Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cumparare apartament in bloc in insolventa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am un apartament la care mai am putin de platit din credit. As vrea sa cumpar un alt apartament, mai mare.
Am gasit un apartament, intr-un bloc nou. Imi place asezarea, cum este facut, este foarte spatios, arata foarte bine (ca toate cele noi). Nu are finisaje interioare. O sa ma mai interesez despre materialele folosite si cam ce e cu blocul respectiv. Ca la blocurile noi, sper sa nu fie proiectat pentru 4 etaje, sa fie cu 8 sau cum am mai vazut muncitorii care au schimbat tevile cu o calitate inferioara etc. Ma mai interesez despre el.

Este un ansamblu rezidential din 4 blocuri de 8 etaje. Are curte interioara, garaje de vanzare, parcare de vanzare, paza, spatiu verde etc. A fost construit inainte de criza cu putin timp. Investitorul a cumparat materiale, s-a apucat de treaba si au scazut foarte mult pretul la apartamente si a iesit in paguba mare. Firma a intrat in insolventa de atunci, a avut sechestru pe blocuri si nu s-au putut vinde. Sunt 2 apartamente care s-au vandut inainte de insolventa + 2 garaje +  2 parcari. Cei de acolo, locuiesc de cand e criza, de cand au cumparat apartamentele. Sunt singurii in tot complexul. Am vorbit cu o familie si a zis ca e ok, is multumiti.

Am vorbit cu administratorul si mi-a zis ca pentru vanzare, se da un avans de 3.000-4.000 de Euro si ulterior se plateste la insolventa ?! Banuiesc ca la banca la care a avut sechestru pe blocuri.
As merge pe un credit bancar. Stiu ca banca, de obicei, isi ia toate masurile de siguranta sa nu ia teapa sau sa nu fie probleme.

Pot sa fie ceva probleme, daca e firma in insolventa ? Sau .... sa ma uit tot la blocurile comuniste cu ingineri de pe vremea lui C.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Avans + firma in insolventa nu suna bine. Sigur, firma are un administrator judiciar, teoretic ar trebui sa nu fie magarii. Totusi, esti sigur ca banca iti da credit pe un apartament nefinisat?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cine le vinde daca sunt sechestrate? Cui dai banii?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
O firma in insolventa nu-i totuna cu o firma in faliment.
O firma in insolventa poate functiona bine mersi.
O firma in insolventa este o firma perfect legala.
Documentati-va ce inseamna insolventa.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
se poate vinde, nu e singurul dezvoltator care intra in insolventa.
problema este  ca blocul pare neterminat si este posibil ca asa sa ramana. vizual, blocul este terminat ? are toate etajele si are geamuri la ferestre ? are receptie la terminarea lucrarilor ? ca daca nu are, e o problema !
doar 2 locatari ? nu e cam pustiu ? iarna nu e frig, ca nu sta nimeni deasupra dedesupt?
cum sunt utilitatile ?  locatarii cu cine au contract pentru apa canal, termoficare? daca utilitatile sunt la dezvoltator si da faliment ce se intampla cu ele ?
locatarii aceia au contract cu dezvoltatorul sau doar promisiune de vanzare ?
ar fi bine sa ne spui dezvoltatorul, poate unii mai stiu cate ceva ! vezi ce scrie in BPI despre insolventa / falimentul dezvoltatorului.
ar trebui sa fie si niste anunturi cu apartamentele de vanzare. acolo scrie mai multe.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 lopi, on 11 mai 2019 - 07:21, said:

Firma a intrat in insolventa de atunci, a avut sechestru pe blocuri si nu s-au putut vinde.

Ceva nu-i in ordine.Sechestrul nu se pune decat in cazul actiunilor penale.Insolventa nu vine cu sechestru.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, sa ai grija sa discuti cu administratorul desemnat de instanta, nu cu altcineva. el e singurul indreptatit sa aprobe vreo vanzare.
in al doilea rand, sa tii mereu minte ca vei cumpara fix ce vezi; nu te poti baza pe nici un soi de promisiune, indiferent de la cine vine. daca apartamentul e neterminat, sunt sanse mari sa ramana asa.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
4 blocuri 8 etaje si o CURTE  interioara,sper sa fie mare,dupa popularea lor sa intrebi acele 2 familii cum e cu vecinii?

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

 adisz, on 11 mai 2019 - 08:26, said:

O firma in insolventa nu-i totuna cu o firma in faliment.
O firma in insolventa poate functiona bine mersi.
O firma in insolventa este o firma perfect legala.
Documentati-va ce inseamna insolventa.

O firma in insolventa are șanse mai mari de faliment, adica sa rămĂąi fără banii de avans. Cunosc un caz...15.000 euro paguba. Daca apartamentul era gata, riscuri zero. Dar așa... E loterie. Poate sa meargă, poate sa nu meargă.

Ca idee, băncile acordă rating de default unui client in insolvență. Oare de ce?

Edited by george_alexandru, 11 May 2019 - 09:21.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Apartamentul fiind nefinisat,neterminat va avea un pret adecvat stadiului in care se afla,adica va fi sensibil mai ieftin.Iar finisarea o ca face clientul,pe banii lui,bani economisiti din cumpararea mai ieftina a apartamentui.
Pentru asta ar fi bine sa vada apartamentul si sa evalueze,el sau altcineva,valoarea la care s-ar ridica finisarea,valoare care va fi negociata la cumparare.

#11
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Nu am reusit sa intru sa mai raspund ...

@ george_alexandru - m-am interesat la banca, acorda credit pe un apartament nefinisat. Depinde daca e racordat la utilitati, certificatul energetic, fac si ei o evaluare si iti spun un lucru.

Blocurile sunt in Botosani, facute de MOLDOVA UNIVERSAL SRL, firma omului de afaceri Danut Prisecaru (unul din cei mai instariti oameni de afaceri din Iasi, a construit blocuri, magazine, a avut hoteluri etc. in mai multe judete). Am inteles ca si in Iasi ar fi facut blocuri prin Moara de Foc si prin zona Penitenciarului ? Blocurile sunt facute inainte de criza, dupa ce a venit criza, au fost pierderi financiare importante si a intrat in faliment. Din cat m-am interesat, se pare ca omul de afaceri, a avut ghinion, mare ghinion, neinspiratie poate. Nu mi se pare a fi ceva la mijloc. Unii zic ca sunt de cea mai proasta calitate facute, cu materiale proaste etc. Hm .... Nici eu, nu am pretentia ca vreau sa cumpar eu stiu ce lux ...
In Iasi, s-a mers la fel. Au fost construite, a venit criza, nu au mai iesit banii, a incercat o negociere cu primaria, sa mai reduca din pret, dar falimentrul banuiesc ca era inevitabil. Cred ca tot prin insolventa s-au vandut si in Iasi. In Botosani, firma de insolventa este din Bucuresti - VF Insolventa SPRL.
Blocul este finalizat, de mult, este facuta receptia lucrarilor, sunt mutati mai multi acum, vandute vreo 8-10 apartamente. Sunt geamuri, usi, este repartizat, doar ca nu are gresie, faianta, cada, nu este varuit, fara parchet, nu m-am uitat daca sunt facute racordurile la centrala si calorifere, caloriferele sunt fizic.
Cred ca apa, curent, gaz - sunt de la reteaua orasului, nu are centrala proprie. De la insolventa mi s-a zis ca fiecare incheie contract pentru utilitati cu ce firma vrea.
Stiu ca apartamentul e neterminat si la asta ma bag. Stiu, ce vad, aia pot sa cumpar nu promisiuni.

https://www.botosani...lex-anotimpuri/

Firma de insolventa zice ca se depun 10% intr-un cont de la Credit Europe Bank. Se scoate apartamentul la licitatie, se asteapta 30 de zile si daca nu sunt alti clienti se poate cumpara. Daca sunt alti clienti sau banca nu acorda banii pe apartament, se pierd cei 10% ? Un coleg zicea ca ceva scos la licitatie daca nu e cumparat in 30 de zile, se scade 10% din valoarea lui si se mai asteapta 1 luna si iar se scade si tot asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate