Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Senzație de plasa/gelatina pe ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Salutare!

De câteva luni de zile am și eu ceva probleme cu ochii, am fost la control acum 3 luni, mi-a luat doamna doctor tensiunea, a verificat cu aparatele și cu lampa ochii, mi-a făcut test schirtmer sau cum se numește și mi-a spus ca tensiunea și lăcrimare este ok, și ochii par in regula in schimb mi-a spus ca se poate sa fie conjunctivita alergică și mi-a prescris betabioptal timp de 7 zile 4picaturi pe zi.

Am făcut tratamentul, mi-a dispărut doar mâncărimile și senzația de usturime in schimb gelatina de pe ochi nu pleacă nici cum.

Pe urma am fost la un laborator de analize in Pitești pentru a mi se recolta o proba secretie conjunctivala, și rezultatul a fost pozitiv, fara antibiograma (nu am avut nici o bacterie).

Acum ce doresc sa va întreb urmează sa ma prezint iar la medicul oftalmolog, iar alți bani prăpădiți și poate ca nici acum nu îmi găsește cauza.

Simptomele mele sunt:
- Dimineata ma trezesc cu vederea încețoșată și când clipesc și ma spăl dispare..
- Am senzația de corp străin in ochi se pune uneori când pe stângul când pe dreptul ceva ca o foița de ceapa ce ma face sa văd in ceata dar nu pe tot ochiul e ceva ca o pelicula/foița de ceapa și cand CLIPESC din ochi dispare;
- Când ma uit afara in oglinda și clipesc văd in zona colorata a ochiului ca am ceva ca un strat din de gelatina ce stationeaza pe IRIS (zona colorata a ochiului)
- Și mai am o senzație când ma uit de exemplu la o mașina și reflecta soarele in ea văd in jurul luminii adică in jurul soare-lui reflectat in mașina văd ca și cum as avea o pânza de păianjen, și asta văd și la farurile puternice ale mașinilor ( mai ales xenon ) dar și cele normale dar puternice!

M-a ajuta cineva ce poate fii, pe internet nu găsesc nimic ca rezultat am explicat la doamna doctor și data trecută și v-am spus mai sus ce mi-a spus...
Doresc sa scap de aceasta gelatina de pe ochi ma terorizează....

Menționez ca port și ochelari -0.50 și -0,25!
Repet, tensiunea de la ultimul Consult a fost perfecta. ( nu consum nici cafea )

Va mulțumesc!!!

Edited by Kynezu, 13 June 2019 - 14:39.


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cauta si prin alte spitale ale tarii doctori....

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Kynezu, on 13 iunie 2019 - 14:37, said:

Senzație de plasa/gelatina pe ochi
Simptomele mele sunt:
- Dimineata ma trezesc cu vederea încețoșată și când clipesc și ma spăl dispare..
- Am senzația de corp străin in ochi se pune uneori când pe stângul când pe dreptul ceva ca o foița de ceapa ce ma face sa văd in ceata dar nu pe tot ochiul e ceva ca o pelicula/foița de ceapa și cand CLIPESC din ochi dispare;
- Când ma uit afara in oglinda și clipesc văd in zona colorata a ochiului ca am ceva ca un strat din de gelatina ce stationeaza pe IRIS (zona colorata a ochiului)
- Și mai am o senzație când ma uit de exemplu la o mașina și reflecta soarele in ea văd in jurul luminii adică in jurul soare-lui reflectat in mașina văd ca și cum as avea o pânza de păianjen, și asta văd și la farurile puternice ale mașinilor ( mai ales xenon ) dar și cele normale dar puternice!
Chestia gelatinoasa e o secretie a ochiului datorat prafului intrat in ochi sau chiar a unei gene !
Seamana cu o mazga galbena lipicioasa.
Solutia e sa pui picaturi de ochi pana iese praful si poate geana.


l.e.:
eu nu pot sa iti recomand picaturi de ochi, pt. asta trebuie sa intrebi un (alt) oftalmolog sau farmacista.
Posibil sa iti trebuiasca picaturi de ochi cu antibiotic din cauza acelei secretii din ochi;
ori picaturi fara   Posted Image

Edited by super8, 13 June 2019 - 15:55.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
De dipotrii nu zici nimic? Esti miop! Normal ca vezi in ceata fara ochelari, sau dormi cu ei?

Varsta? Poate ai prea putine lacrimi, exista solutii pt ochi uscati si iritati. Nu e o alergie asta? Se manifesta tot timpul anululi?

Edited by arab, 13 June 2019 - 15:58.


#5
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 arab, on 13 iunie 2019 - 15:56, said:

De dipotrii nu zici nimic? Esti miop!

Varsta? Poate ai prea putine lacrimi, exista solutii pt ochi uscati si iritati. Nu e o alergie asta? Se manifesta tot timpul anululi?

Am problema asta cam din Ianuarie 2019, ochelarii ii port din Septembrie 2018 și atunci nu am avut problema aceasta.

Galatina care o văd eu pe zona colorata a ochiului pare sa se miște doar când clipesc, deci am problema asta sa zic cam din primăvara adică din Ianuarie... am fost atunci luna de luna la medic și cum am spus mi-a prescris betabioptal 7 zile / 4 picaturi pe zi In schimb gelatina de pe ochi nu pleacă.

Și chestia care ma sperie este senzația când ma uit la un far puternic la mașina văd in jurul luminii ca o plasa de păianjen/ foița de ceapa..

O sa consult iar medicul, treaba e ca nici ei nu știe care e chestia... măcar sa îmi recomande o lista de tratamente și sa încerc din toate cu o pauza lunga între ele...
Dar ei tot vor la consult luna de luna ca sa ma facă de 70lei..

Asta este România cu medicii specialiști...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Kynezu, on 13 iunie 2019 - 14:37, said:

- Când ma uit afara in oglinda și clipesc văd in zona colorata a ochiului ca am ceva ca un strat din de gelatina ce stationeaza pe IRIS (zona colorata a ochiului)

Din ce zici, e posibil sa fie un pterygium.

Attached Files



#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Kynezu, on 13 iunie 2019 - 16:01, said:

Am problema asta cam din Ianuarie 2019, ochelarii ii port din Septembrie 2018 și atunci nu am avut problema aceasta.

Galatina care o văd eu pe zona colorata a ochiului pare sa se miște doar când clipesc, deci am problema asta sa zic cam din primăvara adică din Ianuarie... am fost atunci luna de luna la medic și cum am spus mi-a prescris betabioptal 7 zile / 4 picaturi pe zi In schimb gelatina de pe ochi nu pleacă.

Și chestia care ma sperie este senzația când ma uit la un far puternic la mașina văd in jurul luminii ca o plasa de păianjen/ foița de ceapa..

O sa consult iar medicul, treaba e ca nici ei nu știe care e chestia... măcar sa îmi recomande o lista de tratamente și sa încerc din toate cu o pauza lunga între ele...
Dar ei tot vor la consult luna de luna ca sa ma facă de 70lei..

Asta este România cu medicii specialiști...
Pai daca nici el nu stie...nu are rost sa mai mergi la el
Ti-am zis cauta si in tara daca in orasu tau ai epuizat toat variantele,trebuie sa gasesti un medic bun pana la urma

#8
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 Karhu, on 13 iunie 2019 - 16:20, said:



Din ce zici, e posibil sa fie un pterygium.

Nu am așa.. am citit despre aceasta facțiune, la
Mine pe zona colorata a ochilor este exact ca un gel / gelatina care se observa doar la lumina și când clipesc se vede dar ai mei spun ca nici nu o văd. Este exact un strat foarte foarte fin de gelatina gen dar transparent

Acum o sa caut un cabinet cu un doctor bun sa văd ce rezolv...
Sănătate va doresc

Edited by Kynezu, 13 June 2019 - 20:39.


#9
Jhon1234

Jhon1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2021
Salutare,ai gasit cumva vreo solutie,ma confrunt fix cu aceeasi problema,nici un raspuns concret de la oftalmolog,mi-a dat tot niste picaturi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate