image

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015
INAINTE SA TE URCI IN AUTOBUZ / TREN ETC, fara de acare nu m-as misca din locul de bastina:

Cate zile stai pentrui interviu?
Care e adresa la care stai?
Care sunt conditiile?
Cine asigura masa? Cate mese etc?
Persoana de contact din Timisoara, nume, preunme, adresa, telefon. (PE CARE LE VERIFICI)
Biletul de drum pentru a te intoarce acasa.

LA INTERVIU:
Care sunt posturile de care au nevoie?
Salariile pe posturi. NET
Programul de lucru.
Conditiile de cazare.
Masa, cantina sau nu, cum e platita?
Cat e cazarea? Este asigurata de firma?
Perioada de proba, pe cat timp e?
Care sunt modurile de evaluare dupa perioada de lucru? In functie de ce?
Posibilitati de cariera in firma? Care sunt pasii pentru un post mai bun?
Posibilitati de pregatire in cadrul firmei?
Conditii de munca cu grad ridicat de risc?


Sa ai la tine bani de cel putin o saptamana la hotel + masa  + transport inapoi

 3masline4prune1cireasa, on 03 iulie 2019 - 17:30, said:


Niciodata nu se i-a vreun ban inainte? Pot teoretic sa merg acolo cu buzunarul gol?
O sa intreb "unde se face cazarea?" si "cum se i-a comisionul?".
Si cine facea acea cazare, agentia sau firma angajatoare?

Mentionez ca agentia de recrutare e oarecum mare in Romania, dar am zis ca nu e de cuviinta sa postez numele ei aici.



M-am gandit si vreau in mod sigur ca la un moment dat sa plec din Romania.
Dar problema e ca nu prea stiu sa fac mai nimic si fara sa ma pot baza pe nimic, imi e "teama" sa plec afara. (Desi vorbesc engleza chiar foarte bine).

Intentionam sa ma inscriu la Mate-Info sau la AC la Politehnica in Timisoara, cand strang niste bani. Nu o sa ma bazez pe ce ma invata facultatea, vreau sa studiez singur, dar as avea cateva beneficii daca merg la facultate.
Si daca facultatile alea sunt in Timisoara, job-ul asta e tot din Timisoara, acea "cazare" e gratuita, parca mi "s-a aprins un beculet".

Orice alta sugestie diferita de planul meu, e bine venita.

E bine daca vrei sa te angajezi inainte de facultate. Cel putin fructifici timpul la maxim.
Asa vei afla ce-ti place sa faci si vei alege scoala in functie de aptitudini si vise.

Inainte sa mergi la facultate va trebui sa iei bacul.


Acum, eu nu inteleg altceva.

Ai aflat ce vrei sa faci, de ce nu faci singurel ceea ce face firma de recruitment?
Contactezi TU firmele care angajeaza si mergi TU singurel la interviu si risti tu cativa bani, dar cu eficienta mai mare.
Ai si tu si firma de castigat

#13
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Imi place ca ai dorinta de munca.
Nu stiu de Timisoara , dar am prieteni care au lucrat tot pe auto la Bistrita sau Pitesti. Cazare la un motel,masa tot acolo, transport cu microbuzul la munca. Salariul net dde baza nu era foarte stralucit ,nu mai tin minte, dar cu suplimentare si sambete ajungea pe la 3000. obositor intr-un final.
Spor la treaba!

#14
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Am fost angajat la 2 companii mari (o banca si una de telecom) prin firme de recrutare. Totul a decurs foarte bine.

#15
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Cauta pe site-ul acesta compania care face angajarea, poate gasesti recenzii si alte informatii. Ca sa vezi mai multe informatii este necesar sa iti creezi un cont.

Edited by crazyalex86, 04 July 2019 - 08:15.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...iar când te hotărăști să pleci în lume, spune-le și părinților un'să te caute
(nu se aruncă 18 ani la coș :( )
(chiar dacă acum nu vă-ntelegeți..., asta fiind normal la hormonii care-ți trebăluiesc prin vintre!)

PS: tot ei îți vor rezolva conflictele majore!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate