Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Stream sunet prin Network

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010
Salutare! Pe scurt ce vreau sa fac: laptopul/telefonul - conectat la PC - PC conectat la sistem 5.1 cu 3 mufe jack

Am de a face cu hardware vechi. Nu vreau sa investesc deoarece este temporar. PC-ul este destul de vechi însă are un plus; are placa audio 7.1 (cu 6 ieșiri jack). Sistemul este de asemenea unul vechi 5.1 cu 3 mufe jack (front LR, Back LR, si center+sub). Ceea ce vreau eu sa fac este sa transform PC-ul într-o placa de sunet 5.1. (știu că există placi de sunet externe dar am zis că nu vreau sa investesc). Dumneavoastră ce idei aveți? Prin rețea? Bluetooth? Vreau că sunetul sa fie 5.1 De asemenea, prin Bluetooth sau rețea sunetul cum se transferă? Stereo sau 5.1? (Mă refer la sunetele care sunt 5.1)

Edited by eduard94, 20 June 2019 - 07:44.


#2
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Alte persoane mai pricepute vor gasi solutia optima, dar o varianta ar fi : pe PC ( cel cu placa audio 7.1) sa ruleze un media server ce poate reda cat mai multe tipuri de fisiere audio.
Din cate imi amintesc din anii de glorie, chiar si sunetul stereo era redat intr-un asa-zis fake format 5.1 catre sistemul de boxe 5.1 ( vorbesc de sistemul de boxe 5.1 conectat a pc )

Media serverul poate cauta/reda fisierele audio din retea, prin DLNA, atat cele de pe laptop cat si de pe telefon

Media servere gratis sunt o multime, care stiu sa faca tot felul de br-z-brizuri, dar poate pe tine te intereseaza doar partea de audio -> google search is your friend ( ia vezi daca poti reda fisiere din retea cu VLC, de ex, parca avea si optiune de a reda fisiere din retea

Edited by marmota_vasi, 20 June 2019 - 09:51.


#3
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010
am cateva solutii in minte insa vreau sa fac un brainstorming sa vad si parerile celorlalti. Pana acu nu am facut asa ceva, stiu ca este posibil cu mult search pe google.

Edited by eduard94, 20 June 2019 - 10:52.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cea mai simplă variantă e să rulezi muzica direct din desktopul conectat la 5.1

Ții toată muzica în el și gata.
Îl controlezi dacă vrei de pe telefon cu TeamViewer.

#5
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010

View Postwaterman, on 20 iunie 2019 - 14:31, said:

Cea mai simplă variantă e să rulezi muzica direct din desktopul conectat la 5.1

Ții toată muzica în el și gata.
Îl controlezi dacă vrei de pe telefon cu TeamViewer.

m-am gandit si la asta insa eu nu am un playlist anume. Sunt audiofil, ascult muzica din toate genurile. Este o idee buna dar totusi ramane ca plan de rezerva.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ești audiofil iei flacuri wavuri.

Și dacă ai TeamViewer pe desktop și intri cu telefonul, pui orice muzică.


Pe scurt, că tu vrei să gândim noi pentru tine.

Din ce device vrei tu să asculți muzica ? Din calculator, poți folosi cum am zis teamviewer.

Vrei calitate iei un player dedicat.

Nu ai cum să scoți din telefon 5.1 ieftin.

Edited by waterman, 21 June 2019 - 12:41.


#7
elier

elier

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2019

View Posteduard94, on 20 iunie 2019 - 22:48, said:

Sunt audiofil
N-o să auzi vreodată vreun audiofil că spune:

View Posteduard94, on 20 iunie 2019 - 07:43, said:

Vreau că sunetul sa fie 5.1

Edited by _-_, 22 June 2019 - 09:33.
Jigniri


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate