Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Card Raiffeisen Emag

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019
Salut am luat de curand un card de la Raiffeisen Bank pentru cumparaturi de pe site-ul emag si am decis imi fie adaugati in cont suma de 4000 lei.
Am totusi o nelamurire cu acest card de exemplu daca iau un produs in valoare de 1500 lei si platesc ratele cum adaug din nou banii ca sa fie iar suma de 4000 lei?
Ma gandesc serios sa renunt la acest card nefiind foarte lamurit in legatura cu el,nici macar nu l-am activat,sper sa nu trebuiasca sa platesc ceva.
Sper sa ma puteti ajuta.
Va multumesc.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Poti face transfer bancar sau depunere direct la ghiseu (Raiffeisen)...

Edited by LensFlare, 21 June 2019 - 18:43.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ceromiedo, on 21 iunie 2019 - 18:42, said:

sper sa nu trebuiasca sa platesc ceva.

Tu prima oara iei cardul si apoi incepi sa te interesezi care sunt costurile?

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
cum adica cum platesti ratele? pai ratele sunt aia 1500 lei. tu poti lua pana la 4000, daca iei de 1500, cu restul de 2500 nu ai nici o treaba. daca ii vei folosi, atunci pui si ratele lor.
si daca il dai inapoi, tre sa dai si 60 lei, comisionul anual.
ideea e sa nu scoti bani cash, ca's dobanzi usturatoare.
si sa pui banii la timp, ca daca depasesti, la fel, ustura dobanzile.

Edited by slai, 21 June 2019 - 18:45.


#5
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Probabil iei alt card.Ca in fond ce ai tu acolo este un credit de nevoi personale de fapt. Deci daca vrei alta suma, alt contract de creditare.Ce ai tu nu este un card este un credit de nevoi personale care are atasat un card de credit.
Mare diferenta.

Edited by Iulius-Foyas, 21 June 2019 - 18:46.


#6
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019
pe mine ma intereseaza daca trebuie sa pun 1500 lei inapoi sau se platesc cumva din rate?

Mi-e mi sa dat un card Emag atat.

 Iulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 18:45, said:

Probabil iei alt card.Ca in fond ce ai tu acolo este un credit de nevoi personale de fapt. Deci daca vrei alta suma, alt contract de creditare.Ce ai tu nu este un card este un credit de nevoi personale care are atasat un card de credit.
Mare diferenta.

Mi s-a spus ca se va face o simulare si mi se va aduga o suma de bani in card cea de 4000 lei.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
https://www.raiffeis...e-fara-dobanda/
aici ai lista partenerilor si in cate rate fara dobanda poti lua la fiecare.
nu e un card foarte bun din privinta asta, singurul avantaj sunt punctele emag, daca cumperi de pe emag.
daca cumperi din orice alt magazin, ai 56 zile sa pui banii, toti, nu in rate. daca nu, iar intri la dobanzi.

#8
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019

 slai, on 21 iunie 2019 - 18:51, said:

https://www.raiffeis...e-fara-dobanda/
aici ai lista partenerilor si in cate rate fara dobanda poti lua la fiecare.
nu e un card foarte bun din privinta asta, singurul avantaj sunt punctele emag, daca cumperi de pe emag.
daca cumperi din orice alt magazin, ai 56 zile sa pui banii, toti, nu in rate. daca nu, iar intri la dobanzi.
daca doresc sa renunt la el chiar daca nu l-am activat oare platesc ceva?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
in principiu aia 60 lei, comision anual.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Omul nu cred ca intelege cum functioneaza un card de CREDIT.

Pe scurt: tu nu PUI nici un ban - adica aia 4000 de lei.
Tu poti sa PRIMESTI (sa cumperi) in suma maxima de 4000 de lei.
Acum, cum zi zis tu, cumperi ceva de 1500 de lei, in rate.
Tu trebuie sa pui la loc fiecare rata, pe rind, in fiecare luna.
Pina ajungi la loc la 4000 de lei.

Mai departe sa ma completeze / corecteze colegii, nu stiu exact
Dupa ce ai facut o cumparatura, suma disponibila este (???) eganal cu suma ramasa + ratele deja achitate (???)
Deci, ai luat ceva de 1500 de lei, mai ai disponibili 2500.
Au trecut 2 luni, ai platit inapoi 2 rate (sa zicem 2 x 150 lei), suma disponibila este 2500 + 300 = 2800
Repet, sa ma completeze / corecteze colegii, nu stiu exact

#11
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019

 buyonevideo, on 21 iunie 2019 - 19:06, said:

Omul nu cred ca intelege cum functioneaza un card de CREDIT.

Pe scurt: tu nu PUI nici un ban - adica aia 4000 de lei.
Tu poti sa PRIMESTI (sa cumperi) in suma maxima de 4000 de lei.
Acum, cum zi zis tu, cumperi ceva de 1500 de lei, in rate.
Tu trebuie sa pui la loc fiecare rata, pe rind, in fiecare luna.
Pina ajungi la loc la 4000 de lei.

Mai departe sa ma completeze / corecteze colegii, nu stiu exact
Dupa ce ai facut o cumparatura, suma disponibila este (???) eganal cu suma ramasa + ratele deja achitate (???)
Deci, ai luat ceva de 1500 de lei, mai ai disponibili 2500.
Au trecut 2 luni, ai platit inapoi 2 rate (sa zicem 2 x 150 lei), suma disponibila este 2500 + 300 = 2800
Repet, sa ma completeze / corecteze colegii, nu stiu exact

Inteleg ce spune-ti insa nu vreau daca ma duc sa ma retrag sa imi spuna domne stii mai ai de plata inca atat chiar daca nu m-am atins de card.

#12
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 ceromiedo, on 21 iunie 2019 - 18:47, said:

Mi s-a spus ca se va face o simulare si mi se va aduga o suma de bani in card cea de 4000 lei.
Ai, un card emis de o banca. Daca tu nu ai pus bani cu manutza ta pe acel card, atunci acei bani reprezinta un contract de creditare pt nevoie personale. Du-te la banca, sa-ti arata acel contract de creditare care are un cont de credit ce are la randul lui  atasat acel card de credit.
De asemeni sa te interesezi si de overdraftul pe care il ai.Ai credit cu overdraft controlat sau cu overdraft necontrolat ?

Nici o banca nu-ti da bani gratis. Cei ai tu acolo este un credit de nevoi personale.

Edited by Iulius-Foyas, 21 June 2019 - 19:17.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 ceromiedo, on 21 iunie 2019 - 19:11, said:

Inteleg ce spune-ti insa nu vreau daca ma duc sa ma retrag sa imi spuna domne stii mai ai de plata inca atat chiar daca nu m-am atins de card.
Tu ai de platit, pentru acel card: rate si taxe/comisioane.
Rate, deocamdata, nu ai nici una.
Taxe si comisioane ai asa : dai click pe Vezi toate costurile: https://www.raiffeis...mparaturi-emag/
Din nou, vad ca e mai greu, iti fac eu rezumatul: acum ai de plata ZERO pentru acest card.
Deci, daca nu-l activezi = ZERO
Daca-l activezi si nu faci nimic cu el = ZERO
Daca-l activezi si cumperi ceva = rate + diverse comisioane.
Poti sa intrebi la banca daca te costa ceva anularea ACUM:
*2000 – numar cu tarif normal, apelabil din orice retea de telefonie mobila din Romania.
004 021 306 3002 – numar cu tarif normal, apelabil din orice retea, din Romania si din strainatate.
Raiffeisen Direct - Luni - vineri: 8:00 - 22:00; sambata: 9:00 - 17:30.

PS: NU e nevoie de citat integral la mesajul imediat anterior, e inutil si enervant!
Regulament - 3. Recomandari - c. [...] mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala [...]

#14
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019

 Iulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 19:15, said:

Ai, un card emis de o banca. Daca tu nu ai pus bani cu manutza ta pe acel card, atunci acei bani reprezinta un contract de creditare pt nevoie personale. Du-te la banca, sa-ti arata acel contract de creditare care are un cont de credit ce are la randul lui  atasat acel card de credit.
De asemeni sa te interesezi si de overdraftul pe care il ai.Ai credit cu overdraft controlat sau cu overdraft necontrolat ?

Nici o banca nu-ti da bani gratis. Cei ai tu acolo este un credit de nevoi personale.

Am ceva ce scrie card de credit deci in nici un caz nu se poate sa fie un credit de nevoi personale.
Am un credit de nevoi personale la BCR si acolo scrie clar asa ceva.
Aici am primit un card Emag si atata tot in care mi s-a spus ca sunt adaugati cei 4000 lei pentru cumparaturi de la Emag.

 buyonevideo, on 21 iunie 2019 - 19:23, said:

Tu ai de platit, pentru acel card: rate si taxe/comisioane.
Rate, deocamdata, nu ai nici una.
Taxe si comisioane ai asa : dai click pe Vezi toate costurile: https://www.raiffeis...mparaturi-emag/
Din nou, vad ca e mai greu, iti fac eu rezumatul: acum ai de plata ZERO pentru acest card.
Deci, daca nu-l activezi = ZERO
Daca-l activezi si nu faci nimic cu el = ZERO
Daca-l activezi si cumperi ceva = rate + diverse comisioane.
Poti sa intrebi la banca daca te costa ceva anularea ACUM:
*2000 – numar cu tarif normal, apelabil din orice retea de telefonie mobila din Romania.
004 021 306 3002 – numar cu tarif normal, apelabil din orice retea, din Romania si din strainatate.
Raiffeisen Direct - Luni - vineri: 8:00 - 22:00; sambata: 9:00 - 17:30.

PS: NU e nevoie de citat integral la mesajul imediat anterior, e inutil si enervant!
Regulament - 3. Recomandari - c. [...] mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala [...]

Va multumesc,voi suna si sper sa nu am probleme sa ma retrag.

#15
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 ceromiedo, on 21 iunie 2019 - 19:27, said:

Am ceva ce scrie card de credit deci in nici un caz nu se poate sa fie un credit de nevoi personale.
Am un credit de nevoi personale la BCR si acolo scrie clar asa ceva.
Eu vorbesc de cel facut cu Raiff

Quote

Aici am primit un card Emag si atata tot in care mi s-a spus ca sunt adaugati cei 4000 lei pentru cumparaturi de la Emag.
Suna la Raiff sau mergi la ei sa vezi despre acel contract de creditare si cum poti sa stingi creditul de la ei.
De asemeni mai poti afla ce credite ai pe numele tau de la Biroul de Credit:
https://www.biroulde...EvZ0FBIS9nQSEh/

#16
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019

 Iulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 19:32, said:

Eu vorbesc de cel facut cu Raiff

Suna la Raiff sau mergi la ei sa vezi despre acel contract de creditare si cum poti sa stingi creditul de la ei.
De asemeni mai poti afla ce credite ai pe numele tau de la Biroul de Credit:
https://www.biroulde...EvZ0FBIS9nQSEh/

Am intrat pe site-ul biroul de credit si nu imi apare decat creditul de la BCR.

#17
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 ceromiedo, on 21 iunie 2019 - 19:44, said:


Am intrat pe site-ul biroul de credit si nu imi apare decat creditul de la BCR.
Du-te la Raiff si vorbeste cu ei.

#18
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Cardul acela nu ti s-a dat pur si simplu cum spui tu, l-ai ridicat de la o agentie Raiffeisen, unde ai primit si documentatia aferenta si toate explicatiile necesare.
Ai facut cerere de card de cumparaturi, ai primit acel card pe care ai o suma maxima stabilita in functie de nivelul salariului tau precum si de alte credite pe care le mai ai in derulare.
Taxa anuala este de 60 de lei, indiferent daca vei cumpara sau nu ceva cu acel card. Cand cumperi de la Emag, de exemplu, alegi modalitatea de a plati produsul respectiv in rate. Intreaga suma este extrasa de pe card, urmand ca la data stabilita de tine, sa primesti acel raport de activitate de la banca, pe mail, in care se detaliaza cumparaturile facute, nr de rate precum si suma minima de rambursat lunar, fara dobanda. E simplu de tot. Ideea e ca e avantajos doar la cumparaturi in rate, fara dobanda, dar nu la scos cash de la bancomat. Citeste documentatia care ti-a fost inmanata. Daca ai nelamuriri, du-te in orice agentie Raiff si stai de vorba cu un consilier. Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate