Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Alimentarea camerelor de supraveghere exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Doresc sa pun niste camere de supraveghere exterioare si as dori daca se poate sa ma lamuriti in cateva privinte:
1. cum nu ma pricep sa lucrez cu cablu coaxial mi-ar fi mai la indemana cablu UTP. Am vazut ca camerele IP exterioare au un fir in care este alimentarea mama si cea pentri mufa RJ45. In plus tot pe net am vazut cablu FTP/UTP cu alimentare inclusa. Acum intrebarea mea este daca sunt mufe separate de alimentare care sa conecteze usor pe cablul UTP cu alimentare?
Eu ma gandesc asa: alimentatorul camerei intra in acea mufa, apoi urmeaza alimentarea pe UTP apoi alta mufa si apoi firul ce duce la camere
2. daca cineva pune 16 camere pune 16 alimentatoare in priza? Cum se pot alimenta toate cele 16 ?
3. imi puteti recomanda vreo camera IP de exterior?
4. credeti ca daca as merge pe cablu coaxial ar fi o alegere mai buna?

Multumesc.

Edited by vdingo11, 30 May 2019 - 08:10.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ceva de genul ăsta îți trebuie.

https://www.annke.co...security-system

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
HIK vision sunt mai accesibile. Nu iti trebuie 16 alimentatoare. Iti trebuie o singura sursa de 12 V care sa le imparta energie la toate.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Camerele IP se alimenteaza direct prin cablul UTP. Dar trebuie NVR cu POE.  Sau NVR si switch cu POE. Sau NVR+SW si alimentare separata.

In cazul coaxial trebuie alimentator separat. In functie de puterea lui poti sa alimentezi una sau mai multe camere.

Edited by bumpocbum, 30 May 2019 - 08:36.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu e asa de simplu cu alimentare pe cablu UTP.  La distanțe mai mari de 4-5 metri scade tensiunea de 12 vcc pe care o trimiți.
Sunt necesare câteva lămuriri:
1. Dacă vei folosi camere cu RJ45 atunci acestea sunt camere IP. Ele au nevoie de un switch pentru a le „aduna” pe toate și de un router, deci o rețea internă LAN.
2. Există camere IP cu PoE ( power over ethernet) ce se pot alimenta prin același cablu UTP prin care se trimit si semnalele digitale. Ai nevoie fie de un injector POe fie de un switch cu PoE tensiunea injectata este mare ( aprox 48vcc) pentru a suplini pierderile , ce este redusă în camera printr-un stabilizator.
Ai nevoie , de asemenea de un NVR dar acesta poate lipsi.
3. Daca vrei camere cu coaxial, acestea nu au nevoie de LAN ci doar de DVR și toate cablurile ajung acolo. Există cablu coaxial cu cablu de alimentare lipit de el.
Există si camere ce au PoC ( power over coaxial)

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2019 - 08:34.


#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Trebuie sa folosesti cablu bun, cupru, pentru a reduce pierderile, mai ales daca lungimea cablului este mare.
Apoi depinde de solutia POE pe care o alegi, profesionala (activa) sau mai DIY (pasiva) (Normal ca cea activa e mai buna dar si scumpa, plus camere care sa suporte tehnologia...)

Ideal este sa alimentezi cu tensiune mare 48V sau macar 24V. (Normal ca nu bagi in camera mai mult decat e in specificatii!)

Cauta pe Youtube, nu e char complicat, eu am ales varianta DIY  si functioneaza OK pana acum. Nu am o lungime mare de cablu si am scapat cu unul de proasta calitate.

Poti utiliza adaptoare ca cel din link, sunt si la noi si destul de ieftine:

https://www.ebay.com...JQAAOSwImRYZEcB

Edited by cristiandrei, 30 May 2019 - 08:36.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
O altă discuție ar fi despre calitatea imaginilor receptionate, dacă doreși sau nu stocarea imaginilor, dacă dorești accesul prin internet la camere cât și alerte în timp real, despre așezarea lor, dimensiunea cadrelor de supravegeat, sensibilitatea la intuneric, folosire IR sau nu, focus motorizat..... sunt multe de discutat pt un sistem complex.

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2019 - 08:44.


#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 vdingo11, on 30 mai 2019 - 08:07, said:

Salutare.
Doresc sa pun niste camere de supraveghere exterioare si as dori daca se poate sa ma lamuriti in cateva privinte:
1. cum nu ma pricep sa lucrez cu cablu coaxial mi-ar fi mai la indemana cablu UTP. Am vazut ca camerele IP exterioare au un fir in care este alimentarea mama si cea pentri mufa RJ45. In plus tot pe net am vazut cablu FTP/UTP cu alimentare inclusa. Acum intrebarea mea este daca sunt mufe separate de alimentare care sa conecteze usor pe cablul UTP cu alimentare?
Eu ma gandesc asa: alimentatorul camerei intra in acea mufa, apoi urmeaza alimentarea pe UTP apoi alta mufa si apoi firul ce duce la camere
2. daca cineva pune 16 camere pune 16 alimentatoare in priza? Cum se pot alimenta toate cele 16 ?
3. imi puteti recomanda vreo camera IP de exterior?
4. credeti ca daca as merge pe cablu coaxial ar fi o alegere mai buna?

Multumesc.
Cred ca de videobalun ai nevoie
Depinde cum ziceau colegii la ce distanta si cum vrei sa fie configurat sistemul

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Videobalun-ul este pentru transmiterea semnalului video analogic pe cablu UTP. Nu are legătură cu alimentarea.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu e mai simplu sa alegi mai intai camerele in functie de pret/performanta si apoi sa discuti despre alimentare ?

#11
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

 cspot, on 30 mai 2019 - 10:04, said:

Nu e mai simplu sa alegi mai intai camerele in functie de pret/performanta si apoi sa discuti despre alimentare ?
Nu e mai ok sa te documentezi inainte  cu privire la toate aspectele inclusiv alimentarea

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poe e cea mai bună alegere. Ai un singur cablu de tras. Atenție la switch, multe se laudă cu porturi poe, dar sunt limitate.

Alternativa e cu camere wireless cu alimentare internă

De exemplu arlo de la netgear

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Sau ca sa nu ai batai de cap si nu ti se pare prea mare cheltuiala suplimentara, trage 3 cabluri la fiecare, coaxial, utp si eventual 2x1mm alimentare, si-apoi indiferent ce varianta alegi, ai cablu pentru oricare.

Edited by Phobos, 30 May 2019 - 10:55.


#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu are de ce sa traga zeci de cabluri.
    Daca vrea camere IP mu are nevoie de cablu coaxial.
    Camerele pe cablu coaxial sunt de domeniul trecutului.
     Sunt 2 metode de alimentare: fie camera e pe 12V fie e PoE pe 48V.
     Daca distanta intre video-recorder si camera e foarte mare, alimentarea se face cat mai aproape de camera e posibil. Este nevoie de o priza de 230V si transformatorul/adaptorul respectiv.

#15
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc pentru sfaturi. MI-am mai clarificat si eu multe lucruri.
As dori sa fac ceva fara tehnologie PoE
Singura solutie ar fi cablu UTP cu fir de alimentare inclus.
Acum va rog sa ma lamuriti cu urmatorul aspect: am cablu UTP cu 2 fire de alimentare incluse, camera IP are inclus cablul ca din imagine (vad ca nu are si cablul de alimentare de 12V). Ce materiale mai sunt necesare pentru alimentarea camerelor?
Mufarea UPT e clara. Problema este la alimentare.

Edited by vdingo11, 31 May 2019 - 08:45.


#16
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Alimentarea POE pt camere nu pune probleme ,o camera ip are un consum destul de mic , dar problema e la ledurile ir pt utilizare pe timp de noapte ,la unele camere  mai performant cu PTZ pot  depasi  30W si atunci se complica lucrurile.
Eu personal am folosit  pt distante lungi si foarte lungi  injectoare pt gigabite  alim la 48v  cu stabilizatoare de tensiune  , ceva de genul de mai jos  in care se utilizeaza toate cele 8 fire pt alimentare
[ https://www.digikey.com/en/articles/techzone/2013/sep/~/media/Images/Article%20Library/TechZone%20Articles/2013/September/An%20Introduction%20to%20Power-over-Ethernet/article-2013september-an-introduction-to-power-fig2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care e dilema ?
    Una e mufa de date si una de alimentare.
    Tai cablul de la adaptor.
     Afli care fire nu sunt folosite la cablul UTP. Folosesti 2 fire ale cablului UTP pentru + si 2 pentru - pentru ca ai 4 disponibile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate