Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Reprogramare controller e-bike

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012
Salut.
Detin un fatbike de la Pegas, suprem dinamic, care nu se comporta asa cum as fi vrut, si vreau sa-i reprogramez controller-ul.

Nu ma intereseaza neaparat sa maresc viteza, pedal assist-ul e problema principala: chiar si pe nivelul 1 de asistenta imi baga putere maxima. Imi e imposibil sa pedalez si sa mentin viteza mica. Practic are 2 nivele functionale: dezactivat sau putere maxima pana ajunge la 25 km/h, cu toate ca pot alege intre 0 si 6 (6-le ar fi, de fapt, high power).

Bicla are display Bafang S900, motor Bafang de 500W pe roata din spate, si controller de 250W, ceva chinezarie.
Am gasit pe ebay un cablu USB care se potriveste cu mufa la care e conectat display-ul (e fix aceeasi), si ar face exact ceea ce am nevoie, dar nu stiu daca e compatibil cu controller-ul meu (specifica doar motoarele mid-drive). E singurul tip de cablu pe care l-am gasit, si n-as vrea sa arunc niste bani aiurea.

Are cineva experienta cu asa ceva ?
Multumesc!

Also, imi cer scuze daca n-am postat unde trebuie, rog un moderator sa mute topicul daca e cazul.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
Inainte sa programezi ceva, verifica daca nu cumva e defect driverul sau butorul din care variezi puterea. Daca bicicleta a fost trantita si s a lovit ghidonul de parchet, e posibil sa se fi defectat de la impact

Edited by A10, 16 June 2019 - 13:36.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dar nu are schimbător manual al pinioanelor?

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La pagina 15 în manual arată cum să setezi niste parametri vezi ce setări ai acolo.
https://bicicletapeg...ic_rom_1__1.pdf

#5
MikeRGDD

MikeRGDD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 24.05.2012

 A10, on 16 iunie 2019 - 13:35, said:

Inainte sa programezi ceva, verifica daca nu cumva e defect driverul sau butorul din care variezi puterea. Daca bicicleta a fost trantita si s a lovit ghidonul de parchet, e posibil sa se fi defectat de la impact
Nup, butoanele functioneaza ok - imi confirma pe display schimbarea nivelului de asistenta la pedalare, doar ca nu se comporta normal. Daca trec pe 0, asistenta la pedalare e dezactivata - asa cum ar trebui. Intre 1 si 6, asistenta la pedalare e activa, dar e la putere maxima indiferent de nivel. Trebuia sa regleze puterea in functie de nivelul ales, 1 fiind cel mai mic.

 sarac.lipit, on 16 iunie 2019 - 14:35, said:

Dar nu are schimbător manual al pinioanelor?
Are, normal. Si functioneaza. Dar eu am probleme cu sistemul de asistenta la pedalare, nu are treaba cu pinionul pe care merg. Daca pedalez foarte incet cu PAS-ul activ, imi intra motorul cu putere maxima, si nu asta vreau. Motorul e pe roata din spate, se activeaza atunci cand detecteaza miscari la pedale, sau cand actionez maneta de acceleratie.

 eugeniusro, on 16 iunie 2019 - 23:27, said:

La pagina 15 în manual arată cum să setezi niste parametri vezi ce setări ai acolo.
https://bicicletapeg...ic_rom_1__1.pdf
M-am uitat prin setari, din pacate nu gasesc nimic util. De acolo pot schimba limita de viteza (cu toate ca n-are niciun efect), dimensiunea rotilor, luminozitatea display-ului, voltajul bateriei si..cam atat.

Am aprox. 1700 de km parcursi cu bicla, sistemul electric functioneaza impecabil, si bateria inca ma tine 50-60 km avand in vedere ca merg doar electric in mare parte pe carosabil. Problema e doar cu asistenta la pedalare. Nu pot avea accelerari neasteptate atunci cand sunt pe trotuar cu ceilalti pietoni, sau in parc, unde sunt copii. Nu vreau sa merg doar pe motor, dar nici sa pedalez pana mor (si asa merge greu din cauza rotilor masive, dupa 1 km nu mai am aer Posted Image)). Trebuiesc verificate si eventual reprogramate setarile controller-ului. Sau schimbat controller-ul cu totul, dar cel original e foarte mic (ascuns in cadru) si altul de aceleasi dimensiuni n-am gasit.

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cred că ai garanție la ea, dute cu ea înapoi, pare să fie problemă cu controlerul.
Dacă spui că e puțin cam mic controlerul e posibil să fie subdimensionat așa se explică de ce motorul de 500 W este "reprogramat" la 250 W, nu duce controlerul.

Edited by eugeniusro, 17 June 2019 - 18:13.


#7
paulica_2000

paulica_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2005
Salutare, de o săptămână am luat și eu o biciclete pegas suprem dinamic și am exact aceiași problema.

Indiferent de treapta de pas, motorul face asistenta la nivel maxim.

Dacă descoperi ceva anunță-mă și pe mine aici.

Mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate