Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Jurnal constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Buna seara,

Casa va fi construita pentru bunicii mei, asa ca va avea doar parter. Din considerente economice m-am gandit ca ar fi ok un acoperis intr-o singura apa cu o inclinatie de 30 ~35 grade. Ma gandeam la capriori de 10/10 la 10 m lungime pusi la distanta de 60 cm intre ei. Ca si materiale am achizitionat deja caramida robust 25 pentru exterior si 11, 5 pentru interior. Urmeaza sa achizitionez saptamana viitoare si 30 bare de 12 pc 52 pentru stalpi. In functie de ce va decide proiectantul, voi lua si restul de materiale.
Ca sa va faceti o idee despre cum arata, va atasez si un "plan" al acesteia facut de un prieten dupa un desen dat de mine. Ce s-a modificat este dat de faptul ca partea cu bucatatia va avea o latime de 3 m nu 4, iar partea cu dormitoarele vor avea 4 nu 3.

Momentan sunt in faza de a cauta un proiectant/arhitect si un constructor care sa doreasca sa lucreze la 40 km de oras...
Daca aveti o alta parere legat de compartimentare sau orice altceva, va rog sa va dati cu parerea.

O seara (dimineata) frumoasa

https://imgur.com/a/x99Y1nx

Edited by Adm, 12 May 2019 - 08:10.


#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Vezi ca la acoperis intr-o apa iti trebuie tabla faltuita. Adica costa cat 2 acoperisuri in 2 ape.
Plus ca o sa arate ca un cotet. Fa acoperis in 2 ape ca e mai ieftin si mai frumos.

Edited by mariovrs, 12 May 2019 - 07:31.


#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmariovrs, on 12 mai 2019 - 07:22, said:

Vezi ca la acoperis intr-o apa iti trebuie tabla faltuita........
...din putul gindirii ?

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postmariovrs, on 12 mai 2019 - 07:22, said:

Vezi ca la acoperis intr-o apa iti trebuie tabla faltuita. Adica costa cat 2 acoperisuri in 2 ape.
Plus ca o sa arate ca un cotet. Fa acoperis in 2 ape ca e mai ieftin si mai frumos.
De ce? Eu la corpul de cladire cu etaj am intr-o apa,pentru ca nu a vrut vecinul cadere catre el, 7m/5m, tabla de 5 de la Dedeman, are deja 8 ani,si nici nu arata ca un cotet Intreb ca nu stiu.

#5
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postmariovrs, on 12 mai 2019 - 07:22, said:

Vezi ca la acoperis intr-o apa iti trebuie tabla faltuita. Adica costa cat 2 acoperisuri in 2 ape.
Fals!
La 30-35 grade poti pune orice invelitoare.

#6
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Tinand cont de faptul ca o sa aiba o forma patrata, acoperisul ar trebui sa fie in 2 ape (estetic e mai usor sa ii dai aspectul de casa). Intr-o apa o sa te ridici f. mult cu acoperisul.

Si data viitoare pune atasamentele direct pe forum, nu pe site-uri terte.

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Pentru capriori foloseste dimensiuni dreptunghiulare...altfel arunci cu banii aiurea in metri cubi de lemn, sectiunile patrate se folosesc la pane si popi. Ca sa iti demonstrez ca am si dreptate luam sectiunea propusa de tine 0.1*0.1*10 = 0.1 mc un caprior si sectiunea care ti-o propun eu: 0.05*0.15*10 = 0.075mc la o bucata de caprior. Mergi cu interax de 60 cm(55 cm distanta intre ei) asta o sa te ajute sa pui vata intre capriori (vata la sul are 60 cm latime)
Referitor la planuri....hmmm mai e mult de lucru.. gasesti o multime de planuri pe net care sa arate mai bine decat ce ai desenat tu acolo...
Referitor la cei 40 km de oras....poate ar fi ok sa spui si despre ce oras e vorba .... nu avem de unde ghici.

#8
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 21.01.2013
Foarte corect ce spui referitor la capriori. Doar ca in general sectiunile dreptunghiulare se gasesc mai greu. De multe ori esti nevoit sa iei ce gasesti langa tine.

#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
5*15 cm este o dimensiune foarte comuna care se gaseste pe stoc la mai toti furnizorii de material lemnos...
@alin_b ...trage cu ochiul si la alte jurnale de case parter... uite aici ce planuri am vazut pe la vecinii de topic.

#10
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Buna seara,

Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi.
@nukem : corect de acord cu tine, in doua ape ar avea un aspect frumos de casa, dar bugetul in acest moment nu imi prea permite sa o fac in doua ape
@brawnie: multumesc frumos pentru sfatul legat de capriori, chiar voi tine cont de acest aspect cand voi discuta iarasi cu proiectantul miercuri. Alesesem 10/10 deoarece i-am vazut suficient de solizi. Problema care am intampinat-o cu acesti capriori este ca nu gasesc la lungime de 10 m ci doar bucati de 5 m si sa fac nut si feder la ei si sa-i imbin plus o tija filetata nu stiu ce rezistenta vor avea... Stiu ca nu e cine stie ce desenul meu, dar pentru doi batrani care momentan au o casa din chirpici, eu zic ca e mai mult decat suficient. Plus ca asa cum am mentionat am achizitionat deja caramida ( si sper sa-mi ajunga). Legat de localitate, satul este la 40 km de Pitesti, Govora se cheama. Ce am discutat cu o firma din Pitesti mi-au cerut sa le ofer un container pentru cazarea angajatilor.

Am discutat astazi(ieri) cu un proiectant legat de desenul meu si printre altele a spus ca daca voi merge cu el, fierul din fundatie va fi de 12 iar cel din stalpi ar fi de 10. Totusi mie mi se par cam micute barile, eu ma gandeam la 14 pentru fundatie si 12 pentru stalpi, sau 12 si la fundtie si la stalpi. Spunandu-i ca pe viitor poate as mai vrea sa adaug si etaj si as vrea sa nu am probleme cu fundatia, a spus ca duce inca un etaj fara probleme cu fier de 12 si 10.
Alt lucru care m-a pus iarasi pe ganduri a fost cand a spus ca nu trebuie sa torn centura daca vreau acoperis intr-o singura apa.
E ok ce a spus el?

Va Multumesc
Sa aveti o dimineata si o zi frumoasa

#11
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Eu zic sa îl ignori pe respectivul proiectant! Sfaturile lui îs chiar rupte de realitate.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
proiectant zici? Posted Image
Cere-i sa iti arate diploma, ia-o in mana, intoarcete cu spatele la el si cu o bricheta da-i foc.
Capriorii nu trebuie sa fie obligatoriu dintr-o singura bucata. Oricum la distanta aia de 10 metri nu rezista si ai nevoie de scaun intermediar. Pe scaun o sa ii si adaugi...se pun frumos unul langa altul si aia e....cam asa ceva:
Attached File  capriori.JPG   146.84K   93 downloads Attached File  capriori 2.JPG   106.55K   90 downloads
E un acoperis in 2 ape dar banuiesc ca ai prins ideea..

Edited by brawnie, 15 May 2019 - 07:20.


#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu te deranjează să lucrezi cu backgroundul pe negru ? Am incercat și eu te câteva ori dar tot pe alb parca e mai acceptabil la ochi.

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
probabil ca fiecare cum s-a obisnuit....e mai ok cu alb pe fundal pentru ca vezi cum ar arata culorile pe hartie....verdele ala pe fundal negru arata ok dar pe fundal alb nu prea.

#15
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Eu pe alb nu pot lucra. Mi se pare foarte "agresiv" la privit!

Attached Files


Edited by sebip_sebip, 15 May 2019 - 21:06.


#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Obișnuința mi se trage de la celalte programe cu care lucrez in paralel, ce au fundalul pe alb. Trecând de la alb la negru e obositor la ochi.

#17
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Buna ziua,

Va Multumesc tuturor pentru sfaturi. Ca si update, astazi au venit barele de fier pentru stalpi si tot astazi am dat comanda pentru 8 ferestre de tip termopan cu 4 camere, care urmeaza a fi livrate in cursul saptamanii viitoare. Am dat astazi o fuga in Pitesti pentru a discuta cu un proiectant care a facut o alta casa(cu etaj) in zona aceea si a spus ca zona fiind una de deal, solul e ok pentru fundatie cu fier de 12 si stalpi de 10, dar ca mi-ar recomanda altfel de fundatie, nu continua. Am profitat de ocazie si am dat si o fuga la doua statii de betoane pentru a vedea pretul si a putea sa-mi fac un calcul.  O sa mai merg si in Bucuresti la un alt proiectant sa vad si o a treia parere...
Momentan inca sunt la faza de a cauta o firma pentru ridicarea casutei. Pana atunci cred ca voi achizitiona si tabla pentru acoperis.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

O zi frumoasa va doresc.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalin_b, on 12 mai 2019 - 02:35, said:

....


On : Nu ai deschideri de 10ml ( ai pereti dedesupt , pe care se sprijina acoperisul ). Dar asa cum au spus colegii cauta grinzi 5 x 20/25 .
Dpmdv ai gresit ca ai cumparat caramida , era mai bine BCA Ytong de 40 /50 astfel nu mai aveai nevoie de termoizolatie exterioara .

Edited by anaki, 17 May 2019 - 16:59.
offtopic


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate