Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sony A7 Vs. Sony A6000

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am cumparat/vandut un Canon M50 si acum vreau sa cumpar un A7 sau A6000.
https://cameradecisi...ony-Alpha-a6000

Sony A6000 Pret 2000 de lei - Sigilat cu amandoua obiectivele.
Sony A7 Pret 3500 de lei - Sigilat cu obiectivul kit.

Ce aparat sa cumpar?
Am nevoie de o recomandare, chiar nu stiu ce aparat sa aleg, m-ar interesa A7 din cauza ca este Full Frame dar diferenta este de 1500 de lei si vine cu un singur obiectiv kit.

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă tu nu știi să-ți dai un răspuns ce te face să crezi că noi am ști mai bine?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate stiu eu obiectivele de calitate de la Sony au preturi astronomice. Iar cele de kit lasa mult de dorit. Personal as prefera un body rezistent la vreme.

#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Avantaje, dezavantaje, o parere, merita diferenta de 1500 de lei de la A6000 la A7 etc...

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Din cate stiu, A7 are senzor bun dar focalizare lenta - lucru care poate avea impact negativ in anumite situatii.

A6000 are AF-ul mult mai bun.

Nu sunt pe Sony. Vorbesc din auzite/citite. Eu as alege A6000.

Fireste ca la sfarsit tu trebuie sa alegi.

Edited by katran, 23 May 2019 - 07:46.


#6
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
A6000
Diferenta de bani nu se justifica.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
eu am a6000. un aparat foarte bun la fel cum știu că este și a7.

din punctul meu de vedere, la o utilizare homeuse (nu profesională) diferența este făcută de obiectivele cu care îl dotezi

#8
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Am avut A6000 si obiectivul de kit - pentru nevoile mele de Hobby-ist a fost f bun. Am avut si oboective fixe pentru nevoi "speciale", dar obiectivul de kit, pentru cat de mic si ieftin este, a fost o super-afacere.
Am avut A7ii si obiectivul de kit - camera net superioara ca ergonomie atat lui A6000 cat si lui A7 (prima versiune); obiectivul de kit mi s-a parut la fel, dar pierzi avantajul dimensiunii.
Strict dintre A6000 si A7 ti-as recomanda A6000, poate il gasesti mai ieftin doar cu oboectivul 16-50 si bagi restul banilor in obiecctive mai bune, pt ca pana la urma obiectivele bune vor face diferenta, indiferent daca vei alege crop sau full-frame. Iar faptul ca la Sony ar fi mai scumpe - obiectivele bune sunt scumpe la orice marca si, daca nu iti permiti the best of the best ai alternative bune de la Sigma, Samyang, Tamron, etc.

#9
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am avut dilema asta anul trecut si am ales sa raman la A6000.
Pentru ca are AF-ul mai bun.
A7 are senzorul mai mare si vizorul mai bun.
Depinde de ce vrei.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 bumpocbum, on 23 mai 2019 - 07:44, said:

Din cate stiu eu obiectivele de calitate de la Sony au preturi astronomice. Iar cele de kit lasa mult de dorit. Personal as prefera un body rezistent la vreme.
Sunt utilizator de Sony si sa zicem minim informat.
Obiectivele Sony nu au preturi mai mari decat obiectivele echivalente ca performanta de la Canon sau Nikon. Sunt pe-acolo toate dar Sony vin cu performante putin mai ridicate.
Obiectivele de kit, la fel, este exagerat sa se afirme ca lasa mult de dorit. As zice ca sunt peste obiectivele echivalente de la ceilalti producatori ca si calitate si...
Eu i-am zis colegului ce i-am zis in postarea nr.2 de pe topic pentru ca ce a cerut el inseamna compromis, mult compromis. Sunt doua aparate vechiute care au cam ramas in urma fata de ceea ce ofera acum Sony. Eu unul nu as cumpara niciunul din cele doua.

Dar, pana sa vorbim de aparate, nu a facut nimeni, nici macar initiatorul, analiza nevoilor. Abia apoi putem sa conturam o directie in care sa mergem cu povestea asta.

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Duma asta ca x are obiective scumpe este "dă pă net".

Normal ca sunt scumpe daca vrei un obiectiv bun.

Dar de ce esti chitit pe cele doua modele?

Ce faci cu aparatul?

Daca faci poze doar prin parc, in concediu, sau la NBC ca invitat apsc este arhisuficient.

Arunca un ochi si pe la Fuji dar si astia au preturi mari la sticlele de top.

Un XT2 cu 18-55 2.8-4 este mai mult decat suficient.

#12
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Salut! Stiu ca aduc sus un topic mai vechi, dar sunt in dilema privind A6000 vs M50. Voiam sa te intreb de ce ai dat M50-ul? Multumesc mult!

Edited by Disturber, 15 November 2020 - 10:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate