Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Formatare conditionala in Excel 2010

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Salutare,

Astazi am nevoie de ajutorul vostru pt a gasi o solutie aditionala in urmatoarea problema:

1. Situatia: in Office 2010, am coloana 1, 2, 3 in care sunt scrise niste date calendaristice. Coloana 1 este cu date fixe (se schimba doar de la un rand la altul), iar coloanele 2 si 3 au date variabile

2. Cerinta: vreau ca atunci cand una din datele de pe coloanele 2 sau 3 (combinatiile vor fi doar 1 si 2, 1 si 3 aferente randului din care fac parte) sunt mai mici sau mari decat data de pe coloana 1, sa se coloreze intr-o culoare predefinita ori aleasa de mine. Ideea este ca fiecare casuta de pe coloana 2 si 3 sa se coloreze individual, in functie de coloana 1, pe randul din care fac parte

3. Solutia aplicata deja: stiu sa fac formatare conditionata si astfel imi coloreaza automat, insa asta trebuie sa o fac la fiecare celula in parte, iar eu am nevoie de o solutie permanenta si automata, aplicabila la mai multe zeci/sute de randuri, astfel ca atunci cand introduc datele, coloanele fiind deja formatate, imi coloreaza automat

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  data.JPG   13.06K   13 downloads


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
https://support.offi...1b-c9695ab05001

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cunosc functia, insa nu ma ajuta. ti-am pus un print ca sa vezi ce face acea functie in situatia expusa de mine.

ca sa-ti explic, el stie ca are doar o anume data in functie de care sa formateze, insa eu am nevoie sa aplice functie pt fiecare rand in parte la care se aplica formatarea coloanei.

Attached Files



#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Formatare conditionata cu formule, acestea putand contine referinte (relative) la alte celule.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c6V3KXEuFZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pare ca merge pentru ce ai nevoie dar nu pot testa acum in Excel (doar in LibreOffice si acolo functioneaza).

LE: Poate ca totusi nu te ajuta. Din video nu e clar daca Excel folosete formula doar pentru a selecta celule in momentul in care aplici regula dupa care formatarea ramane chiar daca schimbi datele, sau pastreaza formula-conditie si o reevalueaza (modificand corespunzator formatul) cand modifici valorile. LibreOffice pastreaza formulele si le reevalueaza de cate ori se schimba valorile.

LLE: Am gasit acum un Excel XP (deci mult mai vechi, dar Excel) sa incerc si merge. Atata ca dupa ce alegi ‘Formula is’, cand dai clic pe celule pentru a le selecta ca operanzi el iti pune referinte absolute; trebuie sa stergi explicit acele $ sa devina referinte relative si sa se modifice cand copiezi formatul in restul de celule.

Edited by sags, 15 June 2019 - 09:00.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fiind pt munca, trebuie sa folosesc ce am la dispozitie. pt tabelele noi, hai ca mai pierd ceva timp sa le formatez fiecare celula, desi nu e productiv, dar pt cele existente ...... acolo e durerea.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Formatezi o celula, apoi ‘Copy’, selectezi toate celelalte celule (cum ar fi toata coloana B) si ‘Paste special’/ ‘Formats’. Nu ajuta?

LE: Uite cum am facut. In poza se vede formatul conditionat introdus pentru celula B1. Referintele A1 si B1 le-am introdus cu clic pe celulele respective, dupa care am sters caracterele $ ca sa fie referinte relative. La sfarsit ‘Copy’ pe B1 si ‘Paste special’/ ‘Format’ pe B2:B9. Daca modific valorile din A1:B9 atunci formatarea din B1:B9 se schimba in mod corespunzator.

Attached Files


Edited by sags, 15 June 2019 - 09:26.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din pacate nu. tine minte casuta de la care a plecat formatarea. adica prima data dupa care s-a formatat primul rand de valori. mie imi trebuie sa gasesc solutia ca el sa faca asocierea cu coloana 1, dar pt fiecare rand in parte, nu doar cu prima celula dupa care s-a formatat initial.

am incercat sa editez si sa-i dau manual macar celulele dupa care sa se ia (din prima coloana) pt a formata mai departe, insa nu doreste nici asa

Attached Files



#8
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
- Selectezi cele două coloane pe care vrei să le colorezi (B și C să spunem)
- creezi două reguli folosind formule:
1) =B1>$A1 (și-ți alegi culoarea)
2) =B1<$A1 (și-ți alegi a doua culoare)

Asta-i tot.


#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@Dany_Darke: Vezi video. Acolo foloseste ‘Use a formula to determine etc’ si nu ‘Format cells that contain’, apoi in formula compari ce valori ai nevoie prin referinte la celulele unde se afla acele valori. Faci pentru o singura celula avand grija de referinte relative/absolute, apoi replici cu copy/ paste special.

 Dany_Darke, on 15 iunie 2019 - 09:28, said:

din pacate nu. tine minte casuta de la care a plecat formatarea. adica prima data dupa care s-a formatat primul rand de valori. …
Atunci poate ca de fapt problema la tine e mai simpla: ai ramas cu dolareiiPosted Image sau ai scapat de ei tratandu-i cu DEL? LE: De fapt, daca formatezi ambele coloane deodata, trebuie sters doar dolarelul de la numarul randului, nu si cel de la litera coloanei. Nu am incercat, dar daca e sa mearga formatarea ‘dintr-un foc’ atunci asa ar trebui sa fie.

Edited by sags, 15 June 2019 - 10:02.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Trebie sa dai "use formula", eu intotdeauna fac asa deoarece e practic optiunea full flavour. Odata ce o inveti, e cel mai simplu de utilizat.
Si formula trebuie sa se evalueze TRUE sau FALSE.
Formula se aplica pe un RANGE si se scrie exact ca si cum ai scrie--o pentru prima celula din range.
E un pic anapoda, seamana cu modul de lucru al formulelor de tip CSE.

Daca nu reusesti pana mai pe seara, te pot ajuta eu.
Daca-mi dai fisierul ti-l pot afce eu, mi-e mai usor decat sa explic deoarece nu stapanesc 100% problema.

Attached File  1974a1088b9eac6fc3ae500dc8dc8b28.png   45.85K   15 downloads
Uite un exemplu.
Am coloana A:A si B:B
Aplic conditional formatting pe range-ul B:B
Prima celula fiind B1.

Asta inseamna ca formula care se evalueaza ca find ADEVARAT sau FALSE trebuie sa se refere la B1.
Si aia va fi.. A1<B1
Pentru ca e formula, tre sa-i pui un = in fata si niste paranteze.
Deci..

Scrii =(B1<A1)
Dupa cum vezi au fost colorate in coloana B:B toate celulele pentru care B<A, banuiesc ca aia vrei..


Poti folosi aceiasi chestie si pentru un range gen B1:D100
In cazul asta, tre sa scrii =(B1<$A1) deoarece ai mai multe coloane si vrei ca comparatia sa se faca tot timpul cu coloana A.

#11
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Văd că merge greu. Hai să pun și o poză: https://ibb.co/bmWypDx


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Dany_Darke, on 15 iunie 2019 - 09:28, said:

din pacate nu. tine minte casuta de la care a plecat formatarea. adica prima data dupa care s-a formatat primul rand de valori. mie imi trebuie sa gasesc solutia ca el sa faca asocierea cu coloana 1, dar pt fiecare rand in parte, nu doar cu prima celula dupa care s-a formatat initial.

am incercat sa editez si sa-i dau manual macar celulele dupa care sa se ia (din prima coloana) pt a formata mai departe, insa nu doreste nici asa
informeaza-te intai ce face acel $ din adresa fiecarei celule :). acolo e problema ta.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
scuze ca scriu mai tarziu, dar am reusit cu formula aceasta

 maccip, on 15 iunie 2019 - 10:13, said:

Scrii =(B1<A1)

multumesc tuturor colegilor ce si-au adus aportul la acest topic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate