Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Windows subsystem for linux(WSL)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
https://docs.microso...l/install-win10

Credeti ca acest pas este unul precursor unui viitor posibil  OS Windows pe Kernel Linux ? In cazul asta  nu-mi pot explica cum o sa faca licentierea.
Adica kernelul este open-source dar OS-ul closed source ?

Folositi versiunea curenta de WSL in Windows 10 pt a va rula de exemplu scripturi create in Unix Like  sau folositi Cygwin ?
Eu personal folosesc Cygwin. Ar fi mai bine daca as trece  scripturile de Unix pe  WSL ?

Edited by Iulius-Foyas, 18 May 2019 - 14:22.


#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
banuiesc ca e o masina virtuala cumva un fel de analog al lui wine. Nu are cum sa fie windoz cu kernel de linux. Atunci ar fi o distributie de linux care seamana cu windozu :)

Edited by chilly willy, 18 May 2019 - 14:36.


#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
WSL 1 este o reimplementare a API-urilor Linux pe Windows, cum reimplementează WINE API-urile Windows pe Linux.
WSL 2, proaspăt anunțat, am înțeles că este o mașină virtuală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lwhMThePdIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tavitu, 18 May 2019 - 15:08.


#4
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Este un subsistem, la fel a Windows NT Virtual DOS Machine (NTVDM) sau ca Windows on Windows (WOW), care ruleaza aplicatii Linux pe Windows. Are o imagine de kernel de Linux, dar nu e la fel cum e cu Wine sau cu Windows on Windows care se bazeaza pe translatarea API-urilor de Win16 la echivalentele lor noi pe Win32. La versiunile care nu sunt pentru X86 (mai precis DEC Alpha, MIPS si PowerPC), acest subsistem, adica WOW impreuna cu NTVDM era implementat ca un emulator complet (ca o masina virtuala) cu cod licentiat de la emulatorul SoftPC de la Insignia Solutions. Banuiesc ca WSL2 e in acelasi principiu, la fel cum era NTVDM pe PowerPC, adica o masina virtuala.

#5
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Curiozitate:
este Windows 10 de fapt o masina virtuala care ruleaza intr-un container al unui OS numit Windows Foundation  un fel Windows VM Factory?
este  OS-ul lui Xbox  o alta varianta de masina virtuala care ruleaza intr-un alt container al Windows Foundation ?

Mai exact:
daca  presupunem ca in realitate am avea un OS numit Windows Foundation, si atunci cand acesta face boostrap, decteaza arhiectura si zice:
am Arch AMD64, spawn Windows 10 VM instance
am arch Xbox-One,  spawn Windows 10 modifica pt Xbox-One instance
am arch ARM , spawn Window 10 Mobile instance

Exista aceasta posbilitate la nivel de arhitectura  ? Si toate aceste presupupse VM-uri de fapt sa foloseasca acelasi Windows Foundation, implicit acelasi kernel si astfel as avea
un singur OS pt mai multe arhirtecturi ?

Edited by Iulius-Foyas, 18 May 2019 - 15:48.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
A patruns un pic teama in MS dupa ce nu i-a iesit cu sistemul pentru mobile, dupa ce au stricat Windows facandu-l 2 in 1, dupa tot felul de experimente si acum arunca cu solutii in toate directiile, poate va prinde una.
Nu m-as arunca sa rulez pe platforma MS alte sisteme.

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2019 - 15:48.


#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View PostIulius-Foyas, on 18 mai 2019 - 15:30, said:

Curiozitate:
este Windows 10 de fapt o masina virtuala care ruleaza intr-un container al unui OS numit Windows Foundation  un fel Windows VM Factory?
este  OS-ul lui Xbox  o alta varianta de masina virtuala care ruleaza intr-un alt container al Windows Foundation ?

Mai exact:
daca  presupunem ca in realitate am avea un OS numit Windows Foundation, si atunci cand acesta face boostrap, decteaza arhiectura si zice:
am Arch AMD64, spawn Windows 10 VM instance
am arch Xbox-One,  spawn Windows 10 modifica pt Xbox-One instance
am arch ARM , spawn Window 10 Mobile instance

Exista aceasta posbilitate la nivel de arhitectura  ? Si toate aceste presupupse VM-uri de fapt sa foloseasca acelasi Windows Foundation, implicit acelasi kernel si astfel as avea
un singur OS pt mai multe arhirtecturi ?
Windows 10 pentru PC/mobile nu rulează în nici o mașină virtuală.
Bootloader-ul, kernel-ul NT, driverele și o bună parte din userland trebuie compilate pentru arhitectura pe care rulează OS-ul.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Cand vor intelege cei de la Microsoft ca Windows nu este decat pentru PC-uri si laptop-uri si ca nu trebuie sa se mai chinuie?

Eu unul nu vad rostul acestor implementari. Vrei linux, bagi masina virtuala sau bagi direct in dual-boot.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 18 mai 2019 - 15:47, said:

A patruns un pic teama in MS dupa ce nu i-a iesit cu sistemul pentru mobile, dupa ce au stricat Windows facandu-l 2 in 1, dupa tot felul de experimente si acum arunca cu solutii in toate directiile, poate va prinde una.
Nu m-as arunca sa rulez pe platforma MS alte sisteme.
corect.

Win10: just say no. Vrei linux, Win7 + VMware

#10
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostIulius-Foyas, on 18 mai 2019 - 15:30, said:

este  OS-ul lui Xbox  o alta varianta de masina virtuala care ruleaza intr-un alt container al Windows Foundation ?
nu... are ceva de genul, dar e "close to the metal", type 1 hypervisor si ruleaza un soi de schelet de windows pt. a cosuma cat mai putine resurse ... jocurile tind sa ruleze pe console mai bine decat pe multe pc-uri/laptopuri(exceptie alea de top), desi au hardware mai slab... de ce? pentru ca jocurile ruleaza mult mai aproape de hardware...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate