Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Dermografism + Helicobacter

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009
Buna!

Am facut niste analize si mi-a iesit pozitiv Helicobacter Pylori. Precum si IgG index 6.02
Pt moment fac tratament timp de 10 zile cu amoxicilina, metronidazol si klabax timp de 10 zile.
Ca efect advers al bacteriei, am dermografism. Mancarimi si roseata. Acestea persista de aprox 2 luni. Efectul advers nu este de la antibiotice, il am de dinainte sa iau anitbioticele.

Ma intereseaza:
1. Ce va trebui sa mananc dupa tratament, tin in continuare regim cu mancare fiarta - adica fara mancaruri acide, cafea, etc ? Daca da, cat timp.
2. Ce sanse sunt sa recidiveze, cauze posibile, etc. (tinand cont ca si un membru al familiei a avut aceasta bacterie si a facut acelasi tratament, dar trebuie sa repete analiza abia peste 6 luni).
3. Daca as manca mai des broccoli (am inteles ca ajuta la eradicarea bacteriei) - daca mai aveti cunostinte si de alte alimente ajutatoare, pls let me know - sansele sa recidiveze sunt minime ? Recunosc ca nu sunt o fana a legumelor gen broccoli dar, daca situatia o cere, voi face exceptie. Am inteles ca si kefirul ar ajuta...
4. Din moment ce valoarea indexului e mare, inseamna ca am luat-o de mai multe ori sau s-a dezvoltat rapid (mancarurile acide pot ajuta la dezvoltarea ei) incat sistemul imunitar nu a putut face fata?
5. Cat timp vor mai persista mancarimile si roseata dupa eradicarea bacteriei? Din ce am inteles, eradicarea ei este dificila si poate sa nu iasa din prima runda de antibiotice.
6. Ce alimente va trebui sa evit pe viata? Din moment ce odata ai luat bacteria, sansele sa recidiveze sunt mari sau tratatementele pot sa nu isi faca efectul.
7. Cum as putea sa imi intaresc imunitatea? Daca acest lucru ar ajuta sa scap de bacterie si sa nu recidiveze.
8. Aveam planuri in conceperea unui copil, dar din cauza acestui lucru a trebuit sa aman. Cat timp este recomandat sa amani?

Doresc raspunsurile de la persoane care au cunostinte despre aceasta bacterie sau au avut-o. Daca mai aveti si alte informatii care sa ajute, as aprecia foarte mult!

Multumesc frumos!

Edited by Purplesoul, 20 June 2019 - 10:34.


#2
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Cat te-au costat analizele?

Eu am ceva similar, singurele lucruri care au un efect devastator am observat ca sunt capsunele sau kivi, adica ce contin seminte.

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPurplesoul, on 20 iunie 2019 - 10:30, said:

7. Cum as putea sa imi intaresc imunitatea? Daca acest lucru ar ajuta sa scap de bacterie si sa nu recidiveze.
nu cred ca imunitatea e problema la helico...

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Toti avem bacteria in stomac, la unii insa se manifesta urat. Exista si naturiste luate dupa o schema, vreo 3-4 produse si face bine pe moment tratamentul.

Edited by arab, 20 June 2019 - 11:03.


#5
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009

View PostSephh, on 20 iunie 2019 - 10:45, said:

Cat te-au costat analizele?

Eu am ceva similar, singurele lucruri care au un efect devastator am observat ca sunt capsunele sau kivi, adica ce contin seminte.

Analizele pt sange le-am facut la Bioclinica si m-au costat 39 lei.
Iar analizele pt scaun le-am facut cu trimitere de la medicul de familie.
Ai reusit sa scapi de bacterie ? Cat a durat ?

View Postarab, on 20 iunie 2019 - 11:01, said:

Toti avem bacteria in stomac, la unii insa se manifesta urat. Exista si naturiste luate dupa o schema, vreo 3-4 produse si face bine pe moment tratamentul.

Da, stiu ca toti o avem. Doar ca la mine este peste limitele normale. Si a venit la pachet si cu dermografismul. Intrebarea mea este: din ce cauza a depasit limitele normale.

#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Helicobacter Pylori nu are treaba cu imunitatea sau alte balarii. Se ia in principal de la maini nespalate, cat si consumul de alimente/fructe nespalate, si poate fi luata la orice varsta. Eu am avut si l-am rezolvat cu antibiotice, nu mi s-a spus nimic de regim dar e evident ca cel putin o perioada trebuie evitata cafeaua care se stie ca provoaca aciditate la stomac. Deasemenea analiza trebuie repetata dupa o perioada.

#7
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009

View PostValmont43, on 20 iunie 2019 - 11:04, said:

Helicobacter Pylori nu are treaba cu imunitatea sau alte balarii. Se ia in principal de la maini nespalate, cat si consumul de alimente/fructe nespalate, si poate fi luata la orice varsta. Eu am avut si l-am rezolvat cu antibiotice, nu mi s-a spus nimic de regim dar e evident ca cel putin o perioada trebuie evitata cafeaua care se stie ca provoaca aciditate la stomac. Deasemenea analiza trebuie repetata dupa o perioada.
Te rog imi poti spune dupa cat timp ai scapat de aceasta bacterie? Ai avut simptome? Nu a recidivat? Am citit ca sansele de recidivare sunt mari si ca poate sa nu treaca cu prima schema de antibiotice. Dupa cat timp este recomandat sa repet analiza ?
Si din moment ce acum sunt sub tratament, iar mancarimile si roseata inca persista inseamna ca bacteria este inca prezenta in organism?
Un membru al familiei are aceasta bacterie si dupa aia am luat- o si eu. Nu stiu cum. Si momentan nu stiu daca a scapat de bacterie pt ca trebuie sa repete analiza peste 2 luni. (4 luni au trecut de la terminarea tratamentului).

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Eu am facut din nou analiza exact la o luna dupa terminarea tratamentului. Si eu si maica-mea am scapat de bacterie (Helicobacter pylori). Nu am avut probleme cu stomacul, am descoperit-o la analizele anuale pe care le fac. Nu am tinut nici regim.

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPurplesoul, on 20 iunie 2019 - 11:10, said:

Te rog imi poti spune dupa cat timp ai scapat de aceasta bacterie? Ai avut simptome? Nu a recidivat? Am citit ca sansele de recidivare sunt mari si ca poate sa nu treaca cu prima schema de antibiotice. Dupa cat timp este recomandat sa repet analiza ?

Nu are cum sa recidiveze daca respecti medicatia. In general la cateva luni se repeta analiza(la scaun). O igiena stricta a mainilor si spalarea intensa a fructelor si legumelor previne cu succes reaparitia bacteriei. La mine s-a manifestat cu balonari si constipatie la greu, insa dupa medicatie totul a revenit la normal, cu un antibiotic bun in cateva zile bacteria e istorie...(nu mai imi aduc aminte ce mi-a dat, e chestie de 5 ani)
Netratata aceasta bacterie poate duce la ulcer iar in cazuri mai grave chiar la cancer de colon. Dar nu te speria, asta e una din cele mai usoare chestii de tratat....

#10
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009

View Post2Unlimited, on 20 iunie 2019 - 11:16, said:

Eu am facut din nou analiza exact la o luna dupa terminarea tratamentului. Si eu si maica-mea am scapat de bacterie (Helicobacter pylori). Nu am avut probleme cu stomacul, am descoperit-o la analizele anuale pe care le fac. Nu am tinut nici regim.
Da, nici eu nu am probleme cu stomacul acum. Probabil pt ca am depistat-o la timp. Singura mea problema este dermografismul. E bine ca ati scapat de bacterie inainte sa provoace alte probleme in timp. Posted Image
De obicei, bei cafea, mananci mancaruri acide? Sunt curioasa pt ca atatea am citit incat nu mai stiu ce e ok si ce nu.

View PostValmont43, on 20 iunie 2019 - 11:19, said:

Nu are cum sa recidiveze daca respecti medicatia. In general la cateva luni se repeta analiza(la scaun). O igiena stricta a mainilor si spalarea intensa a fructelor si legumelor previne cu succes reaparitia bacteriei. La mine s-a manifestat cu balonari si constipatie la greu, insa dupa medicatie totul a revenit la normal, cu un antibiotic bun in cateva zile bacteria e istorie...(nu mai imi aduc aminte ce mi-a dat, e chestie de 5 ani)
Netratata aceasta bacterie poate duce la ulcer iar in cazuri mai grave chiar la cancer de colon. Dar nu te speria, asta e una din cele mai usoare chestii de tratat....
Multumesc de incurajare! Cred ca esti prima pesoana care spune ca este una din cele mai usoare chestii de tratat. Posted Image Ar fi super. Ca atatea am citit si pare fff complicat de eradicat. Sunt multe persoane care se plang ca nu au scapat cu tratamentul cu antibiotice, indiferent cate scheme au facut, ca a recidivat, etc. Si ca mancarurile acide gen prajeli, fructe si legume care provoaca aciditate, etc. bauturile gen cafeaua (pot sa recunosc ca fara cafea e cam greu sa traiesc Posted Image ) pot juca un rol in recidivare.
Nu sunt genul de persoana care sa manance portia zilnica recomandata de fructe si legume, nu mananc chiar orice tip de carne, etc. Mai ales legume si carne fiarta (cum mananc acum pana fac tratamentul cu antibiotice). Carnea nu imi place cu zgarciuri. Asa ca sa iti faci idee. Din pacate... De aia ma intrebam daca nu poate fi si o problema de imunitate, pt ca sistemul imunitar nu a eliminat bacteria inainte sa se dezvolte mai mult.

Edited by Purplesoul, 20 June 2019 - 11:39.


#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
O idee: atentie ca tacamurile sa fie de unica folosinta, ca inteleg ca se cam ia si la altii predispusi.

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPurplesoul, on 20 iunie 2019 - 11:38, said:

Multumesc de incurajare! Cred ca esti prima pesoana care spune ca este una din cele mai usoare chestii de tratat. Posted Image Ar fi super. Ca atatea am citit si pare fff complicat de eradicat. Sunt multe persoane care se plang ca nu au scapat cu tratamentul cu antibiotice, indiferent cate scheme au facut, ca a recidivat, etc. Si ca mancarurile acide gen prajeli, fructe si legume care provoaca aciditate, etc. bauturile gen cafeaua (pot sa recunosc ca fara cafea e cam greu sa traiesc Posted Image ) pot juca un rol in recidivare.
Nu sunt genul de persoana care sa manance portia zilnica recomandata de fructe si legume, nu mananc chiar orice tip de carne, etc. Mai ales legume si carne fiarta (cum mananc acum pana fac tratamentul cu antibiotice). Carnea nu imi place cu zgarciuri. Asa ca sa iti faci idee. Din pacate... De aia ma intrebam daca nu poate fi si o problema de imunitate, pt ca sistemul imunitar nu a eliminat bacteria inainte sa se dezvolte mai mult.
Daca vb.strict de Helicobacter Pylori este tratabil 100%. Ce spui tu acolo de regim alimentar aia tine mai degraba de cei cu probleme gen gastrita de reflux, etc.
Regimul alimentar NU te scapa de bacterie, doar antibioticul. Daca nu ai alte probleme legate de stomac regimul este inutil.

#13
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009

View PostValmont43, on 20 iunie 2019 - 13:05, said:

Daca vb.strict de Helicobacter Pylori este tratabil 100%. Ce spui tu acolo de regim alimentar aia tine mai degraba de cei cu probleme gen gastrita de reflux, etc.
Regimul alimentar NU te scapa de bacterie, doar antibioticul. Daca nu ai alte probleme legate de stomac regimul este inutil.
Am inteles.
Da, vorbesc strict de Helicobacter Pylori. Eu ma refeream mai mult la faptul ca fiind o bacterie care traieste in mediu acid - si pe langa asta daca mananci multe mancaruri acide, bei bauturi acide doar favorizezi dezvoltarea ei. De exemplu, bacteria foloseste zaharul pentru a pacali sistemul imunitar din a-si face treaba / se hraneste cu zaharul. De aceea preventiv....

Edited by Purplesoul, 20 June 2019 - 14:28.


#14
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View PostPurplesoul, on 20 iunie 2019 - 11:04, said:


Analizele pt sange le-am facut la Bioclinica si m-au costat 39 lei.
Iar analizele pt scaun le-am facut cu trimitere de la medicul de familie.
Ai reusit sa scapi de bacterie ? Cat a durat ?

Da, stiu ca toti o avem. Doar ca la mine este peste limitele normale. Si a venit la pachet si cu dermografismul. Intrebarea mea este: din ce cauza a depasit limitele normale.

Nu mi-a gasit nici o bacterie. Am o forma de dermografism de vreo 3-4 ani.

La inceput luam zilnic pastile antihistaminice, acum iau la 2-3 zile. Cred ca tine si pe fond de stres. Cert e ca se mai amelioreaza in timp, eu unul nu ii mai dau mare importanta.
Am mancat orice mai putin acele fructe cu seminte, acrituri iarna, cafeaua nu am vazut sa influenteze.

#15
Purplesoul

Purplesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.09.2009

View PostSephh, on 20 iunie 2019 - 14:20, said:


Nu mi-a gasit nici o bacterie. Am o forma de dermografism de vreo 3-4 ani.

La inceput luam zilnic pastile antihistaminice, acum iau la 2-3 zile. Cred ca tine si pe fond de stres. Cert e ca se mai amelioreaza in timp, eu unul nu ii mai dau mare importanta.
Am mancat orice mai putin acele fructe cu seminte, acrituri iarna, cafeaua nu am vazut sa influenteze.

Am inteles. La mine e din cauza bacteriei. Dupa ce au inceput mancarimile si roseata, m-am dus la dermatolog. In aceea perioada m-au muscat niste purici si am pus prima oara pe seama faptului ca o fi ceva alergie la muscaturile de purice. Si mi-a dat sa fac analizele de sange pt helicobacter, precum si xyzal sau aerius pt mancarimi. Mi-au ameliorat mancarimile, dar roseata nu. Chiar si cand fac dus sunt toata rosie. Sau la orice presiune asupra pielii.
Pe urma am fost la medicul de familie care mi-a dat sa fac analiza de scaun. Pt ca din analiza de sange un rezultat pozitiv indica fie o infectie curenta, fie o infectie in antecedente. Si a iesit pozitiv.
Pe durata tratamentului cu antibiotice nu am mai luat xyzal. Deci pt moment nu este nicio ameliorare cu dermografismul.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarab, on 20 iunie 2019 - 11:01, said:

Toti avem bacteria in stomac
toti avem helicobater pilori in stomac? esti sigur? de unde ai scos-o?

Aici zice ca numai vreo jumate din noi o avem, si mai ales astia din tarile in curs de dezvoltare (igiena precara)

More than 50% of the world's population has H. pylori in their upper gastrointestinal tracts.[5] Infection is more common in developing countries than Western countries
https://en.wikipedia...cobacter_pylori

#17
Galoles

Galoles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2017
Poate foloseste cuiva. Dupa primul si al 2-lea tratament medicamentos (primul = amoxicilina, claritromicina, omez, probiotic Bio Sun; al 2-lea: tinidazol, clarittromicina, nexium, probiotic Zir Fos) rezultatul pt. HP a fost POZITIV. In disperare de cauza, dupa indelungi cercetari, am apelat la urmatorul tratament naturist, efectuat simultan, pe raspundere proprie: Pilorix de la Fiterman timp de 2 saptamani (2 capsule/zi), Helicostop de la Fares 6 saptamani (6 capsule pe zi), Stomac Sanatos de la Fares 6 saptamani, Curcumin 95 C3  Complex de la Herbagetica timp de 6 saptamani (1 capsula zi). Nu pot preciza exact care din produse a fost mai eficient, intrucat am efectuat tratament simultan. Testarea HP dupa finalizarea tratamentului a fost NEGATIV. Pe timul tratamentului nu am avut reactii adverse. Sanatate tuturor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate