Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Perete umed sub fereastra termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua,
Am si eu o mare problema cu faptul ca dupa aceste furtuni puternice mi se uda o portiune de 10 cm latime sub tocul de la termopan(este zona dintre geamul fix si cel care se deschide. Pe afara este glaf se aluminiu prins in toc cu suruburi si dat cu silicon(totul etans ok). Daca ar fi de la glaf s-ar uda peste tot. Gaurile de drenaj sunt curatate tot isi fac treaba. Am testat pe interior si am constat ca o garnitura nu este pana in capat si ma gandesc sa nu intre apa pe acolo. Am pus si poza (zona incercuita cu rosu). Mai mult  am bagat apa cu seringa pe acolo si am constatat ca s-a udat iar in cateva minute. Acum am doua neclaritati:
1. Cum naibi ajunge apa de ploaie acolo cu geamul inchis( posibile cauze - garnituri proaste sau geamul nu inchide foarte strans pe garnitura.)
2. Daca ajunge apa in toc, cum dumnezeului se scurge din toc in perete?? E tocul gaurit pe jos sau nu mi dau seama.
Atasez si pozele pentru lamurire.
S-a mai intalnit cineva cu asa ceva si daca da cum a rezolvat-o.
Multumesc

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
1ajunge apa în toc (garnituri, nu e reglat)
2 se scurge în perete pe la șurubul vertical
Attached File  Sectiune-tamplarie-PVC-cu-5-camere-izolatoare.jpg   167.83K   65 downloads

#3
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 dorin_2k, on 29 iunie 2019 - 09:33, said:

1ajunge apa în toc (garnituri, nu e reglat)
2 se scurge în perete pe la șurubul vertical
Sectiune-tamplarie-PVC-cu-5-camere-izolatoare.jpg
Nu stiu daca este prins in partea de jos cu surub dar daca ar fi , ar trebui sa fie pe mijloc nu langa stalp, nu?

#4
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
este o serie de rehau si are surub pe jos.adica dint toc inspre montant

Gauri de drenaj ai?

#5
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 bogumilandia, on 29 iunie 2019 - 11:52, said:

este o serie de rehau si are surub pe jos.adica dint toc inspre montant

Gauri de drenaj ai?
Da, sunt functionale gaurile de drenaj, cel putin cele de la geamurile mobile. Voi da jos geamul fix sa vedem ce este acolo, ca nu-mi dau seama cum sa intre atata apa.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Iti intra pe la suruburile de fixare. Scoti toate suruburile afara pe rand si le bagi din nou aplicand niste silicon pe filetrul surubului si in gaura in care intra surubul.

Pe viitor fereste-te de sisteme care necesita fixarea profilului de drenaj prin intepare in camerele ude cu suruburi. Exista metode de prindere fara sa intepi camerele ude.

#7
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca are suruburi de fixare in oartea de jos.
Oricum umezeala apare in dreptul montantului din ce vad.Deci pe acolo pe undeva se infiltreaza.Dar acolo nu are acces la suruburile care fixeaza capul de montant

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, in cazul asta e o mare problema. Trebuie data jos fereastra si astupate gaurile alea. Sau desfacut finisajele pe ambele parti si facut un mare dop de silicon sub toc in dreptul gaurilor care prind monantul de rama.

Sau se mai poate face o treaba:

Se dau gauri in partea umeda a ferestrei (in zona cercevelei) in camerele de drenaj care corespund cu gaurile de prindere a montantului. Se injecteaza complet cu silicon ca sa nu se mai duca apa prin profil in zona sticlei fixe si sa ajunga la gaurile de prindere a montantului. Eventual se repeta treaba si in zona sticlei fixe.

In principiu zona de cercevea si zona de sticla fixa au drenaje separate, nu depind una de cealalta. Sau asa ar trebui.

Edited by abac, 29 June 2019 - 13:37.


#9
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 bogumilandia, on 29 iunie 2019 - 13:27, said:

Daca are suruburi de fixare in oartea de jos.
Oricum umezeala apare in dreptul montantului din ce vad.Deci pe acolo pe undeva se infiltreaza.Dar acolo nu are acces la suruburile care fixeaza capul de montant
Am astupat acea gaurica din zona rosie cu silicon(nu stiu de ce garnitura nu este pana in capat). Daca nici asa nu rezolv iti urmez sfatul si dau fereastra jos ,dar eu cred ca asta era buba. Oricum va tin la curent.

#10
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Se pare ca pe acolo intra apa(garnitura nefiind pana in capat se infiltra apa) si asa se umezea. Deci daca mai aveti acceasi buba incercati sa stupati cu silicon aceale zone de la stalpi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate