Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

probleme CodeBlocks/VS2019

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,ma numesc Paul,vreau sa invat programare in ideea de a mi insusi niste cunostiinte pentru dezvoltarea proprie cat si in cariera intr-un domeniu IT pe partea de Windows Development si Networking,in trecut am lucrat pe partea de Networking nivel Basic(TCP/IP/DNS/Switching/routing,etc) mai mult ca si service field decat ca si Remote/Office Desk


Ca si baza a inceputului in programare as vrea sa incep cu C,fiind un limbaj destul de vechi si complex,find baza celorlante limbaje aparute ulterior(C#,C++,etc)

Nu as vrea sa ma axez pe altceva momentan(Java,Pithon,etc),vreau sa cunosc si sa creez in C

Ca si IDE am instalat CodeBlocks si VS2019 unde am intampinat unele probleme ce le voi prezenta mai jos

Ca si tutoriale am folosit YT (ReviewITro,) ca idee tutoriale de preferat in romana ,de preferat video,inteleg mai bine si aplic denumirile mai usor.Nu ca nu as intelege engleza dar mie mai greu de interpretat denumiriile si termenii din engleza in romana.

Probleme intampinate

CodeBlocks(in tutorialul de la reviewitro se foloseste codeblocks) eroare la Build and run -  vezi atasament

VS2019 ca alternativa la CodeBlocks ; daca vreau sa creez new projects/adaug din Source Files/Add/new item si la nume setez numeproiect.c imi apar 2 erori la build respectiv :
Error LNK2005 main already defined in Main.obj
Error LNK1169 one or more multiply defined symbols found

Solutia este doar sa creez alt proiect de la 0,nu pot deschide altul deja creat(sau poate nu stiu eu cum)

Ideea este ca vreau sa lucrez cu multiple ferestre proiect ca sa pot vizualiza codul anterior creat, inclusiv notele/comenturile din ele.

Multumesc.

Attached Files



#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Folosesti CodeBlocks cu compilatorul Intel C/C++ sau Mingw? Fiindcă de obicei se folosește Mingw, iar tu l-ai setat pe Intel C/C++.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La eroarea din CodeBlocks nu ai setat corespunzator caile spre biblioteci (exista si varianta full de instalare in care ar rezolva el chestiunile). Iar la Visual Studio vezi ca mai ai functia main() definita o data (ai doua fisiere .c in proiect si doar unul trebuie sa contina main(..)).

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2019 - 12:14.


#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Aproape sigur la eroarea CodeBlocks, nu folosești compiler-ul GNU GCC.
Vezi aici detalii:
https://www.ntu.edu....ocks_HowTo.html

Specific, secțiunea asta:

"Verify the Compiler's and Debugger's Path: (For CodeBlocks 13.12 For Windows) Goto "Settings" menu ⇒ "Compiler..." ⇒ In "Selected Compiler", choose "GNU GCC Compiler" ⇒ Select tab "Toolchain Executables" ⇒ Check the "Compiler's Installation Directory". It shall be set to the "MinGW" sub-directory of the CodeBlocks installation directory, for example, suppose that CodeBlocks is installed in "c:\Program Files\codeblocks", set it to "c:\Program Files\codeblocks\MinGW".
Similarly, check the debugger's path. Goto "Settings" menu ⇒ "Debugger..." ⇒ Expand "GDB/CDB debugger" ⇒ Select "Default" ⇒ In "Executable path", provide the full-path name of "gdb.exe", for example, "c:\Program Files\codeblocks\MinGW\bin\gdb.exe"."

Edited by pexCom, 30 May 2019 - 12:39.


#5
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
@ csgabe : am testat si cu versiunea MinGW dar cam aceleasi erori,am folosit paths de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/17RazgwROAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , min 1:43 tot aceasi eroare,atat setat GNU GCC cat si Intel C/C++

@neagu_laurentiu : si cum fac sa am 2 sau mai multe proiecte deschide,ambele si probabil si urmatoarele vor avea main() in continut

edit: am reusit sa fac sa mearga CodeBlocks,path compiler c:\MinGW si celalalte paths c:\Programs Files\Codeblocks\MinGW\bin,asemenea setat si la Debugger

edit 2 : nu pot deschide exe.ul creat in CB: imi spune ca lipseste llibgcc_s_dw2-1.dll,acest .dll se regaseste in ambele paths din cate am observat
copiat in Linker Options -static-libgcc  / -static-libstdc++,nici o rezolvare

Edited by 20cmrecords, 30 May 2019 - 13:17.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post20cmrecords, on 30 mai 2019 - 13:11, said:

si cum fac sa am 2 sau mai multe proiecte deschide,ambele si probabil si urmatoarele vor avea main() in continut
Pui mai multe proiecte in aceeasi solutie.

View Post20cmrecords, on 30 mai 2019 - 13:11, said:

edit 2 : nu pot deschide exe.ul creat in CB: imi spune ca lipseste llibgcc_s_dw2-1.dll,acest .dll se regaseste in ambele paths din cate am observat
Ori faci linkeditare statica ori, daca vrei dinamica cu .dll (ca acum) pune acele .dll-uri undeva in Windows\System32 sau langa executabil.

#7
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Nu o sa dea sa zicem comflict deoarece sunt 2 functii main() in aceasi solutie ? Sau "dezactivez" solutia ca si // comment si trec mai departe ? Sincer la asta nu m-am gandit pana acum.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ai pus doua fisiere cu functia main in acelasi proiect dintr-o solutie. Daca faci mai multe proiecte in cadrul unei solutii atunci nu mai da erori compilatorul (asa spune standardul C) si le activezi (din meniul contextual, nu comentand linii) pe rand ori compilezi pe toate in bloc.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2019 - 13:53.


#9
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Revin cu niste probleme intalnite atat in CB cat si VS(vezi atasament) ; cand vreau sa rulez acel program intampin dificultati respectiv in CB nu trece de al doilea <return;> si nu pot avansa cu programul,iar in VS tot primesc erori pentru functiile strcat,strcmp,strcpy,fopen raportate ca si unsafe,le redenumesc cu _s,de ex strcat_s si tot nu trece mai departe,apar ca si undefined,plus mai apar erorile c4047,c4024,c2198 despre care nu am gasit mare lucru ca si solutie

Anyway apar erori tot mai dese in VS fata de CB,anumite functii nu sunt acceptate in ambele compilatoare ex "puts" , "fopen" fac nazuri in VS.

Initial am crezut ca sunt probleme legata de lipsa unor libraries din VS dar adaugarea celor asa zise recomandate nu rezolva problemele aparute

Documentatie aici

https://en.wikipedia...tandard_library
https://en.wikipedia...string_handling

Attached Files


Edited by 20cmrecords, 03 July 2019 - 12:35.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce zice aici compilatorul?

Quote

sursa.c(19) : warning C4172: returning address of local variable or temporary: ultima_linie

Trebuie alt mod de a returna rezultatul lui afisare_pontaj.

Apoi, __DATE__ e data cand compilezi programul, nu data curenta cand il rulezi.

#11
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
E transcris din acest video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tlweI9c-d88?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] linie cu linie,in tutorial e folosit CB ,ce am transcris eu este exact ca si in video dar totusi primesc acele erori.

#12
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 20cmrecords, on 03 iulie 2019 - 12:20, said:

Revin cu niste probleme
https://en.wikipedia...Autodidacticism

#13
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salutare.Am rezolvat problema anterioara dar m-am lovit de alta: vreau sa compilez urmatorul cod in C++ (vezi atasament),dar primesc 2 erori.Se compileaza in CB dar vreau sa lucrez in VS.

"Severity Code Description Project File Line Suppression State
Error LNK2019 unresolved external symbol main referenced in function "int __cdecl invoke_main(void)" (?invoke_main@@YAHXZ) Project2 C:\Users\Paul\source\repos\Project2\Project2\MSVCRTD.lib(exe_main.obj) 1"

"Severity Code Description Project File Line Suppression State
Error LNK1120 1 unresolved externals Project2 C:\Users\Paul\source\repos\Project2\x64\Debug\Project2.exe 1"


Multumesc.

Attached Files



#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca ai ales un proiect Windows ci consola.

#15
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Am observat ca daca schimb din "WinMain" in "main" pot compila codul.Initial a fost creat in CB dar am vrut sa lucrez si in VS,pur si simplu am selectat copy-paste dintr-unul in altul,creat new C++ source in VS asa cum am procedat si ulterior si functiona bine mersi

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da, nu ai ales acelasi tip de proiect si in VS precum dincolo. Alege Win32 dar mai departe nu consola ci aplicatii Windows.

https://www.codeproj...Win32AppWiz.png

Edited by neagu_laurentiu, 18 July 2019 - 17:24.


#17
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Nu gasesc un astfel de neniu sau optiune in VS la "Create new project",am gasit ceva legat de Windows Desktop Application C++  dar tot nu accepta copy-paste cu "WinMain" .

Primesc eroarea

"Severity Code Description Project File Line Suppression State
Error (active) E0167 argument of type "const char *" is incompatible with parameter of type "LPCWSTR" WindowsProject2 C:\Users\Paul\source\repos\WindowsProject2\WindowsProject2.cpp 96" imediat dupa Paste din CB in VS,dupa Debug mai apar si altele

Edited by 20cmrecords, 18 July 2019 - 19:25.


#18
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
In loc sa te complici cu codul ala care este relativ complex pentru un incepator, mai bine iti faci tu un program in consola in C sau C++. Ulterior daca chiar vrei sa faci aplicatie cu meniu si alea, poti face in C# mult mai usor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate