Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Autorizatie construire - Sector 5, Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ba , luati-va o camera si nu mai poluati topicul Posted Image

#20
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Post86-APP, on 18 mai 2019 - 16:37, said:

Scria de 11 luni , la asa ceva am intrebat .
Acum iar intreb , de ce 5 luni ? iti lipseau acte ?
...
daca depui toate actele si avizele cerute , rar se intimpla sa mai fie nevoie de ceva , deci autorizatia iese in termen legal . Perioada in care TU aduni actele , nu intra in discutie .
daca depui tot ce cer si apoi peste 30 de zile iti mai cer ceva in plus la proiect?

lasa avizele, ele nu intra in discutie

vorbesti fara sa cunosti am impresia

#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Post86-APP, on 18 mai 2019 - 16:41, said:

Multumesc . Noi avem mereu " pe teava " autorizatii , si nu avem asemenea probleme . Stim ce acte se cer , le pregatim , si totul merge in timp rezonabil .
Pregatit , inseamna obtinerea avizelor de pe la diferite institutii ...
Noroc la evitat avize de la institutii "exotice" gen "Apele Romane" sau "Autoritatea Aeronautica Civila din Romania". Cel de-al doilea aviz ne-a intarziat la firma un proiect cu numai 6 luni, timp in care sefii, beneficiarul si chiar si cei de la primarie au sunat saptamanal pentru o banala hartie ce trebuia doar semnata de unul in pozitie de raspundere in cadrul respectivei institutii si trimisa pe urma prin mail/fax la firma.

Edited by Hider141, 18 May 2019 - 20:42.


#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 20:36, said:

daca depui tot ce cer si apoi peste 30 de zile iti mai cer ceva in plus la proiect?

lasa avizele, ele nu intra in discutie

vorbesti fara sa cunosti am impresia
Cred ca tu vorbesti aiurea !
Daca depui toate avizele cerute nu cer ceva " la proiect " dar mai pot cere un aviz .
Ai dreptate , nu ma pricep , ca doar scoatem zeci de autorizatii intr-un an ...

View PostHider141, on 18 mai 2019 - 20:40, said:

Noroc la evitat avize de la institutii "exotice" .....
Senzatia este ca multe avize de genul asta , se cer cu dedicatie , cind vor sa te " incuie " ...

#23
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Post86-APP, on 18 mai 2019 - 21:45, said:

Cred ca tu vorbesti aiurea !
Daca depui toate avizele cerute nu cer ceva " la proiect " dar mai pot cere un aviz .
Ai dreptate , nu ma pricep , ca doar scoatem zeci de autorizatii intr-un an ...


Senzatia este ca multe avize de genul asta , se cer cu dedicatie , cind vor sa te " incuie " ...
care voi ma care? cred ca vorbesti sa te afli in treaba la cate postari ai, 30 pe zi;
muncesti mult tare daca ai timp sa stai aici sa faci 30 postari pe zi, adica ~11 mii in 2 ani

la sectorul 1 ati scos vreuna?  pentru reclama pot sa zic si eu ca scot in 30 de zile, aici nu esti sa ti faci publicitate, ai grija

Edited by a_mada21, 18 May 2019 - 22:08.


#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 22:04, said:

care voi ma care? cred ca vorbesti sa te afli in treaba la cate postari ai, 30 pe zi;
muncesti mult tare daca ai timp sa stai aici sa faci 30 postari pe zi, adica ~11 mii in 2 ani

la sectorul 1 ati scos vreuna?  pentru reclama pot sa zic si eu ca scot in 30 de zile, aici nu esti sa ti faci publicitate, ai grija
Vrei niste proverbe despre " grija altuia " ? te freaca grija , sau ai probleme ?
Ma doare in pix ca nu poti tu sa scoti autorizatie pt wc-ul din fundul curtii .
Noi scoatem , ca fara ele nu putem lucra dar in mintea ta aerisita , eu fac reclama . la ce ? Si cine eti tu sa-ti permiti a ma ameninta ?
Stai in banca ta , si invata legile , angajaza oameni care se pricep , nu te vaita si nu da vina pe altii pt neputinta ta .

#25
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Post86-APP, on 18 mai 2019 - 22:31, said:

Vrei niste proverbe despre " grija altuia " ? te freaca grija , sau ai probleme ?
Ma doare in pix ca nu poti tu sa scoti autorizatie pt wc-ul din fundul curtii .
Noi scoatem , ca fara ele nu putem lucra dar in mintea ta aerisita , eu fac reclama . la ce ? Si cine eti tu sa-ti permiti a ma ameninta ?
Stai in banca ta , si invata legile , angajaza oameni care se pricep , nu te vaita si nu da vina pe altii pt neputinta ta .
ce neputinta am au ma, arhitectul si institutia statului erau implicate; daca tu ai pile si iei AC la sectorul 1 in 30 de zile zi cum te numesti sa vedem daca ai curajul; dai spaga?
30 de posturi pe zi in ultimii 2 ani.. tare viata ai

Edited by a_mada21, 18 May 2019 - 22:36.


#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posta_mada21, on 18 mai 2019 - 22:35, said:

ce neputinta am au ma, arhitectul si institutia statului erau implicate; daca tu ai pile si iei AC la sectorul 1 in 30 de zile zi cum te numesti sa vedem daca ai curajul; dai spaga?
30 de posturi pe zi in ultimii 2 ani.. tare viata ai
Evident . Nu sint prost sa am grija altora , deci am timp berechet cit muncesc altii pt mine !
Noi nu dam spagi pt autorizatii . Lucram legal ...iar " ma " sa folosesti la tine in cartier .

#27
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
i-auzi, suntem mari patroni; fac profit mai mult decat tine, si pe deasupra nu pierd vremea inutil; ia tu autorizatie in 30 de zile oricand, mai ales in iulie august cand nu da nimeni autorizatie ca este in concediu

#28
rus-andrei

rus-andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.07.2013

View Postmr_lolus, on 17 mai 2019 - 13:01, said:

Salut,

In aproximativ o luna voi depunde documentatia pentru obtinerea autorizatiei de construire in Sector 5, Bucuresti.

Presupunand ca am toata documentatia in regula, fara acte/informatii lipsa - la cat ma pot astepta (realist) sa dureze pana cand am autorizatia emisa?

A luat cineva autorizatie (recent) de la sectorul 5?

Multumesc!

Cazul meu recent este:
Documentatie intoarsa de 3 sau 4 ori. Ba lipseste o stampila, Ba sa modific o fatada (desi plansa era verificata si nu avea treaba cu conditionarile din CU).
Toate astea cu pilele pe care beneficiarul le avea.
Nu as vrea sa te descurajez, dar cred ca dureaza minim 6 luni, avand in vedere cum se misca. Daca dupa 30 zile nu primesti si ii dai in judecata, te rezolva ei si mai si.
Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar pot sa te ajut daca ai nevoie cu clarificari. Adica daca ai vreo respingere iti pot spune ce inseamna, ca am trecut prin ele. S

Sincer iti urez multa rabdare si sa fii fost inspirata cand ai ales proiectantul (eu nu eram de casa cum s-ar spune).

O zi buna!

#29
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
trebuie rabdare, umilinta e lege la noi;

nu va luati dupa 86-APP ca nu stie ce vorbeste, se vede ca nu cunoaste domeniul

asta zice ca iei autorizatie in 30 de zile cand la primarii e deja o stiva de autorizatii din urma de luni de zile care nu sunt aprobate; noile autorizatii intra in urma stivei nu in fata;
primaria da amanari pe motive aberante pentru a se incadra in cele 30 de zile de la ultima depundere a ta, astfel pot amana de cate ori vor ei ca e documentatia incompleta

ai inteles 86-APP cum sta treaba? ia si noteaza-ti

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Te cam bagi in seama și te maninca in cur .
Vezi de amărăciunea ta .
Ți-am spus că nu cunosc domeniul că doar majoritatea lucrărilor sint cu autorizație de construcție !?
Dacă voi nu știți să pregătiți un dosar beton , să vă fie de bine .Noi știm.

#31
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Post86-APP, on 19 mai 2019 - 15:05, said:

Te cam bagi in seama și te maninca in cur .
Vezi de amărăciunea ta .
Ți-am spus că nu cunosc domeniul că doar majoritatea lucrărilor sint cu autorizație de construcție !?
Dacă voi nu știți să pregătiți un dosar beton , să vă fie de bine .Noi știm.
ce tot indrugi, se pare ca nu ai inteles problema, ti am zis sa notezi:

dosarul poate fi perfect, insa ei tot adauga o cerinta in plus daca cei de la urbanism nu au timp sa il verifice din cauza autorizatiilor mai vechi, astfel ca te amana

acum ai prins-o, elev problema? se vede ca n ai luat o autorizatie in viata ta

Edited by a_mada21, 19 May 2019 - 20:03.


#32
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Am depus de autorizatie in data de 3 Iulie. Va tin la curent cum decurg lucrurile daca sunteti interesati.

Avizele au durat fix o luna, cel mai dificil a fost sa intru in posesia celor de la Apa/Canal si ENEL deoarece s-au ratacit pe drum (cu posta romana).

Cei de la REBU si RADET au fost de departe cei mai prompti.

Edit: termenul este pe 3 august, dar am retineri majore in legatura cu respectarea acestuia.

Edited by mr_lolus, 12 July 2019 - 14:27.


#33
LittleBird_86

LittleBird_86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2019
Buna,

Vreun semn? Ai primit autorizatia?
Si am depus de autorizatie pe 8 aprilie. Nu mi s-a solicitat nici o revenire/completare.
Am fost si in audienta si tot astept...astept...astept...

#34
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Hello,

Am fost in audienta acum ~2 luni, mi s-au cerut niste completari minore (o stampila de la un verificator pe un plan + vreo 1500 RON taxe suplimentare), inca astept autorizatia.

Am sunat saptamana trecuta si mi s-a comunicat ca este pe flow-ul de semnaturi....am sperante realiste zic eu ca in 2-3 saptamani va iesi.

#35
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Din Mai pana la sfarsit de Octombrie, ce dracu sa mai zic... ai asteptat ceva... Semn ca trebuie sa ma apuc de pe acum daca vreau sa-mi fac casa din Primavara anului viitor. Mama lor de birocrati.

#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Eu m-am ''apucat'' de ea in 2017 Posted Image si pana acum sunt mandrul posesor al unui PUD! Posted Image


PS: O spun aici pentru ca nu ma aude nimeni. Daca rezolv partea financiara (adica sa am toata suma sa o construiesc cu tot cu finisaje) din a treizecisiuna zi incep constructia si ii dau in judecata. Am mai spus-o, daca auziti pe la stiri ca a blocat un nebun o strada in Baneasa eu sunt! Posted Image

Edited by mircea812, 26 October 2019 - 08:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate