Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Niki14

Niki14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019
Buna ziua, in iunie sau la sfarsitul lunii iunie as dori sa demarez construcția unei case, aceasta sa aiba vreo 240-260 m2 cu parter, etaj si mansardă. As putea sa o termin pana la mijlocul lunii noiembrie cu tot cu tencuiala interioară. Am un buget de 75.000 E
Daca se poate imi puteti recomanda si o firma de constructii serioasă in judetul MM?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca tine vremea cu tine si gasesti o echipa serioasa , ai putea , dar putin probabil !
Acuma depinde si din ce o faci ? Lemn/zidarie etc
Ai scos autorizatia sau inca esti la stadiul de adunat acte ?

Edited by Baxon, 18 May 2019 - 17:54.


#3
Niki14

Niki14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019
Acolo la propoziția despre durata am uitat sa pun semnul întrebării.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
M-am gandit io Posted Image , de aia ti-am si raspuns asa .

#5
Niki14

Niki14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019

 Baxon, on 18 mai 2019 - 17:53, said:

Daca tine vremea cu tine si gasesti o echipa serioasa , ai putea , dar putin probabil !
Acuma depinde si din ce o faci ? Lemn/zidarie etc
Ai scos autorizatia sau inca esti la stadiul de adunat acte ?




Am adunat actele si as dori sa o fac din caramida rosie porotherm. In locul unde stau, vara este cald si ploile nu sunt foarte dese

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu alegi ytong de 400-500 ? Nu mai ai treaba cu termoizolatia si-n plus la tencuiala iesi mult mai lesne .

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Stai ca apar acusi aia care te cearta ca e mare casa. O sa te indemne sa faci o casa parter de MAXIM 60-70 m2. Cam cat un apartament comunist mai rasarit.

#8
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
"Casa" se executa/construieste dupa Proiectul tehnic ,verificat de verificatori de proiect atestati pentru domeniile structura,arhitectura,instalatii si numai dupa obtinerea Autorizatiei de construire. Din proiectul tehnic fac parte parti scrise ( memorii,caiete de sarcini,antemasuratori) si parti desenate ( planuri de incadrare,fatade,relevee,detalii).
Dupa ce aveti toate acestea si angajati un diriginte de santier incepeti sa cautati constructorul.De regula vara nu e recomandat sa cautati constructori seriosi.Lucrarile se antameaza cu cel putin un an inainte.Daca puneti problema vitezei de executie luati in calcul timpul de intarire a betonului din fiecare element structural turnat, de 28 zile.Teoretic,acestea nu se"incarca"(supun la apasari suplimentare date de continuarea executiei) inainte de acesta perioada.Altfel,totul se face pe riscul constructorului si al dvs.
Succes.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Baxon, on 18 mai 2019 - 18:01, said:

De ce nu alegi ytong de 400-500 ? Nu mai ai treaba cu termoizolatia si-n plus la tencuiala iesi mult mai lesne .
nu prea tine, eu am ytong de 300 ...nu cred ca 100 mm in plus m-ar fi scutit de termoizolatie

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am de ytong 400 la casa de 360 mp desfasurati si nu am termoizolatie , nici nu e nevoie Posted Image

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@Baxon? In ce zona a tarii, si ce temperaturi minime se inregistreaza iarna? Ca in Maramures avem frecvent -10...-15 grade iarna, sau chiar si aproape de -25...-30 pe la Targu Lapus si in Cavnic.

#12
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Eu am inceput casa in iunie, iar in decembrie era cu acoperis, geamuri-usi (numai pe exterior), tencuiala pe interior. Am inceput-o cu o firma, am terminat-o cu echipe de meseriasi. La inceput totul a fost OK, dupa care au inceput tergiversarile, drept pentru card am renuntat la firma. Casa are amprenta de 175mp, parter si mansarda - cu pereti de 1.80 m la mansarda - nici pana acum nu am depasit 100.000 Euro. Inclusiv mobila si electrocasnicele. Ce-i drept, mai am de mobilat bucataria, de cumparat o canapea si doua fotolii pentru living. Cred ca si un covor pentru living. Nevasta stie. Instalatiile mi le-am facut singur. A fost placerea mea. Si parchetul, evident.

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Baxon, on 18 mai 2019 - 19:23, said:

Eu am de ytong 400 la casa de 360 mp desfasurati si nu am termoizolatie , nici nu e nevoie Posted Image
eu am ytong 300 + polistiren grafitat de 10 cm si este la limita acceptabilului, deci este nevoie....

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 alexpet, on 30 mai 2019 - 01:17, said:

eu am ytong 300 + polistiren grafitat de 10 cm si este la limita acceptabilului, deci este nevoie....
Ce suprafata construita , ce consum de gaz ( energie ) , ce temp interioara si la ce temp exterioara te referi cand faci afirmatia de mai sus ? Daca tot faci pe desteptul fa-o cum trebuie nu lansa o vorba si gata Posted Image
Tu precis ai Ytong forte sau clasic care e cel mai slab dpdv al termoizolarii de aia nu-ti ajunge nici cu polistiren ..
Eu vorbesc de Ytong A+
Ia si citeste poate intelegi ceva : https://www.ytong.ro/Ytong_A+.php

 Hider141, on 18 mai 2019 - 20:36, said:

@Baxon? In ce zona a tarii, si ce temperaturi minime se inregistreaza iarna? Ca in Maramures avem frecvent -10...-15 grade iarna, sau chiar si aproape de -25...-30 pe la Targu Lapus si in Cavnic.
Cj-N .

Edited by Baxon, 30 May 2019 - 02:18.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@Baxon: la voi cred ca-i putin mai cald decat in Baia Mare sau imprejurimi. In iarna de multe ori cand in Baia Mare ningea ca aproape ne ingropa in zapada, spuneau colegii care aveau de mers in Cluj ca acolo doar a fulguit putin sau chiar deloc. Si era si mai cald cu cateva grade acolo.

Edited by Hider141, 30 May 2019 - 07:37.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Baxon, on 30 mai 2019 - 02:08, said:

Ce suprafata construita , ce consum de gaz ( energie ) , ce temp interioara si la ce temp exterioara te referi cand faci afirmatia de mai sus ? Daca tot faci pe desteptul fa-o cum trebuie nu lansa o vorba si gata Posted Image
Tu precis ai Ytong forte sau clasic care e cel mai slab dpdv al termoizolarii de aia nu-ti ajunge nici cu polistiren ..
Eu vorbesc de Ytong A+
Ia si citeste poate intelegi ceva : https://www.ytong.ro/Ytong_A+.php


Cj-N .
Prietene ti-as fi explicat cu placere dar limbajul pe care-l folosesti nu-mi permite sa-ti raspund civilizat! ramane asa.

Edited by alexpet, 30 May 2019 - 20:44.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci ramai in durerea ta si nu mai posta doar de dorul lelii , ca nu ajuti pe nimeni ....

#18
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 Baxon, on 30 mai 2019 - 02:08, said:

Ce suprafata construita , ce consum de gaz ( energie ) , ce temp interioara si la ce temp exterioara te referi cand faci afirmatia de mai sus ? Daca tot faci pe desteptul fa-o cum trebuie nu lansa o vorba si gata Posted Image
Tu precis ai Ytong forte sau clasic care e cel mai slab dpdv al termoizolarii de aia nu-ti ajunge nici cu polistiren ..
Eu vorbesc de Ytong A+
Ia si citeste poate intelegi ceva : https://www.ytong.ro/Ytong_A+.php


Cj-N .
ma toti din CJ va credeti mai destepti ca restul, sau e de la mandria de peste granita?

BCA ul tau conform documentatiei are lambda 0.09W/mK, polistirenul are 0.04W/mK, asadar peretii tai de 40 cm sunt similari unora de 18 cm din BCA + 10 cm de polistiren.

Ai pereti mai varza decat toti saracii, desteptule..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate