Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ordin sistare poprire salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua!

Ieri am primit pe e-mailul de serviciu, asa cum am comvenit cu executorul judecatoresc, ordinul de sistare a popririi instituite pe venitul salarial.
Am dat forward mailului catre persoana desemnata cu salariile si m-am dus sa discut cu dansa.

Mi s-a spus ca "de unde stie ea ca nu l-am scris eu ca sa scap de poprire"

Am sunat executorul si am convenit sa le trimita prin posta si prin fax ordinul de sistare a popririi.

Intrebarea este  a. e-mailul nu este de incredere ?
                          b. puteam sa ticluesc eu un ordin de sistare a popririi ca sa nu mai platesc?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
a da
b da

Poti edita ușor orice mail și faci fwd.
Pana nu primește ceva original, nu ridica poprirea. Nici faxul nu îl va lua în considerare, nici telefonul.

Cum a instituit poprirea, tot asa o sistează executorul. Nu cu mail, fax, telefon, răvaș

Edited by dorin_2k, 11 May 2019 - 07:11.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Emailul nu e de incredere, mi se pare si ciudat ca ai crezut asa ceva. Exista mailuri cu plata certificate dar nu stiu daca si in Romania.

#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Nu am crezut ca emailul nu este de incredere, dar nu am vrut sa ma cert cu femeile alea de acolo.
Asa si prin posta, cunosc adresa executorului judecatoresc, cunosc adresa firmei si trimit un plic

View Postdorin_2k, on 11 mai 2019 - 07:08, said:

a da
b da

Poti edita ușor orice mail și faci fwd.
Pana nu primește ceva original, nu ridica poprirea. Nici faxul nu îl va lua în considerare, nici telefonul.

Cum a instituit poprirea, tot asa o sistează executorul. Nu cu mail, fax, telefon, răvaș
E-mailul avea atasat scanarea in format PDF a ordinului de desfintare a popririi

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Scanul se poate modifica usor.
Chiar si daca primeste ordinul pe hartie, poate fi fake. Faci tu unul masluit si il trimiti prim posta la serviciu.
Cei din contabilitate au nevoie de ceva autentic. Nu acte masluite.

Chiar daca e un pdf, e semnat electronic? Stiu cei din contabilitate cine e persoana ce a semnat electronic pdf-ul?
Nu risca aia asa ceva cu un executor.

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

View Postdorin_2k, on 11 mai 2019 - 07:27, said:

Scanul se poate modifica usor.
Chiar si daca primeste ordinul pe hartie, poate fi fake. Faci tu unul masluit si il trimiti prim posta la serviciu.
Cei din contabilitate au nevoie de ceva autentic. Nu acte masluite.

Chiar daca e un pdf, e semnat electronic? Stiu cei din contabilitate cine e persoana ce a semnat electronic pdf-ul?
Nu risca aia asa ceva cu un executor.
Pai , pentru mine, daca as face asta, nu ar avea implicatii penale -- fals , uz de fals etc ... ca pentru o datorie de 2000 de RON nu merita sa faci parnaie

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pt contabila conteaza.

#8
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Si atunci ce inseamna un act autentic ? Caci nu va venii executorul din Buzau in Bucuresti cu tot baroul de judecatori ca sa incheie executia in fata contabilei de la servici

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La fel cum a instituit si poprirea.

Nu cred ca a facut-o la telefon sau fax.

#10
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Asta ar insemna ca orice mail care-mi vine sa-l consider fake. Vine un ordin de servici pe mail, nu-l execut pina nu vin prim-ministrii, ministrii secretari de stat, presedintele - sa.l redacteze si sa-l semneze acolo in fata mea. Atunci va fi autentic ?

View Postdorin_2k, on 11 mai 2019 - 07:45, said:

La fel cum a instituit si poprirea.

Nu cred ca a facut-o la telefon sau fax.
Le-a trimis actele prin posta

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci sa trimita ordinul de sistare a popririi tot prin Posta !
Daca executorul judecatoresc nu vrea sa trimita actele prin Posta, ai o problema.
Solutia ? regret dar nu stiu.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsarateanu2004a, on 11 mai 2019 - 07:49, said:

Le-a trimis actele prin posta
Ai vazut e simplu e. Oricum vine cu confirmare de primire.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Traim in tara birocratiei maxime si a infractorilor la putere. Orice Executor stie ca trebuie sa trimita hartia cu postalionu si pecetea ca si act oficial... Asa la o miuta, la o bere, sau o barfa poate sa-ti trimita un fax, un scan pe mail, un pdf inteligent - dar nu e oficial!
Considera ca vine politia sa-ti faca perchezitie acasa si-ti prezinta un email in loc de mandat de perchezitie... ce faci?

Edited by MembruAnonim, 11 May 2019 - 09:13.


#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
trimiterea prin fax e OK, dar daca poprirea s-a facut prin posta, tot prin posta sa fie si sistarea ...

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Am si io o nedumerire.
Se da un ordin de poprire, primit de la anaf. In cazul asta, se plateste la anaf, suma poprita, plata se face pe numele angajatului.
Trebuie anuntat undeva, ca s-a facut poprirea?

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In mod normal orice executor are un numar de telefon la care poate fi gasit.
     Contabila ar trebui sa scoata degetul si sa sune...
     Altfel ai nevoie de documentul original cu toate ca si ala poate fi falsificat.



#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
In cazul meu, executarea e instituita direct de anaf. ei sunt executorii. ca de obicei, foaia de la ei e de genul faci si taci, fara explicatii, date contact, sau altceva.
strict teoretic, ei fac poprirea, ei incaseaza banii, deci nu ar trebui sa apara probleme suplimentare. practic, cand e vorba de anaf, te astepti la orice surpriza.
o sa trec luni pe la anaf, poate reusesc sa gasesc pe cineva care sa stie despre ce e vorba...

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsarateanu2004a, on 11 mai 2019 - 07:06, said:

Ieri am primit pe e-mailul de serviciu, asa cum am comvenit cu executorul judecatoresc, ordinul de sistare a popririi instituite pe venitul salarial.
daca se cheama ordin de sistare a popririi pe venitul salarial nu inteleg de ce nu a fost trimis entitatii responsabile cu asta

cand a emis ordinul de porprire, tot asa, ti l-a trimis tie sa te ocupi mai departe de problema?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate