Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema imprimanta HP CM1415FNW

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
moreastefan

moreastefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2019
Va salut!

De curand am primit o imprimanta HP CM1415FNW color, a fost o donatie pentru ca respectiva persoana si-a cumparat alta. Problema este ca a stat ceva timp degeaba iar acum dupa ce am pregatit-o pentru folosire la modul instalat, calibrat, curatat, printeaza paginile foarte prost. Sunt pline de toner si de dungi. Intrebarea mea este, ar putea fi de la tonere sau ar fi ceva mai nasol stricat la ea? Intreb informativ pentru ca urmeaza sa o duc la un service sa fiu sigur. Daca stiti vreo modalitate de a curata tonerele astept sfaturi. Va multumesc!

Aici aveti o poza exact cum arata un document printat.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
"Tonerele" nu se curata. Toner-ul e praful folosit la imprimare.

S-ar putea sa fie probleme de refelolosire/reumplere a cartuselor de toner - priactic reciclezi cartusul - la o firma care il umple cu toner. Dar in timp apare uzura la celelalte elemente - din ce vad in poze cel putin o lamela de curatare e dusa.

Cred ca ar trebui sa incerci sa cumperi cartuse noi de toner. Nu stiu exact cum e la modelul asta - unele vin cu totul integrat, altele au doar un cartus de toner separat de unitatea de imagine...

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Primăria Bârlad nu are bani de-o imprimantă nouă ?

A mai și semnat peste negreala aia dom Primarele.

#4
moreastefan

moreastefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2019
Da. Imi cer scuze, am vrut sa zic de cartus sa il curat, respectiv rola aceea verde. Va multumesc pentru raspunsul rapid. Sa cumpar cartuse noi?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul ultim ar trebui cred schimbata si unitatea de imagine.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Du-te cu imprimanta la service să schimbe ce e defect.

Cum a zis colegul, mai e ceva pe lângă toner. Nu din toner scoate așa.

#7
moreastefan

moreastefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2019
Nu nu. Am listat si eu ce aveam prin telefon. Nu am legatura cu primaria Barlad

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Imi cer scuze, am vrut sa zic de cartus sa il curat, respectiv rola aceea verde.
Rola aia verde e tamburul de imagine - nu cartusul. Ala daca e zgariat sau uzat - adio. In mod normal tonerul ajunge la ea - si e atras de ea in functie de documentul caree trebuei imprimat undeva langa ea trebuei sa fie si o lamela - aia sigur e dusa.

#9
moreastefan

moreastefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2019
Am inteles. O duc la service atunci. Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt nou pe aici si sunteti foarte primitori.

Am zis de rola verde in ideea ca face parte din cartus nu ca ea este cartusul.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cilindru fotosensibil se numeste piesa aia ciudata Posted Image
Costa vreo 30 de lei si este mai mult decat recomandat sa il schimbi pur si simplu
Uite aici ;
https://www.erefill....-alpce320c.html

#11
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Cea mai probabila cauza e unitatea de imagine (Fuser Unit). In mod normal o simpla demontare si curatare rezolva problema...

Attached Files


Edited by _Aemilius_, 12 June 2019 - 14:49.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu reusesc sa-mi dau seama exact la modelul ala cum functioneaza ( nu vad decat cartusele protejate ) dar par a fi 4 unitati de imagine cu tonerul inclus in ele HP CE320 - unul negru si cate unul ptr cele 3 culori de baza.

Originale vad ca ar fi pe la 300 si ceva de lei fiecare...

#13
moreastefan

moreastefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2019
Da... Am observat ca sunt putin cam scumpe. Putin offtopic, recomandati o firma pentru cartuse compatibile?

#14
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 _Aemilius_, on 12 iunie 2019 - 14:49, said:

Cea mai probabila cauza e unitatea de imagine (Fuser Unit). In mod normal o simpla demontare si curatare rezolva problema...
Fuser Unit nu e unitatea de imagine. E cea de fixare termica a tonerului pe hartie (cuptorul in limbaj popular). Imaginea pusa de tine este cea a unei unitati de fixare, nu de imagine.

Edited by robbie_ro, 12 June 2019 - 14:58.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ca sa elimini (pe cat posibil) supozitii, vezi ca in meniul oricarei imprimante exista si o optiune de Cleaning Paper Path sau ceva asemanator.
Incearca si chestia asta si vezi daca se mai curata ceva.
Imprimanta o sa imprime o foaie neagra si apoi va cere sa introduci hartia imprimata intr-un anumit fel inapoi in imprimanta.
Dupa aceasta operatiune printezi o pagina ALBA, goala, fara nimic scris si vezi cum iese.
Daca nu se imbunatateste nimic, atunci nu ai scapat usor, ceva este defect.
Daca se imbunatateste imprimarea, repeti de 2-3 ori procedura si vezi ce se intampla.
O desfacere "din toate oasele" si o curatare cu simt de raspundere, oricum ar trebui facuta, pentru ca eu cred ca pe undeva au mai ramas "bulgarasi" de toner rataciti.
Dar cum au spus si colegii, nici unitatea de imagine, cilindrii de transfer, nu cred ca mai sunt in mintile lor, mai ales daca s-au umplut de foarte multe ori cartusele de toner la meseriasi parati.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Cleaning paper path n-am vazut pana acum in meniuri la imprimantele cu toner.
Doar la cele cu cerneala si la alea in drivere.

Cu tiner n-am decat alb-negru - deci ceva mai simple, dar cand scot linii de genul ala cel mai probabil lamela folosita ptr indepartarea surplusului de toner de pe tambur e dusa, iar in cazuri mai rare chiar tamburul e uzat.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Da o cautare pe google cu Printer Cleaning page si o sa vezi la ce ma refer.
Poate optiunile din meniu au alt nume, dar in principiu la asta m-am referit.
@initiator
Pe pagina de support de la HP exista o intrebare referitoare la calitatea imprimarii, iar raspunsul are mai multi pasi pe care ii poti urma/incerca.
https://support.hp.c...ument/c02260982 este link-ul

Edited by viceroy56, 13 June 2019 - 15:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate