Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Producator pentru Utok ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Salut. Stie cineva cine produce telefoanele pentru Utok ?
Incerc sa gasesc un display pentru Utok explorer 4 si nu gasesc - intr-un final m-am prins ca e doar branduit, dar n-am reusit sa aflu care e "originalul" ca sa comand display.

Multumesc.

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Astia pare ca nu mai produc nimic.
Si eu am avut UTOK 450D, un telefon bun, azi uzat moral, dar vad ca o sa inchida sandramaua.
http://www.utok.com/

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postflorinel, on 30 mai 2019 - 18:56, said:

Salut. Stie cineva cine produce telefoanele pentru Utok ?

China, nene, China.. e brand chinezesc.. ca si celelalte

#4
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 06.09.2011
made in ciaina(china) ..

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Ok, nu mi-ati spus nimic nou. Stiu ca e china, dar China e o tara, nu un brand.
Deci rugaminea e.. daca ma puteti ajuta sa restrang variantele ar fi excelent. Pot comanda din China, nu-i problema asta - ca sa comand, trebuie sa stiu pentru ce echivalent de China este utok explorer 4 (dorel 4). Este un display de 4 ".

Saaau, daca stie cineva, de la ce alta varianta de UTOK se potriveste display-ul.

Inainte de-a imi spune inca o data ca e China, ca ...etc - e vorba de telefonul "de serviciu" pe care trebuie sa-l predau intreg pentru a evita plata unei sume destul de mari (pentru valoarea chinezariei). Asa ca prefer sa cheltuiesc 100-200 lei (pentru display sau pentru un telefon cu display compatibil de la care sa fac transplantul)

Edited by florinel, 30 May 2019 - 19:29.


#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La o cautare pe goagle se pare ca utok rebranduia ONN.

LE cica Dorel e Tonaite XV

Edited by bogumilandia, 30 May 2019 - 19:35.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Si nu gasesti pe oleix o cazatura cu ecran intreg ?

#8
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
În mod normal valoarea contabilă a acelui telefon s-a amortizat de mult. Valoarea lui contabilă ar trebui să fie 0 lei acum.
Cum să ți se rețină bani pentru ceva ce valorează 0 lei?
Protestează și amenință-i cu ITM-ul.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Ca multe alte firme si cea la care am lucrat incearca sa stoarca orice banut de pe cel care pleaca.
Nu stiu daca s-a amortizat, mie mi-a fost dat acum un an de zile, nou.

Oricum, ideea e ca nu vreau sa le dau motive de discutii si nici n-as vrea sa  ii amenint cu ITM-ul. Ma distrez destul cu disperarea ca le pleaca oamenii unul dupa altul.

Pentru ceilalti colegi - din pacate nu reusesc sa gasesc nici o varianta, pe nici un site din tara; nici display, nici vreun telefon defect de la care sa iau display-ul.
Am desfacut telefonul in speranta ca gasesc vreun cod, ceva pe display...insa...nimic. Fain.

#10
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Mamăăăăăăă, deci telefonul ți l-au dat abia acum un an?... Posted Image Ce zgârciobi...

Da, atunci valoarea lui contabilă s-ar putea să nu se fi amortizat, dar să te „doteze” în 2018 cu un Utok mi se pare supernașpa... astea sunt telefoane intrate pe piață de vreo 4-5 ani, deci în 2018 puteau fi cumpărate cu maxim 200 de lei și oricum erau depășite moral... Posted Image Ar trebui să te interesezi dacă l-au cumpărat atunci sau poate au cumpărat un lot mai demult, pentru că refuz să cred că au cumpărat așa ceva în 2018 ca să te „doteze” pe tine. Iar dacă l-au cumpărat mai demult, sigur valoarea contabilă a ajuns aproape de 0, dacă nu chiar 0 (cred că telefoanele se amortizează în 3 ani).

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
A fost achizitionat un lot de vreo 8-10 buc acum un an, da. Probabil ultimele gasite.
Logica dupa care au fost achizitionate imi scapa - probabil ideea a fost de "rezistent la socuri". Evident, telefoanele fiind niste gunoaie, la momentul asta mai sunt doar 2 functionale, unul folosit de cineva care lucreaza la birou, celalalt care sta in cutie. Restul toate sunt sparte. Pentru ca in ciuda aspectului de "rezistent"....se sparg mai usor decat telefoanele standard.

Faptul ca nu gasesti nicaieri piese spune totul despre aceasta minunata marca "Utok".

Si da, in 2018 exista firme care isi doteaza angajatii cu instrumente depasite moral pe principiul "va descurcati voi....".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate