Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vecini galagiosi

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
Michael74

Michael74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 22.06.2006
Am onoarea!
V-as ruga,daca doriti sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.De curand mi-am cumparat un apartament intr-un bloc rezidential.Blocul este cu 20 de apartamente si curte interioara.Care e problema mea.Constat ca vecinii sunt cam petrecareti,o parte din ei s-au imprietenit si o tin continuu in fiecare seara in curtea blocului la gratare si bauturi alcoolice pana noaptea tarziu.Zgomotul e deranjant si ca sa nu mai spun si de petrceri in apartament pana peste ora 00.00.Am incercat sa discut cu ei dar nu reusesc sa ma fac inteles.Le-am explicat ca am copii mici,ca nu e normal ca ei sa se joace in curte printre mesele de gratare si bauturi alcoolice iar noaptea sa se culce in galagie,dar concluzie lor e ca vor sa-si traiasca viata.Acum imi parca imi pare rau de investitia facuta.Nu ma asteptam sa aud zilnic manele si muzica populara.Chiar au voie sa faca  ce vor pe o proprietate comuna membrii a patru familii?Nu ne putem feri copiii care se joaca in curte de imaginea continua a unei carciumi?Ar trebui sa ma mut ca sa rezolv problema?
Va multumesc mult!

PS:Chiar ma doare capul de la aceasta situatie. :(

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Chemi politia locală.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E simplu, faci plangere la politie si suni la politie sa vina sa le dea amenda oricand dupa ora 11. Stai pe ei pana ii umfla de cateva ori cu cate o amenda.

Daca devin iritati, le spui simplu, ca daca nu se redreseaza, vinzi apartamentul unor rromi, si ca le urezi de bine.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Oricand dpa ora 10, nu 11. Reclamatii la politia locala. Daca nu se rezolva cu cele telefonice, te apuci si faci in scris.
Daca sunt mai multi care fac asta e nasol, ai grija sa nu inceapa cu sicanele.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Michael74, on 17 iunie 2019 - 07:45, said:

Am onoarea!
V-as ruga,daca doriti sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.De curand mi-am cumparat un apartament intr-un bloc rezidential.Blocul este cu 20 de apartamente si curte interioara.Care e problema mea.Constat ca vecinii sunt cam petrecareti,o parte din ei s-au imprietenit si o tin continuu in fiecare seara in curtea blocului la gratare si bauturi alcoolice pana noaptea tarziu.Zgomotul e deranjant si ca sa nu mai spun si de petrceri in apartament pana peste ora 00.00.Am incercat sa discut cu ei dar nu reusesc sa ma fac inteles.Le-am explicat ca am copii mici,ca nu e normal ca ei sa se joace in curte printre mesele de gratare si bauturi alcoolice iar noaptea sa se culce in galagie,dar concluzie lor e ca vor sa-si traiasca viata.Acum imi parca imi pare rau de investitia facuta.Nu ma asteptam sa aud zilnic manele si muzica populara.Chiar au voie sa faca  ce vor pe o proprietate comuna membrii a patru familii?Nu ne putem feri copiii care se joaca in curte de imaginea continua a unei carciumi?Ar trebui sa ma mut ca sa rezolv problema?
Va multumesc mult!

PS:Chiar ma doare capul de la aceasta situatie. Posted Image
Cea mai mare greseala e ca te-ai demascat. Acum nu mai poti face reclamatie la politie fara sa suporti consecintele mai tarziu - sicanele.

Solutia matura care ramane e sa te imprietenesti si tu cu ei si sa petreceti.

Sau sa astepti 1-2 ani, in care sa nu mai zici si faci nimic, sau pana cand se muta cineva nou in bloc, si sa incepi sa torni atunci la politie.

#6
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
De ce sa astepte, asta e cea mai mare greseala. Va temeti de vecini, si acceptati orice cacat din cauza lor. Nu e turnat, e linistea publica. Cine vrea petreceri de astea, sa le faca in alta parte. Ce pot sa ii faca vecinii ? Sa ii zgarie masina? No shit, e o tabla poate sa faca reclamatii la politie banuiesc ca are camere pe acolo. Sa il bata? Nu-i problema isi mai mobileaza apartamentul cu vreo 2000-3000 de euro pe care ii poate lua pe cativa pumni, luati in mecla. Nu mai traim in 1900 aici.

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Demascat? da ce are? te ascunzi ca sa ce? reclamatie direct, si anunturi puse peste tot la bloc, sa stie idiotii ca nu e de gluma. Suni zilnic la politie cand fac chef, sa vina sa le imparta amenzi continuu.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Parca exista legea gratarului odata, nu e permis focul oriunde.

Edited by arab, 17 June 2019 - 08:17.


#9
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 24.03.2007

 OriginalCopy, on 17 iunie 2019 - 08:03, said:

Cea mai mare greseala e ca te-ai demascat. Acum nu mai poti face reclamatie la politie fara sa suporti consecintele mai tarziu - sicanele.

Solutia matura care ramane e sa te imprietenesti si tu cu ei si sa petreceti.

Sau sa astepti 1-2 ani, in care sa nu mai zici si faci nimic, sau pana cand se muta cineva nou in bloc, si sa incepi sa torni atunci la politie.

Incearca sa depui tu o plangere anonima la politie sa vezi cine te ia in seama.

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Deenman, on 17 iunie 2019 - 07:56, said:

Daca devin iritati, le spui simplu, ca daca nu se redreseaza, vinzi apartamentul unor rromi, si ca le urezi de bine.
Dar unde gasesti rromi sa le vinzi apartamentul, asta e intrebarea.

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asta ai inteles tu din toata conversatia? Doar mentiunea ca exista o mica sansa sa se mute o familie de rromi la bloc ii face sa nu mai doarma noaptea:

https://cetin.ro/cum...lema-tiganilor/

Edited by Deenman, 17 June 2019 - 08:33.


#12
Michael74

Michael74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 22.06.2006
Domnilor,nu sunt o persoana rigida si inteleg ca sunt mai tineri si vor sa petreaca.Ok dar sa existe totusi o limita de bun simt.Eu in casa le atrag antentia copiilor sa nu dea sonorul tare la televizor,sa nu faca zgomote deranjante ca sa nu deranjam pe altcineva.Incerc sa ma comport cu mult bun simt insa nu mi se intoarce cu aceeasi moneda.Imi pare rau sa vad copiii seara ca nu pot dormi de galagie si nici nu am inima unui ,,turnator,, insa e greu de rezolvat situatia.Acum cateva zile am plecat cu familia in parc iar cand ne-am intors era un fum dens alb in curte,eu cu geamurile crapate ca e vara,un ins freca de zor o bucata mare de slanina de gratar,rosu la fata si fericit.Cand am ajuns in apartament,jale,parca facusem gratar in mijlocul casei,mirosea a bodega.Oare pentru aceste proprietati colective dezvoltatorul nu ar trebui sa aiba in proiect,aprobat si un loc de gratar inchis ca un chiosc ca sa nu deranjeze pe nimeni,unde pot servi o bere,un sprit fara sa deranjeze copii,ca tine si de exucatie si sa nu te muti cu mesele de jur imprejurul blocului ferindu-te de soare.

#13
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Vorbeste cu dezvoltatorul, citeste legislatia poate gasesti legea despre gratare, pe spatiu public sau privat.  Oricum pe spatiul public neamenajat nu ai voie sa faci gratar, daca e bloc de la dezvoltator probabil ai curte privata nu publica.

#14
Michael74

Michael74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 22.06.2006
Da e curte privata si mentalitatea e ca e curtea lor si fac ce vor iar politia nu are voie sa intre.Le-am atras atentia ca nu e curtea unuia sau altuia ci a celor 20 de familii iar comportamentul inadecvat deranjeaza si in cazul sesizarii la politie,acestia au dreptul sa intre la sesizarea si legitimarea mea.

Edited by Michael74, 17 June 2019 - 09:10.


#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Deenman, on 17 iunie 2019 - 07:56, said:

E simplu, faci plangere la politie si suni la politie sa vina sa le dea amenda oricand dupa ora 11. Stai pe ei pana ii umfla de cateva ori cu cate o amenda.

Daca devin iritati, le spui simplu, ca daca nu se redreseaza, vinzi apartamentul unor rromi, si ca le urezi de bine.


Face plangere, dar politia pleaca, vecinii raman...tot cu vorba buna se rezolva, sau data viitoare esti mai destept si iti cumperi casa la curte, nu te mai deranjeaza nimeni

#16
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Gratare , consum alcool , etc. , pe proprietatea publica sunt interzise de aprox. 2ani - nu stiu nr legi sau o.u.g. in cauza (posibil lg. 333 ) - IN plus multe primarii interziceau aceste activitati anticipat , prin h.c.l. ..

#17
Michael74

Michael74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 22.06.2006
Am sunat si dezvoltatorul dar a fost evaziv,omul era multumit ca si-a vandut blocul si-a scos banii,sanatate si sa va descurcati.

 karapok, on 17 iunie 2019 - 09:11, said:




Face plangere, dar politia pleaca, vecinii raman...tot cu vorba buna se rezolva, sau data viitoare esti mai destept si iti cumperi casa la curte, nu te mai deranjeaza nimeni

La asta m-am gandit si eu insa achizitionarea unei case era mult mai costisitoare si iar depinzi de ce vecini ai si acolo.

#18
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 alex14dlk, on 17 iunie 2019 - 08:05, said:

De ce sa astepte, asta e cea mai mare greseala. Va temeti de vecini, si acceptati orice cacat din cauza lor. Nu e turnat, e linistea publica. Cine vrea petreceri de astea, sa le faca in alta parte. Ce pot sa ii faca vecinii ? Sa ii zgarie masina? No shit, e o tabla poate sa faca reclamatii la politie banuiesc ca are camere pe acolo. Sa il bata? Nu-i problema isi mai mobileaza apartamentul cu vreo 2000-3000 de euro pe care ii poate lua pe cativa pumni, luati in mecla. Nu mai traim in 1900 aici.


Imi place...genul viteaz de net, pe net toti suntem curajosi, dam in stanga si in dreapta mai ceva decat cichi chan, poate sunt camere, poate nu sunt, poate ala de o sa-i rupa dantura iremediabil e prieten cu ala cu camerele, si ghici ce, ghinion, tocmai in ziua aia a cazut curentu` la camere, trebuie sa inveti sa traiesti cu vecinii, nu sa te apuci de reclamatii, ca aia poate te iarta, dar nu te uita

 Michael74, on 17 iunie 2019 - 09:14, said:

Am sunat si dezvoltatorul dar a fost evaziv,omul era multumit ca si-a vandut blocul si-a scos banii,sanatate si sa va descurcati.



La asta m-am gandit si eu insa achizitionarea unei case era mult mai costisitoare si iar depinzi de ce vecini ai si acolo.


Vorbim de Bucuresti ? Adica apartamentul este in complex nou din Bucuresti ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate