Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Despre formularele 230

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Buna ziua,
Dupa cum se stie e o mare nebunie cu aceste formulare 230.
De anul trecut, anaf trimite instiintare sa recunosti cui ai trimis acest formular.
Chestia e asa,  am primit 2 instiintari de la anaf:
- una ca am redirectionat formularul meu catre asociatia X, practic asociatia mea infiintata ptr. copilul meu cu handicap grav
- a2a ca am redirectionat formularul meu catre asociatia Y, din alt judet  si stiu sigur ca nu am completat/semnat un formular ptr. acea asociatie.

Eu am raspuns notificarii anaf, cum ca eu am redirectionat doar catre X.

Intrebare: s-a incalcat vreo lege? E civil sau penal?
Si daca da, daca fac plangere la politie, ce va pati cel ce a trimis formular in numele meu (presupunand ca politia il gaseste)?
Merita sa fac plangere? Plangerea se face la mine in oras sau in judetul respectiv?
Pot cere daune? Sau ma leg la cap, si ajung in procese in alt judet?
Prejudiciu financiar nu s-a produs (oricum prejudiciul era mic, probabil in jurul a 100..200 lei). Adica mie nu mi-a fost cauzat prejudiciu financiar....dar e totusi un fals...


Multumesc.

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu nu merita.. Lasa ANAF sa se spele pe cap cu ei, ca e caz de evaziune fiscala.. Practic entitatea Y a solicitat de la stat o parte din impozitul pe venit platit de tine, fara acordul tau.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
https://www.legal-la...natura-privata/

Eu am patit-o cu pilonul 2 pensii private. Eu m-am inscris la un fond de pensii dar secretarul ma inscrisese deja la altul fara sa imi ceara parerea. Am confirmat unde m-am inscris eu dar nu am mai facut nici un fel de demers juridic. Si am ramas unde am vrut.

#4
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Pai da, dar inseamna ca va solicita si la anul...si poate a solicitat si de la altii...
Pe de alta parte, poate scopul e nobil, chiar ajuta ceva copii/batrani etc.
Strict juridic, ce efect poate avea o plangere a mea? Macar sa se sperie, ajunge sa dea o declaratie la politie...
Sau ajungem la proces?!?

PS: Nu cred ca sunt un caz singular...daca ati trecut prin ceva asemanator, postati sa vedem experientele.

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
1. Ti-a falsificat semnatura .... penal
2. A favorizat o entitate sa obtina foloase necuvenite in urma actiunii sale ... penal.
3. S-a folosit fara permisiune de datele tale de identificare confidentiale ... penal

Efect ... posibila condamnare la inchisoare, probabil cu suspendare sau amenda penala. . si pierderea locului de munca.

Edited by Pekiasan, 08 May 2019 - 16:51.


#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Anaf-ul plateste doar catre x, asa cum ai indicat tu.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Malus_Dacus, on 08 mai 2019 - 16:34, said:

E civil sau penal?
E penal, dar sesizează Fiscul organele, nu-ți bate capul. Tu nu mai trebuie să faci nimic.

 Malus_Dacus, on 08 mai 2019 - 16:34, said:

Pot cere daune?  
Nu ai de ce, nu ai fost păgubit cu nimic.

 Kres, on 08 mai 2019 - 16:40, said:

Lasa ANAF sa se spele pe cap cu ei, ca e caz de evaziune fiscala..  
E fraudă, nu evaziune.

Edited by althea, 08 May 2019 - 17:49.


#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Pai dpdv al statului ar fi frauda sau mai exact tentativa de frauda.
Dar dpmdv ar fi falsificarea semnaturii mele...nu-i asa?
Daca-i fac plangere penala, respectivul risca macar o amenda sau ceva?
Adica nu as vrea sa ajung la proces cu el, doar sa-l sperie oleaca politia/procurorul...

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Am întrat pe spațiul virtual pentru declarația 230 dar nu mai apare acolo. M-am trezit eu prea târziu sau doarme ANAF-ul?

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Știți cumva dacă formularele 230 postate pe site-ul ANAF, în format pdf, sunt concepute pentru a fi completate doar digital? Sau pot fi folosite și tipărite pentru a fi completate din pix?
Observ că au niște butoane gen Validare care bănuiesc că nu ar trebui să apară în varianta tipărită. În plus, după descărcarea acestor fișiere pe telefon, nici o aplicație  nu le poate deschide corect, doar pe PC pot fi afișate corespunzător.
Dacă aceste fișiere PDF sunt concepute doar pentru completare digitală, de unde se pot descărca fișierele tipăribile ale ultimelor variante 230?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate