Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Eroare in Revisal 6.0.6 pe Windows 10 x64 (build 1903)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Am o problema la care nu-i dau de cap sub nicio forma. Imi apare eroarea din attach pe Revisal (orice versiune de 6.x.x) in Windows 10 Pro x64 (build 1903) cu licenta cumparata. Culmea este ca daca instalez Revisal 5.0.8 merge fara probleme dar cu 6.x.x primesc aceasta eroare de fiecare data. Banuiesc ca lipseste ceva din Windows 10 (probabil ceva runtime) dar nu stiu ce anume si nici nu am gasit pe net ceva concret. Ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat cum pot rezolva problema? Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai inteligent sfat pe care ți-l pot da la ora asta în afară de îndrumarea să cauți singur pe Google, e să iei legătura cu cei de la Revisal, sau să rulezi pe alt sistem cu Windows 8 maxim, sau să faci o mașină virtuală pe al tău.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ochiometric, poate are legătură cu problema asta?

https://github.com/m...ccess/issues/61

Nu știu dacă te ajută cu ceva.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Usor cu dulapul pe scari oameni buni.
Topicul se muta pe aria Software.

#5
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

View Posttavitu, on 25 mai 2019 - 19:06, said:

Ochiometric, poate are legătură cu problema asta?

https://github.com/m...ccess/issues/61

Nu știu dacă te ajută cu ceva.

Incerc maine sa fac ce scrie acolo si revin.

#6
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Din pacate nu merge :(

#7
cristian_01

cristian_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2014
Aceasta eroare apare deoarece windows 10 1903 nu are activata optiunea de .net framework 3.5, 2.0 asa ca trebuie sa activezi din sectiunea "turn windows features on or of" , sunt lucruri ce tin de legacy care trebuiesc activate. Bafta multa.

#8
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
O are activata ca stiam de aceasta problema dar se pare ca eroarea nu este de acolo. Culmea este ca pe windows 7 merge fara probleme pe acelasi laptop. Am instalat de proba pe un HDD Windows 7.

#9
shai_hulud

shai_hulud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2012

View Postmacette, on 30 mai 2019 - 18:46, said:

O are activata ca stiam de aceasta problema dar se pare ca eroarea nu este de acolo. Culmea este ca pe windows 7 merge fara probleme pe acelasi laptop. Am instalat de proba pe un HDD Windows 7.https://forum.softpedia.com/topic/1145739-eroare-in-revisal-606-pe-windows-10-x64-build-1903/
Buna ziua,
da, intradevar, problema nu este de la setarea de "legacy" pentru .Net vers. vechi 3.x, 2.x
Tot acolo, trebuie mers pe ramura aferenta .Net Framework 4.8 (la mine in build 1903 am textual ".Net framework 4.8 Activation Services"; acolo trebuie mers pe ramura WCF Services si acolo trebuie bifat "HTTP Activation"; apoi, evident, OK ... OK pana se inchide fereastra.
Preventiv am dat si un restart la laptopul cu build 1903, desi nu cred ca este nevoie (oricum, nu cerea restart la sfarsit).

Dupa aceasta setare, Revisal 6.07 nu mai da eroarea respectiva (la mine s-a intamplat la instalarea de la zero a Revisal 6.0.7 pe laptopul respectiv cu windows 10 build 1903, in conditiile in care inainte nu fusese deloc Revisal pe acel laptop).

P.S. Chiar si in conditiile acelei erori, programul pare sa functioneze ! Doar ca nu trebuie dat click pe acel OK din fereastra cu eroarea ! Pur si simplu dau click in fereastra normala a Revisal si continui sa lucrez (e drept ca eu aveam doar o firma de test creata, nu pot confirma daca lucrul concret/normal este sau nu dereglat de situatia cu aceasta eroare).

#10
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005

View Postshai_hulud, on 13 iunie 2019 - 07:26, said:

Buna ziua,
da, intradevar, problema nu este de la setarea de "legacy" pentru .Net vers. vechi 3.x, 2.x
Tot acolo, trebuie mers pe ramura aferenta .Net Framework 4.8 (la mine in build 1903 am textual ".Net framework 4.8 Activation Services"; acolo trebuie mers pe ramura WCF Services si acolo trebuie bifat "HTTP Activation"; apoi, evident, OK ... OK pana se inchide fereastra.
Preventiv am dat si un restart la laptopul cu build 1903, desi nu cred ca este nevoie (oricum, nu cerea restart la sfarsit).

Dupa aceasta setare, Revisal 6.07 nu mai da eroarea respectiva (la mine s-a intamplat la instalarea de la zero a Revisal 6.0.7 pe laptopul respectiv cu windows 10 build 1903, in conditiile in care inainte nu fusese deloc Revisal pe acel laptop).

P.S. Chiar si in conditiile acelei erori, programul pare sa functioneze ! Doar ca nu trebuie dat click pe acel OK din fereastra cu eroarea ! Pur si simplu dau click in fereastra normala a Revisal si continui sa lucrez (e drept ca eu aveam doar o firma de test creata, nu pot confirma daca lucrul concret/normal este sau nu dereglat de situatia cu aceasta eroare).

Aveti idee de ce nu imi mai apar functiile dupa ultima actualizare?
Ma pune sa tastez eu codul COR la fiecare persoana. De unde sa le stiu pe dinafara? :(

#11
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Revin din nou cu o problema careia nu am reusit sa-i dau de capat... de pe un Revisal 6.0.7 am reusit sa fac update la 6.0.8 fara probleme si pastreaza toate inregistrarile + angajatorii. Insa daca trec de la 6.0.8 la 6.0.9 imi dispar toate inregistrarile + angajatorii. Faza de la ei de pe site cu redenumirea Teamnet si stergerea fisierelor *..bin nu rezolva problema. Dupa ce instalez 6.0.9 este ca si cum l-as fi instalat pe curat si nu pot importa angajatorii + baza de date pentru ca imi spune ca sunt de la o versiune inferioara. Ce as putea sa mai incerc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate