Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6834 replies to this topic

#2683
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004

View PostiRunaway, on 28 august 2021 - 12:50, said:



Nu e nicio banda "exotica" scoasa acum la licitatie. Chiar si B38 a devenit standard. Iar pe aia cu garantia chiar n-am inteles-o...


Mă refeream la faptul că orice banda pe care acum nu o au in schema înseamnă " exotic " in sensul in care necesita echipamente noi deci bani investiții etc .

Bănuiesc că știți că ANCOM a făcut o mânărie și a mutat licitație fara a garanta dreptul de prelungire automata la scadență . Adică faci investitii la licitație prinzi alte benzi și te apuci de alte investiții.  Nu merge așa . Vezi procesul Digi .


Și da steluțele exista tocmai de aceea a prins Digi cei 5 Mhz in B8 . Citiți materialul despre piața concurențială are 600 pagini parca și justifica alocarea de spectru către Digi.

Vom vedea.

#2684
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Cam aceeasi situatie acum si cu B20. Digi va fi avantajat.

#2685
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Un test, Mi 10T 5G, am scapat de restictie, de la sine(fara nici o sesizare, etc).
Urmeaza MIUI 12.5.5.0 via OTA, voi vedea zilele urmatoare daca imi intra resteictia 😁

Attached Files



#2686
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Legat de 5G, pe Samsung uneori, iconița aia cu 5G-ul, e uneori transparenta, în loc de acel alb și am observat, că sunt viteze ceva mai mici.
Exemplu concret, in cele 2 imagini, pentru că, în funcție de regiune, sunt mai multe iconite 5G, la Samsung.

Attached Files


Edited by Vlad_22, 28 August 2021 - 21:21.


#2687
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand e "transparenta" e doar 5G semnalizat, cand e alba e NR conectat.

#2688
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostiRunaway, on 28 august 2021 - 12:50, said:

Dar eu nu stiu vreun operator serios in lumea asta care sa se bazeze aproape exclusiv pe frecvente inalte, cum face Digi in momentul de fata. Voi stiti?
1&1 Drillisch :)

#2689
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
Un fel de One Plus german?

#2690
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

View Postcarmenclara1, on 29 august 2021 - 10:43, said:

1&1 Drillisch Posted Image

Am zis serios, nu primul din coada.

#2691
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcarmenclara1, on 29 august 2021 - 10:43, said:

1&1 Drillisch Posted Image
Mda. Un MVNO de 3.6 bld. e ceva 'neserios'.
Revenind la 'oaia' noastră albastră, cu ceva în genul din pozele atașate, credeți că nu se poate face ceva axat cu precădere în frecvențe înalte (3.6 Ghz) la nivel național?

Attached Files



#2692
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

Quote

The mobile network of the Drillisch company uses the network infrastructure provided by Telefónica Germany and Vodafone Germany.

Quote

The newcomer 1&1 Drillisch acquired 2×10 MHz in the 2.1 GHz band and 50 MHz in the 3.6 GHz band for 1.07 billion EUR.

Cu alte cuvinte, eu am intrebat daca exista un operator serios (adica sa nu aiba 3 clienti) care sa se bazeze DOAR pe frecvente inalte si voi imi dati exemplu de un MVNO (!!!) care functioneaza nu pe una, ci pe DOUA retele mari din Germania si care, da, a luat si el in iunie niste spectru in 2100 si 3600 MHz. Daca asta inseamna la voi ca se bazeaza doar pe frecvente inalte, eu nu stiu ce sa mai zic.

Edited by iRunaway, 29 August 2021 - 12:58.


#2693
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 03.05.2006
Ieri seara, langa statia de metrou Aurel Vlaicu, Redmi Note 9T

#2694
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
@yblu. Nici nu ne mai asteptam ca in momentul in care cumpara spectru(oricare ar fi el) sa nu trebuiasca modificari fizice pe site. Din butoane e cam exclus sa faca totul.
Acum legat de cutii si B7, nu ma astept pe viitor sa fie o desnificare in cutii cu acel B7 eventual complicat. Eu l-as vedea in orase direct pe antena pus intr-un CA.
Eu am observat de-a lungul ultimilor 2 ani, ca majoritatea stiu CA 7-1. Cam toate telefoanele care au pretentie de CA stiu 7+1, iar cel mai popular ar fi cred 3+1 sau 3+20, dar sa ramanem la Gigi.
Al 2-lea punct ar fi 38C vs 38-1 sau 38+7. 38C o stiu toate chinezariile, dar nu o stiu Samsungurile entrylevel si mid. De asemenea unele Iphone-uri mai vechi nu stiu 38C. 38-1 nu e atat de cunoscut... dar il stiu majoritatea Samsungurilor entrylevel, chiar si cele de anul trecut. 38-1 nu-l stiu Iphoneurile si Snapdragonurile mai vechi de 2 ani. Probabil ca o paranteza, de asta nu au continuat nici la nivel national cu el(e doar o presupunere).
38+7 e favoritul meu, datorita faptului ca ar fi cel mai avantajos dpdvd al spectrumului si capacitatii, dar ramane cel mai tendentios si greu de implementat. De asemenea telefoanele mai ieftine nu-l stiu, dar acest lucru tinde sa se schimbe. Oricum, va fi problema cu acest combo incat trebuiesc setari pretentioase, si trebuie clar omorat uploadul pe B38(nu ca ar pierde mare lucru) ca sa nu afecteze B7le.
Daca cumpara B7, as merge altfel si cu configurarile. B9->B38->B7+1+eventuala ancora 5G dupa caz... Evident ca fortarea unui B7+1 implica configurari masive pe site-uri si ramane problema B38-B7 in emisie antena langa antena(chiar si daca nu CA). A postat yblu un document interesant la vechiul reply pe tema aceasta.
Este rentabil acest B7 pe 20 mil euro pentru orase ? Raspunsul e la Digi. Cel mai probabil si mai ieftin cumpara 15 Mhz in B38 si ramane reteaua asa, doar B9->1->38C.. dar ce fac cu 5G ul si ancora lui atunci ?. Cu siguranta aces 5G NSA e legat de B1 pentru ca oricum pe B38 e capiat uploadul, si cam aia ii doare.

@yblu, da corect. E basic 5G-ul. Nu intra telefonul automat fara mod avion on/off. Eu l-am prins prima data cand am intrat in centru intr-o cladire veche si in interior am stat in 2G iar la iesire, cum a urcat telefonul si a trecut prin B1, a zis hopaaa 5G. A stat acolo cat am stat pe celula respectiva. Nu m-a aruncat mai departe de pe B1 pe B38, daca stateam in acoperirea celulei respective. Cum scade semnalul pe ea, cum e ceau.
@yblu corect. Vecinii nu stiu nimic. cum ai semnal de pe un eventual vecin B1 fara ancora mai bun, e pa pa 5Gul.
Uitandu-ma la lista de site uri, nici unul nu e in zona mea. Eu fac drum cam Favorit-Sagului. Am prins pe Circumvalatiunii cand ma duc la cumparaturi dinspre 700 ceva, dar e cam la limita de celula. Eu cum stau dupa blocurile alea inalte de pe Circumvalatiunii, nici o sansa sa ajunga la mine.
Cred ca sanse de noroc ar avea cei de pe Gheorghe Lazar de la etajele inalte ale blocurilor turn de pe bulevard.
Oricum e cam irelevant. Nimeni nu se concentreaza pe 5G acum. Sa mearga Volte si VoWifi, si sa rezolve din capacitatea in orase. Asta ar fi cam prioritatea lor, parerea mea. VoWiFi l-au cam lasat de izbeliste si e loterie, merge/nu merge. Pentru cei care trec frecvent granita Romaniei e cea mai bune alternativa. Exista si alternative la granzi pent 10 ieuroi, si stai cu frica ca te deconecteaza, etc... Mai bine VoWiFi Digi si spor si pace.

Edited by DUALHD, 29 August 2021 - 13:04.


#2695
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Cred ca ai vrut sa zici B8, nu B9.

Sau ar mai putea sa mearga pe varianta B1 + B7 pt LTE si B38 migrat incet catre 5G. Adica, pentru inceput aplicata solutia in orasele mari, unde oricum trebuie sa mai puna 5G ca sa se tina dupa concurenta, si in timp si dupa nevoi si buget migrat si restul tarii.

Si, desigur, nu renunt la obsesia mea cu B20 si la ideea ca ar putea muta LTE in B20 ca sa dea GSM in 5 MHz pe B8. In paralel, inchis 3G ca sa dea LTE pe 15 MHz in B1 si tras tare pe VoLTE. Si cine are VoLTE bine, cine nu vorbeste pe GSM.

#2696
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Dap B8.
Dacă merg în varianta de cumpărat B20, mai bine lasă B8 ul in 3G.In 2G nu ai nici net nici HD voice.Chiar dacă la 5 MHz si-ar permite, tot ar fi mai dezavantajat. Soluția asta cu împărțirea e perfectă atât timp cât utilizatorii au volte. Altfel nu e chiar ideala nici asta.

#2697
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Cum sa nu, ai net EDGE si am inteles ca se poate si HD voice in GSM.

#2698
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveți idee dacă un SIM cu profil 5G activ băgat într-un telefon 4G duce la dezactivarea accesului și pierderea celor 30 GB?

#2699
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,876
  • Înscris: 09.10.2009
Cel mai bine ar fi sa ia B20 și să facă schimb pentru B8(EGSM) cu Vodafone, ar avea ambii de câștigat, Digi și-ar dubla capacitatea in B8 iar Vodafone ar avea capacitate calumea in B20(15MHz).
Desigur e doar o idee/presupunere, nu știu dedesupurile daca e posibilă varianta asta.

#2700
corsair400r

corsair400r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.08.2014
Viteze 5g digi la universitate bucuresti Xiaomi note 10 5g
Daca dupa licitatie acopera tot bucurestiul  si militari residence sunt Tari de tot

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

trid_ovi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate