Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV Cablu Digital - Topic General. Nou: Bollywood Clasic HD, Sky Showtime 1 HD, Sky Showtime 2 HD, TVR Sport HD.

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5154 replies to this topic

#55
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Astăzi mi s-au schimbat echipamentele...am fost trecut cu tv pe fo, mi-au schimbat ont FiberHome cu un ZTE F668. Altă viață.  Putere 99%.calitate 100% față de rețeaua veche unde aveam putere între 80 și 86% pe digital.

#56
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Nici semnalul prea puternic nu e recomandat. De cand am fibra optica - putere/ calitate 100%, dar am multe probleme gen artefacte pe programele HD. Probleme care pe reteaua FTTB apareau destul de rar.
Am observat ca daca scot din priza pret de cateva secunde mizeria aia de FTTH Receiver, semnalul capata mai multa stabilitate pe HD-uri. Ma gandesc totusi ca ar fi bine sa montez un atenuator de semnal de 6dB imediat dupa petarda aia chinezeasca de FTTH Receiver.

#57
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
dincadan78 ai mininod și apoi ONT ?

#58
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Nu stiu la ce spuneti voi mininod. Sunt cele 2 prastii de aparate ce ne consuma curentul aiurea: receptorul de fibra si routerul de internet/telfix Huawei.

#59
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Acel aparat micut se numeste mininod.

#60
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdincadan78, on 06 iunie 2019 - 07:16, said:

Nu stiu la ce spuneti voi mininod. Sunt cele 2 prastii de aparate ce ne consuma curentul aiurea: receptorul de fibra si routerul de internet/telfix Huawei.
Se vede ca esti atehnic. :))))

Routerul de internet/telefon fix este de fapt ONT (Optical Network Terminal). In el intra fibra optica si are si functie de router wireless.

Celalalt dispozitiv este mininodul optic pentru CATV prin fibra optica. ;)

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Iar eu am ONT-ul (2012) si amplificatorul CATV (2005) dupa el, tot 2 scule, plus routerul meu, chiar daca ONT-ul e cu port CATV.

#62
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Bad post🙉

Edited by A-ONE, 06 June 2019 - 11:18.


#63
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010

View Postcatalinman, on 06 iunie 2019 - 10:34, said:


Se vede ca esti atehnic. :))))

Routerul de internet/telefon fix este de fapt ONT (Optical Network Terminal). In el intra fibra optica si are si functie de router wireless.

Celalalt dispozitiv este mininodul optic pentru CATV prin fibra optica. ;)
Pe el scrie Receiver FTTH, daca scria mininod stiam o treaba :))

#64
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005

View Postmatyred, on 16 mai 2019 - 22:31, said:

Duminica trecută, în provincie, pe zona Teleorman, la o scanare generală nici mie nu-mi apărea HD-urile de la cele 3 canale Digi( Animal, etc).
Eu am scanat de pe un receiver și am băgat și frecvențele manual, pe care le-am luat de pe alt tv (un Led). Pe acel tv mergea HD-urile.
Am renunțat să studiez în amănunțime problema, mai ales că mă grăbeam să plec spre București și vroiam să verific receiver-ul să văd dacă funcționează. Și variantele SD se vedea foarte bine, poate și datorită faptului că se receiver-ul este destul de bun și că tv-ul conectat era un CRT! Posted Image

Tare mesajul asta Posted Image)))) M-am distrat copios...
Scuze dar nu am putut sa ma abtin :)

Edited by coaca, 15 June 2019 - 02:17.


#65
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Voi ce experiențe ați avut cu furnizarea de echipament digi. Eu am comandat ieri un decodor hd, deoarece pe tv-ul in cauză mai folosesc și cablul upc cu un cam ci+. Am folosit și cealaltă metodă cu cablul digi in tv și upc pe hdmi, dar horizonul m-a cam scos din sărite și l-am predat operatorului. Din câte știu, digi are decodoare basic, fără funcții smart și alte tâmpenii care le pot afecta buna funcționare. Oricum, il voi folosi destul de rar, pentru canalele de sport și mai nou pentru cinemaraton. Restul am de la upc.

#66
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Eu l-am primit după 3 luni, mult succes. :lol:

#67
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Va functioneaza sunetul AAC pe Cinemaraton HD? La mine pe Kaon 1600 HD sunetul e mort (lipsa).

Edited by dincadan78, 22 June 2019 - 17:00.


#68
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008
Pe L.G.-uri, Da.


Cica unele PHILIPS-uri Nu pot afisa Imaginea la Versiunile S.D.,
deci probabil mai trebuie Ajustari din 'Core'.

#69
kosmap

kosmap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.01.2007
Ne poti explica cu ce Dumniezo de soft reusesti sa postezi????

#70
Herman01

Herman01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 12.11.2011

 dincadan78, pe 22 iunie 2019 - 17:00, a scris:

Va functioneaza sunetul AAC pe Cinemaraton HD? La mine pe Kaon 1600 HD sunetul e mort (lipsa).
Nu există sunet pe Cinemaraton HD cu decodor Kaon 1600 HD. De când l-au introdus este această problemă, sper ca DIGI să remedieze această problemă cât mai curând. Urmăresc varianta SD.

Edited by Herman01, 23 June 2019 - 08:10.


#71
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Multumesc, Herman. Probabil decodoarele astea nu recunosc codecul AAC. Oricum nu e nicio diferenta intre HD si SD, pt ce filme dau.

#72
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014
Eu aștept sa fie difuzate filme consacrate: Amintiri din copilărie, Toate pânzele sus, Brigada Diverse, Liceenii, Pistruiatul, Mircea, Maria Mirabela, Veronica,  Fram-ursul polar, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

2 members, 6 guests, 0 anonymous users

halep, MI_SAT

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate