Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

RCA: 7 lucruri pe care nu le stiai despre polita de asigurare obligatorie auto.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NU va mai luati dupa toti prostii care posteaza pe diverse siteuri. Am intalnit articole stupide chiar pe avocat.net Sunt si destui avocatei care nu stiu sa interpreteze un text de lege corect!
Exemplu - dupa ani de zile au inteles respectivii ca politia nu te poate opri sub motivatia ca vrea sa-ti verifice actele :) Adica controlul "de rutina" era normal la mintea lor...

#20
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Scuze de offtopic .
Apreciez recomandarea pentru vot multiplu .
Am cativa care sigur vor vota cu ambii ca sa fie siguri de "victorie " .

#21
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Punctul 1 e o mare gluma...

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 liviu_np, on 06 mai 2019 - 14:44, said:

Punctul 7 e aberant.
Am o masina care sta efectiv pe butuci de 2 ani, in curte. Asteapta sa vina targa sa o duca la fer.


In curte e una, pe domeniul public e alta....   Masura e corecta din moment ce (pe strada fiind) poate intre o alta masina in masina ta parcata.

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Referitor la punctul 1 :

(10) Contractele RCA se emit în sistem electronic.
(11) Dovada încheierii asigurării RCA, în cazul controalelor efectuate de către autoritățile abilitate, o constituie:
a) polița de asigurare RCA emisă de către asigurătorul RCA, pentru perioada de valabilitate înscrisă;
b) dovada asigurării de răspundere civilă a vehiculelor, eliberată de asigurătorii RCA din alte state, cu valabilitate pe teritoriul României și numai pentru perioada menționată în aceasta, sau polița de asigurare de frontieră pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în afara Spațiului Economic European și a Confederației Elvețiene.

Problema este ca unii politisti inteleg ca trebuie sa o ai in format fizic, pe suport de hartie, desi asta e o aberatie pentru ca aceste contracte RCA, conform pct.10, se emit in sistem electronic. Din punctul meu de vedere e de ajuns sa o ai in format pdf.

Totusi  am printat-o alb-negru pe o foaie in caz ca raman fara baterie sau dau peste vreun politist mai anti-tehnologie.

Edited by polizei, 06 May 2019 - 21:33.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mie asigurarea nu mi se pare ca trebuie sa o ai pentru politist.
mai important e sa o ai pentru cazul in care provoci un accident.

daca nu ai asigurarea la tine si incepi sa-i explici pagubasului ca e acasa sau in "electronic", ala va pleca direct la politie sa declare accidentul.
cu consecintele de rigoare pentru tine, politia da amenda plus ca poate suspenda permisul, pe cand asiguratorul nu.

#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Asa e, insa nu prea le am cu accidentele (nici o zgarietura produsa in 600.000km) de aceea pentru mine `panica` cea mai mare e amenda aia de maxim 1.160 lei.

Edited by polizei, 06 May 2019 - 22:11.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bogotta, on 06 mai 2019 - 18:35, said:



In curte e una, pe domeniul public e alta....   Masura e corecta din moment ce (pe strada fiind) poate intre o alta masina in masina ta parcata.
Si daca intra o masina in masina mea parcata care e problema? RCA lu ala nu imi deconteaza daunele si atat...

#27
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Și dacă ia fost mașina ta parcată în spațiul public și produce pagube ?
La tine pe bătătură nu te întreabă nimeni.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Masina abandonata se ridica de pe spatiul public. Si nu face daune ca nu e posedata...

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Eu acum mai putin de o luna am fost oprit de un echipaj de politie pentru un control de rutina.

Mi-au cerut talon, permis, buletin si asigurare.... L-am dat permisul, buletinul, talonul dar asigurarea a durat ceva mai mult pana am gasit-o in torpedou. Eu fac asigurarea la fiecare 6 luni si nu am aruncat vechile asigurari. I-am dat politistului 5 asigurari expirate si intr-un final l-am rugat sa mearga sa verifice online. A strambat si a plecat spre masina sa verifice documentele... in timp ce verifica documentele am gasit si asigurarea buna. I-am facut semn ca am gasit-o.

Dupa patania asta am aruncat toate asigurarile vechi.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ca era filtru (control tematic) - nu cumva era si noaptea?
CAAPR:

Quote

Se interzice:
controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control urmand a se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite ori persoane urmarite conform legii, ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara(*filtre, cu alte cuvinte);
deplasarea in posturi ori executarea serviciului cu autovehicule proprietate personala sau imprumutate;
executarea semnalului de oprire atunci cand cel caruia i se adreseaza este foarte aproape ori chiar in dreptul agentului, astfel incat oprirea nu s-ar mai putea face in conditii suficiente de siguranta;
invitarea conducatorului auto la autovehiculul politiei si tinerea acestuia in asteptare, in picioare, pana la incheierea documentelor de constatare;
intocmirea actelor de constatare ori depunerea pe capota motorului sau a portbagajului autovehiculului controlat, a mapei cu documentele de serviciu sau a aparaturii din dotare.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2019 - 09:11.


#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 MembruAnonim, on 07 mai 2019 - 09:07, said:

Probabil ca era filtru (control tematic) - nu cumva era si noaptea?
CAAPR:
Nu era noaptea.... era duminica 14.04.19 ora 13:00 - 13:30 si eram intr-o localitate aproape de granita in jud. Timis.

Eram un grup de 3 masini si din toate 3 doar pe mine m-au oprit.

Mi-au cerut documentele mentionate mai sus si sa le arat trusa medicala, triunghiurile si extinctorul. Le aveam pe toate si mi-au lasat sa plec neamendat.
La trusa medicala s-au uitat la data de expirare.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Politia de frontiera in zona de granita e altceva... Dealtfel rutierii trebuie sa mentioneze clar motivul opririi dupa ce se prezinta!

Edited by MembruAnonim, 07 May 2019 - 09:41.


#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 MembruAnonim, on 07 mai 2019 - 09:40, said:

Politia de frontiera in zona de granita e altceva... Dealtfel rutierii trebuie sa mentioneze clar motivul opririi dupa ce se prezinta!
Nu era politie de frontiera.... S-a prezentat si a zis ca face parte din politia Rutiera Deta (sau ceva de genul dar in nici un caz nu au zis ca sunt de la politia de frontiera).

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Actioneaza impreuna... Oricum in zona de frontiera e alta treaba, au multe actiuni tematice pe imigranti, calauze, trafic ilegal etc....

Edited by MembruAnonim, 07 May 2019 - 14:02.


#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Surtur, on 06 mai 2019 - 18:28, said:

Punctul 1 e o mare gluma...
De ce îl consideri o mare gluma?

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Am incercat sa imi recuperez banii pentru rovigneta, intrucat am platit-o pentru tot anul insa eu dupa 5 luni, mi-am vandut masina.O angajata de la Drumurile Nationale mi-a spus ca banii se restituie doar daca as fi radiat definitiv masina din circulatia,  prin programul Rabla si ca aceasta este valabila pentru autoturism, incontinuare , chiar daca are alt numar de inmatriculare si alt stapan deoarece seria de sasiu nu s-a schimbat.Nu mi se pare corect, insa asta este.Am reusit in schimb, sa imi recuperez banii pentru polita RCA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate