Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Diacritice LibreOffice - Word

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Salut,


Am și eu o problemă. Dacă transfer un fișier creat cu LibreOffice pe un calculator care folosește Word, diacriticele nu mai sunt recunoscute pe calculatorul gazdă, apar pătrățele în locul lor. Utilizez fonturi simple, Times New Roman sau Arial, aceeași problemă. Dacă deschid fișierul pe mail, cu Google Docs, se vede în regulă.

Nu am acces la calculatorul gazdă, să identific problema. E ceva ce pot face eu, când creez acel fișier, pentru a nu mai întâmpina problema asta? Atașez două fișiere, doc și docx, dacă mă puteți ajuta, în cazul în care aveți Word, voi cum le vedeți?


Mulțumesc!


Attached File  test doc.doc   9K   22 downloads
Attached File  test docx.docx   4.58K   15 downloads

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu pe amândouă le văd cu diacritice.

Attached File  doc.png   220.6K   41 downloadsAttached File  docx.png   179.29K   41 downloads

Edited by waterman, 23 May 2019 - 12:02.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Calculatorul cu problema nu are fonturile corecte.
Probabil e prea vechi ( XP ) si nu are fonturi updatate - gen unicode. Sau nu e setat corect la regionale.

#4
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Eu le vad pe amandoua cu diacritice.
De asemeni am scris un text cu diacritice in LibreOffice dupa care l-am deschis cu Word, si se vad diacriticile
Am LibreOffice de Windows  Version: 6.2.1.2 (x64)

Edited by Iulius-Foyas, 23 May 2019 - 12:07.


#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Are un calculator mai vechi, dar parcă să zic că nu e chiar Windows XP. Mă gândeam că e problemă de la mine. Că doar la fișierele mele s-a plâns că-i apar așa. De prin alte părți i se văd ok.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
1.deschis fișiere
2.ambele prezintă poezia corect, cu diacritice

concluzia: cumpără-ți MSoffice și lasă prostiile! :P

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Că doar la fișierele mele s-a plâns că-i apar așa. De prin alte părți i se văd ok.   
Poate ptr ca doar tu folsoesti diacritice. 99% din ce e pe net sau scrie lumea in word e fara.

100% problema este la el.
Mai nou de XP nu prea cred ca de la Vista in sus fonturile unicode sunt default.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, o să mai scot din ele când trimit către el. Ei sunt și legați la un server comun, iar calculatoarele angajaților sunt blocate, nu prea poți instala nimic pe ele, probabil că nu le-au mai făcut update-uri de ani de zile.

Mulțumesc mult pentru ajutor!

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Salveaza documentele rtf (rich text format)

#10
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Poate fi la diacriticile din windows xp cu Ș scris cu cedilla și nu cu virgulă. LibreOffice scrie corect iar în word cu xp apar bălăriile. Presupunerea mea.

#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Posteiffel, on 23 mai 2019 - 12:04, said:

Calculatorul cu problema nu are fonturile corecte.
Probabil e prea vechi ( XP ) si nu are fonturi updatate - gen unicode. Sau nu e setat corect la regionale.

View Postgushpi, on 23 mai 2019 - 12:20, said:

1.deschis fișiere
2.ambele prezintă poezia corect, cu diacritice

concluzia: cumpără-ți MSoffice și lasă prostiile! Posted Image
Lăsați prostiile! N-are treabă nici cu XP și nici cu office! Trebuie configurat corect sitemul care aduce nemulțumire!

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postwaterman, on 23 mai 2019 - 12:00, said:

Eu pe amândouă le văd cu diacritice.
Si eu, word 2016 pe windows 7.

View Postgushpi, on 23 mai 2019 - 12:20, said:

1.deschis fișiere
2.ambele prezintă poezia corect, cu diacritice
concluzia: cumpără-ți MSoffice și lasă prostiile! Posted Image
Lasa, sa fii tu sanatos, cu tot cu MS Office, altii sint nitel mai destepti, la unele chestii Posted Image

View PostSmurfK, on 23 mai 2019 - 12:18, said:

Are un calculator mai vechi, dar parcă să zic că nu e chiar Windows XP. Mă gândeam că e problemă de la mine. Că doar la fișierele mele s-a plâns că-i apar așa. De prin alte părți i se văd ok.
Tu cum ai scris cu diacritice ?
Adica, ce setari ai la windows, poate alte programe suplimentare, cum faci sa apara diacriticele (efectiv, ce optiuni/taste...).... ?!

Edited by buyonevideo, 23 May 2019 - 15:24.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Lăsați prostiile! N-are treabă nici cu XP și nici cu office!
Cu office-ul clar nu are treaba.

Cu XP-ul are treaba ca de la Vista in sus vine cu fonturi unicode - afiseaza corect chiar daca nu ai locatia setata corect.
La XP sunt 2 probleme - ori e setat pe caractere West-European nu pe Central, si locatia nu e Romania in Locale, ori nu are ultimele update-uri de fonturi ptr el - alea s-au lansat prin 2007 dar erau optionale.

Cea din urma daca diacriticele folosite sunt cele romanesti nu cele utilizate inainte - turcesti.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbuyonevideo, on 23 mai 2019 - 15:23, said:

Tu cum ai scris cu diacritice ?
Adica, ce setari ai la windows, poate alte programe suplimentare, cum faci sa apara diacriticele (efectiv, ce optiuni/taste...).... ?!

Am Windows 10, pur și simplu adăugat limba Română la preferințe. Nu e instalat nimic altceva, fonturi sau alt software, LibreOffice la fel, e curat, fără pluginuri sau alte chestii. Dacă are importanță, când scriu un text, mai schimb limba, apăs combinația de taste câteodată, pentru anumite caractere, pe care le țin minte pe limba engleză, după care mă întorc la română. Pe calculatorul lui toate ș-urile și ț-urile se modifică. Am văzut că unele, ă, î, â, parcă, rămân în regulă. Dacă salvează un fișier și mi-l trimite înapoi, apare și la mine cu caracterele schimbate.

Am încercat și o altă variantă odată, am salvat fișierul de pe e-mail pe telefon, unde mi l-a văzut normal, iar mai apoi l-am trimis pe calculatorul respectiv. N-a mers, aceeași problemă.

N-am încercat PDF și nici .rtf, o să încerc data viitoare când mai am ceva de trimis.

Eu nu lucrez la firma în care e calculatorul respectiv, nu mă bag să fac eu setări pe-acolo. O să încerc să vorbesc cu persoana care se ocupă de IT la ei, poate rezolvă problema asta. Angajatul care întâmpină problema nu se prea pricepe mai departe de a utiliza. El stă și modifică fiecare fișier pe care i-l trimit.


Când făceam editare grafică, aveam o chestie mișto în Corel, în care puteai transforma textul în desen vectorial. Era util când foloseam fonturi mai ciudate, ca să nu mai fie nevoie să instaleze fontul cel care deschide fișierul. Mi-ar fi fost util ceva de genul și în LibreOffice.

Edited by SmurfK, 23 May 2019 - 15:59.


#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, cred eu ca problema e la calculatorul celalalt.
Probabil acolo are cumva aiurea diacriticele (din cauza de windows, setari, fonturi, optiuni... naiba stie).

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
cel mai probabil problema este între tastatură și monitor.
Afișarea diacriticelor nu are legătură cu versiunea de Windows sau Office ci doar cu fonturile instalate pe fiecare sistem.
Ca fapt divers Microsoft suportă Unicode începând cu Windows 95.

#17
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Intr-un text redactat fără diacritice, in LibreOffice, cum se pot corecta automat toate cuvintele care necesita diacritice?

Mai precis, sa nu se corecteze manual cuvint cu cuvint, ci prin selectarea intregului text sa se poată corecta totul dintr-o data?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate