Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Un nou membru al familiei 😁

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MNT19

MNT19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2019
Salutare tuturor,astăzi l-am luat coco,un micul alexander,culoare albastrul-turcoaz,în vârstă de 2 luni,pe care l-am luat de la un crescător,este super prietenos,s-a atașat aproape instant de mine,mănâncă de pe buze și din mana,dă cam mult din cap,dar mă gândesc cum este pui inca...ca și mâncare mi-a recomandat crescătorul sa ii dau încă o perioada un mix de ou fiert tare+gris+biscuiți rași+morcov ras și separat mi-a dat el un mix de ceva fructe confiate cu mierie și ce o mai fi acolo :)).
Îmi e foarte drag,nu am mai avut papagal până acum,de aceea va rog pe voi sa îmi dati cate mai multe sfaturi despre creșterea lui, întreținere,greșeli pe care le-ați făcut...pe scurt orice legat de aceasta specie,va mulțumesc! 😁

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Vezi ca majoritatea acestor pasari de regula au nevoie de companie altfel vor fi depresive/triste (si deci nu vor avea o viata prea buna). Nu stiu ce buget si spatiu ai dar daca as fi in locul tau m-as interesa neaparat daca n-ar fi mai bine sa fie in pereche. E frumos si distractiv pentru noi oamenii dar trebuie sa ne gandim si la binele fizic dar si psihic al acestor animalute.

Si sper ca ai o colivie spatioasa...

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Poza, nik ? :)

Asa, sa ne clatim si noi...

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007
pune o poze cu el si-ti zic eu daca e pui. mai era unu' care zicea ca a cumparat un pui si avea inelul la gat de trei dejte.

oricum, nu conteaza asta, important e sa nu-i dai chestii ce i-ar putea face rau gen samburi de: mar, cirese, migdale, caise, piersici (fructele sunt ok).
ai grija cu bradul de craciun, sa nu-l lasi sa roada din el ca a doua zi il gasesti cu cracii in sus. era o proasta care plangea dupa coco al ei la zoocenter. zicea "vai de mine si ii facusem bradul, ce mult se bucura, statea numai in el"..

cauta pe net, in engleza gasesti multe resurse. vezi aici o lista:
https://www.queensla...food-and-plants

da-i legume si fructe cat de mult, la inceput nu o sa le accepte, trebuie sa-l inveti cu ele.

eu pe ai mei ii tin pe versele laga exotic fruits.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

ideal e sa-l inveti cu pelete, tot dela versele laga, altfel el va alege doar ce-i place din mix-ul acela... adica ce-i mai nesanatos pentru ficatul lui: arahite, nuci, seminte de floare.

pentru mancare si custi misto la preturi ok, vezi zooplus. apropo, vezi cusca sa fie generoasa. ti-o recomand pe asta, daca ai un singur exemplar:
https://www.google.c...6Eo8WM0i4Jn4qM:

o sa-ti roada usile, o sa te inebuneasca de cap cand incepe sa zbiere dimineata la 7... stii ca astia o duc vreo 20-25 de ani, da?

nu-i trebuie pereche, daca-i acorzi atentie.. eu i-am luat pe ai mei la 30 de zile, i-am hranit cu seringa cu premix special. am nimerit baiat si fata, dar sa-mi trag palme daca se inteleg, ii tin separati in cusca... cand ii las liberi fata il mai bate pe baiat.

Uite cel verde avea 60+ zile, cel albastru 30+ zile. Acum in mai au facut 4 ani, daca as da timpul inapoi nu i-as mai fi luat. E frumos la inceput, dupa aia chin. Mizerie si galagie cat cuprinde... te dispera.

Attached Files


Edited by laffin, 07 May 2019 - 21:27.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMNT19, on 07 mai 2019 - 20:51, said:

nu am mai avut papagal până acum,de aceea va rog pe voi sa îmi dati cate mai multe sfaturi despre creșterea lui, întreținere,greșeli pe care le-ați făcut...pe scurt orice legat de aceasta specie,va mulțumesc! ��
Trebuie sa il porti pe umar mai tot timpul ca sa se simta iubit.

Gaseste inlocuitor pentru cand pleci la scoala/munca.

Edited by OriginalCopy, 07 May 2019 - 21:17.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvidiandrei, on 07 mai 2019 - 20:59, said:

Vezi ca majoritatea acestor pasari de regula au nevoie de companie
Corect ! Mai mult decat un copil.

#7
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Inca o chestie, valabila cand o sa fie matur sexual. Sa nu-l mangai decat pe cap si, poate, pe gat altfel ii dai alte idei si il cam chinui pe saracul animal. Si o sa-i si schimbe comportamentul (in rau).

Edited by vidiandrei, 07 May 2019 - 21:22.


#8
MNT19

MNT19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2019
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri,el este dragutul,are 2 luni sigur,este născut pe 28 februarie parca, i-am luat cam cea mai generoasă cușcă pentru categoria lui de marime,are și stativ cu role,i-am luat și vreo 2 jucării deocamdată...cu munca o să fie mai complicat,dar am cumpărat deja un radio,pe care o să îl las pe un post pe care se vorbește foarte mult....cam asta e soluția momentan....mi s-a recomandat de crescător să îl iau cu mine cam peste tot pe unde mă duc...concedii etc...oricum îmi e mai mare dragul să îl iau cu mine peste tot la cat de prietenos este....poze nu prea i-am făcut așa multe și acum cred că doarme,am sa revin mâine cu mai multe poze...va mulțumesc mult pentru răspunsuri și mai sunt deschis la cat mai multe sfaturi și opinii 😁

Iaffin,sunt super super frumoși ai tai,sa îți trăiască!

Attached Files


Edited by MNT19, 07 May 2019 - 21:35.


#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View Postvidiandrei, on 07 mai 2019 - 20:59, said:

Vezi ca majoritatea acestor pasari de regula au nevoie de companie altfel vor fi depresive/triste (si deci nu vor avea o viata prea buna). Nu stiu ce buget si spatiu ai dar daca as fi in locul tau m-as interesa neaparat daca n-ar fi mai bine sa fie in pereche. E frumos si distractiv pentru noi oamenii dar trebuie sa ne gandim si la binele fizic dar si psihic al acestor animalute.

Si sper ca ai o colivie spatioasa...
Nu stiu cat de adevarat e, dar stiam ca poti sa pui si o oglinda si nu se mai simte singur.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007
da, e pui. taie-i o felie de mar in fiecare zi, o sa-i placa. nu uita sa inlaturi samburii.

nu-l lua cu tine peste tot, cred ca e stresant pentru el sa-l transporti de colo-colo.

daca e baiat o sa inceapa sa reproduca cuvinte pe la cateva luni. si fata reproduce, dar nu la fel de bine si des ca baiatul. oricum, dupa 2+ ani iti dai seama daca e baiat, daca-i da inelul la gat dupa naparlirea de vara.

ca jucarie pune-i o bucata de snur din bumbac atarnata, sa vezi ce va roade la ea.

Edited by laffin, 07 May 2019 - 22:28.


#11
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Este foarte adevarat. Papagalii nu sunt animale solitare. Mai mult de atat unele specii se incupleaza pe viata cu acelasi partener.

Tie ti-ar conveni ca in loc de un partener sa ai o oglinda toata viata ? Nu cred. Or fi ei cu creierul mai mic dar nu inseamna ca nu au nevoie de interactiune cu propria specie.

Treaba asta cu animalele de companie, daca vrei s-o faci cum trebuie si sa te bucuri de acel animal pe termen lung, trebuie facuta ca la carte si nu e chiar asa de simplu. Nici complicat nu e dar avem acces la atat de multe informatii incat chiar nu e greu sa citim un pic despre niste chestii.

Aia cu oglinda era pentru saraci acum 20-30 de ani cand nu eram atat de educati.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlaffin, on 07 mai 2019 - 22:14, said:

nu uita sa inlaturi samburii.
Si ce mai....sparge ?

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007
eh, aia cu oglinda e mai mult pentru joaca, nu sa nu se simta ei singuri.. ai mei sunt fascinati de ea :lol:

View Postpasilla, on 07 mai 2019 - 22:17, said:

Si ce mai....sparge ?

cyanide poisoning sau asa ziceau astia... dar cred ca e bullshit, samburii aia contin o cantitate foarte mica. cu toate astea eu i-am inlaturat mereu..

Seeds like apple, apricot, peach, avocado and acorn are not recommended, as they can be toxic, especially in large amounts.

#14
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
fructe confiate? nu stiu cum sunt cele pt pasari, dar fructele confiate pt oameni se fac cu zahar (miere) si glucoza si nu cred ca este sanatos. Mai bine ii dai fructe crude.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi ca e 'rozator', Sa nu te miri daca te trezesti cu ceva gaurele prin mobila.
Ia-i si o piatra de calcar, unora le place sa o rontaie, mai iau si ceva calciu de acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate