Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Problema Candida AJUTOR, SUNT DISPERAT

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View Postonismus, on 19 mai 2019 - 11:28, said:

te-a ajutat cu ceva, sau?
am cumparat pt cineva de pe okazii, si persoana respectiva spune ca a ajutat-o. concomitent a folosit si solutie de bicarbonat de sodiu alimenar. adurat insa cateva sapatamani.

Edited by strongsss, 19 May 2019 - 13:02.


#20
Dorel2315

Dorel2315

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2019

View Postonismus, on 18 mai 2019 - 21:53, said:

Va salut dragi prieteni ai acestui forum Posted Image  va scriu acest strigat de ajutor, pentru ca nu mai stiu unde sa merg sau ce sa fac, ca sa imi rezolv si eu problema asta.. Treaba sta in felul urmator: la inceputul lui 2018 raceam destul de des, si luam antibiotice ca sa imi treaca raceala... cum mi-a trecut raceala, peste o luna maxim iara raceam si iara luam antibiotic.(raceam pentru ca aveam anumite activitati,nu pentru ca aveam imunitate scazuta ).Ei bine, cum eu am astm bronsic si cum substanta inhalatorului poate provoca candidoza, fix asta s-a intamplat ..... s-a dezvoltat candidoza pe limba. Ideea ii ca eu nu stiam ca am candidoza pana in anul asta in februarie ( era mai domola toata candidoza pana in februarie anul asta ... ).Cum am aflat ca am candidoza? Mi-am infectat fosta prietena Posted Image ,dar din februarie am mers la ORL , mi-a prescris prima data flucovim 100mg pentru 7-14 zile, apoi a vazut ca nu a mers, a trecut la flucovim 50 mg pt 30 zile,,,, nici asta nu a mers ( am renuntat eu la tratamentul asta dupa vreo 21 de zile, pentru ca efectiv ma facea zombie,,), iar apoi mi-a spus sa iau orungal, cand a vazut ca nu are niciun efect flucovim-ul,,, am luat orungal 100mg timp de 14 zile si nu s-a schimbat aproape deloc.......... Am incercat eu sa nu mai mananc carbohidrati cum ar fi : paine, orez etc si sa nu bag in gura mea niciun gram de zahar. Treaba asta cu dieta fara fainoase si zahar m-a tinut cat m-a tinut si parea mai ok candidoza, inca era acolo dar in norme mai mici, dar la un moment dat am cedat,pentru ca efectiv mancam doar un anumit meniu zilnic, mai ca la inchisoare eram... si am inceput sa mananc iar dulciuri, orez etc.. cand am inceput iar sa mananc fainoase, zahar, mi-a bubuit efectiv candidoza... E in cote mai mari de cand am inceput tratamentul cu orungalul, sau hai sa zicem ca este la fel ca atunci cand am inceput sa iau orungal ( sa fim mai pozitivi Posted Image  ). Deci mai pe scurt, nu m-a ajutat absolut deloc flucovim si orungal, ce trebuie sa fac sa ma scap si eu odata de candidoza de pe limba ca nu mai suport efectiv, fac orice, imi vine de a dreptul sa imi tai limba sa ma scap de ea odata!!!!!! Va multumesc ca m-ati ascultat si va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, o experienta proprie cu candidoza, orice remediu pt aceasta ciuperca ce sta ca scaietele si nu se mai duce...
Eu cand eram mai tanar am avut o viroza urata cu temperatura 40 si nu am luat nici un antibiotic, ba dimpotriva am mers si la scoala si in cateva zile am facut pneumonie virala.A trebuit apoi sa fac tratament injectabil cu antibiotice din 6 in 6 ore. Ca sa nu mai patesc asa ceva, anul acesta in martie am facut o gripa  si am inceput sa iau tamiflu ( un antiviral care se da in gripa) dar am luat concomitent si 2 antibiotice ( ampicilina si gentamicina) si dupa 5 zile a trecut gripa, a scazut temperatura si nu am facut deloc candidoza.Am citit si eu ce sfaturi au mai dat si altii si sa stiti ca si eu sunt de parere ca poate fi o imunodeficienta cronica ( nu trebuie neaparat sa aveti simptome zgomotoase care sa dea de gandit), poate fi si o mononucleoza infectioasa. Nu ati primit transfuzii de sange in ultimii 5 ani? Exista o "fereastra imunologica" cand nu se pot detecta anumiti virusi in sangele donatorilor, indiferent cat de performant este aparatul. Nu sunt medic, dar am niste notiuni medicale. Observ ca locuiti in Timisoara. Acolo exista un spital care se cheama "dr.Victor Babes" undeva la periferia orasului in apropierea unei paduri. Sfatul meu este sa mergeti acolo la ambulatoriu de boli infectioase ( exista o doamna dr. foarte cumsecade Laza Ruxandra). Poate sa nu fie ceva contagios, dar poate sa si fie. Numai un consult de specialitate si cateva teste de laborator pot sa elucideze problema asta destul de delicata. Nu va costa nimic sa faceti un mic efort si sa stati apoi si dvs. linistit.

#21
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

View PostDorel2315, on 19 mai 2019 - 15:00, said:

Eu cand eram mai tanar am avut o viroza urata cu temperatura 40 si nu am luat nici un antibiotic, ba dimpotriva am mers si la scoala si in cateva zile am facut pneumonie virala.A trebuit apoi sa fac tratament injectabil cu antibiotice din 6 in 6 ore. Ca sa nu mai patesc asa ceva, anul acesta in martie am facut o gripa  si am inceput sa iau tamiflu ( un antiviral care se da in gripa) dar am luat concomitent si 2 antibiotice ( ampicilina si gentamicina) si dupa 5 zile a trecut gripa, a scazut temperatura si nu am facut deloc candidoza.Am citit si eu ce sfaturi au mai dat si altii si sa stiti ca si eu sunt de parere ca poate fi o imunodeficienta cronica ( nu trebuie neaparat sa aveti simptome zgomotoase care sa dea de gandit), poate fi si o mononucleoza infectioasa. Nu ati primit transfuzii de sange in ultimii 5 ani? Exista o "fereastra imunologica" cand nu se pot detecta anumiti virusi in sangele donatorilor, indiferent cat de performant este aparatul. Nu sunt medic, dar am niste notiuni medicale. Observ ca locuiti in Timisoara. Acolo exista un spital care se cheama "dr.Victor Babes" undeva la periferia orasului in apropierea unei paduri. Sfatul meu este sa mergeti acolo la ambulatoriu de boli infectioase ( exista o doamna dr. foarte cumsecade Laza Ruxandra). Poate sa nu fie ceva contagios, dar poate sa si fie. Numai un consult de specialitate si cateva teste de laborator pot sa elucideze problema asta destul de delicata. Nu va costa nimic sa faceti un mic efort si sa stati apoi si dvs. linistit.

culmea ironiei este ca acum un an, am facut mononucleoza... eu nu zic ca neaparat de la antibiotice am facut candidoza, antibioticele doar mi-au scazut imunitatea, si inhalatorul de astm a favorizat instalarea candidei pe limba si in corp ...

View PostDorel2315, on 19 mai 2019 - 15:00, said:

Eu cand eram mai tanar am avut o viroza urata cu temperatura 40 si nu am luat nici un antibiotic, ba dimpotriva am mers si la scoala si in cateva zile am facut pneumonie virala.A trebuit apoi sa fac tratament injectabil cu antibiotice din 6 in 6 ore. Ca sa nu mai patesc asa ceva, anul acesta in martie am facut o gripa  si am inceput sa iau tamiflu ( un antiviral care se da in gripa) dar am luat concomitent si 2 antibiotice ( ampicilina si gentamicina) si dupa 5 zile a trecut gripa, a scazut temperatura si nu am facut deloc candidoza.Am citit si eu ce sfaturi au mai dat si altii si sa stiti ca si eu sunt de parere ca poate fi o imunodeficienta cronica ( nu trebuie neaparat sa aveti simptome zgomotoase care sa dea de gandit), poate fi si o mononucleoza infectioasa. Nu ati primit transfuzii de sange in ultimii 5 ani? Exista o "fereastra imunologica" cand nu se pot detecta anumiti virusi in sangele donatorilor, indiferent cat de performant este aparatul. Nu sunt medic, dar am niste notiuni medicale. Observ ca locuiti in Timisoara. Acolo exista un spital care se cheama "dr.Victor Babes" undeva la periferia orasului in apropierea unei paduri. Sfatul meu este sa mergeti acolo la ambulatoriu de boli infectioase ( exista o doamna dr. foarte cumsecade Laza Ruxandra). Poate sa nu fie ceva contagios, dar poate sa si fie. Numai un consult de specialitate si cateva teste de laborator pot sa elucideze problema asta destul de delicata. Nu va costa nimic sa faceti un mic efort si sa stati apoi si dvs. linistit.
deci practic imi spuneti sa merg sa imi fac un test de HIV?

#22
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postonismus, on 18 mai 2019 - 23:11, said:


nu m-a pacalit boss, nu am luat de la ea + ca ei i-a trecut si mie nu Posted Image)

de obicei luam azitrox, luam de obicei antibiotic cand era chiar urat, si aveam mucuoasa(flegma) nasoala rau



maica-mea ii doctor si cand ma vedea racit si cu flegma imi dadea antibiotic
Da, foarte bun doctor maica-ta. Pe toți îi tratează la fel?

#23
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

View PostTestosteron, on 19 mai 2019 - 18:18, said:

Da, foarte bun doctor maica-ta. Pe toți îi tratează la fel?

nu ma ajuti cu nimic, doar te bagi aiurea in seama...

Ba fratilor, treaba cred ca sta in felul urmator : eu acum un an raceam des de tot si cum am luat antibiotice + inhalatorul de astm care favorizeaza candida + monuncleoza urata pe care am facut-o prin aprilie, au favoritzat toate 3 la o imunitate slaba si la instalarii candidei, nu am HIV si nu am alte boli infectioase, sunt in forma maxima si la sala si in fiecare zi, n-are cum sa am ceva ... :)

am pus aproape 2 kg de muschi pe mine in o luna, daca aveam HIV eram vai de capu meu

#24
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postonismus, on 19 mai 2019 - 19:00, said:



nu ma ajuti cu nimic, doar te bagi aiurea in seama...

Ba fratilor, treaba cred ca sta in felul urmator : eu acum un an raceam des de tot si cum am luat antibiotice + inhalatorul de astm care favorizeaza candida + monuncleoza urata pe care am facut-o prin aprilie, au favoritzat toate 3 la o imunitate slaba si la instalarii candidei, nu am HIV si nu am alte boli infectioase, sunt in forma maxima si la sala si in fiecare zi, n-are cum sa am ceva ... :)

am pus aproape 2 kg de muschi pe mine in o luna, daca aveam HIV eram vai de capu meu
Uite te-ajut. E sigur ca n-ai HIV. În mod normal n-ar trebui sa ne întrebi pe noi ci sa mergi la un medic de specialitate. Totusi dacă ai găsit un regim alimentar care ti-a făcut bine, eu în locul tău as încerca sa merg pe acel regim pe mai departe. E alegerea ta, ori accepți regimul, ori accepți candidoza. Hotaraste-te.

#25
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

View PostTestosteron, on 19 mai 2019 - 20:24, said:

Uite te-ajut. E sigur ca n-ai HIV. În mod normal n-ar trebui sa ne întrebi pe noi ci sa mergi la un medic de specialitate. Totusi dacă ai găsit un regim alimentar care ti-a făcut bine, eu în locul tău as încerca sa merg pe acel regim pe mai departe. E alegerea ta, ori accepți regimul, ori accepți candidoza. Hotaraste-te.

uite, asta sfat bun, nu filme cu hiv si etc :))) merci Posted Image

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postonismus, on 19 mai 2019 - 21:57, said:



uite, asta sfat bun, nu filme cu hiv si etc :))) merci Posted Image
Dacă vrei un sfat și mai bun încearcă o dieta vegetariana pe o perioadă de cel puțin trei luni și  practicarea unui sport. Stai cât mai mult la soare și în aer liber.

Edited by Testosteron, 20 May 2019 - 08:43.


#27
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

View PostTestosteron, on 20 mai 2019 - 08:42, said:

Dacă vrei un sfat și mai bun încearcă o dieta vegetariana pe o perioadă de cel puțin trei luni și  practicarea unui sport. Stai cât mai mult la soare și în aer liber.

cu ce m-ar ajuta o dieta vegetariana?

#28
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Grăsimile polinesaturate animale oxidează mai ușor decât cele vegetale, deci raportat strict la acest aspect, longevitatea crește și evoluezi mai bine pe termen lung.
Oricum, discuția este mult mai complexă de atât.
Teoretic poate fi scăzut stresul oxidativ cu meditație, și asigurând mai multe enzime cu verdețuri proaspete din grădina proprie. Dar în practică nu se întâmplă asta, așa că
este nevoie de suplimente pt sinteză optimizată de acizi grași, sau enzime ca să scoți cât mai mult dintr-un aport proteic mai redus samd.

Sunt ignoranți care devin vegetarieni și ignora aspecte fundamentale ca sprijinirea producției de colagen, sau înlocuiesc produsele animale cu cereale cu gluten, soia și zahăr.
Iar atunci outsiderii vor arăta cu degetul de pe margine... Vezi, dacă a trecut la veganism?

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postonismus, on 21 mai 2019 - 20:56, said:



cu ce m-ar ajuta o dieta vegetariana?
Întărește sistemul imunitar. Incearca și vezi. Dacă nu simți nici o îmbunătățire oprești dieta, dar eu cred ca vei vedea diferenta.

#30
lucacius

lucacius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2009
Dar un test de fungi (raclat de pe limbă) la Synevo, cu tot cu anti-fungigramă făcut-ai tu?

Ulterior, câteva ședințe de hidrocolonoterapie (bune oricum) - și ulterior iei antifungicul recomandat, în timp ce iei și aprox. 3 grame de NAC (N-Acetyl-Cysteine de pe bulkpowders.co.uk) și LIV-52 ca să protejezi ficatul de antifungicul ales (ex. Omicral în caz că Nistatina nu funcționează (Nistatina nu face rău la ficat, dar niuci nu este absorbită bine sistemic)), căci antifungicele sistemice sunt ultra-hard-core cu ficatul.

Nu te uit cu promisiunea de suc bun de legume când trec prin TM :)

#31
KatalinaW

KatalinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.01.2017
Uite, daca nu ai scapat inca de ea, dar si preventiv, poti folosi asta care este total inofensiva si nu are simptome adverse:

https://www.medicalo...entiana-in.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate