Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Senzori de 64 Mp pentru telefoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Samsung anunta primul senzor de 64 de Mp pentru telefoane:

https://www.dpreview...for-smartphones

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Grozav! Înghesuială maximă, lumină minimă. Ador să se experimenteze pe mia mea de E. În plus, s-a dovedit științific că dimensiunea redusă limitează, capacitatea camerelor foto dim telefoanele mobile. Numărul mare de pixeli reprezintă doar o strategie de marketing.
Dar, 64 Mpx...e ceva...

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu daca e ok sa consideri un Quad Bayer ca fiind de 64 MP cand de fapt e de 16 MP. Ca are cate 4 subpixeli sub fiecare culoare e mai mult o chestie ca vor ei sa expuna diferit acei subpixeli ca sa poata imbunatati HDR-ul, dar rezolutia lui e 16 MP (din pacate).

Mie mi-ar placea sa am un senzor de 64 MP pe bune, nu Quad Bayer. Dar na, eu aveam 41 de MP pe telefon acum 7 ani, de aia pe bune, care "umilesc" ca si rezolutie orice telefon din ziua de azi (si mai avea si 1/1.2") Posted Image

Edited by utopium, 10 May 2019 - 08:34.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Vor urma si aia reali dar deocamdata se foloseste marketing cat se poate. Cei 64mp reali vor fi si ei odata si odata realizabili dar sunt lasati pentru mai incolo. Daca vor baga din start toata tehnologia pe un telefon, nu vor mai avea nimic nou pentru urmatorul model...asa ca le adauga treptat...cireasa cu cireasa, nu tot pomul.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mie mi-ajung și 12 Mp. Cei de pe Redmi Note 7/Pro, de pildă, sunt de 48 Mp, de-ăștia cu pixel binning (12 Mp). Folosiți la 48 Mp dau rezultate oribile. Posted Image

Edited by ursamajor, 10 May 2019 - 08:55.


#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View Postursamajor, on 10 mai 2019 - 08:55, said:

Mie mi-ajung și 12 Mp. Cei de pe Redmi Note 7/Pro, de pildă, sunt de 48 Mp, de-ăștia cu pixel binning (12 Mp). Folosiți la 48 Mp dau rezultate oribile. Posted Image

Cu, sau fara GCam? Ca daca mai pui si GCam pe poco ies si mai faine.

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cind eram mic, mi-ajungeau si 4 Mpx. Si eram f.atent la incadrare, asa cum pe vremea lui Zenit eram atent la sarf. Sau, ma rog, incercam sa fiu.
Acu ne bucuram sa avem jdemii de Mpx, ca da bine la crop. Reparam ba incadrarea, ba zumu.
Si asa ne pacalim ca suntem fotografi priceputi.
Apropo de 12 Mpx, coane vladule, ia incearca sa faci din ei un tablou de expozitie si vezi ce iti iese fata din aia de la batrinul Canon.
Sa nu dea cu virgula si sa vezi ca aia 12 de pe pocosenie sunt mai mici si chinezesti asa.... Nu stiu daca am dreptate, doar ma gindesc ca poate-poate.

Edited by Taxon, 10 May 2019 - 09:14.


#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostTaxon, on 10 mai 2019 - 09:12, said:

Cind eram mic, mi-ajungeau si 4 Mpx. Si eram f.atent la incadrare, asa cum pe vremea lui Zenit eram atent la sarf. Sau, ma rog, incercam sa fiu.
Acu ne bucuram sa avem jdemii de Mpx, ca da bine la crop. Reparam ba incadrarea, ba zumu.
Si asa ne pacalim ca suntem fotografi priceputi.
Apropo de 12 Mpx, coane vladule, ia incearca sa faci din ei un tablou de expozitie si vezi ce iti iese fata din aia de la batrinul Canon.
Sa nu dea cu virgula si sa vezi ca aia 12 de pe pocosenie sunt mai mici si chinezesti asa.... Nu stiu daca am dreptate, doar ma gindesc ca poate-poate.

Fix aceiasi MPx de pe pocosenie sunt aia care sunt si pe Pixel Phone, telefonul care scoate, cica, unele dintre cele mai bune poze. Da, sunt alte lentile si e alta apertura, dar e acelasi senzor.

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asa, si?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTaxon, on 10 mai 2019 - 09:12, said:

Acu ne bucuram sa avem jdemii de Mpx, ca da bine la crop. Reparam ba incadrarea, ba zumu.
Pai si nu e bine pe un telefon sa ai crop-zoom? Asta in caz ca n-ai periscop (care de obicei are un senzor infim de 1/4", bun si el decat nimic totusi).

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru feisbuc si softpedia e foarte bine.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 10 mai 2019 - 09:34, said:

Pentru feisbuc si softpedia e foarte bine.
Compari FB su SP? Aveam pretentii...

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postursamajor, on 10 mai 2019 - 08:55, said:

Mie mi-ajung și 12 Mp. Cei de pe Redmi Note 7/Pro, de pildă, sunt de 48 Mp, de-ăștia cu pixel binning (12 Mp). Folosiți la 48 Mp dau rezultate oribile. Posted Image

Cu pixel bining calitatea ( DR-ul) creste cu mai putin decat radical din diferenta, deci in loc sa fie de 4X mai buna e de sub 2X mai buna.
Evident de ce, daca fotositii sunt mici, oricum nu capteaza destula lumina si atunci DR-ul e mic, umbrele beznoase si zgomotoase, si luminile arse.

Daca senzorul era la fel de mare si facut cu o tehnologie la fel de performanta, calitatea era de 4X mai mare cu 12 MP, asa cu bayer cum e.
Si Nokia 808 avea bayer, in cvasitotalitate senzorii de imagine au filtru Bayer.

Foveonul de la Sigma e altfel dar in practica sufera si el rau de DR mic pt ca fotositii suprapusi sunt si ei chiori.

Ce s-a scos de pe senzorii cu densitate mare este filtru antialiasing, si de aici probleme cu moire cand obiectivul e performant si are rezolutie pe langa sau mai mare decat densitatea de fotositi.
Filtrul Bayer a ramas la majoritatea.
Au mai aparut si alte tipuri de filtru, combinatii cu RGB si neutru (alb), alte modele de filtrare cromatica cu o dspunere RGB diferita geometric fata de Bayerul clasic, dar majoritatea sistemelor tot pierd lumina in urma filtrarii, si asta e natural, insa majoritatea si umfla rezolutia prin interpolare, partial justificat - chiar e o idee mai bine asa, se extrage o idee mai multa informatie plus ca vizual deranjeaza mai putin la redare cand sunt mai multi pixeli.

Edited by loock, 10 May 2019 - 10:34.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostTaxon, on 10 mai 2019 - 09:12, said:

Apropo de 12 Mpx, coane vladule, ia incearca sa faci din ei un tablou de expozitie si vezi ce iti iese fata din aia de la batrinul Canon.
Sa nu dea cu virgula si sa vezi ca aia 12 de pe pocosenie sunt mai mici si chinezesti asa.... Nu stiu daca am dreptate, doar ma gindesc ca poate-poate.
Taxoane, ai impresia că-s venit cu pluta pe Bistrița ieri? Cam trollezi (cu virgule) în necunoștință de cauză, păcatele mele... Posted Image
Faci print hi-res pe un 34x25 cm lejer din 12 Mp (și print normal pe 65x50 cm), ce-mi trebuie tablou mai mare... și pentru expoziție? Să expună ăia ce vor. Eu pozez pentru plăcerea mea. Pe partea cu rezoluția, te cam înșeli. Merg cu crop aproape de 100% (n-am un obiectiv supermacro), iar detaliile sunt excelente.

View Postmiki07, on 10 mai 2019 - 09:08, said:

Cu, sau fara GCam? Ca daca mai pui si GCam pe poco ies si mai faine.
Hmm, cu Gcam, firește. Aplicația MIUI nu-i prea isteață.

View Postloock, on 10 mai 2019 - 10:22, said:

Evident de ce, daca fotositii sunt mici, oricum nu capteaza destula lumina si atunci DR-ul e mic, umbrele beznoase si zgomotoase, si luminile arse.
Nu și cu tehnologiile computaționale. DR-ul e foarte bun, zgomotul foarte mic. Bine, mai e mult până departe...

Edited by ursamajor, 10 May 2019 - 12:05.


#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cum zici tu, vecine, asa sa fie.
Dar eu tot astept prima expozitie foto pe simeze, nascuta din senzor de telefon mobil.
O fi deja si n-am auzit eu inca.

Asa cum astept sa vad si profesionistii stind gramada cu melereuri pe marginea terenurilor de fotbal, tenis, hochei, baschet, samd

Edited by Taxon, 10 May 2019 - 11:58.


#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostTaxon, on 10 mai 2019 - 11:54, said:

Dar eu tot astept prima expozitie foto pe simeze, nascuta din senzor de telefon mobil.

Asa cum astept sa vad si profesionistii stind gramada cu melereuri pe marginea terenurilor de fotbal, tenis, hochei, baschet, samd
Asta e tot trolling. Sau măcar lipsă de realism. ;)
Telefonul e pentru foto generală, amatoricească. Dar poate fi folosit, cu puțină pricepere, și la altceva. Am încercat să demonstrez asta în zona close-up/macro.
E o prostie să faci comparații între niște echipamente specializate pentru un domeniu special (cum e sportul) și telefoane. Dar cu progresul ăsta tehnologic, va veni și vremea aia. ;)

#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Deci, pe linga invective, ajungem la aceeasi concluzie: ca deocamdata telefoanele sunt bune numai pentru fesibuc si softpedia. Si bloguri, desigur.
Pentru chestii serioase folosim alte scule.

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Veșnica rivalitate Galați-Brăila :D

Mi-am luat două inele macro. Aștept să vină și sunt curios ce iese :D
Bani de obiectiv macro, nu sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate