Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Experimentul Pitesti-Reeducarea prin tortura a dizidentilor anticomunisti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
In perioada 1949-1952, la Penitenciarul Pitesti, bolsevicii aflati la conducerea Romaniei, au experimentat reeducarea ideologica  prin tortura si supunerea la foarte multa umilinta,  a tinerilor studenti cu puternice convingeri politice anticomuniste, fosti membri ai traditionalelor partide PNL, PNT si Garzii de Fier, folosindu-se de cei condamnati, ca tortionari.
Din motive oportuniste, unii condamnati au trecut in tabara adversa si au acceptat sa devina calaii colegilor lor de detentie care refuzau ideologia bolsevica.
Fruntasul si conducatorul acestor tortionari a fost Eugen Turcanu, un om inteligent, originar din Suceava, fost student la Drept la Universitatea din Iasi,  fost membru cu functii de conducere in cadrul PCR, care a fost casatorit cu fata unui fost lider legionar, fara consimtamantul acestuia, tatal unei fetite.
Se vehiculeaza in diverse publicatii, inclusiv publicatia Historia,  trecutul legionar al lui Turcanu(ca ar fi fost membru al miscarii legionare) ceea ce este o mare minciuna.Turcanu era minor in anul 1941, cand Antonescu, cu sprijinul deschis al lui Hitler, a terminat la propriu, miscarea legionara.
Turcanu nu a fost nici membru al Fratiilor de Cruce care erau organizatia de tineret a miscarii legionare.
Un unchi(rudenie) a lui Turcanu, era membru al miscarii legionare, a incercat sa il determine pe Eugen Turcanu sa adere la miscare, adica la organizatia tineretului, Fratiile de Cruce , insa dupa cateva participari, Turcanu s-a distantat de miscarea legionara fiindca nu era atras de ideologia legionara.
Cu adevarat, dupa ce a devenit adult,  Turcanu Eugen a fost atras doar de ideologia bolsevica.Probabil si din cauza faptului ca in acel moment , Romania era ocupata de trupele sovietice iar Turcanu a realizat ca tara va fi bolsevizata iar apartenenta sa la partidul comunist ii poate aduce o situatie materiala si sociala la care el aspira demult.
Dupa ce a fost arestat, chipurile, pentru trecutul sau legionar, insa in realitate, probabil, pentru ca fiind un om educat si foarte inteligent, a fost perceput un pericol pentru cei cu functii de conducere in PCR care au vazut in el un inlocuitor pentru ei(in perioada 1947 si pana la finele anilor 1950, multi membri PCR care anterior aderarii la PCR nu au fost membrii vreunei formatiuni politice, din motive meschine, sub acuze false, au fost epurati, condamnati la ani grei de inchisoare iar unii chiar executati;in toate tarile est europene ajunse in sfera de influenta a URSS, la ordinul lui Stalin, au fost epurate partidele comuniste de anumite persoane care erau apreciate si respectate in partid) si condamnat la inchisoare, dupa ce a ajuns in inchisoarea de la Pitesti, Turcanu a acceptat sa faca jocul bolsevicilor si sa devina calaul colegilor de detentie care respingeau ideologia bolsevica.
Cu acordul comandantului Securitătii,  Alexandru Nicolschi avand  numele adevarat Boris Grünberg, ale colonelului Czeller de la Directia Penitenciarelor si sub directa supraveghere a ofiterului politic Iticovici Marina, Turcanu Eugen  a ales un grup unit format din „veterani” trecuti prin reeducare, ca asistenti pentru indeplinirea sarcinilor politice; numit Organizatia Detinutilor cu Convingeri Comuniste , poreclita de detinutii persecutati de Turcanu si ciracii sai, Odecaca.
Datorita lui Turcanu si discipolilor sai, au murit si suferit fizic si psihic, enorm, foarte multi oameni nevinovati, educati, de calitate, avand ca singura vina, apartenenta lor ideologica la democratie, capitalism, nationalism.
Victimele erau determinate prin nenumaratele amenintari, batai si foarte multe umilinte la care au fost supusi, sa isi renege tot ce aveau ei mai important din punct de vedere moral si spiritual, inclusiv membrii de familie, si religia.Se dorea ca acestia sa isi denunte proprii membri de familie.

,,Exemple de torturi psihice: a). În noaptea Pastelui, detinutii care refuzau sa-si faca "autodemascarea" totala (sa spuna tot ce se presupunea ca n-au declarat în timpul anchetelor la Securitate) sunt împartasiti cu materii fecale; b). Cei banuiti ca înca ascund informatii despre participanti la actiuni anticomuniste, sunt bagati de tortionari cu capul în tinete cu urina; c). Detinutii sunt fortati sa scuipe în gura pe seful lor de lupta anticomunista, pentru a-l face sa se razbune, "demascându-i"; d). În ziua de Craciun, un detinut este fortat sa se aseze pe tineta pentru a simboliza nasterea lui Isus; ceilalti detinuti politici sunt fortati sa stea în genunchi si sa i se închine.
"Imaginatia deliranta a lui Turcanu (N.R.: seful tortionarilor) se dezlantuia mai ales atunci când avea de-a face cu studenti care credeau în Dumnezeu si se straduiau sa nu se renege. Astfel, unii erau "botezati" în fiecare dimineata: scufundati cu capul în hârdaul cu urina si materii fecale, în timp ce ceilalti în jur psalmodiau formula botezului. Acesta dura pâna ce continutul facea bulbuci. Când detinutul recalcitrant era pe punctul de a se îneca, era scos, i se dadea un scurt ragaz sa respire, apoi era scufundat din nou. Unul dintre acesti "botezati" caruia i se aplicase sistematic tortura, ajunsese la un automatism care l-a tinut vreo doua luni de zile: mergea în fiecare dimineata si-si baga singur capul în hârdau, spre hazul reeducatorilor." - Virgil Ierunca, Fenomenul Pitesti.
În final, majoritatea celor "reeducati" ajungeau sa recunoasca faptul ca merita orice înjosire si ca nu se pot reabilita decât partial, devenind ei însisi tortionarii noilor veniti. La cea mai mica ezitare, erau din nou supusi torturilor.
http://www.experimen...mentul-pitesti/

Un supravietuitor al acestui experiment,afirma ca la ordinul lui Turcanu, trebuia sa isi satisfaca necesitatile fiziologice(treaba mare si mica in gamela, iar dupa ce aceasta era plina cu urina si excremente, trebuia sa manance tot, daca vroia sa fie loc in ea si pentru mancare.Daca acel om nu putea din motive independente de el sa isi umple gamela cu urina si fecale, se recurgea la colegii de celula.

Mai multe detalii despre ce s-a intamplat in cadrul experimentului Pitesti, in linkul de mai jos.
http://www.fenomenul...ti.ro/istoric-2

In final, in anul 1952, toata aceasta nebunie conceputa si supervizata de conducerea Securitatii si PCR, formata in marea ei majoritate din alogeni, s-a incheiat deoarece zvonuri despre atrocitatile comise in Penitenciarul Pitesti au inceput sa apara in mass media occidentala.
Bolsevicii, in stilul lor caracteristic, au aruncat toata vina pe criminalul de Turcanu si acolitii sai care dupa ce au fost judecati in stil bolsevic au  fost executati prin impuscare.

Dupa 1990, s-a aflat, treptat, ca in perioada imediat urmatoare dupa ce bolsevicii au acaparat puterea in Romania, stabii PCR si Securitatii, nu au fost etnici romani ci alogeni.Asa a fost si in cazul celor care conceput, avizat si pus in executare, prin interpusi, adica prin Turcanu Eugen si acolitii sai, Experimentul Pitesti.In Direcţia V-a – Cercetari Penale, cunoscuta si sub indicativul UM 0638, in timpul „experimentului Pitesti”, pe cele 45 de posturi de ofiteri figurau 31 evrei si doar 8 romani, restul fiind greci, sarbi ai alte naţionalitati.
In linkul de mai jos, date despre originea etnica a celor din Securitate care s-au ocupat personal de Experimentul Pitesti.
Evident ca doar alogenii implicati in comiterea acestor fapte sunt singurii vinovati.Este incorect sa invinovatesti un intreg popor pentru faptele reprobabile a unor indivizi, fie ei si de ordinul zecilor de mii.
https://www.apologet...omenul-pitesti/

Acest trist si crunt capitol din istoria noastra, nu este mediatizat suficient, probabil datorita originii etnice a celor care au conceput si pus in aplicare acest plan diabolic.
Mai multe detalii despre Experimentul Pitesti pot fi aflate din cartea lui Virgil Ierunca, Fenomenul Pitesti.
Pe youtube gasiti documentare interesante despre Experimentul Pitesti.

Edited by max_01, 06 May 2019 - 14:04.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dupa '89 s-a trecut la nivel national.
sau cel putin asta e senzatia.

Edited by arg, 06 May 2019 - 14:23.


#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
A fost - probabil - cel mai sinistru si mai odios experiment de dezumanizare si suferinta...

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
despre care se stie cate ceva.

#5
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postsylvius, on 06 mai 2019 - 14:31, said:

A fost - probabil - cel mai sinistru si mai odios experiment de dezumanizare si suferinta...
Poate doar umilințele prin care persoanele de culoare erau ținute drept sclavi în secolul al XVII-lea, în America de Nord erau mai dure.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postmax_01, on 06 mai 2019 - 13:58, said:

pe cele 45 de posturi de ofiteri figurau 31 evrei si doar 8 romani, restul fiind greci, sarbi ai alte naţionalitati.
...
Evident ca doar alogenii implicati in comiterea acestor fapte sunt singurii vinovati.
Lasand deoparte usorul pleonasm, mie-mi iese ca 17.8% dintre tortionari erau romani, 68.9% erau evrei si 13% alte nationalitati. De ce am ignora procentajul romanilor?
Plus ca nu trebuie invinovatit "poporul", ci bolsevicii (si comunistii), indiferent de nationalitate.


Recomand "Jurnalul Fericirii", de N. Steinhardt.

#7
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Virgil Ierunca    - Fenomenul  Pitesti

De exceptie….

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit-o în urmă cu câteva săptămâni. Dacă facem abstracție de subiectul istoric, e prima carte (mai degrabă broșură) pe care am citit-o și care e scrisă ca poveste a ceea ce au scris alții prin operele lor. Altfel, subiectul este interesant. Citind această carte mi-am adus aminte de anii de liceu în care am stat la internat și ulterior de armată. În ambele situații am întâlnit manifestări asemănătoare, e adevărat că la o scară mult mai redusă, dar la fel de umilitoare. Conducerea geamantanului/valizei pe sub paturi și frecatul obiectelor sanitare cu periuța de dinți sunt doar 2 din multitudinea de exemple.

#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Uitati aici noua carti despre Experimentul Pitesti:

Attached File  FP.zip   2.11MB   51 downloads

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am citit cate ceva pana acum, in teorie stiu ce s-a intamplat.
Dupa scandalul recent, mi-am propus sa vizitez Pitesti/ Aiud. Este unul din putinele lucruri pe care le-as reprosa parintilor - ca nu m-au dus sa vad aceste lagare romanesti.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
fa-ti flotant pe aiud si ia o fapta pe tine. instanta ajungi sa vezi cum e. e usor

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
E trist dar totodată foarte uman cum timpul și ignoranța duc în uitare aceste orori. Când am vizitat Sighetul acum doi ani am văzut (și pus poze pe jurnalul meu de călătorii) cum a fost pietonalizata strada din fata închisorii și cum a devenit locul unde nuntașii vin sa își facă poze. La distanta de doar câteva decenii de când strada aia era strada cea mai temuta din oraș acu e coltul ala sic de pus în albumul de nunta.

Edited by Kokoshmare, 06 May 2019 - 16:38.


#13
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
am fost la Auschwitz, am fost si la Sighet.  Sighet-ul mi s-a parut mai infiorator. Am citit cateva carti despre Auschwitz dar parca mie si teama sa citesc despre ce s-a intamplat aici(am habar asa in mare).

Acum cateva luni, era unu tanar(36-40 de ani) , care zicea ca era bine in vremea aia. Ca erau lucrurile mai puse la punct. Eu de obicei sunt un om destul de chill, dar l-am privit asa cu o fata si i-am zis: Stii ce au patit astia ca mine care cred in Dumnezeu si etc? Omu era gen, ehh... asta e te dai si tu cu aia, sau nu zici nimic. Si mai sunt pe la servici atatia. Vorbeam cu unu de Hitler, el spunea ca asta e, daca ai un plan trebuie sa-l duci pana la capat, mereu o sa fie dastia care sunt impotriva. Ramasesem prost, i-am spus doar :pai si daca planul e gresit? Nu l-am mai intreb si daca era evreu cum s-ar fi simtit.

Si as mai avea multe istorioare. Desi e deprimant ca astia de la guvernare fac tampenii. Calitatea oamenilor, a moralitatii si a dorintei de a face binele, e foarte scazuta. Poti sa dai vina pe Dragnea pentru  multe, dar nu te scapa de vina.

Edited by bobitad, 06 May 2019 - 19:42.


#14
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postmax_01, on 06 mai 2019 - 13:58, said:

Se vehiculeaza in diverse publicatii, inclusiv publicatia Historia,  trecutul legionar al lui Turcanu(ca ar fi fost membru al miscarii legionare) ceea ce este o mare minciuna.Turcanu era minor in anul 1941, cand Antonescu, cu sprijinul deschis al lui Hitler, a terminat la propriu, miscarea legionara.
Turcanu nu a fost nici membru al Fratiilor de Cruce care erau organizatia de tineret a miscarii legionare.
Un unchi(rudenie) a lui Turcanu, era membru al miscarii legionare, a incercat sa il determine pe Eugen Turcanu sa adere la miscare, adica la organizatia tineretului, Fratiile de Cruce , insa dupa cateva participari, Turcanu s-a distantat de miscarea legionara fiindca nu era atras de ideologia legionara.
Cu adevarat, dupa ce a devenit adult,  Turcanu Eugen a fost atras doar de ideologia bolsevica.Probabil si din cauza faptului ca in acel moment , Romania era ocupata de trupele sovietice iar Turcanu a realizat ca tara va fi bolsevizata iar apartenenta sa la partidul comunist ii poate aduce o situatie materiala si sociala la care el aspira demult.
Dupa ce a fost arestat, chipurile, pentru trecutul sau legionar, insa in realitate, probabil, pentru ca fiind un om educat si foarte inteligent, a fost perceput un pericol pentru cei cu functii de conducere in PCR care au vazut in el un inlocuitor pentru ei(in perioada 1947 si pana la finele anilor 1950, multi membri PCR care anterior aderarii la PCR nu au fost membrii vreunei formatiuni politice, din motive meschine, sub acuze false, au fost epurati, condamnati la ani grei de inchisoare iar unii chiar executati;in toate tarile est europene ajunse in sfera de influenta a URSS, la ordinul lui Stalin, au fost epurate partidele comuniste de anumite persoane care erau apreciate si respectate in partid) si condamnat la inchisoare, dupa ce a ajuns in inchisoarea de la Pitesti, Turcanu a acceptat sa faca jocul bolsevicilor si sa devina calaul colegilor de detentie care respingeau ideologia bolsevica.

Asta este biografia national-comunist-legionaroida a lui Turcanu.

#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Perioada 1947-1964 cred ca a fost cea mai crunta perioada din istoria romanilor.In aceasta perioada, romanii cinstiti au avut cel mai mult de suferit.Marele lor pacat a fost originea lor sociala precum si mentalitatea democrata, antibolsevica.In acea perioada, Romania a fost o copie a URSS-ului lui Stalin cu toate consecintele nefaste pentru cea mai mare parte a romanilor, mai ales a celor educati, cu origini burgheze sau de chiabur.

Edited by max_01, 08 May 2019 - 19:45.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003
Cei care inteleg istoria observa ca adevaratii bolsevicii nu au disparut, doar si-au schimbat numele si culoarea politica.

#17
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postbobitad, on 06 mai 2019 - 19:40, said:

Am citit cateva carti despre Auschwitz dar parca mie si teama sa citesc despre ce s-a intamplat aici(am habar asa in mare).

Ramasesem prost, i-am spus doar :pai si daca planul e gresit? Nu l-am mai intreb si daca era evreu cum s-ar fi simtit.

mai bine te-ai apuca sa citesti carti despre Sighet
ca sa intelegi cum se simtea evreul tau
ia-ti portia :ciocan:

#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postterratec, on 09 mai 2019 - 14:33, said:

Cei care inteleg istoria observa ca adevaratii bolsevicii nu au disparut, doar si-au schimbat numele si culoarea politica.
Din pacate, asa este.Azi, bolsevicii isi zic progresisti, social democrati, Verzi(Germania).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate