Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Configurație PC Office/Light gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hahahaha ! Posted Image
M-am gandit si eu la urmatorul scenariu:
- clientul comanda toate piesele PC-ului iar procesorul este incompatibil cu placa de baza;
- el mai comanda si Serviciul de Asamblare Standard (129 Lei) sau Gold (199 Lei);
- la verificarea compatibilitati nu se aprinde PC-ul.

Ce fac aia de la magazin ?
Sincer, chiar nu stiu ! poate ca il vor suna pe client sa-i spuna ca:
1. placa de baza si procesorul nu sunt compatibile si trebuie sa comande alt procesor ori alta placa de baza;
2. ori sa comande Serviciuiul de Asamblare Premium (239 Lei) pt. a face update la BIOS.


l.e.:
zic asta pt. ca nu exista serviciul update bios la nici o asamblare cu exceptia celei Premium (239 Lei)  Posted Image
Attached File  Screenshot.png   141.63K   7 downloads

In fine, ai grija ce faci cu placa de baza + procesor + compatibilitate.

Edited by super8, 07 June 2019 - 07:30.


#20
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008
In prezent i9 9400f e procesorul cu cel mai bun raport pret/performanta. Ofera cea mai noua tehnologie de la intel si un pret mai bun pt ca nu are gpu.


#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cu relativ aceleași componente, ies cu vreo 300 de lei mai ieftin la Cel.

Între timp am schimbat placa de bază cu asta:
https://www.pcgarage...abyte/h370-hd3/

Iar la carcasă, de la PC Garage, asta:
https://www.pcgarage...tte-black-blue/

Iar de la Cel, asta:
https://www.cel.ro/c...sa-pMCA2Mzcp-l/


Le-am dat mail, sa vad ce zic de treaba cu Bios. Cu toate ca nu prea cred ca mai sunt multe placi cu versiunea initiala.

Edited by SmurfK, 07 June 2019 - 09:57.


#22
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008
In cel mai rau caz placa de baza nu are update de bios si nu recunoaste procesorul. Nu e mare lucru sa intri pe site-ul producatorului va sa vezi daca procesorul apare in lista de procesoare suportate.
Daca totusi ai ghinion si placa de baza nu are update de bios atunci apelezi la un prieten sa-ti imprumute un procesor ori te duci cu unitatea la o firma de profil pt a face ei updateul de bios.
Decat sa platesc pt serviciu asamblare sau pt servciul premium de 200 lei mai bine cumpar de pe olx un procesor celeron ca sa fac update de bios.
Bine ca varianta ideala e sa cumperi placa de baza de la un magazin de profil din localitate si ai scapat de batai de cap suplimentare. Singurul dezavantaj e ca o sa gasesti un pret mai mare decat la online

Edited by mariusixy, 07 June 2019 - 10:26.


#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Fuck that shit. Ideea asamblării era să nu-mi mai bat eu capul cu ea. Dacă trebuie să caut procesor compatibil sa fac un upgrade la BIOS, mai bine îmi iau niște bere de ăia 200 de lei și-l asamblez eu.

Mesaj de la PC Garage: "Serviciul de asamblare gold nu include si update de bios, doar la premium sau adaugati in comanda si serviciul de update:"

Mesaj de la Cel: "Desigur vom updata BIOS-ul astfel incat sa functioneze cu acel procesor. Intra in pretul asamblarii acest lucru."


Nu mi se pare normal să vinzi așa, nu vede procesorul, știi că acel client va fi nevoit să găsească altul, să facă update, dar tu să-i dai oricum sistemul. Dacă ai plăci pe stoc care au fost produse spre sfârșitul lui 2018, e ok, că acolo au ieșit din fabrică cu update, dar dacă ai mai vechi, e problema cu update-ul.

Pe toate site-urile sunt compatibile, atât pe Intel, cât și pe al producătorului, Gigabyte, Asus. Doar că nu sunt compatibile cu primele versiuni de Bios, ci cu cele mai recente.


În concluzie, comand de la Cel, ies și mai ieftin, se și asigură că funcționează.


Aici am ajuns:
Attached File  wish.jpg   123.66K   13 downloads

Edited by SmurfK, 07 June 2019 - 10:41.


#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@SmurfK, placa Gigabyte H370 HD3 are nevoie de update BIOS pt. a fi compatibila cu Intel Coffee Lake i5-9400F.
Dar daca zici ca magazinul face gratuit update, jos palaria !

Ai ales o sursa buna Seasonic M12II-620 EVO Edition Bronze 620W.
Vad ca ai pus 2x 8GB (16GB) ddr4-2667 ! inca o alegere buna caci asta e cam minimum de memorie necesar la ora actuala.

Ce nu inteleg eu e:
de ce ai luat si o unitate optica ? ce faci cu ea ?!
Pentru a instala sistemul de operare folosesti un stick USB.

#25
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
mai intai citeste ce scrie clienti despre cel
de la cel as lua numai cpu, carcasa si ramul ca astea se strica mai greu daca e diferenta mare de pret

Ai putea sa cumperi numai update de bios si asamblarea o faci  tu daca te pricepi, chiar nu are rost sa dai o caruta de bani pe asamblarile minune

Attached Files

  • Attached File  cel.jpg   115.12K   8 downloads

Edited by zzhunt, 07 June 2019 - 12:16.


#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 super8, on 07 iunie 2019 - 11:59, said:

de ce ai luat si o unitate optica ? ce faci cu ea ?!
Pentru a instala sistemul de operare folosesti un stick USB.

De unitate optică am nevoie la o singură instituție, care încă mai cere predarea documentelor pe CD. Am renunțat la ea până la urmă, am văzut că sunt ieftine și cele externe. O folosesc efectiv odată la 6 luni, cam așa, pun un rahat de document pe CD, îl dau respectivei instituții, asta după le trimit și e-mail, pentru că așa-i "procedura".

 zzhunt, on 07 iunie 2019 - 12:15, said:

mai intai citeste ce scrie clienti despre cel

Pe naiba. Am comandat de la ei, am luat și un plotter A0, o chestie uriașă, a fost expediat foarte ok. Și marea parte a componentelor din sistemul actual tot de la ei sunt.

Dacă o iau așa, uite și PC Garage:
https://www.trustpil...www.pcgarage.ro

Adică, dacă fac un rahat, îi trag de urechi, dar nu e în interesul lor să-mi trimită unitatea defectă, montată prost sau cu alte probleme. Orice magazin are probleme, se întâmplă, se uită, e factorul uman. Iar pe net lumea scrie experiențele negative, mai puțin cele pozitive. Iar majoritatea sunt de genul "am cumpărat produsul din magazin fizic și nu acceptă retur".

La ei e 109 lei asamblarea și update BIOS dacă e cazul. Ce nu intră în bani sunt testele. La PC Garage e 240 asamblare Premium, sau 150 Gold + 50 update BIOS. Dar la ei atitudinea m-a deranjat, că nu e ca și cum aș putea face update de BIOS pe sistemul ăla, dacă ar fi placa de bază cu o versiune anterioară, ar trebui să schimb CPU, să fac. Adică nu e o opțiune, e o necesitate pentru ca acel sistem să funcționeze. Mi s-ar fi părut corect să facă update la versiunea minimă la care placa ar fi văzut procesorul, dacă vroiam la ultima versiune, să-mi ceară bani. Dar ei încearcă să vândă plăcile scumpe, Z390, care sunt și de două ori mai scumpe și nu oferă nimic în plus.

Edited by SmurfK, 07 June 2019 - 12:44.


#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Aici cu asamblarea ai dreptate.
asamblare standard cica are instalare de sistem de operare pt test.
Dar daca e nevoie de update de bios? cum mai intaleaza fara update?

#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008
Dar versiunea de rev. nu indica si ce vers. de bios are placa de baza?
Daca da atunci se comanda online componentele mai putin placa de baza. Pt placa de baza te duci la un magazin de profil din localitate.


#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Gata colegilor, am plasat comanda, am plătit, acum aștept. Aceasta e configurația finală:

Attached File  cmd.jpg   80.73K   27 downloads

 mariusixy, on 07 iunie 2019 - 13:32, said:

Dar versiunea de rev. nu indica si ce vers. de bios are placa de baza?

Păi versiunea rev. a indicat vreodată treaba asta? Știu că sunt schimbări fizice, se schimbă o componentă, se ajustează niște parametri, de-asta ai o revizie. Din fabrică, îți iese cu ultimul BIOS de la momentul respectiv. Dacă placa e produsă pe 05 iunie, iar ultima versiune de BIOS a fost lansată pe 01 iunie, va avea acea versiune, dar informația asta n-ai de unde s-o știi.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am primit astăzi PC-ul, în mare, totul ok.

Asamblarea a fost ok, singura modificare pe care am făcut-o poziționarea unui ventilator de carcasă în altă parte. Carcasa asta de la NZXT (H500), e mai specială, folosește presiune negativă pentru a păstra sistemul rece. Pare cam ciudat la prima vedere, dar configurația stock (un ventilator spate-sus, unul sus), ambele să scoată, dau randament mai bun decât configurația clasică, unul în față care bagă și unul în spate care scoate.

Coolerul stock al procesorului este destul de zgomotos, cam ca ăla vechi. Când sare de 1800 RPM, e gălăgie mare. Văd cum mă împac cu el, dacă mă enervează, o să pun un cooler aftermarket.

#31
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bravo ! sa stapanesti sanatos noul PC.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate