Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Banii pe concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salut,care este metoda de calcul a banilor care mi se cuvin ca angajat cu un salariu brut de 2080 lei in ultimele 3 luni? Am dreptul la 21 de zile de concediu si vreau sa mi le iau acum in August.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu pe durata concediului de odihna esti platit exact ca atunci cand esti la lucru (cu norma normala, fara spor de noapte sau altceva de genul).
Insa sumele suplimentare ce le primesc unii angajati drept prima de concediu sunt negociate intre firma si angajat (daca firma ofera asa ceva), nimeni nu e obligat sa-ti dea asa ceva.

Edited by Hider141, 02 July 2019 - 13:38.


#3
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Un salariu.

Daca te referi la zile de concediu compensate in bani.
Daca te referi la prima de concediu, aia e in functie de politica firmei si contractul de munca.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009
iei aceeasi suma ca si atunci cand esti prezent la serviciu, dar nu vei primi tichetele de masa aferente zilelor in care vei fi in concediu.

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
E cam ambiguă întrebarea. Muncești de 3 luni la serviciul respectiv, sau salariul s-a modificat la 2080 brut în ultimele 3 luni?
Dacă ești doar de 3 luni acolo, nu îți poți lua toate 21 de zile. Dacă ai avut alt salariu înainte, nu știu dacă se calculează toate cele 21 de zile la salariul de acum sau nu.

#6
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View PostpexCom, on 02 iulie 2019 - 14:02, said:

E cam ambiguă Ă®ntrebarea. Muncești de 3 luni la serviciul respectiv, sau salariul s-a modificat la 2080 brut Ă®n ultimele 3 luni?
Dacă ești doar de 3 luni acolo, nu Ă®ți poți lua toate 21 de zile. Dacă ai avut alt salariu Ă®nainte, nu știu dacă se calculează toate cele 21 de zile la salariul de acum sau nu.

Muncesc de un an la ei..

#7
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Codul muncii obliga plata zilelor de concediu doar in cazul desfacerii contractului de munca. Altfel este de datoria ta sa ti le iei.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai dreptul la 1.75 zile lunar (matematic, practic, se fac rotunjiri de la 0.5 in sus, iar la 0.25 in minus).

CO poti sa-l iei cand vrei, daca te intelegi cu superiorii si colegii.

Ca sa nu faci o confuzie: ai 21 de zile raportare la cele 12 luni ale anului (ianuarie-decembrie, nu de cand te-ai angajat). Cu exceptia a doi ani (cel al angajarii si cel al lichidarii, cand zilele se raporteaza de la data inceperii, respectiv data inchiderii contractului cad ori le faci, ori iei banii pe ele), cele 21 de zile le poti lua cand vrei (conform programarii).

In cazul tau: banii pe concediu ii vezi doar daca pleci (demisie/concediere/ mori- ii vede familia), in rest faci concediu. Legal, nu prea poti sa incasezi.

#9
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Zilele de concediu de odihna sunt platite identic cu zilele de munca efectuate, adica e ca si cum ai fi prezent la munca 8 ore/zi.
Diferenta e ca nu primesti bonuri de masa pentru zilele de concediu de odihna luate, presupunand ca primesti lunar bonuri de masa.
O alta chestiune de mentionat este sa-ti citesti contractul indivitual/colectiv de munca. S-ar putea sa nu poti sa-ti iei toate cele 21 de zile cand vrei tu. Daca lucrezi intr-un departament in care trebuie sa fie cineva prezent, atunci trebuie sa-ti programezi concediul impreuna cu colegii. Daca toti vreti 21 de zile in august, iar departamentul teoretic ar ramane fara personal o luna, atunci ghinion, mergeti toti la seful sa va programeze el concediul...
Multa bafta!

#10
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostJericho22, on 02 iulie 2019 - 13:30, said:

Salut,care este metoda de calcul a banilor care mi se cuvin ca angajat cu un salariu brut de 2080 lei in ultimele 3 luni? Am dreptul la 21 de zile de concediu si vreau sa mi le iau acum in August.
Vrei tu, dar angajatorul poate sa nu ti le dea, daca nu erau planificate, ba uneori chiar daca erau planificate poate sa te refuze.

Edited by ccdsah, 02 July 2019 - 19:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate