Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Problema comunicare PS4/router/telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Salut,

Conexiunea intre aplicatiile telefonului PS Second Screen si PS Remote Play nu se realizeaza direct prin reteaua locala ci gaseste PS doar cautand pe internet.

Aplicatiile de mai sus, intai cauta in reteaua locala, apoi cauta PS-ul prin internet. Deoarece folosesc aplicatiile din interiorul aceleiasi retele vreau sa ma conectez direct prin retea la PS si nu prin internet.

Configuratia retelei este urmatoarea:

ONT ZTE F660 - Digi - LAN1/2/3 active
- WiFi dezactivat datorita performantelor slabe
- DHCP activ (Toate dispozitivele WiFi si LAN sunt vazute in tabelul DHCP)
- 192.168.1.1 - Gateway
- 192.168.1.2 - Router Archer (asignat permanent)
- 192.168.1.4 - PS4 (asignat permanent)
- 192.168.1.7 - telefon (asignat permanent)

LAN2 - Router Archer C6

- setat in modul Acces Point
- DHCP dezactivat
- WiFi activ
- La reteaua WiFi este conectat telefonul

LAN3 - PS4
- Conectat direct in ONT
- Nu se poate multa cablul LAN in routerul Archer

Ce am incercat pana acum:
- Conectare cu telefonul la reteaua WiFi a ONT-ului - aplicatiile PS functioneaza
- Activare DMZ pentru IP 192.168.1.2 si apoi 192.168.1.4 - aplicatiile PS nu functioneaza
- Dupa ce dezactivez WiFi al telefonului pentru cateva minute, aplicatiile se conecteaza prin reteaua locala, pare ca totul merge ok apoi nu mai gaseste PS-ul.

Imi puteti da ceva sugestii?

Multumesc!

#2
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Verifica sa nu fie activat vreo optiune similara "client isolation" pe vreunul din device-urile de retea; de curiozitate in retea ai vreo alta interactiune intre alti 2 clienti (vreun share accesat de un client , DLNA , etc.) sa vezi daca altfel lucrurile merg OK.
Pt. a restrange cauzele posibile poti incerca sa activezi temporar Wifi-ul ONT-ului si sa verifici daca cu telefonul conectat la aceasta merge Remote Play-ul ?
De asemenea poti confirma ca firewall-ul de pe C6 e complet dezactivat ( teoretic daca are mod AP dedicat nu ar trebui sa fie activ insa daca ai fost nevoit sa ii dezactivezi DHCP-ul care de asemenea ar fii fost in mod normal oprit automat cine stie)?
Off topic>> nu asignare ci alocare temporara/permanenta (nu sunt Pruteanu si detest marea majoritate a termenilor IT tradusi in lb. romana insa cand exista cuvant perfect utilizabil...)

Edited by me_iauras, 06 May 2019 - 20:39.


#3
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Salut, multumesc de sugestii.

- SPI firewall e dezactivat pe Archer C6 si ONT. Pe Archer se poate face doar inainte sa il trec in modul AP. Dupa ce a fost trecut in modul AP nu mai am cces la aceasta setare.
- Firewall-ul din ONT este setat pe pozitia Low, nu se poate dezactiva complet. La Archer nu am gasit functia de firewall (inafara de SPI).
- DHCP, in urma trecerii in modul AP a fost setat pe Auto - l-am trecut eu OFF (campurile de IP erau oricum dezactivate).
- Nu vad sa existe client isolation in paginile routerelor (inafara de Guest network care e dezactivat)

Daca ma conectez pe WiFi-ul ONT-ului aplicatiile PS functioneaza fara probleme.

#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Ciudat ; singura chestie la care ma gandesc in mom. acesta ar fii sa incerci sa transformi tu C6-le in AP in varianta old school (a la router-e care nu au mod AP dedicat).
Il configurezi ca router cu WAN IP static (192.168.2.1 cu GW 192.168.1.1) , conectezi ONT-ul intr-unul din porturile de LAN in loc de WAN cum e acum ; evident dezactivezi DHCP server-ul , firewall-ul si activezi passthrough la toate protocoalele prin firewall/ALG ; partea wireless in principiu nu e nici un motiv sa o configurezi altfel daca esti multumit de ea .

Edited by me_iauras, 06 May 2019 - 21:41.


#5
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Tocmai am incercat modul AP in varianta old school.

Am pierdut accesul la routerul Archer dar internetul functioneaza.
Din pacate aplicatiile mele PS tot nu...

Daca mai ai alte sugestii...
Multumesc!

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Accesul il redobandesti configurand manual pe calculator un IP din clasa router-ului (192.168.2.x ; nu exista rute care sa duca din 192.168.1.x in 2.x ) ; atata timp cat nu a avut nici un efect trece-l la loc in mod AP .
Pt. moment singura solutie e sa treci si PS-le pe wireless-ul C6-lui (reteaua de 5GHz ca e mai putin congestionata banda ) ca sa fie ambii clienti pe acelasi device .

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Pare o problema layer2 din cauza de Archer care probabil este setat ca layer3. In ce port ai conectat cablul ce vine din ONT in Archer in configuratia initiala? Sper ca nu WAN.
Alt echipament conectat in Archer pe cablu vede un alt echipament conectat in lan1 ONT sa zicem?

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@ogo
In configuratia initiala e oarecum normal sa foloseasca tot WAN-ul din mom ce modul dedicat AP transforma si acest port in port de sw ; nu ar trebui sa aiba nici un fel de influenta asta in use case-ul lui (clar ceva nu functioneaza cum ar trebui ).

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Eu nu cred ca WAN-ul se transforma in LAN in mod AP la un astfel de echipament. Ele vin din fabrica un un port routed si restul bridged (lan) ca sa le fie mai usor utilizatorilor si producatorului in acelasi timp. Altfel nu ar mai diferentia porturile intre ele de la inceput.

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@ogo
Exact asta se intampla ; daca ar fi cum spui tu efectul ar fi exact acela de a induce confuzie in randul utilizatorului neinitiat care nu intelege notiunea de port switch/WAN insa poate intelege ca un port e dedicat sa conectezi echipamentul cu alt echipament upstream de la care vine "Internetul" >> https://www.tp-link....#ug-sub-title-4 (portul marcat Internet fiind WAN-ul )
Acesta e comportamentul practic al tuturor router-eleor consumer care au un mod AP dedicat ; mutarea in porturile de sw. e un artificiu pe care trebuie sa-l specificam utilizatorilor cand device-ul lor nu are un asemenea mod dedicat si utilizarea portului de WAN ar duce la dublu NAT ( de fapt la nimic atata timp cat recomandam si oprirea DHCP-ului pseudo AP-ului )
@paulie daca nu e C6-le cu ultima versiune de firmware poti incerca un upgrade; invers daca e deja cu ultimul firmware poti incerca un downgrade ca e clar ca ceva nu functioneaza cum trebuie si e un bug undeva in soft .

Edited by me_iauras, 08 May 2019 - 10:45.


#11
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Salut,
Vesti noi.
Am incercat sa conectez prin cablu PS4 la Archer.
Daca PS4 este conectat prin cablu nu mai apare problema insa cablul este prin mijlocul casei.

What to do? :)

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce port din Archer e conectat la ONT? WAN sau unul dintre LAN-uri?
Sigur nu ai activat pe wifi ap isolation?

#13
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Nu am gasit nicio optiune de WiFi ap isolation.
Aici este un emulator al meniului lui Archer - https://emulator.tp-link.com/c6-eu-v2/

ONT este LAN2 iar Archer este WAN.

Multumesc.

#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
- pleaca din port LAN Archer in port lan ONT (LAN-LAN)
- din operation mode alege Access Point (cred ca o sa-si dea restart) - pune-i ip din subnetul gateway-ului (cum aveai inainte 192.168.1.2 / 255.255.255.0 )
- network / dhcp server - pui pe off - cel putin in emulator ramane pe on serverul de dhcp -
- nu gasesc ap isolation dar exact asa se comporta cu ai descris si tu: nu ai acces local din wlan in lan (wifi -> cablu) (si vice-versa evident)

Poti incerca cele de mai sus?

#15
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Salut ogo,

Am facut ce ai descris mai sus si din pacate nu a functionat. Solutia a fost intai propusa de me_iauras.

Archer are DHCP oprit. Alocat IP static 192.168.1.2

Un screenshot din meniul ONT-ului pentru a vedea ca toate IP-urile sunt la un loc.
Video in care se poate vedea problema, daca ma deconectez rapid de la WiFi ma pot conecta la PS pentru cateva minute.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5emt1Bima70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 me_iauras, on 06 mai 2019 - 21:39, said:

Ciudat ; singura chestie la care ma gandesc in mom. acesta ar fii sa incerci sa transformi tu C6-le in AP in varianta old school (a la router-e care nu au mod AP dedicat).
Il configurezi ca router cu WAN IP static (192.168.2.1 cu GW 192.168.1.1) , conectezi ONT-ul intr-unul din porturile de LAN in loc de WAN cum e acum ; evident dezactivezi DHCP server-ul , firewall-ul si activezi passthrough la toate protocoalele prin firewall/ALG ; partea wireless in principiu nu e nici un motiv sa o configurezi altfel daca esti multumit de ea .


#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Problema clar e intre interfata WAN a C6-lui si interfetele LAN ale lui indiferent ca e in mod AP ( mod in care WAN-ul teoretic e transformat in port switch ca si celelalte 4 +wifi) sau una din interfetele switch care e folosita ca uplink cand il transforma manual/old school in AP si celelalte intefete switch (eth sau wifi) .
Din moment ce in mod AP clientii apareau in tabela serverului DHCP din ONT ca fiind deserviti de acesta (oricum a mentionat intr-un alt post ca a dezactivat DHCP-ul de pe TP-Link)
AP Isolation nu are cum sa fie ; daca era activ (desi apare doar in setarile Guest network-ului) atunci nu ar fii mers nici cu PS4 in LAN si telefon pe Wifi .

Ca remediere temporara ti-am spus sa conectezi PS4-le la wifi-ul Archer-ului ; ar trebui sa-ti introduca ~100-150 ms max de latenta in plus dar daca folosesti second screen-ul oricum nu cred ca era pt. jocuri FPS unde latenta e primordiala

Edited by me_iauras, 08 May 2019 - 21:24.


#17
paulie

paulie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.11.2006
Second Screen il folosesc cel mai des pentru a introduce text (e dificil sa scrii cu controller-ul).

Crezi ca e o problema temporara? Poate se repara ceva in noul FW update...

Edited by paulie, 08 May 2019 - 23:58.


#18
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
In principiu e clar o problema de firmware ; cel mai bine ar fi sa le raportezi problema pe canalul lor oficial de suport (explicand practic ce nu e ok si toti pasii de aici pe care i-ai incercat sa remediezi problema ) in ideea ca daca nu sunt constienti de problema (e un use case destul de specific ) sa o aiba in vedere pt. un firmware viitor.
Acesta e si motivul pt. care ti-am sugerat sa incerci un downgrade pt. ca uneori in procesul de a furniza firmware-uri noi cu bug-uri rezolvate sunt introduse alte bug-uri .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate