Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#127
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
De pe alte meleaguri...    https://youtu.be/u79tiVcj8bY?t=507

#128
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
M-a lovit si pe mine.
E mana nu?

Attached Files



#129
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Si mana probabil. "Bonus" septorioza aka patarea alba.

#130
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nu vreau sa mai fac nimic anul asta
Trebuie sa tratez pamantul cu ceva?
O sa scot toate plantele inainte de iarna

Mersi mult.

Sper ca pot folosi seminte de anul asta

Bafta multa tuturor

#131
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Aici sper sa te ajute colegii cu solarii care cultiva an dupa an aceleasi culturi. De ex. colegul Corsica taie tomatele lasand un "ciot" de aprox. 20 cm cand desfiinteaza cultura. Ulterior "flambeaza" cu un arzator atat cioatele cat si solul. Logica e ca pe acele cioate se ingramadesc daunatorii mai exact musculita alba de sera. Altii trateaza solul cu piatra vanata iar altii recurg la metode de tipul "napalm" cu produse specializate pe dezinfectie si dezinsectia solului. Asta daca vorbim de tratarea solului.
Cred totusi ca acolo la tine a fost vorba de conditii prielnice instalarii bolii. Pe acele raised beds mie mi s-au parut plantele destul de aglomerate vazand pozele de acum vreo doua luni. Ai avut o dezvoltare spectaculoasa vegetativ vorbind si probabil asta a daunat circulatiei aerului in frunzis. Cu un climat favorabil boala se instaleaza imediat.
Daca e sa fac o comparatie, anul trecut am avut aproape doua luni de ploi "aproape" zilnice. Rosiile mele au fost praf cu un singur tratament cu un fungicid sistemic. Am renuntat sa mai tratez si le-am lasat in plata Domnului. Anul asta a fost aproape la fel climatic vorbind, cu deosebirea ca, am avut curenti de aer datorati vantului care a batut aproape zilnic si asta consider eu ca a fost ok. Desi am avut ploi zile in sir, au fost si temperaturi scazute, fata de alti ani cand in aceasta perioada se instala seceta si canicula am avut zile si cu maxima de 15 grade. Cu toate aceste conditii nefavorabile, rosiile mele inca nu au vazut tratament si sunt bine merci! Ce am schimbat, a fost o defoliere la baza si o plivire temeinica a buruienilor care se dezvolta exploziv daca este apa. Anul trecut am fost din anumite motive mai absent din gradina. Acum, nu ma mai indur sa bag nimic chimic pe ele asa ca, o sa o ascult pe maica-mea care stropeste saptamanal cu "braga" rosiile sale si nici anul trecut nici anul asta nu a avut probleme majore.

Edited by cotzi, 06 August 2019 - 21:44.


#132
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postsubway_guru, on 04 august 2019 - 22:52, said:

Tovarasul soare?

View Postzipcode, on 05 august 2019 - 09:44, said:


Primul lucru care sare in ochi e diferenta de apa. Asta, dupa cum se stie, face o mare diferenta la gust.
Mai apoi urmeaza raportul frunze-fruct. Aceeasi planta care leaga prost (dar e totusi sanatoasa, cu frunze) va avea fructele mai bune ca una care leaga bine.
In ce priveste soarele e greu de spus, singura mare diferenta este cantitatea de UV, e posibil sa fie si plasa de umbrire de vina, totusi in timpul verii soarele filtrat ar trebui sa fie foarte suficient pentru un gust bun. Am avut ani prosti cu putin soare, iar eu nu am decat 5-6 ore de soare, si totusi a fost gustul bun.

Sa nu va închipuiți ca roșiile din sera sunt fara gust! Sunt mult mai gustoase decat ce se vinde pe piața, totuși cele din grădina sunt chiar mai gustoase.

La soare si la plus de apa m- am gândit si eu.
M-am gândit ca ar mai putea fi si aportul de microelemente din cropmax-ul cu care am tratat roșiile de afara.
Si ce am presupus eu ca ar mai putea fi : diferența de substrat. Cele de afara sunt in pământ care, fie el si argila Galbena si lipicioasa așa cum e, mi se pare ca tot e mai bun decat compostul din sera. Acumpatru veri am scos argila din sera si am pus in loc toata vara iarba tunsa din curte, amestecată cu frunze uscate din pădure. Peste ele, in iarna am adăugat bălegar maturat de vaci. Asta e al treilea an de cand plantez in acest substrat.

Totuși, de ce plantele din sera leagă etaj după etaj, iar la cele de afara, după unul-doua etaje legate frumos, rar mai vezi câte un fruct?


#133
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Nu mai deschid alt topic. Am o problema cu rosiile. Sunt in solar, dar sunt deschise - un perete lipsa al solarului. Problema e ca plantele se pleostesc apoi se usuca. Toata planta odata. E vreo boala? Le stropesc deja pentru mana, apa nu lipseste, altceva nu mai stiu ce sa le fac.

#134
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
@inu1711
Tomatele iubesc...lutul galben! (Nu argila compacta)

#135
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

View Postrauls_s, on 07 august 2019 - 20:14, said:

Nu mai deschid alt topic. Am o problema cu rosiile. Sunt in solar, dar sunt deschise - un perete lipsa al solarului. Problema e ca plantele se pleostesc apoi se usuca. Toata planta odata. E vreo boala? Le stropesc deja pentru mana, apa nu lipseste, altceva nu mai stiu ce sa le fac.
O poza ar fi fost buna. Asa din descrierea ta ma tem ca e ofilire vasculara. Plantelor afectate nu le mai poti face nimic.

#136
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La mine rosiile se mai prezinta in felul urmator:

[ https://i.postimg.cc/51q868XP/DSC04678.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/NQVHW4n0/DSC04679.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ultima oara cand le-am mai stropit cu un ingrasamant/stimulator bio a fost pe la jumatatea lui iunie, iar de atunci am mai dat doar din cand in cand cu cate un ulei esential de cimbru 0.1% cand mai apareau niste probleme.
In rest doar ce le-am mai udat si atat. Ingrasamant am aplicat o singura data la sol, dupa ce le-am plantat, cand am pus Phenix + Dix, de la Italpollina.

Cel mai grav afectata rosie de boala este aceasta, care a fost afectata pe la inceput de iunie, cand in afara de frunze, a fost afectata si tulpina:

[ https://i.postimg.cc/QXTTs7LJ/DSC04680.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/Jr3HHWzy/DSC04681.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/CFGxmsTX/DSC04682.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Vincentiu_1981, 13 August 2019 - 18:55.


#137
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce am facut insolatie de la cules din greu, la tomate am de gand sa defoliez/inlatur tot ce e uscat/atacat si apoi imbaieri repetate cu apa chioara+apa oxigenata, cica ar avea efecte dezinfectante miraculoase. A incercat cineva asa ceva?
In schimb la vinete am placerea de a gazdui o noua generatie flamanda de colorazi. Pe astia am zis sa nu-i condamn la moarte ca recoltatul e in plin si n-am chef sa mananc otravuri...astea-s <placerile> nemarturisite ale culturilor <sanatoase>!
:) :) :)

#138
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,582
  • Înscris: 11.03.2006
Rosiile din gradina s-au umplut de plosnite. Sunt negre si mici, deocamdata. Vad ca in solar nu au aparut inca.
Exista ceva cu care sa stropesc si care sa aiba timpul de asteptare de vreo 3 zile?

Edited by cumparator, 20 August 2019 - 09:50.


#139
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 rauls_s, on 07 august 2019 - 20:14, said:

Nu mai deschid alt topic. Am o problema cu rosiile. Sunt in solar, dar sunt deschise - un perete lipsa al solarului. Problema e ca plantele se pleostesc apoi se usuca. Toata planta odata. E vreo boala? Le stropesc deja pentru mana, apa nu lipseste, altceva nu mai stiu ce sa le fac.
Peretele lipsa nr2 ai incercat?

 cumparator, on 20 august 2019 - 09:50, said:

Rosiile din gradina s-au umplut de plosnite. Sunt negre si mici, deocamdata. Vad ca in solar nu au aparut inca.
Exista ceva cu care sa stropesc si care sa aiba timpul de asteptare de vreo 3 zile?

https://agrointel.ro...la-insecticide/

#140
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,582
  • Înscris: 11.03.2006
Am Mospilan si Karate Zeon, dar nu gasesc nicaieri care e timpul de pauza la tomate. Stiti cumva cat trebuie asteptat pana la recoltare?

#141
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 cumparator, on 20 august 2019 - 09:50, said:

Rosiile din gradina s-au umplut de plosnite. Sunt negre si mici, deocamdata. Vad ca in solar nu au aparut inca.
Exista ceva cu care sa stropesc si care sa aiba timpul de asteptare de vreo 3 zile?
Nu are sens sa stropesti pentru cateva fire de rosii, daca nu ai prea multe.
Culegi in primul rand cu mana toti gandacii pe care ii vezi si aia este cel mai sigur.
Daca stropesti, problema nu ai rezolvat-o decat pentru cateva zile cel mult, asa ca stropelile cu chimicale in niciun caz nu trebuie sa se faca pentru o suprafata mica cultivata cu rosii.

#142
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,582
  • Înscris: 11.03.2006
Mi-e sila sa ii strang, dar vad ca a mers cu Hunter si Boundary. Peste cateva zile stropesc cu zeama de tutun.

Edited by cumparator, 21 August 2019 - 12:04.


#143
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Vă salut cordial!
Am fost cadorisit cu 2 fiole de Lider 200 SL și nu găsesc timpul de pauză pentru acest insecticid.
Poate domniile voastre mă pot ajuta.
Mulțumiri anticipate.

#144
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, uite: https://solarex.ro/c.../talent-200-sl/

Si la mine e dans mare cu plosnitele
E al doilea an consecutiv de cind valsez cu bizdiganiile astea printre rosii...
Hunter si Boundary pe unde se mai gaseste, ca eu nu resusesc sa dau de ele?

Edited by Taxon, 02 September 2019 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate