Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Senzori presiune roti

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Vreau sa imi pun senzori de presiune la roti si nu stiu ce sa cumpar. Recomandari?

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
https://www.amazon.c...node=2201763011

#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postalexcrist, on 23 mai 2019 - 18:01, said:

Un fel de https://www.emag.ro/...resiune cauciuc ?.....
Eu asteptam o recomandare de ceva testat de voi.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Zi si ce masina ai ca poate nici nu ai nevoie de senzori pe janta Posted Image

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De ce vrei sa te legi la cap? Daca nu te doare, mai bine nu.
E cel mai inutil "feature" pe o masina, cand iti piuie tu deja ar trebui sa stii ca ai pana.
Parerea mea.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdanvlas, on 23 mai 2019 - 18:26, said:

De ce vrei sa te legi la cap? Daca nu te doare, mai bine nu.
E cel mai inutil "feature" pe o masina, cand iti piuie tu deja ar trebui sa stii ca ai pana.
Parerea mea.
Cand piuie nu inseamna neaparat ca are pana , poate e usor dezumflata , sub valoarea setata .

Edited by Baxon, 23 May 2019 - 19:06.


#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postbrusli, on 23 mai 2019 - 17:52, said:

Vreau sa imi pun senzori de presiune la roti si nu stiu ce sa cumpar. Recomandari?
Vrei sa-ti cumperi senzori pentru ca cei pe care ii ai acum nu mai functioneaza sau vrei sa cumperi si sa montezi senzori pe o masina care nu are?
Pentru ca situatiile sunt complet diferite.

Edited by DannyMC, 23 May 2019 - 19:09.


#8
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanvlas, on 23 mai 2019 - 18:26, said:

De ce vrei sa te legi la cap? Daca nu te doare, mai bine nu.
E cel mai inutil "feature" pe o masina, cand iti piuie tu deja ar trebui sa stii ca ai pana.
Parerea mea.

Din 2012 sunt obligatorii un UE si SUA pe masinile noi (sau cel putin asa am citit eu). Deci nu mi se par chiar inutile. Acum na, unii sunt de parere si ca semnalizarea e un feature inutil la o masina.

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 18:24, said:

Zi si ce masina ai ca poate nici nu ai nevoie de senzori pe janta Posted Image

Citroen C4 din 2011 si nu stiu sa aiba.

View PostDannyMC, on 23 mai 2019 - 19:09, said:

Vrei sa-ti cumperi senzori pentru ca cei pe care ii ai acum nu mai functioneaza sau vrei sa cumperi si sa montezi senzori pe o masina care nu are?
Pentru ca situatiile sunt complet diferite.

Vreau sa imi pun. Nu are si sincer nici nu stiu daca exista pt ea optiunea asta.

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu cred ca poti sa-ti montezi sau cel putin nu poti cu costuri rezonabile!

#10
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDannyMC, on 23 mai 2019 - 19:51, said:

Nu cred ca poti sa-ti montezi sau cel putin nu poti cu costuri rezonabile!

DIn ce am inteles sunt niste supape cu senzor si o baterie ce tine 5-7 ani si transmit cumva presiunea (presupun bluetooth sau wireless).
Intreb de recomandari pt ca din ce inteleg e mai ciudat de schimbat cauciucul cu ele, de indreptat roata. Sau poate nu rezista in timp, nu functioneaza, pica bateria prea rpd etc.

Edited by brusli, 23 May 2019 - 20:02.


#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca masina nu a fost prevazuta cu senzori din fabricatie ar fi bine sa te abtii. Montarea lor implica mai multe modificari decit crezi. Iar pentru unele modificari trebuie sa obtii omologare la RAR.

#12
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postiuliean50, on 23 mai 2019 - 20:15, said:

Daca masina nu a fost prevazuta cu senzori din fabricatie ar fi bine sa te abtii. Montarea lor implica mai multe modificari decit crezi. Iar pentru unele modificari trebuie sa obtii omologare la RAR.

Pt ceva de genu: https://www.emag.ro/...rch-Action=view ?

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic sa-ti montezi senzor vizual de presiune.
    In fiecare dimineata te uiti la roti.
     De asemenea esti liber sa verifici presiunea in roti la orice benzinarie, ori de cate ori simti nevoia.
      Daca o sa faci pana pe drum o sa-ti dai seama si fara senzori de presiune.

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Iti dai seama pe naiba, ultima oara senzorii au tipat ca a ajuns presiunea pe la 2 bari (cand m-am suit in masina) de la 2.5, vizual nu se vedea nimic.

Sunt mai multe variante:
https://www.ebay.com...0b4336f6059fcb8
(cu senzorii in valva, implica demontat anvelopa / re-echilibrat)
https://www.ebay.com...HEAAOSwfCZc1ae1
(cu senzorii in capacul de la valva, risc de subtilizare, dar nu mai e nevoie sa umbli la anvelope)

Eu am navigatie cu android asa ca am luat ceva de genul asta:
https://www.ebay.com...DwAAOSwFAtcKj4~

Mie senzorii de presiune mi se par foarte utili, scapi de "parca e cam desfumflata roata asta, oi avea pana?"

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postbrusli, on 23 mai 2019 - 18:07, said:

Eu asteptam o recomandare de ceva testat de voi.
Eu am așa ceva: https://www.emag.ro/...8/pd/D5JBCSBBM/ de 3 luni și nu am reproșuri ci doar temerea că-mi va fura cineva căpăcelele-senzori.
Și ăștia-s aproape la fel:https://www.emag.ro/sistem-de-monitorizare-a-presiunii-aerului-din-anvelope-incarcare-solara-senzori-exteriori-tpms-yba68/pd/D6JBCSBBM/?ref=customers_also_visited_hstr_2_1&provider=gravity&recid=jw11m1d0-ap3y238lwtk-C.c17_a361.S.ITEM_PAGE_OTHERS_ALSO_VIEWED-12zvsi1
(Nu am pus spațiu între : și http: ptr. că, de data asta Forumul nu mi-a mai permis să citez link-ul către Emag. Ia tu link-ul cu Copy-Paste)

Sistem de monitorizare a presiunii aerului din anvelope, incarcare solara, senzori exteriori (TPMS) YB268:

Attached Files


Edited by Mircel, 23 May 2019 - 21:35.


#16
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
sistemul este foarte bun si folositor, cel putin cel cu senzor in valva si care iti arata presiunea in bord pe fiecare roata. Cel ce se bazeaza pe senzorii ABS si iti afiseaza doar ca ai o problema sunt niste prostii. Am avut asa ceva pe masini din 2008 si nu mai vreau masina fara, senzorii sunt foarte longevivi, am vandut masina de 14 ani cu senzorii de presiune originali functionali cu anvelopele scoase de pe janta de 2 ori /an.

#17
pompier007

pompier007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2020
Bună ziua,

Am cumărat un Toyota Auris Touring Sports Hybrid, an 2018, SH. cu cauciucuri de iarnă ( 16”) fără senzori de presiune și fără cauciucuri de vară.
Nu de mult timp am cumpărat un set nou de jante de aliaj 17” cu caucicuri nou nouțe, nerulate, împreună cu senzori de presiune care a fost demontată de pe un Toyota Corolla 2019. ( de la cine am cumpărat o zis că sunt compatibile senzorii)
Am încercat singur să resetez senzorii, cu butonul de resetare, dar nu am reușit.
Întrebarea mea este cum se poate reseta senzorii? Și cum pot să verific dacă e compatibilă senzorii de la Corolla 2019?
Și la ce presiune recomandați să resetez senzorii, fiindcă am găsit două variante pe net: 2,3 bar , dar și cu 2,5 bar pe net, pe jante de aliaj 17”.
Aștept un răspuns.

Vă mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate