Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Emigrare in UK cu sotul de cetatenie nigeriana

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dea_ada_11

dea_ada_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2019
Buna ziua! De 2 ani sunt casatorita cu un cetatean nigerian si locuim impreuna in Romania. Sotul are permis de sedere pentru membru de familie cu drept de munca in Romania valabil pe o perioada de 5 ani. Ne-am dori sa ne mutam in UK insa nu stim exact care este procedura in aceasta situatie.
Stim ca oriunde in UE, putem calatori impreuna fara ca el sa aiba nevoie de viza atat timp cat sunt si eu cu el. Totodata stim ca daca eu ma mut oriunde in UE si incep sa muncesc in acea tara, dupa aprox 3 luni il pot aduce si pe el si putem aplica pentru permis de sedere cu drept de munca pentru el.
Stie cineva cum ar sta situatia daca ne mutam in UK? Mai ales dupa noile reglementari cu Brexit si toate cele.
A mai fost cineva in situatia noastra? Casatorit cu o persoana din afara UE? Se aplica aceleasi reguli in UK ca in cazul UE referitor la mutare?
Va multumesc foarte mult!

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 dea_ada_11, on 09 iunie 2019 - 14:48, said:

Stie cineva cum ar sta situatia daca ne mutam in UK? Mai ales dupa noile reglementari cu Brexit si toate cele.
pai inca nu sunt noi reglementari, UK inca este parte a EU, s-a votat pentru parlamentul EU, despre brexit, inca nu se stie ce-o fi

#3
dea_ada_11

dea_ada_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2019
Ne e putin teama asa, pentru ca daca ne-am muta am putea pleca abia la sfarsitul anului asta sau inceputul anului viitor. Si stiu ca termenul pentru Brexit e in octombrie. Imi e teama sa plec eu, sa investim niste bani, si apoi sa nu pot sa il mai aduc si pe el :(

#4
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
De ce nu Canada? Sau Australia?

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Fa-l cetatean roman si nu mai ai probleme. Veniti ambii in UK si aplicati pt statutul de presettled inainte de iunie 2020.

#6
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

 dea_ada_11, on 09 iunie 2019 - 14:48, said:

Buna ziua! De 2 ani sunt casatorita cu un cetatean nigerian si locuim impreuna in Romania.

prin casatoria voastra nu a dobandit cetatenie?

Edited by truthwarrior, 09 June 2019 - 15:08.


#7
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 dea_ada_11, on 09 iunie 2019 - 14:48, said:

Stie cineva cum ar sta situatia daca ne mutam in UK? Mai ales dupa noile reglementari cu Brexit si toate cele.
Ce reglementari noi?
UK e in UE, si va mai fi multa vreme, votul ala la referendum n-are nici o valoare, n-a fost decat o metoda de a prosti lumea sa propulseze un partid pe culmile politicii.

 truthwarrior, on 09 iunie 2019 - 15:07, said:

prin casatoria voastra nu a dobandit cetatenie?
Nu se dobandeste cetatenie asa.
Iti dai seama ca daca ar fi asa s-ar face fraude cu casatorii false de o zi doar ca sa devina cetateni, cum fac unii cu domiciliul fals unde se inregistreaza mii de persoane cu acelasi domiciliu la cineva intreprinzator care taxeaza serviciul asta.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Odata ce ai permis de munca in uk , cu contract , poti sa-ti duci toata familia ( sot si copii ) imediat, nu dupa 3 luni . Sotul primeste si el drept de munca insa locul de munca si-l va cauta el ( nu ii este asigurat ) .

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 dea_ada_11, on 09 iunie 2019 - 14:48, said:

Buna ziua! De 2 ani sunt casatorita cu un cetatean nigerian si locuim impreuna in Romania. Sotul are permis de sedere pentru membru de familie cu drept de munca in Romania valabil pe o perioada de 5 ani. Ne-am dori sa ne mutam in UK insa nu stim exact care este procedura in aceasta situatie.
Stim ca oriunde in UE, putem calatori impreuna fara ca el sa aiba nevoie de viza atat timp cat sunt si eu cu el. Totodata stim ca daca eu ma mut oriunde in UE si incep sa muncesc in acea tara, dupa aprox 3 luni il pot aduce si pe el si putem aplica pentru permis de sedere cu drept de munca pentru el.
Stie cineva cum ar sta situatia daca ne mutam in UK? Mai ales dupa noile reglementari cu Brexit si toate cele.
A mai fost cineva in situatia noastra? Casatorit cu o persoana din afara UE? Se aplica aceleasi reguli in UK ca in cazul UE referitor la mutare?
Va multumesc foarte mult!

Angajeaza-te in UK apoi ii faci si lui formele [entru viza de lucru
Nu trebuie sa va despartiti 3 luni

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Trexman, on 09 iunie 2019 - 15:00, said:

De ce nu Canada? Sau Australia?
ca e prea departe
logic

#11
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

 marcusdefeis, on 09 iunie 2019 - 18:13, said:

ca e prea departe
logic

Merită.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Baxon, on 09 iunie 2019 - 15:28, said:

Odata ce ai permis de munca in uk , cu contract , poti sa-ti duci toata familia ( sot si copii ) imediat, nu dupa 3 luni . Sotul primeste si el drept de munca insa locul de munca si-l va cauta el ( nu ii este asigurat ) .
de curiozitate doar, ce-i ala permis de munca penru un cetatean EU in UK???

#13
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Trexman, on 09 iunie 2019 - 18:53, said:


Merită.
sunt convins ca pentru un cetatean de culoare e ideal iarna in canada....

#14
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Poți citi în linkurile următoare, să-ți faci o idee.
https://www.gov.uk/family-permit
https://www.gov.uk/b...on/family-visas
https://www.gov.uk/b...ea-commonwealth
Din ce știu, doar pt ca un soț e cetățean EU (chiar dacă lucrează/studiază etc - adică e posibil sa fie "qualified person"), celalalt nu are automat un drept de ședere in Uk/nu poate intra fără viză.

Edited by Arianna-D, 09 June 2019 - 20:33.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Trexman, on 09 iunie 2019 - 18:53, said:


Merită.

Neah nu mai merita Canada

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Trexman, on 09 iunie 2019 - 15:00, said:

De ce nu Canada? Sau Australia?

 Trexman, on 09 iunie 2019 - 18:53, said:


Merită.

Mda... d-aia vin rudele de acolo o data la 10-15 ani acasa. De bine..  Nu ca n-au 5000 de avion dus-intors pentru 2 persoane.
Terminati ma cu tarile alea la dracu'n praznic. Stiu ce vorbesc. Am neamuri prin Australia. Traiesti, ca oriunde in Europa de vest. Mananci,caci,platesti chirie si rata la masina.

#17
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 dea_ada_11, on 09 iunie 2019 - 14:59, said:

Ne e putin teama asa, pentru ca daca ne-am muta am putea pleca abia la sfarsitul anului asta sau inceputul anului viitor. Si stiu ca termenul pentru Brexit e in octombrie. Imi e teama sa plec eu, sa investim niste bani, si apoi sa nu pot sa il mai aduc si pe el :(
Dacă ajunge Boris Johnson prim ministru al Angliei și face Brexit fără deal, s-ar putea sa fie probleme.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 mariovrs, on 10 iunie 2019 - 05:55, said:

Mda... d-aia vin rudele de acolo o data la 10-15 ani acasa. De bine..  Nu ca n-au 5000 de avion dus-intors pentru 2 persoane.
Vreo 2500-3000 CAD sunt 2 bilete de avion, depinde și când le iei.
De venit nu vin pt ca la aceiași bani se distrează de le sar capacele in Rep. Dominicana sau Bahamas sau Cuba sau Mexic sau Hawaii etc etc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate